Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Steve Coll: Ghost wars

 

Dokumentarna knjiga o odnosu američkih službi i islamskih fundamentalista od sovjetske invazije u Avganistanu pa do 11.09.2001. Knjiga je dobila Pulicera, zasnovana je na izvorima, što ruskim što američkim sa kojih je skinuta oznaka tajne ili koje su preneli preletači te raznim intervjuima koje su dali akteri. Dosta dobra studija karaktera. 

 

Bin Ladena prikazuje kao poprilično opskurnog lika, bogatog saudijskog šeika, koji je avganistanski rat proveo uglavnom diskutujući o islamu i finansirajući mudžahedine, da bi se posle toga, zbog svojih stavova, popičkarao sa saudijskom kraljevskom kućom i prešao u Sudan odakle je finansirao razne islamiste u Alžiru, Tunisu i Egiptu. Prisetiti se onih surovih pokolja u Alžiru, devedesetih na primer. 

 

Isto tako odličan je uvid u funkcionisanje CIA kao spore mašine koja živi od budžeta do budžeta i sporo se prilagođava situacijama. Pakistanska vojna služba ISI je prikazana kao otelotvorenje zla i glavni krivci za islamski fundamentalizam u tom delu sveta. Uspon talibana kao posledica posvađanosti lokalnih paštunskih milicija, nesigurnosti i bezvlašća oko Kandahara nakon pada Nadžibulaha. Bukvalno su ih dočekali kao glas razuma.

 

Mislim, ima 300, ludih priča u knjizi. na primer da 1990 mladi agent CIA ode samostalno na teren i nakon par meseci razgovora sa bitnim igračima u Avganistanu napiše izveštaj po kome islamski fudamentalisti predstavljaju ozbiljan problem i da imaju antiameričke i antizapadne stavove te da će, jer su prošli diverzantsku obuku kampovima u Pakistanu,  biti opasni, i zbog tog izveštaja bude sklonjen.

 

Sve preporuke.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Marka žvaka me oterala u ruke Dejanu Tiagu, iako nisam bio impresioniran njegovim izdanjem u Utisku. Na FB sam pratio njegovo pisanije u doba korone.

Uzeh Zamalaek i zbirku "lisabonskih priča", a pošto je u biblioteci Estoril bio već iznajmljen pokupih Seržinjovo Stovarište (milsim da je @maheem pohvalio) .

Malo letnje rabibrige, svidja mi se uvod sa posetom Džoniju.

 

(posle se vraćam dnevnicima ŽP)

Link to comment

Trenutno na idmoru citam jedan koncentrovani selfhelp - Atomske navike (James Clear)  i jedan daleko ozbiljniji vodic za zivot - Tatarska pustinja ( Dino Buzzati). 
Preporuka za obe knjige. 

Edited by Lezilebovich
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Lezilebovich said:

Trenutno na idmoru citam jedan koncentrovani selfhelp - Atomske navike (James Clear)  i jedan daleko ozbiljniji vodic za zivot - Tatarska pustinja ( Dino Buzzati). 
Preporuka za obe knjige. 

 

atomske navike su odlicne za nas sklone prokrastinaciji, a i tatarska pustinja je

 

  • +1 2
Link to comment
Just now, James Marshall said:

Je li Džejms Klir počinje onom pričom o britanskom biciklističkom timu? Sviđa mi se ta priča. 

Da. Meni se svidela knjiga, nema nekog proseravanja i vrtenja 5 recenica na 100 strana ( kao sto neke knjige iz da kazem tog zanra imaju tendenciju). Nije sad ni nesto epohalno, sigurno svako od nas vec primenjuje neke od tih stvari, ali je korisno videti ih na jednom mestu

  • +1 3
Link to comment

ma bas korisna, a posve pojednostavljena i zdravorazumska  mjesavina menadzmenta tj organizacije i kognitivno-bihejvioralnog pristupa, meni uz feeling good - new mood therapy najbolji self help koji sam citala, a nisam ni fan self helpa. 

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment

"Društvena i politiĉka instrumentalizacija predstava o vampiru na Balkanu: prilagodljivost besmrtnog motiva" - doktroska teza Danila Trbojevića

Link to comment

Preporučujem lagano štivo na tu temu:

Kletva Kainova, Aleksandra Tešića. Zanimljviv fiktivni roman baziran na čuvenim dešavanjima u Srbiji pod Habzburzima u 18.veku.

  • Hvala 1
Link to comment

pre neki dan sam napisao da sam odgledao film sa sajmonom pegom i rozamund pajk o hektoru koji je u potrazi za srećom po ranije pročitanoj knjizi fransoa lelora. sada sam pročitao nastavak o tome kako hektor i klara vaspitavaju malog hektora koji uči šta je život. poučna knjiga za roditelje. preporučujem je.

 

sada, počinjem da obnavljam akciju smajlijevih ljudi u dovođenju karle.

  • Hvala 1
Link to comment

Estoril, D.T.Stanković

Lepo se otvorilo, će vidimo za dalje...

Ps thx Marka Žvaka na epizodama o Lisabonu, setio sam se i Remarkove Noći u Lisabonu sto sam citao za vreme bombardovanja...inace sam te ratne 1999. procitao gomilu Remarkovih knjiga, ali predratni period samo.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

Misljenje o Basari kao piscu i sta citati?

famu o biciklistima

 

👌🏻

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...