Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Ne znam je li ikad ijedan svetac hodao po zemlji, ali sam načisto da to nije bio Havel. Uvjeren sam da je bio duboko svjestan svojih grijeha, uključujući i ovaj. Ima moralnih dilema bez mogućnosti jednoznačno pozitivnog odgovora. Da ne govorim u Havlovo ime, napisat ću na svom primjeru. Podržavao sam bombardiranje i dok pišem ovo osjećam stid i krivicu zbog toga. Mi, pasivni pobornici napada, smo u nekoj mjeri, a koju će dobri Allah precizno odvagnuti, također krivi za smrt žrtava. Nisam ponosan zbog tog svog stava, bog zna da bih volio da se ništa od svega nije dogodilo, ali i dalje mislim da je biti protiv napada značilo podržati veće zlo. Generalno, ovo je rasprava o pacifizmu. Ima li podrška ratnoj politici ikad moralno opravdanje. Moj radikalni odgovor je ne, nema, svak tko se lati mača prlja ruke. U situaciji kad odustajanje od suprotstavaljanju nasilju nasiljem znači još veći grijeh, riječ je o tragičnoj krivici. How fortunate the man with none.
Gradacija Lujo, gradacija nista vise. To zameram Havelu.
Link to comment
hajde da kazemo da je bombardovanje bio jedini nacin da se zaustavi milosevic i da se zarad diskusije svi slozimo oko toga. zasto je onda gadjan ostatak srbije gde nije bilo sukoba, zasto su unistavali infrastrukturu, fabrike, neke potpuno nebitne ciljeve za ono sto se na kosovu desavalo? dakle zasto su unistili i ono malo sto nam je ostalo da mozemo da se izdignemo iz pakla koji nam je milosevic servirao? zasto kasetne bombe? zasto grdelica, sanatorijun u surdulici, varavarin... nije ovde jeidno pitanje "za" ili "protiv" bombardovanja.
Bilo bi glupo da se izjašnjavam o pojedinim ratnim epizodama. Napad na Srbiju je bio vjerojatno najmanje destruktivan prema civilnom stanovništvu u modernoj povijesti. U poređenju s njim ratne operacije srpskih vojski izgledaju kao mongolske najezde. Sad nemoj reći, ok, ali nemoj porediti nas s njima. Mi smo klasični etnički čistači i prononsirani ratni zločinci, ali oni su predstavnici civiliziranog svijeta i njegovih vrijednosti. Ne smiju oni kao mi.
Link to comment
toni adams: a zasto ne bi bili zagovornici zavere? u svakom ratu postoje dogovori i pregovori oko toga sta su legitimne mete a sta ne. moguce je da je Boslo dao nesto zauzvrat da se ne dira Pozarevac, na kraju krajeva nisu dirani ni beogradski mostovi. eeej, mostovi u prestonici, gde je komanda vojske. za to smo™ sigurno™ nesto™ dali™.
Koliko ja znam, tu je pao Chiracov veto, dakle njemu na ukop ići...Ne znam, ova balkanska zamjeranja, to mnogo tvrdo & čudno. Svi bi svima sve pamtili i uzimali sve na zub, ali ne bi da iko njima nešto pamti..
Link to comment
Bilo bi glupo da se izjašnjavam o pojedinim ratnim epizodama. Napad na Srbiju je bio vjerojatno najmanje destruktivan prema civilnom stanovništvu u modernoj povijesti. U poređenju s njim ratne operacije srpskih vojski izgledaju kao mongolske najezde. Sad nemoj reći, ok, ali nemoj porediti nas s njima. Mi smo klasični etnički čistači i prononsirani ratni zločinci, ali oni su predstavnici civiliziranog svijeta i njegovih vrijednosti. Ne smiju oni kao mi.
ne, necu to reci. jednostavno je, bas zbog onoga sto sam naveo u prethodnom postu podrzavam odluku drzavnog vrha da se ne ode na sahranu havelu. simple as that.
