Jump to content
IGNORED

Seča platana u Bulevaru Kralja Aleksandra


Д

Recommended Posts

Nisam stručnjak, samo mogu da se pitam: koliko se godina već zna za bolesno drveće i zašto se na vreme nije krenulo sa sanacijom, odnosno zbog čega moraju da seku sve?

Link to comment
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    30

  • onamonamo

    15

  • hazard

    15

  • Bright Billy

    11

Srbiji treba još mnogo više investitora i $$$, a za zelenilo, eno Tara, Divčibare, Kop...Meni ovo pre liči na privilegovano gerijatrijsko društvance koje bi da može i dalje da "uživa u pogledu", dok 25% (ili 50%) omladine ne može da se zaposli i nema nikakvu perspektivu. Ko ih jebe, neka emigriraju, važno da drvorede niko ne dira.
A onda cemo jednog lepog dana i Taru i Divcibare da asfaltiramo ako neko proceni da ce im to doneti kesa u kratkom roku. Ili to sto Srbiji trebaju novci, znaci da ceo Beograd treba asfaltirati? Ocemo li svaki park u parking ili zgradu pretvoriti? Hajde na trenutak pokusaj da pogledas na nesto bez da prethodno prodje obavezni filter tvojih predrasuda (bilo o 'zelenima', bilo o 'autoritetu'). I kako seca platana resava problem nezaposlenosti medju mladima?Sta je s licnim slobodama gradjana, Indy? Nemas komentar na vlast koju laze svoje gradjane, izmislja razloge i na kraju legitimise i pise prijave ljudima koji su dosli secu platana da slikaju? (valjda se slucajno ne vidi da stabla ipak nisu trula?).I da li to kao nema prostora u Beogradu da se dalje siri (prostora kol'ko oces na NBG, a da ne govorimo o mudrim odlukama urbanista koji ogranicavaju spratnost na 6-8 spratova, eno Borce, eno mase prostora gde je samo ledina, a da i nezavrseni Prokop gde bi investicija od u vr' glave 100 miliona otvorila ekskluzivno zemljiste sa obe strane Save vredno milijarde).A i dobar ti je komentar za Taru, Kop...se na Taru stize za 15-20 min. (Zvezdarska suma), moze li se stici tamo peske (u razumnom roku), biciklom (isto), gradskim prevozom? Je l i siromasni gradjani koji nemaju para da odu na Taru kad im se cefne nemaju potrebe za zelenilom i pravo da u njemu uzivaju? Drugim recima, je si li ti razmislio duze od 10 sekundi pre nego sto si napisao svoju repliku u stilu 'ko jebe glupe zelene'?
Link to comment
A onda cemo jednog lepog dana i Taru i Divcibare da asfaltiramo ako neko proceni da ce im to doneti kesa u kratkom roku. Ili to sto Srbiji trebaju novci, znaci da ceo Beograd treba asfaltirati? Ocemo li svaki park u parking ili zgradu pretvoriti? Hajde na trenutak pokusaj da pogledas na nesto bez da prethodno prodje obavezni filter tvojih predrasuda (bilo o 'zelenima', bilo o 'autoritetu'). I kako seca platana resava problem nezaposlenosti medju mladima?Sta je s licnim slobodama gradjana, Indy? Nemas komentar na vlast koju laze svoje gradjane, izmislja razloge i na kraju legitimise i pise prijave ljudima koji su dosli secu platana da slikaju? (valjda se slucajno ne vidi da stabla ipak nisu trula?).I da li to kao nema prostora u Beogradu da se dalje siri (prostora kol'ko oces na NBG, a da ne govorimo o mudrim odlukama urbanista koji ogranicavaju spratnost na 6-8 spratova, eno Borce, eno mase prostora gde je samo ledina, a da i nezavrseni Prokop gde bi investicija od u vr' glave 100 miliona otvorila ekskluzivno zemljiste sa obe strane Save vredno milijarde).A i dobar ti je komentar za Taru, Kop...se na Taru stize za 15-20 min. (Zvezdarska suma), moze li se stici tamo peske (u razumnom roku), biciklom (isto), gradskim prevozom? Je l i siromasni gradjani koji nemaju para da odu na Taru kad im se cefne nemaju potrebe za zelenilom i pravo da u njemu uzivaju? Drugim recima, je si li ti razmislio duze od 10 sekundi pre nego sto si napisao svoju repliku u stilu 'ko jebe glupe zelene'?
Sve što imam da kažem je da bih bio najsrećniji da se probudim sutra i da vidim fotke na kojima BG liči na Hong Kong ili Dubai, zarastao u beskrajnu šumu solitera od 100 spratova. I na mesto gde su intelektualci iz kruga dvojke duboko nesrećni pa moraju da permanentno emigriraju u svoje pariske stanove.
Link to comment
A onda cemo jednog lepog dana i Taru i Divcibare da asfaltiramo ako neko proceni da ce im to doneti kesa u kratkom roku. Ili to sto Srbiji trebaju novci, znaci da ceo Beograd treba asfaltirati? Ocemo li svaki park u parking ili zgradu pretvoriti? Hajde na trenutak pokusaj da pogledas na nesto bez da prethodno prodje obavezni filter tvojih predrasuda (bilo o 'zelenima', bilo o 'autoritetu'). I kako seca platana resava problem nezaposlenosti medju mladima?Sta je s licnim slobodama gradjana, Indy? Nemas komentar na vlast koju laze svoje gradjane, izmislja razloge i na kraju legitimise i pise prijave ljudima koji su dosli secu platana da slikaju? (valjda se slucajno ne vidi da stabla ipak nisu trula?).I da li to kao nema prostora u Beogradu da se dalje siri (prostora kol'ko oces na NBG, a da ne govorimo o mudrim odlukama urbanista koji ogranicavaju spratnost na 6-8 spratova, eno Borce, eno mase prostora gde je samo ledina, a da i nezavrseni Prokop gde bi investicija od u vr' glave 100 miliona otvorila ekskluzivno zemljiste sa obe strane Save vredno milijarde).A i dobar ti je komentar za Taru, Kop...se na Taru stize za 15-20 min. (Zvezdarska suma), moze li se stici tamo peske (u razumnom roku), biciklom (isto), gradskim prevozom? Je l i siromasni gradjani koji nemaju para da odu na Taru kad im se cefne nemaju potrebe za zelenilom i pravo da u njemu uzivaju? Drugim recima, je si li ti razmislio duze od 10 sekundi pre nego sto si napisao svoju repliku u stilu 'ko jebe glupe zelene'?
Slazem se sa celim postom samo bih primetio da ja ovu odluku zaista smatram pametnom. Beograd ima mogucnosti za sirenje, narocito na sever, i nema nikakve potrebe da se dalje gomilaju solitercine u centralnom gradskom jezgru kako bi se tamo natrpalo sto je moguce vise ljudi. Na stranu sto bi te solitercine samo privremeno i delimicno resile problem nedostatka stanova a opteretile bi infrastrukturu bespotrebno. S tim sto mislim da je i osam spratova mnogo, ja bih ogranicio masovnu stambenu izgradnju na 5-6 spratova maksimalno. Kazem masovnu zato sto bi se od tog pravila moglo odstupati u izuzetnim pojedinacnim prilikama.
Link to comment

