Jump to content
IGNORED

Seča platana u Bulevaru Kralja Aleksandra


Д

Recommended Posts

Gde je bio ko? Ovde su ustali u zastitu svog ambijenta ljudi koji tu zive. Nemanjina i Kralja Milana nemaju previse stanara (fizickih lica). I OK je zamena, ali je bitna kakvim stablima. Stabla u Kralja Milana su katastrofa. A poslednji komentar ti je super. Hajde da onda ignorisemo sve nepozeljne pojave koje su ucestale, a ima ih dosta. Ne treba se ni protiv cega buniti, jer se svugde i nonstop desava :isuse:
obozavam tu zastitu ambijenta koja ne podrazumeva ni najelementarniju higijenu, najelementarniju svest o licnoj odgovornosti...sredi brate taj park, podigni pikavac, pokupi psece govance u kesu...nisu oni stitili ambijent nego su se lepo druzili i slikali za televizor.
Link to comment
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    30

  • onamonamo

    15

  • hazard

    15

  • Bright Billy

    11

Da tako je sigurno. Jer ti pouzdano znas da taj mali broj ljudi koji isao da stiti platane (a isti su btw protestovali protiv sece Zvezdarske sume) svakodnevno baca djubre po ulici, nema nikakvu svest o licnoj odgovornosti, i salje svoju decu da se igraju tamo gde su prethodno bacili otrov za pse. Mislim, mozda je vecina ljudi takva, ali vecina ljudi i na Bulevaru je prilicno apaticna prema svemu, ove bundzije su relativno mala grupa.Kakva jebena nadobudna nadmenost.

Link to comment
Da tako je sigurno. Jer ti pouzdano znas da taj mali broj ljudi koji isao da stiti platane (a isti su btw protestovali protiv sece Zvezdarske sume) svakodnevno baca djubre po ulici, nema nikakvu svest o licnoj odgovornosti, i salje svoju decu da se igraju tamo gde su prethodno bacili otrov za pse. Mislim, mozda je vecina ljudi takva, ali vecina ljudi i na Bulevaru je prilicno apaticna prema svemu, ove bundzije su relativno mala grupa.Kakva jebena nadobudna nadmenost.
Pricao sam o Petom parkicu.Ne bacaju djubre svi, nego mala manjina. A parkice ne sredjuje niko osim radnika Gradskog zelenila. Kada treba da se sredi nesto u cemu ce svi uzivati, onda je akcija "Neka neko drugi to uradi". A kada ti je frka da ce ti pasti cena kvadrata stambenog prostora koji si platio 100 maraka, onda - vuna! Zovi "Beogradski sindikat", zovi televizor, pravi transparent! U ekonomskom smislu, akcije "Spasimo Peti parkic" i "Necemo Cigane" su jednake: obe su izraz straha da ti zbog promene u urbanistickoj slici ne padne cena kvadrata. Ne zanimaju me takve tlapnje uopste, i kinichki cu im se smejati i na ovom forumchetu/threadu a i drugde.Nego sta nego sam nadmen prema takvima, jok nego cu da ih tetosim. Gde su bili kada je policija, uz nocnu asistenciju skinhedsa, izbacivala ljude iz slamova? Edited by vasudeva418
Link to comment
Ja sam o odbrani ambijenta govorio o platanima, a ne o 5. parkicu.
OK, nesporazum. Platani su mnogo emotivnije pitanje i o njemu necu suditi tako naglo, tj. najbolje nikako. Video sam neke bakice na Bulevaru koje su plakale, s tim nema rasprave.
Link to comment

Ja koliko sam razumeo, prilicno strucni ljudi su dali procenu da to drvece treba da se posece. Tu bi trebalo da se zavrsi svaka rasprava da li je ili nije neophodno to raditi.Nije situacija kao u Jagodini kad se jednoj budali u opstini digla patka da se poseku sva stabla u glavnoj ulici.

