Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Cika Vesa od Komtrejda ce da pripreti da ce povuci proizvodnju iz Srbije i posle mesec-dva ce se ta uredba ukinuti. Mora neko i kampanju da finansira, zar ne?
Proizvodnju čega? :huh: Nisam upućen.
Link to comment

Sklapanje računara od kupljenih komponenti uvezenih iz inostranstva se kod nas zove proizvodnja računara (mislim da na tu "proizvodnju" dobija dosta poslova u državnoj upravi).

Link to comment
Proizvodnju čega? :huh: Nisam upućen.
Veselin Jevrosimović, vlasnik Komtrejda, mnogo je direktniji."Naš sektor se bori za goli život. Ako je ovo najavljena pomoć države privredi, onda joj hvala. razmišljamo da iselimo proizvodnju iz Srbije", izričit je Jevrosimović.On se pita kome je u interesu da se IT sektor optereti novim nametima, koji će za mnoge značiti ključ u bravu, jer nemaju milione evra koje traže zaštitnici autorskih prava, dok će građani moći manje da kupe jer će cene otići gore.Jevrosimović kaže da je reč o sektoru koji grade obrazovnu infrastrukturu zemlje, bez koje nema napretka, i navodi da sada na sedamdeset dvoje dece u osnovnim školama ide jedan računar, a u razvijenim zemljama na samo petnaestoro.On navodi da je naknada u Srbiji slična kao u Hrvatskoj čija je IT industrija duplo veća, a kupovna moć građana tri puta veća.On proizvodi racunare, kupi na kilo od Kineza pa sklopi i kaze "COMTRADE" kakav je to krsh to znaju samo srecni kupci, pogotovo one budzet masine.
Link to comment
On proizvodi racunare, kupi na kilo od Kineza pa sklopi i kaze "COMTRADE" kakav je to krsh to znaju samo srecni kupci, pogotovo one budzet masine.
CT su u 95% slučajeva budžet mašine... Plaćene su iz budžeta...
Link to comment
To za diskove su pokupili iz Zapadne Evrope ipak. Za kompjutere su ipak bili dodatno kreativni (bar mi se cini). Verovatno jer su se za diskove kasno setili - nisam narezao disk neke minimum 3 godine. Ipak moram da priznam da su za nemacku GEMA-u mala deca. Od pre godinu i po dana otprilike nijedan youtube clip sa bilo kakvom muzikom ne radi. Nema nista gore od tih lihvarskih agencija, za koje mozda ima potrebe, ali koje su postale sami sebi svrha.
Aj diskove jos mogu i da progutam. Ovo za skenere, fotokopir masine...jebote :blink: Btw, voleo bi da vidim koliko tih para zapravo ide autorima cija se autorska prava brane...onako, crno na belo. Ako prihoduju kao sto pise u clanku 7,6 miliona evra godisnje, gde idu te pare?I kako se isplacuju strani izvodjaci cije se pesme pustaju na sve strane? Kako se pare salju u inostranstvo?Drugo, kako se pare razdeljuju? Pare koje se skupljaju za pustanje pesme preko TVa, radija se valjda koliko znam raspodeljuju na osnovu toga koliko se koja pesma vrti. OK, posteno. Ali sada za ovaj novi porez? Recimo ja platim 500 din. tog poreza tokom jedne godine. I onda 35% toga ode Ceci, 25% Kikiju Lesendricu, 10% Zdravku Colicu, 10% Seki Aleksic, 10% strancima tipa Lejdi Gaga (valjda?) i 10% se razdeli na ostale. A ja te likove uopste ne slusam, menjam kanal/stanicu kada krene njihova stvar, ne skidam njihovu muziku niti me interesuje. A tacno 0 din. od mojih 500 ode grupi Black Keys koju jesam slusao npr. i za koju SOKOJ nikada nije cuo.
Link to comment
Aj diskove jos mogu i da progutam. Ovo za skenere, fotokopir masine...jebote :blink: Btw, voleo bi da vidim koliko tih para zapravo ide autorima cija se autorska prava brane...onako, crno na belo. Ako prihoduju kao sto pise u clanku 7,6 miliona evra godisnje, gde idu te pare?I kako se isplacuju strani izvodjaci cije se pesme pustaju na sve strane? Kako se pare salju u inostranstvo?
Objasnila mi sad koleginica da je čula tumačenje da je i tekst umetničko delo i da se na taj način može umnožavati... Ha, baš imaju stila...:blink:Inače, ovo drugo bolje da ne znaš... Sećam se da je pre par godina Balašević tvrdio da su mu uplatili 7 dinara na ime autorskih prava... A da je Mlađan Dinkić dobio neki iznos sa 7 nula... Pa ti vidi...
Link to comment
... Sećam se da je pre par godina Balašević tvrdio da su mu uplatili 7 dinara na ime autorskih prava... A da je Mlađan Dinkić dobio neki iznos sa 7 nula... Pa ti vidi...
Pre možda 2 god. dinkiću isplatili 3.000e a SARS dobio 16 rsd (tad je bio aktuelan "Buđav lebac").Inače, ima već tema "Autorsko pravo", gde se raspravlja ovo isto.
Link to comment
Pre možda 2 god. dinkiću isplatili 3.000e a SARS dobio 16 rsd (tad je bio aktuelan "Buđav lebac").Inače, ima već tema "Autorsko pravo", gde se raspravlja ovo isto.
Jeste, ja posle zalepio na onoj drugoj temi te tekstove... Ne znam zašto mi se Balašević vrzmao po glavi... Verovatno jer bi, kao, on i Čola trebali da dobijaju najviše, bar prema medijima...
Link to comment
  • 4 weeks later...

