Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Ako neko hoće da vidi kako izgleda ova nazovi podmornica. Ja ne znam ko je bio dovoljno lud da uđe u ovako nešto i ide na dno okeana:

 

 

  • +1 3
Link to comment

Ma nije tako prosto: podmornicki turizam vec 50-ak godina radi i to poprilicno uspesno: interesantno je da su Svajcarci povukli nogu na nekim od svojih jezera i sve bi to bilo OK - radi se o napravama koje se vecinom svode na poluzaranjanje i gledanje kroz prozore, ko voli moze za relativno male pare da se oproba i na Rodosu:

40.jpg

 

submarine-interior.jpg

 

Tamo gde se zaista roni, ide se do 50-ak metara, lokacije su uobicajeno atraktivne, od Kariba pa na dalje: uslovni je problem siva zona kod izgradnje podmornica.

Grade ih naravno za potrebe ratnih mornarica i iz razumjivih razloga ne vole da im se neko mota okolo, to ne vole doduse kad neka nestane k'o onomad ona argentinska, ostale - a ima ih onoliko - da ne pominjemo.

Problem je sa civilnim, komercijalnim: bogovi i batine kada je brodogradnja u pitanju, Lloyds, DNV, ABS..., pojedine pomorski jace drzave, itd, itd, takozvana klasifikaciona drustva koja propisuju do u poslednji var i poslednji sraf detalje oko gradnje plovila sa civilnim podmornicama i nisu jos uvek bas nacisto sto se tehnickih propisa tice.

To se, sve skupa zove nadzor i nema prakticno plovila koje sme da izadje u javnost bez napomene o tome pod nadzorom kog klasifikacionog drustva je em gradjeno, em redovno, u pravilnim razmacima od strane istog obnavljano sto se propisa tice: isto vazi i za postupak posle bilo kakve havarije - bez ћаге vestaka klasifikacionog drustva nema izlaska na more, nema posla, nema osiguranja jer ni jedan pomorski osiguratelj ne bi ni drskom od metle...

Ali - osnove su postavljene, postoje zbirke standarda, propisa, javno su dostupne, dok sa ovom izgubljenom ima jedan detalj koji se, koliko sam video - preskace:

Quote

...unregulated submersible...

Sto znaci da je gradjena i pripustena u vodu bez ikakvog nadzora i to u SAD, zemlji opsednutoj sigurnostima raznih vrsta, obalskom strazom koja je zaista ozbiljna firma i koja se - kao zadnja instanca - brine o tome da na vodu ne izadje bilo sta sto ne ispunjava uslove.

Pa, eto - izaslo je.

Preduzetnici :isuse: su nasli i iskoristili rupu tvrdnjom da Titan, buduci da ce operisati iskljucivo u medjunarodnim vodama, ne podleze obavezi nadzora bilo kog regulatornog tela......

Potegli su i danas za laike carobnu rec - kompoziti :isuse:: cinjenica kojoj mogu da zahvale sto ih ovih dana ne moze da napipa ni jedan sonar ma koliko sofisticiran bio...

 

Bacih pogled na plovila angazovana na spasavanju: sve go tehnoloski sampion i to u obasti koja u mnogo cemu prevazilazi svemirske tehnologije:

Deep-Energy-Titan-Search.jpg

Deep Energy, danas verovatno najsofisticiraniji svetski cevopolagactm...

 

FADOSS.jpg

Flyaway Deep Ocean Salvage System (FADOSS) americke RM...

 

ATLANTIC-MERLIN.jpg

Atlantic Merlin...

 

L-Atalante.jpg

L' Atalante, super specijalizovani Francuz, itd, itd..., njih 10-ak, ne racunajuci jos poprilicno brodova kanadske i americke RM i obalske straze...

 

Od svega mi je najnejasnije, milijarderi na stranu, sta je mislio i cemu li se nadao onaj 1 Francuz koji se ukrcao i koji je oglasavan kao iskusan podvodni istrazivac, da ne trazim sada, cini mi se da je dole (bio) i 1 takav... :isuse: 

 

Doduse, koji je i meni pa se bakcem oko ovoga, em sto sam popizdeo zbog tretmana 2 pomorske nezgodetm...

