Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

Precesljao sam topik da vidim da nije bilo vec :) ako sam ga promasio, zalite se mom ocnom doktoru :PElem, evo:
T-451-MM MaticaI prica o jugoslovenskim mlaznim avionima, ljudima koji su ih pravili leteli na njima, pa bogami obarali i po neki svetski rekord.Edit: bre Hazarde, nedelja popodne, ode covek da odrema, a ti ovako :P
Link to comment
Стерлингов мотор за велики танкер?
c -_- ajmo se malo hronoloski unazaditi. mlogo ste istrcali, druze pace :) pozps. molim woodoo-zmaja-od-tehnike da preskoci ovaj zadatak i da pusti malo i nas amatere da se sigramo.jer.ako dodje.pocepace nas ko svinja gatje. sifonske :ph34r: poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
ajmo se malo hronoloski unazaditi. mlogo ste istrcali, druze pace :)
:садсеибабочешкапоглави: ...хм, ако није мотор, онда је онај клип гоњен, па ово може да буде само нека огромантна пумпа... за нафту, преводницу или тако нешто. Или ће бабо и даље да се чешка, а онда једном лупи по челу, кад буде касно.
Link to comment
bas se lepo igrate ovde ;) posto nema onog koji je na redu, ako mogu ja jedno duplo golo:500.jpgpoz
E, pa - dosta je bilo :P Hazard :P se nikako ne javlja da potvrdi ili ne potvrdi tacan odgovor na onu Maticu :), a na ovoj slici je presek obicnog, najobicnijeg, doduse brodskog, diesel motora. MAN-BW bice.Ovakvog, mozda malo manjeg:Ima ga, nije da ga nema, oko 2500 tona, koja stotina tona vise-manje, oko 100,000 KS, sve dzidze kao sto su turbokompresori, common rail-ovi, multipointi, montgomeri kliftovi, itd, itd.Na klipu moze da se vozi mozda i desetak ljudi, mislim da ide gore dole, pa i to ne narocito brzo, mozda 2 puta u sekundi, jer ovaj nije bas visokoturazan, teko, oko 100 - 110 obrtaja u minutu...
Link to comment
Na klipu moze da se vozi mozda i desetak ljudi, mislim da ide gore dole, pa i to ne narocito brzo, mozda 2 puta u sekundi, jer ovaj nije bas visokoturazan, teko, oko 100 - 110 obrtaja u minutu...
Причао ми један поморац да се ту улази у цилиндар, и рибај... пошто ти жгадови троше најгоре ђубре од горива које се може замислити. И да сваке године погине негде по неко јер задрема или шта ли и не изађе на време, а мотор се покрене...Можда је морнарска прича, то са рибањем и погибијама, ал' да улазе, улазе.
Link to comment
Причао ми један поморац да се ту улази у цилиндар, и рибај... пошто ти жгадови троше најгоре ђубре од горива које се може замислити. И да сваке године погине негде по неко јер задрема или шта ли и не изађе на време, а мотор се покрене...Можда је морнарска прича, то са рибањем и погибијама, ал' да улазе, улазе.
Bilo je i toga, doduse pre u 'karter', eno se na 'mojoj' slici vide poklopci...Sada se manje gine/povredjuje, nema toliko golih pokretnih delova, ali na starim, parnim brodovima, sa svim onim lepim masinama na kojima sijaju i mesingani delovi, sa polugama koje se krecu ba sve strane, znalo je da bude bas gadno. Ne zna se gde gore: u kotlovnici, gde se 'lozio' ugalj, ili u makini... Opekotine od zara, pare, padanje u pokretne delove je znalo da samelje coveka...A sto se goriva tice :) jeste sljam, separatori su kao kuca veliki, ali je bunkerisanje ozbiljna radnja, kao kad dodjes na benzinsku pumpu i kazes 'molim vas, sipajte