Samo da preciziram, kada kažem "šuma solitera" ( :wub: ) ja naravno mislim prevashodno na poslovni prostor, tamo gde sede Monsanto i drugi zli multinacionalci ( :wub: ). Ima, naravno, uvek i mogućnosti za luksuzne apartmane u tim soliterima ( :wub: ). I okolo može da se posadi mlado drveće, kao jagnjetina i drveće je najbolje dok je mlado.

Link to comment
Slazem se sa celim postom samo bih primetio da ja ovu odluku zaista smatram pametnom. Beograd ima mogucnosti za sirenje, narocito na sever, i nema nikakve potrebe da se dalje gomilaju solitercine u centralnom gradskom jezgru kako bi se tamo natrpalo sto je moguce vise ljudi. Na stranu sto bi te solitercine samo privremeno i delimicno resile problem nedostatka stanova a opteretile bi infrastrukturu bespotrebno. S tim sto mislim da je i osam spratova mnogo, ja bih ogranicio masovnu stambenu izgradnju na 5-6 spratova maksimalno. Kazem masovnu zato sto bi se od tog pravila moglo odstupati u izuzetnim pojedinacnim prilikama.
Ok o tome se da raspravljati i sigurno ne treba recimo po Zvezdari ili Vracaru graditi solitere, ali postoje zone gde su soliteri potrebni/podobni/pozeljni sta vec. Moj je komentar bio samo na to da se prostor moze nadoknaditi drugacije, i da je pozeljnije recimo imati spratnost 10 (ne moraju biti solitercine od 30-50 spratova) ako to znaci da ce se sacuvati neka zelena povrsina. No, slazemo se da i bez toga prostora za sirenje ima kolko oces.
Link to comment
Samo da preciziram, kada kažem "šuma solitera" ( :wub: ) ja naravno mislim prevashodno na poslovni prostor, tamo gde sede Monsanto i drugi zli multinacionalci ( :wub: ). Ima, naravno, uvek i mogućnosti za luksuzne apartmane u tim soliterima ( :wub: ). I okolo može da se posadi mlado drveće, kao jagnjetina i drveće je najbolje dok je mlado.
Da, zato sto je empirijski dokazano da je najbolje prezonirati grad tako da sve firme budu u soliterima u centru, a gradjanstvo uglavnim da zivi po predgradjima :lol:I da tako imamo delove grada potpuno mrtve nakon 5-6 popodne (pa se tamo skupljaju raznorazni sumnjivi tipovi tipa narkodilera, makroa, i drugih clanova org. kriminala) i delove potpuno mrtve preko dana gde mogu da ti obiju kucu a niko da ne primeti jer niko nije tu (svi su na poslu nekih 20 km odatle).No, i u Beogradu ima mesta za "sumu solitera", eno ti pomenuti savski amfiteatar (koji zavisi od zavrsetka prokopa) pa i ceo NBG.
Link to comment
A onda cemo jednog lepog dana i Taru i Divcibare da asfaltiramo ako neko proceni da ce im to doneti kesa u kratkom roku. Ili to sto Srbiji trebaju novci, znaci da ceo Beograd treba asfaltirati? Ocemo li svaki park u parking ili zgradu pretvoriti? Hajde na trenutak pokusaj da pogledas na nesto bez da prethodno prodje obavezni filter tvojih predrasuda (bilo o 'zelenima', bilo o 'autoritetu'). I kako seca platana resava problem nezaposlenosti medju mladima?Sta je s licnim slobodama gradjana, Indy? Nemas komentar na vlast koju laze svoje gradjane, izmislja razloge i na kraju legitimise i pise prijave ljudima koji su dosli secu platana da slikaju? (valjda se slucajno ne vidi da stabla ipak nisu trula?).I da li to kao nema prostora u Beogradu da se dalje siri (prostora kol'ko oces na NBG, a da ne govorimo o mudrim odlukama urbanista koji ogranicavaju spratnost na 6-8 spratova, eno Borce, eno mase prostora gde je samo ledina, a da i nezavrseni Prokop gde bi investicija od u vr' glave 100 miliona otvorila ekskluzivno zemljiste sa obe strane Save vredno milijarde).A i dobar ti je komentar za Taru, Kop...se na Taru stize za 15-20 min. (Zvezdarska suma), moze li se stici tamo peske (u razumnom roku), biciklom (isto), gradskim prevozom? Je l i siromasni gradjani koji nemaju para da odu na Taru kad im se cefne nemaju potrebe za zelenilom i pravo da u njemu uzivaju? Drugim recima, je si li ti razmislio duze od 10 sekundi pre nego sto si napisao svoju repliku u stilu 'ko jebe glupe zelene'?