Treba mi multifunkcijski uredjaj printer/skener/kopir do 100 evra, iskljucivo za kucnu upotrebu.Gledao sam uglavnom HP uredjaje i ima par zanimljivih izmedju 4600 i 8000 dinara. Prodavac iz Big Benga mi je rekao da kertridzi ne mogu da se dopunjuju jer su cipovani, nego moraju novi da se kupuju. Da li je to tacno?skuplji kandidat koji inace moze da se nadje za 7100 dinarajeftiniji kandidat no. 1jeftiniji kandidat no. 2Da li osim HP treba da obratim paznju na neke druge firme? Najvice pri tome mislim na cenu i dostupnost kertridza i servisa, kvalitet stampe...

Edited by Milosh76
Link to comment

Mislim da postoje ljudi koji se legalno bave punjenjem ketridža i tonera pa bi pre mogao njih da pitaš za savet, da li mogu da preporuče nešto što se lepo i lako puni. Obično izađu u susret zato što to i njima znači posao (a ako ne moraju da menjaju čip već samo da dospu boju više i zarade)...

Link to comment

Naravno da mogu da se pune manje više svi aktuelni toneri, uredno ti ga nafiluju i zamene čip. Izađe te kao krajnjeg korisnika oko 1700 dinara sa čipom za tonere standardnog kapaciteta.Ups, sada vidim da pričamo o ketridžima, ne o tonerima. Nemoj da si lud da ne uzmeš laser. Punjenje ketridža i gde je moguće - komplikovano je, i velike su šanse da capne ketridž kad tad, često zapeknu i sl, doduše ako ga ne koristiš jedno vreme. Sa laserom je mnogo bolja priča, dugotrajniji su i lakši za reciklažu. A dva ketridža crno beli i color te izađu oko 40ak jura.Ja uzeo sebi za igraonicu ovo, da surferi nešto skinu odštampaju i sl, a i meni je koristio 100 puta. Radi posao, a nisam našao ništa jeftinije.http://sampro.rs/Proizvod.aspx?kid=17&pid=17884&name=Samsung-MFC-LJ-SCX-3200Ako pak uzmeš ink jet, samo HP ili Canon, Lexmark ni u snu, katastrofa situacija sa ketridžima uglavnom uvek.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...