 

 

Edit: jedina uslovna fajda je sto se posle ovakvih, nasiroko talambasanih dogadjaja, naprasno donesu/poostre propisi i procedure, kao sto se, recimo, dogodilo i posle Titanika, onog pravog...

Edited by namenski
  • Hvala 5
Link to comment
5 hours ago, nera said:

 

Iliti ‘privatize the gains, socialize the losses’ 


Pa bas je juce skicao neki direktor OceanGate-a po Tviteru drzava USA d’uradi nesto, posalje odma sve raspolozive sile da ih traze.


Dok su pre ovoga skicali kako mrska drzava preteruje sa sigurnosnim pravilima i gusi postene bilijunase. Kako rece CEO koji je pod vodom: ‘obscene security measures’.


@Redoran Ima Darvinovih nagrada i za ovakve. Jeste da nije bilioner ali bese pnaj jedan sto je ugradio mlazni ili koji vec motor na auto i zavrsio zaboden u planinu.  Ima i drugih no sam pozaboravljala, a nije mi knjiga pri ruci.

 

Nisam skroz ispratio, jel su ta sigurnosna pravila bila predlozi ili obaveze? Kako su ih zaobisli?

 

A ovo kukanje na to da se digne cela drzava da ih trazi je tipicno ponasanje razmazenog deteta, pardon milijardera, koji misli da se svet vrti oko njega.

Link to comment

Na početku priče je postavljen tvit u kome piše da je bezbednjak iz kompanije lepo naveo da podmornica ne ispunjava tehničke uslove da bi zaronila do tolike dubine i prijavio šta treba, onome kome treba. Preciznije:

Quote

The submersible “was only built to a certified pressure of 1,300 meters, although OceanGate intended to take passengers down to depths of 4,000 meters. […] OceanGate refused to pay for the manufacturer to build a viewport that would meet the required depth of 4,000 meters.

Kao nagradu je dobio nogu u dupe, tj. otkaz. Sudeći po ovome, ta konzerva se raspala negde na trećini puta.

https://newrepublic.com/post/173802/missing-titanic-sub-faced-lawsuit-depths-safely-travel-oceangate

 

Previše stvari sad izranja na površinu:Jova:, i sve su još crnje i gore. Svakako zaslužuju da budu dokumentovane na jednom mestu, jer su to mentalni sklopovi ljudi koji će, recimo, raditi privatizacije EPSa i zdravstva. 

 

U dva dana smo dobili verziju potonuća Titanika za 21. vek, razdvojenu na dva dela, shodno vremenu. Bogataši i sirotilja više ne mogu da budu fizički na istom mestu pa je tačna repriza nemoguća.

 

Jedino pozitivno što ostaje posle ovog su pooštreni zakoni o bezbednosti (bar se nadam) i gomila mimova u kojima lepo vidimo da svet zapravo boli ceo kurac za sudbinu onih milijunaša. 

  • +1 6
Link to comment

'Debris field' discovered within search area by ROV, says US Coast Guard

The US Coast Guard have said a debris field was discovered within the search area by a remotely operated vehicle (ROV) near the Titanic wreck.

Experts within the unified command are evaluating the information, the Coast Guard said in a tweet.

Updated at 11.55 EDT
 
 
  • Tužno 2
Link to comment

Meni je jasno da je radnik rekao da ne ispunjava uslove da bude safe, nije mi samo jasno kako je odobreno da se napravi podmornica bez da bude sertifikovana od strane drzave da je u ok stanju. Kao kada bi neko isprojektuje automobil koji krene da se raspada kad predje 100 na sat i to neko dozvoli da se napravi. Kako je uopste doslo do toga da je ovo dozvoljeno da se napravi i koristi? Jel drzave nemaju kontrolu nad time sta se desava u medjunarodnim vodama ili to pravljenje podmornica nije regulisano uopste nigde? U cemu je fora?