potpis.
Link to comment
Slazem se sa celim postom samo bih primetio da ja ovu odluku zaista smatram pametnom. Beograd ima mogucnosti za sirenje, narocito na sever, i nema nikakve potrebe da se dalje gomilaju solitercine u centralnom gradskom jezgru kako bi se tamo natrpalo sto je moguce vise ljudi. Na stranu sto bi te solitercine samo privremeno i delimicno resile problem nedostatka stanova a opteretile bi infrastrukturu bespotrebno. S tim sto mislim da je i osam spratova mnogo, ja bih ogranicio masovnu stambenu izgradnju na 5-6 spratova maksimalno. Kazem masovnu zato sto bi se od tog pravila moglo odstupati u izuzetnim pojedinacnim prilikama.
trol onU NS je ograničenje na 4-5, pa se investitori ponegde utale sa nekim iz gradskih struktura naprave ludi, pa bude 5-6 i to je to... Gotovo kompletna novogradnja... I dosta je humanije za život, nego zgrade iz 80-ih, gde ima i 15-20 spratova, a 300-400 stanara u ulazu... To je jedan užas živi...Edit: Novih zelinih površina, naravno nema, kao što verovatno neće biti ni u BG... To se nikome ne isplati...trol off Edited by radisa
Link to comment
Da, zato sto je empirijski dokazano da je najbolje prezonirati grad tako da sve firme budu u soliterima u centru, a gradjanstvo uglavnim da zivi po predgradjima :lol:
U čemu je vic? Pa, tačno je kako kažeš. Eto, slažemo se makar u tome.Vidi se da ste svi koji ste poskočili da se složite sa hazardom razmislili o tome možda i duže od 1 sekunde. Eventualno...Whatever, it's your country, run it as you wish. You seem to be doing a good job of it, anyway.
Link to comment
Ok o tome se da raspravljati i sigurno ne treba recimo po Zvezdari ili Vracaru graditi solitere, ali postoje zone gde su soliteri potrebni/podobni/pozeljni sta vec. Moj je komentar bio samo na to da se prostor moze nadoknaditi drugacije, i da je pozeljnije recimo imati spratnost 10 (ne moraju biti solitercine od 30-50 spratova) ako to znaci da ce se sacuvati neka zelena povrsina. No, slazemo se da i bez toga prostora za sirenje ima kolko oces.
Spratnost nema neke narocite veze sa zelenim povrsinama, narocito ne sa manjim parkovima, drvoredima i slicno. To jest, ne bi trebalo da ima. Naravno da bih odsekao ruku svakom ko bi naumio da gradi na Uscu ili u Kosutnjaku ali ovo gore preko Dunava je zelena povrsina samo utoliko sto ozeleni na prolece, a inace je u sustini mocvara i strnjika. Nista ne bismo izgubili da se taj prostor pametno i strateski osmisli tako da isplanira i iskombinuje jedno ogromno naselje koje ce podrazumevati onakav standard zivota koji ukljucuje i odgovarajuci broj i velicinu zelenih povrsina. Jebi ga, ovo je ipak grad u kojem zivi dva miliona ljudi i mora da se pravi kompromis. Mnogi evropski gradovi slicne velicine bi dupe dali da imaju onoliku sumu kakva je Kosutnjak tako blizu centru, sto znaci da stvar i nije tako crna da bismo padali u nesvest zbog nekog parkica koji inace najcesce izgledaju/sluze kao deponija. Rekao bih da je to nesto sto Indy, koji je proputovao citav svet i zna odlicno ovo o cemu pricam, zeli da vam poruci.
Link to comment
U čemu je vic? Pa, tačno je kako kažeš. Eto, slažemo se makar u tome.
Vic je u tome sto to uopste nije tacno. Da ne govorimo kako takva organizacija grada plod namernog i ciljanog "racionalnog" planiranja (firme ovde, kuce tamo) od strane drzave/planera/regulatora (tvojih omiljenih babaroga inace ako smem da primetim) a ne nekakvog spontanog, 'organskog' rasta grada.I jos jednom, u Beogradu bi postojala 'suma solitera' da za njom postoji potreba. Trenutno ne postoji, Beograd zapravo pati od viska poslovnog prostora.
Whatever, it's your country, run it as you wish. You seem to be doing a good job of it, anyway.
Ako si primetio zemlju vode oni koji te platane seku a ne oni koji su protiv tako da eto mozemo da se slozimo da se zemlja generalno ne vodi dobro. A ovo je jedan od primera.
Link to comment