Link to comment

of topik. pade mi na pamet kako su ugledni stariji gradjani h novog imali inicijativu da se ne uklanja kamenje (cime se dobijaju plaze, pjescane ili betonske) koje je pored sadasnjeg setalista nasuto '30tih, kada je to bila zeljeznicka pruga. meni je to, onako, super, zal za mladost, a i kamenje su ljudi, kao i platani.

Link to comment
Ja koliko sam razumeo, prilicno strucni ljudi su dali procenu da to drvece treba da se posece. Tu bi trebalo da se zavrsi svaka rasprava da li je ili nije neophodno to raditi.
Jabba. BG sindikat i Pušić znaju najbolje.
Link to comment
Ja koliko sam razumeo, prilicno strucni ljudi su dali procenu da to drvece treba da se posece. Tu bi trebalo da se zavrsi svaka rasprava da li je ili nije neophodno to raditi.Nije situacija kao u Jagodini kad se jednoj budali u opstini digla patka da se poseku sva stabla u glavnoj ulici.
Zapravo to nije bas tacno. Objavljeni elaborat o zameni platana oznacava nekih 50tak stabala kao neizlecivo bolesne i preporucuje se seca samo za tih 50 (mislim da je tacna cifra 48). Sva ostala su ili zdrava ili se mogu sanirati. Za ostatak drvoreda predlagalo se sukcesivno zamenjivanje stabala koji su pri kraju svog zivota, u periodu od 10 do 15 godina. Koliko ja znam ne postoji nijedan strucni rad sa sumarskog fakulteta gde se izricito preporucuje seca 300 stabala. To je odluka Zelenila tj. grada.Jos o elaboratu koji navodno secu opravdava, klik (#331) i klik (#310). I iz Blica:
O tome koja će vrste stabala na Bulevaru biti zasađena na jesen tek predstoji rasprava u koju će biti uključeni i stručnjaci i građani. Međutim, to je jedan od razloga za nezadovoljstvo Beograđana koji žele da sačuvaju platane.- Projekat rekonstrukcije Bulevara pokazuje da smo u pravu, kad strahujemo da platani neće biti vraćeni. Kad se radovi završe širina ulice će biti 47 metara, odnosno sedam metara više nego sada. Očigledno je da će trotoari biti znatno smanjeni, a samim tim i prostor za sadnju drveća. Drvored koji se vidi na projektu apsolutno je nemoguće realizovati u praksi - tvrdi za “Blic” Miloš Živković iz Udruženja građana “Zaštitimo beogradske platane”.Prema njegovim rečima, skupštinskom Odboru je dostavljena dokumentacija u kojoj stoji da čovek koji je radio Studiju o stanju platana, Čedomir Marković, nema licencu inženjerske komore za samostalni rad.- On je čitavu studiju uradio bez ijednog uzorka, već se oslanjao isključivo na vizuelnu analizu. Naš drugi argument je da “Zelenilo” nema sadnice kojim bi zamenio platane, kao i da ovaj dokument nije potpisao sekretar za zaštitu životne sredine - dodaje Živković.
I da, u samom elaboratu autori citiraju sami sebe 62 puta. Mozda nije neki krunski dokaz ali je indikativno (koji to ozbiljni autori ozbiljnog naucnog rada sami sebe citiraju toliko? i to od 70tak citata). A drugo ako je taj elaborat toliko jasan zasto su ga krili ko zmija noge dok nije bilo pritiska gradjana? To sve mirise na mutljavinu.Da se ogradim, ja nisam ekspert i mozda je Grad u pravu i mozda sve treba da se sece. Samo sto netransparentan nacin na koji se sve ovo radi ukazuje na to da stvari nisu bas onakve kakve ih grad predstavlja. Cak i da su za platane u pravu samo zbog svog odnosa prema gradjanima zasluzuju kritiku, a gradjani imaju svako pravo da se bune i negoduju ako ima grad ne daje jasne odgovore na njihova pitanja. Edited by hazard
Link to comment

Onako nacelno, samo bih da kazem da taj argument "struka je rekla", nije uvek odrziv. Mislim, struka je onomad govorila da su homoseksualci bolesni, pa su ih onda podvrgavali raznim metodama izlecenja.Malo savremeniji primer - pre godinu dana uradjena je studija na saobracajnom fakultetu, pa je tako struka rekla da je beogradu potrebno 5000 taksi vozila. jebo takvu struku.Ne zelim da promovisem potpuni relativizam vezan za nauku, ali apsolutno ne prihvatam da akademska i naucna zajednica vaze za neosporive autoritete, cija se rec ne sme dovesti u pitanje, narocito kada se to reflektuje na ljudske potrebe i ljudska interesovanja.