Link to comment
ne, necu to reci. jednostavno je, bas zbog onoga sto sam naveo u prethodnom postu podrzavam odluku drzavnog vrha da se ne ode na sahranu havelu. simple as that.
Havel nije naređivao & određivao kako će se rat voditi.
Link to comment
Podržavao sam bombardiranje i dok pišem ovo osjećam stid i krivicu zbog toga. Mi, pasivni pobornici napada, smo u nekoj mjeri, a koju će dobri Allah precizno odvagnuti, također krivi za smrt žrtava. Nisam ponosan zbog tog svog stava, bog zna da bih volio da se ništa od svega nije dogodilo, ali i dalje mislim da je biti protiv napada značilo podržati veće zlo.
Kad je jedan Havel mogao da pogreši kud ne bi ti louie. Ali pošto se iskreno delimično kaješ, nemaš brige, doći ćemo ti na pogreb u Prag. Nismo mi baš toliko srca kamena. Edited by slow
Link to comment
Izvini na nerazumevanju.
Uvijek su mi zanimljive te analogije kolektivne i individualne odgovornosti i krivde za različite situacije.A ono centralno što očem reči - postoji jedna disharmonija između Europe i Srbije, pogotovo u političkoj i medijskom svijeta Europe a u neku ruku i u javnom mijenju ('cause they don't give a fuck). Dok ta većina, mainstreamluk u ta dva svijeta misli da je rat 1999. bio pozitivna epizoda nesebičnog ratovanja koje je ispunilo ciljeve, Srbija misli da je to jedan od vrhunskih zločina stoljeća za koje su joj svi dužni isprike i odštete, istovremeno govoreći da se totalno promijenila u odnosu na onu državu koja je bombardirana 1999.U tom smislu, apsolutno nitko u regiji ni Europi ništa ne zamjera Havelu - osim Srbije.To malo i uspoređujem sa razlikama između recimo mene i recimo tu nekih u pogledu na ratna događanja '90tih. Hrvatska & Srbija su u tom smislu jedna drugoj jednostavan problem - problem Srbije sa Europom je dubok, produbljujući i teško rješiv prije gutanja još nekoliko porcija skromne pite™, ili konačno jednog iskrenog DrVojizma koji će službeno postaviti Srbiju tamo gde joj službeno srce već jeste.Havel je tu sami indikator i nitko tu ne broji goste, ali popis €srbomrzaca s njime ne završava. Srbija je država koja ima diplomatske odnose s državama koje priznaju drugu državu na njenoj teritoriji - u čemu je problem nakon te inkongruencije progutat još malo sline i poklonit se Vaclavovoj sjeni za sve drugo što je čovjek bio u Mitteleuropi? Bat nou, Srbija se zabavlja s ispraznim, bezveznim i malodržavnim gestama uvrijeđenosti.
Link to comment
Lepo što se vas dvojica slažete, danas sam postigao zaista mnogo.Haleluja!
Tvoje prime dostignuce danas je da si izgeda napunio 12 godina. Srecan rodjendan!bibi
Link to comment
Opet siroko razapinjanje mreze. I da si sve u pravu, ovde ne pricamo o tome nego o gospodinu Havelu i njegovom stavu da bude veci katolik od pape.
Mogu li dobiti te izjave koje su vam svima poznate, a koje ga čine nadpapnijim katolikom - osim ove poznate?
Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů.
Ne mogu ih naći.A ima to i pretpovijest...
Добро је што су га кремирали, да му се ни честица више не нигде не појави. Сподоба која је тражила бомбардовање српских положаја у Босни не заслужује ништа друго сем да буде спаљена или прободена глоговим колцем.
biggrin.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Bez mandata UN. Cini mi se da to nije beznacajno. Zato i govorim o Havelu i NATO doktrini.
Da li je UN ikada osudio bombardiranje i time Havela službeno stavio na krivu stranu povijesti i civilizacije?
Link to comment
×
×
  • Create New...