Jump to content
IGNORED

Kraj/početak


Aleksija

Recommended Posts

Kada civilizacija, koja je još u zakašnjenju, osudi čoveka da od jedne do druge svetiljke nosa dugačke lestve i da se kod svake te svetiljke, tri puta dnevno, njima penje i niz njih silazi - ujutu da svetiljku ugasi, posle podne da je očisti, uveče da je upali - onda taj čovek, hteo ne hteo, iako se ne odlikuje nekom naročitom pameću a uz to je i naklonjen piću, mora steći rđavu naviku da sam sa sobom razgovara i mora početi da se bavi razmatranjima visokim bar onoliko koliko su visoke njegove lestve.L. Pirandelo, početak priče Izvesne obaveze

Link to comment

Početak Mobi Dika:Zovite me Ismail. Pre nekoliko godina - svejedno baš koliko - imajući malo ili nimalo novca u kesi, a nemajući ničeg naročitog što bi me zanimalo na kopnu, naumio sam da malo proplovim morem i vidim vodeni deo sveta. To je moj način da se otresem sete i uredim krvotok. Kad god osetim da mi oko usta nailazi oporost; kad god mi se vlažni, rominjavi novembar javi u duši; kad god primetim kako i nehotice zastajem pred radnjama s mrtvačkim sanducima i priključujem se začelju svake pratnje koju sretnem; a naročito kada crne misli zavladaju mnome tako da je potrebno jako moralno načelo pa da me spreči da smišljeno ne zakoračim na ulicu i da metodski obaram ljudima šešire s glave- onda smatram da je krajnje vreme da se otisnem na more što pre mogu.To mi zamenjuje pištolj i metak. S filozofskim gestom Katon se baca na svoj mač; ja se mirno hvatam broda. Nema ničeg čudnog u ovome. Gotovo svi ljudi, ma ko oni bili, kad-tad osete prema okeanu gotovo sasvim isto što i ja, samo oni to ne znaju.

Edited by halloween
Link to comment

početak je bitniji od kraja, po njemu biram da li ću da čitam uopšte (ako ne po naslovu kao kod čestertonovog kluba uvrnutih zanata). ponekad po preporuci (autor se sam preporuči nekom već pročitanom knjigom, ili mi neko kome poznajem ukus preporuči).zabavna i draga knjiga, mala prodavačica proze (danijel penak) počinje ovako:1. JARAC DAJE OTKAZ"Imate jedan redak porok, Malosene: saosećanje"Najpre mi je kroz glavu prošla rečenica: Smrt je pravolinijski proces. Tako zajedljivu izjavu čovek bi pre očekivao da pronađe na engleskom: Death is a straight on process... ili nešto slično.Baš sam se pitao gde sam to pročitao, kad je u moju kancelariju upao orijaš. Još se ni vrata nisu zatvorila za njim, a već se nadneo nad mene.- Vi ste Malosen?Širok kao trokrilni orman. Ruke kao toljage, dlakav oko surle.- Vi ste Bendžamin Malosen?

Edited by PointTaken
Link to comment

Covek u crnom bezao je kroz pustinju, a revolveras ga je pratio.Pustinja je bila apoteoza svih pustinja, ogromna, i pruzala se do neba parsecima u svim pravcima. Bela; zaslepljujuca; bezvodna; bez ikakvih obrisa izuzev slabe, nejasne izmaglice planina koje su se ocrtavale na horizontu, i |avolje trave koja je donosila slatke snove, kosmare, smrt. Povremeni krajputas pokazivao je kuda treba ici, jer nekada je zasuta staza koja je prosecala debelu koru alkalija bila drum kojim su prolazile kocije. Svet je od tada krenuo dalje. Svet se ispraznio.

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment

For a minute Rose of Sharon sat still in the whispering barn. Then she hoisted her tired body up and drew the comfort about her. She moved slowly to the corner and stood looking down at the wasted face, into the wide, frightened eyes. Then slowly she lay down beside him. He shook his head slowly from side to side. Rose of Sharon loosened one side of the blanket and bared her breast. "You got to," she said. She squirmed closer and pulled his head close. "There!" she said. "There." Her hand moved behind his head and supported it. Her fingers moved gently in his hair. She looked up and across the barn, and her lips came together and smiled mysteriously.Steinbeck, The Grapes of Wrath

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...