Edited by pacey defender
Link to comment

ne znam sta pre da kvotujem, pa onda opsti odgovor.medju "bundzijama" nema bas mnogo stanara bulevara. da ima, onda bi se ukljucili i pokrenuli protest kada je pocelo da se prica o rekonstrukciji. kao sto sam pominjala, u mesnim zajednicama duz bulevara je od septembra bilo moguce saznati sta, kako i zasto. ne racunam u bundzije bake i deke koji placu, kao ni one koji se zale zbog nestanka hladovine od drveca za koje su prethodnih leta zivkali da im se seku grane jer ulaze u terase i prozore.jednostavno, ne vidim razloge za pojavu branioca platana koji ce obavestavati evropskog komesara za ekologiju ili ujedinjene nacije, kako je to njihov predstavnik rekao. drvece zivi i umire, kao i ljudi. sta fali sadnji mladog drveca? parking prostor je postojao i izmedju drveca i niko se nije bunio zbog guzenja automobila do samih zgrada, toliko da ne moze da se prodje, redovno se kukalo kako se saplice o korenje koje probija kroz beton na trotoaru, a povremena secenja stoletnih stabala pratilo je nista.o cemu pricamo? o sanzelize drvoredu na bulevaru koji je, bar u tom delu, nalik na ono sto je bio i pre mnogo decenija? pijaca, radnja, kola, tezga? deo od vuka do cvetka je samo imenom bio deo bulevara, sve ostalo se minimalno razlikovalo od doba kada su seoske zaprege isle tuda. poslednjih 20 godina se bulevarom moglo setati (ne i udisati kiseonik) samo nedeljom, i eventualno kasno nocu, pod uslovom da se izbegavaju trke mladih vozaca i saplitanje o korenje koje je probilo trotoar.gornji deo bulevara je ruglo i ne postoji drvo ni zeleni koji me mogu razuveriti da nije tako. i tezge, i raspuknuti trotoari i udzerice i nebriga i drvece posadjeno u doba smederevskog puta.volim gradjanske inicijative i proteste. spremna sam uvek da im se pridruzim, ali ocekujem par stvari, prvenstveno da se zna o cemu se prica i protiv cega se buni.da su se platanosi ranije zainteresovali, mogli su da saznaju da se platani ne seku od gvozdiceve do cvetka sa jedne i od zeceviceve do cvetka sa druge strane zato sto je, neverovatno ali istinito, taj deo pun habitata koji su izgradjeni kasnije od udzerica, te su cevi postavljane dalje od drveca, ispod sina, a obaveza graditelja je bila da naprave "zelene oaze" oko zgrada koje i danas postoje, samo par metara dalje od trotoara. doduse, tu se baca otrov da se sprece psovlasnici da setaju ljubimce, klinci se gadjaju kesama sa vodom i djubretom da ne smetaju kucnom redu a kola se parkiraju tik uz ulaz u zgradu, bez obzira da li ima drveca ili ne.valjda postoje neki prioriteti kada je u pitanju zivot u gradu. bas zbog toga sto u svih srpskih vladara i nemanjinoj ne zivi toliko fizickih lica, trebalo se buniti zbog sece i posadjivanja mladica. tamo nisu smetale cevima i ostalim infrastrukturnim stvarcicama koje su neophodne ako se negde zivi, na gradski nacin. niko se nije bunio ni kada je iseceno dvadesetak stabala od vuka ka kneza milosa dok se tamo menjao trotoar i prebacivale sine na sredinu. mozda zato sto je posadjeno drvece.stanujem na bulevaru, ne svojom voljom, vec zato sto je kuca u kojoj sam zivela srusena zbog potreba dup-a davne socijalisticke 1986. na njenom prostoru se sada nalazi, cudo nevidjeno, parking. mogla bih tone slova da ispisem o dedinim suzama dok je gvozdena kugla rusila sobu u kojoj je rodjen 1909. i zalost moje majke kada je surova testera isekla bor koji je posadjen kada se ona rodila, neisplacivanje vlasnistva i slicne bolne detalje. sta imam od toga, sem jeftinih poena kod udruzenja beogradjana pre 1945.mogu suze da ronim nad sljunkarom ukoso od osnovne skole jelena cetkovic i divljim parkom zalosnih vrba kod utenzilije na kojem je podignuta zgrada u kojoj sad zivim. isto tako, mogu da se setim da od branka krsmanovica do marka oreskovica ne mogu da prodjem trotoarom vec brat bratu 15 godina zbog zarke zelje posetioca bulevara da kolima udju u radnju.prevarantsku, tajkunsku i kakvu god gradsku vlast treba terati do sudnjeg dana zbog gomile drugih poteza koje su napravili od vakata sepeoa do danas. ali ovog puta, ako treba da biram izmedju rekonstrukcije bulevara i sece drveca koja ce to omoguciti, biram bulevar.