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Meni je jasno da je radnik rekao da ne ispunjava uslove da bude safe, nije mi samo jasno kako je odobreno da se napravi podmornica bez da bude sertifikovana od strane drzave da je u ok stanju. Kao kada bi neko isprojektuje automobil koji krene da se raspada kad predje 100 na sat i to neko dozvoli da se napravi. Kako je uopste doslo do toga da je ovo dozvoljeno da se napravi i koristi? Jel drzave nemaju kontrolu nad time sta se desava u medjunarodnim vodama ili to pravljenje podmornica nije regulisano uopste nigde? U cemu je fora?

Saznaćemo sve to uskoro, i još mnogo toga. Recimo, da li je iko uopšte pristao da osigura tu krntiju.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, namenski said:

Nece Namenski, toliko je ogavno da je van svakog pisanija: ne mogu iMboks da ocistim od raznoraznih, najrazlicitijih zakukavanja o nesrecnoj sudbini izgubljene podmornice - od nekada neprikosnovenog londonskog The Times-a, liberalnog :isuse: The Guardian-a, do NYT, razne CNN-ove da ne pominjem... :puke:

Na sve to, marginalne - ako ih uopste ima - vesti o vise od 700 ljudi koji se onomad podavise, a koji su mogli biti spaseni sa 1%, ako i toliko para, sredstava i napora...

Ne radi se kao bajagi humanom zastranjivanju: stari je obicaj, star skoro i civilizacija da se ljudima u nevolji na moru pomaze po svaku cenu i OK je pokusavati i traziti sve dok postoji i najmanja nada, ali 'ladno pustiti 700+ ljudi da se podave, i zaboravititm posle 2-3 dana, pa jebiga...

Tu skoro sam se sa @Krampa dopisivaotm na temu (filma) Titanic i problema motanja oko olupine, slozenosti takvih rabota, angazovanju ruskog sovjetskg supermega specijalizovanog Келдиш-a i njegove podmornice bez koje Kameronovog filma i Kameronovih proseravanja sa sve knjigom ne bi ni bilo...

Obaska sto se - u slucaju podavljenih izbeglica radi o jednoj - po broju ljudskih zrtava - najvecoj katastrofi na Mediteranu koja ce koliko sutra da udje na odgovarajuce spiskove ako se uopste iko potrudi pod kojim imenom/brojem, IMO oznaku da ne pominjem je plovio brod...

 

Sve u svemu, po ogavnosti, idiotizmu i beskrupuloznosti modernih drzava:

struma-01.jpg

 

U ovoj bezoblicnoj kanti tesko ce bilo ko da prepozna superhiper luksuznu jahtu Xantha izgradjenu za jednog britanskog kolenovica kod legende Palmers-a u rodnom mestu najbrodova sveta, Tyne, Yarrow...

1865. godine.

Rodjena kao rasna jahta, zarsila je - posle 10-ak imena i vlasnika - kao Struma...

Sa vlasnicima pocev od neizbeznih Grka, preko cak i Bugara :isuse:, do Rumuna...

Da sluzi kao brod za prevoz zive stoke.

Sa svojih jedva 40 metara duzine: doduse, parna masina je zamenjena dizelom...

E, takva Struma je u decembru '41. bila kupljena od strane jedne cionisticke organizacije i kao takva ukrcala je vise od 700 jevrejskih izbeglica iz Rumunije koja danas, naravno, nije ni luk jela ni luk mirisala sto se tice istrebljenja Jevreja: u zimu '41. kada je rumunska vojska pobedonosno okupirala Odesu i hitala na istok pomazuci svojim nemackim saveznicima.

Niko danas - sve i da hoce - nece moci da isprica pricu o ocaju, mitu, parama koje su uzeli rumunski zvanicnici da odobre odlazak svojih dojucerasnjih sugradjana.

Sa milostivom dozvolom da niko ne sme da ponese vise od 20 kila licnih stvari, a ko voli neka zamislja 700+ ljudi spakovanih u brodu jedva 40 metara dugom, hranu i jos neke potrepstine da ne racunamo...

Sa motorom u kvaru Struma je bila vise slepovana nego plovila na sopstveni pogon do Bosfora, Istanbula.

U kojem su turske vlasti na neverovatan diplomatski pritisak Britanije odbile da dozvole iskrcavanje osim, cini mi se, jednoj bolesnoj trudnici.