Spratnost pre svega ima veze sa infrastrukturom: snagom vodovoda, pa, na kraju, i voznim parkom vatrogasne sluzbe. Ne moze se zidati Hong Kong u Beogradu, a da se pre toga za to ne formiraju infrastrukturni uslovi. Iskreno mislim da ce se sa downtown Beogradom dogoditi ono sto se dogodilo sa downtown Kairom: u nedostatku dugorocnih resenja, prepusten je samom sebi, a grad raste i uredjuje se negde drugde, na obodima, ciji zitelji se uzasavaju i na pomisao da moraju da idu u downtown.

Link to comment
Spratnost nema neke narocite veze sa zelenim povrsinama, narocito ne sa manjim parkovima, drvoredima i slicno. To jest, ne bi trebalo da ima. Naravno da bih odsekao ruku svakom ko bi naumio da gradi na Uscu ili u Kosutnjaku ali ovo gore preko Dunava je zelena povrsina samo utoliko sto ozeleni na prolece, a inace je u sustini mocvara i strnjika. Nista ne bismo izgubili da se taj prostor pametno i strateski osmisli tako da isplanira i iskombinuje jedno ogromno naselje koje ce podrazumevati onakav standard zivota koji ukljucuje i odgovarajuci broj i velicinu zelenih povrsina. Jebi ga, ovo je ipak grad u kojem zivi dva miliona ljudi i mora da se pravi kompromis. Mnogi evropski gradovi slicne velicine bi dupe dali da imaju onoliku sumu kakva je Kosutnjak tako blizu centru, sto znaci da stvar i nije tako crna da bismo padali u nesvest zbog nekog parkica koji inace najcesce izgledaju/sluze kao deponija. Rekao bih da je to nesto sto Indy, koji je proputovao citav svet i zna odlicno ovo o cemu pricam, zeli da vam poruci.
harpere mi se apsolutno slazemo ja sam samo to naveo kao primer sta treba birati ako je izbor zelena povrsina tipa sume ili jos sprat-dva na postojecim izgradjenim delovima grada. Ne mislim ni ja da je ledina preko puta Dunava nesto vredno niti je to tema, rekoh sam da na NBG, u Borci itd. ima mesta za sirenje kolko oces. To sto parkici izgledaju kao deponija doduse nije valjan razlog da se umesto istog sagradi zgrada. Tom logikom bi ceo grad mogli srusiti, jer vecim delom tokom velikog dela godine ne lici ninasta. Ako parkic sluzi kao deponija, znaci da treba da se ocisti i da se kazne oni koji tamo bacaju djubre.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...