Link to comment

luba ako je tako, da se platani seku zbog rekonstrukcije, instalacija i ostalo - zasto se to jasno i glasno ne kaze? Zasto se onda mazu oci pricama o trulezu, sigurnosti gradjana itd.?Sto se tice Kralja Milana i Nemanjine, nisam rekao da je dobro sto se niko nije bunio tada, vec samo naveo verovatan razlog zasto. A da je gornji deo bulevara ruglo se slazemo - a sa nekim patuljastim drvecem koje nema ni potencijal da bude onakvo kakvi su bili platani ce biti jos vece ruglo. Ne razumem logiku udzerice su ruzne, pa hajde onda da unistimo i ono sto je bilo lepo na toj ulici (drvored).Mozda ti mislis da je OK (ako sam te dobro shvatio) da drvece bude zamenjeno necim manjim (ja b' rek'o jadnijim) da se poveca broj parking mesta, i to je legitimno misljenje, ali je isto legitimno i ono protivno. Ne smatram da je resenje na Bulevaru (gde je moja porodica zavrsila na slican nacin kao tvoja, samo sto tamo gde je nekad bila kuca nije parking nego soliter) to sto cemo ulicu prilagoditi tezgama i onima koji divlje parkiraju. Ma koliko novih parking mesta i dalje ce biti onih koji ce divlje parkirati sto na trotoaru sto na ulici dok takvo ponasanje ne pocne odlucno da se kaznjava. I da ne vidim kako ce ova rekonstrukcija uciniti Bulevar prijatnijim za setnju narocito ako ispadne da ce trotoar na mnogim mestima biti suzen.

Edited by hazard
Link to comment

ne radim za gradonacelnika, niti za gradsku vlast da bih znala da ti odgovorim na prvo pitanje.za ostalo, otisla sam na par sastanaka u mesnoj zajednici i jedan u opstini zvezdara i postavljala sva pitanja koja su me zanimala. odgovore sam dobila. neki su mi se svideli, neki nisu, ali kad se sve skupi, rekonstrukcija, ukljucujuci i secu, dobila je moju podrsku. ako sam pogresila, i ne bude bar 80 posto onako kako su nam razni strucnjaci iz raznih oblasti objasnjavali i pokazivali, ispascu glupa, ni prvi ni poslednji put.zasto tada u medijima nije bila prica o seci/rekonstrukciji ne znam. medju ljudima koje sam vidjala na tim sastancima nije bilo nikog ko nije dobio odgovor na svoje pitanje, kakvo god da je bilo. doduse, nije bilo ni ovih ljudi koje vidim na teveu kao predvodnike protesta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...