Dozvoljeno je doduse zadrzavanje od nekoliko dana ne bi li se popravio motor: cena su - izmedju ostalog - bile burme svih izbeglica.

I - Struma je, nepopravljenog motora bila otegljena - van turskih teritorijalnih voda, nekih 10-ak NM.

Da pespomocno pluta na zimskom Crnom moru...

I nadje se na nisanu sovjetske podmornice, jedne od onih koje su strazarile oko Bosfora.

Щ-213

Od preko 700 ljudi i clanova posade preziveo je samo jedan jedini covek.

Ostali, zene i podosta dece - nisu.

 

Zurim sada da vidim 'oce li da izvade one adrenalincetm sa sve privatnim preduzetnikom...

Ili cemo da tugujemo...

Jbg valjda se treba daviti u Atlantiku, sada već dnevno desetine nesrećnika završe život u Mediteranu ali ono, nije zanimljivo... 

Link to comment
34 minutes ago, Shan Jan said:

Meni je jasno da je radnik rekao da ne ispunjava uslove da bude safe, nije mi samo jasno kako je odobreno da se napravi podmornica bez da bude sertifikovana od strane drzave da je u ok stanju. Kao kada bi neko isprojektuje automobil koji krene da se raspada kad predje 100 na sat i to neko dozvoli da se napravi. Kako je uopste doslo do toga da je ovo dozvoljeno da se napravi i koristi? Jel drzave nemaju kontrolu nad time sta se desava u medjunarodnim vodama ili to pravljenje podmornica nije regulisano uopste nigde? U cemu je fora?

 

Namenski će znati bolje ali treba poći od toga da ovo nije podmornica nego submersible - plovilo koje ne može samostalno da zaranja već u potpunosti zavisi od matičnog broda. Ne može čak ni da se otvori iznutra nego samo spolja :isuse:  Za takva plovila u SAD izgleda ne postoji bilo kakva regulativa. Za podmornice postoji ali nisam siguran kakva tačno.

  • +1 3
Link to comment
11 minutes ago, Redoran said:

 

Namenski će znati bolje ali treba poći od toga da ovo nije podmornica nego submersible - plovilo koje ne može samostalno da zaranja već u potpunosti zavisi od matičnog broda. Ne može čak ni da se otvori iznutra nego samo spolja :isuse:  Za takva plovila u SAD izgleda ne postoji bilo kakva regulativa. Za podmornice postoji ali nisam siguran kakva tačno.


I to nije sve, submersible nema ni navigaciju nego ih navodi brod sa povrsine nekakvim porukama :ph34r: znaci kad sednes u tu konzervu i zaronis ako izgubis kontakt sa brodom ne mozes apsolutno nista.

Link to comment

To otvaranje spolja mi je definitivno najveći mindfuck. Nisam ni hiljarder ali ne bih ušao prostor koji ne može da se otvori iznutra, nema boga oca. Pre bih dao da me odmah da roknu. Nije mi jasno da imaš IQ preko 100 i da to sebi dozvoliš. 

  • +1 2
Link to comment

Poverovali su u sopstvene laži, ne vidim šta drugo može da bude. To je kad vežeš nekoliko godina pravljenja i prodaje beta verzija korisnicima (telefoni i laptopovi kojima se nadimaju baterije i razlabavljene su tastature), kad praviš sve da bude što manje i kompaktnije a posle prodaje ćeš da popravljaš i još to predstaviš kao feature, kad praviš foricu da u svemir šalješ onog vozača svemirskog auta, kad javno pišaš po bezbednosnim propisima...i na kraju završiš kao konzervirana hrana za ribe.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Mos said:

To otvaranje spolja mi je definitivno najveći mindfuck. Nisam ni hiljarder ali ne bih ušao prostor koji ne može da se otvori iznutra, nema boga oca. Pre bih dao da me odmah da roknu. Nije mi jasno da imaš IQ preko 100 i da to sebi dozvoliš. 

Avion na visini (iznad 2000m ako se dobro secam) je u situaciji da ne mogu da se otvore vrata.

Cak i da mogu da otvore vrata, na dubini od 4000+m, to bi im bio kraj - samo ubrzan :(

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...