mi, tako, jedno 2 - 3000 tona...Secam se razgovora sa jednim od kapetana Jugolinije koji je svoj prvi brod preuzeo jos 20-ih godina proslog veka. Kada je preuzimao brod od prethodnog barbe, sav zabrinut, prva komanda, jebi ga, pitao je kako da organizuje utovar uglja, jer brodovlasnici nije bilo isto uzimas li ugalj u Buenos Airesu (dovezen iz Evrope i skup) ili u Engleskoj recimo. Kaze matori, mozes da ostanes i na 10 tona, ali nemoj. OK, odgovara ovaj, a 100 tona za svaki slucaj. Mozes, kaze matori, ali nemoj... Jugoslovenski brodovi su tada, mlada drzava je podsticala stare, cuvene brodovlasnike, Trpkovice, Dabca, Ivanovice, Baburice da dodju pod Yu zastavu, obicno vozili ugalj iz Engleske ili Nemacke u Juznu Ameriku, Argentinu obicno, a otuda vracali zito. Znalo se: prvih nekoliko dana zivina iz kaveza na palubi bude pojedena, od strane oficira, naravno, posada jede usoljene sardele, luk koji vec negde oko Ekvatora proklija, krompir, sirce je bilo obavezno, a dobijalo se i sledovanje nekog kiselisa od vina, ne uvek, naravno... Crna banda, lozaci, su dobijali po HTZ propisima i sledovanje ruma, i to je bilo to. Sreca da brodovi nisu isli brzo, pa je mogao preko ograde da se baci povraz i ulovi nesto ribe.Iduci ka i iz Juzne Amerike, najopasniji je bio prolaz kroz Biskajski zaliv, jos opasniji ako se islo po gvozdenu rudu u Spaniju, Bilbao. Narocito zimi. Kazu da je nekih noci moglo da se cuje i po desetak poziva u pomoc. Jedan Jugosloven, parobrod Daksa, je nestao da nikad ne bude pronadjena ni trescica, bas tih godina.005400.jpg I tako, ploviti se mora, a ziveti ne (Navigare.... :) )Ovi veliki diesel motori su dostigli granicu, ne sto se tice smanjenja potrosnje, emitovanja stetnih gasova, itd, itd, nego zato sto gabaritno i po znazi vise nisu za to: ovolikom motoru treba propeler/elisa precnika preko 10 metara i tezine preko 100 tona. Negativne pojave po pogon se uvecavaju, padaju parametri efikasnosti i na pragu je nesto sto brodovlasnivci ne vole: manji motori, ali komada 2, 2 pogonske osovine i 2 propelera. Skuplje nego do sada, itekako, prednost je samo u tome sto ako se jedan motor pokvari, ostaje drugi...Paradoksa koliko hoces: jedan od dva najveca proizvodjaca ovih grdosija, Sulzer (New Sulzer) je - iz Svajcarske. Koja, kao sto znamo - nema more :lol: . Malo toga oni prave tamo, motore prave brodogradilista, ali se obracunava po konjskoj znazi/kilovatu, tako da, kako god okrenes - pare zavrsavaju u Svajcarskoj.Edit: i - posto je ovo topik tehnika, za sve one koji ce nocas da plove, lete, voze vozove ili one velike kamione, posmatraju ekrane - od kontrola leta, pa do kontrolnih soba elektrana, svima koji ce da paze da se svo to motanje po planeti odvija kako treba: SRECNA NOVA 2010. godina. Neka sve kazaljke i svi pokazivaci miruju tamo gde im je mesto i neka pokazuju samo ono sto treba da pokazuju, mislim na zeleno :) Coveku na stazi. Edited by woodooinstalater
Link to comment

ne pamtim kada sam na forumima procitao ovako lepu novogodisnju cestitku :)wudu, da li si razmisljao da izdas neku zbirku tekstova o tehnici, sjajno ti ide pisanje i ja sam kao laik dosta naucio (jes' vraga naucio, posle 10 minuta ne bih umeo da prepricam :lol: )

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...