Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

:D
Izvini, zezam se malo :) Ali jeste SNARK.0211.gif0210.gifIme mu je dao Jack Northrop licno i to tako sto je ukrstio zmiju i ajkulu. A mislim da u Alisi u zemlji cuda ima nesto na tu temu.Razvoj su mu poceli 1947. godine, obelezili ga kao B-62 i od pocetka je bio zamisljen kao zemlja-zemlja projektil, paralelno sa Convair-ovim Atlasom B-65 i Martinovim Titanom I (B-68). Mogao je da se lansira kako sa fiksne, tako i sa pokretne rampe, a najlepsi od svega su bili JATO busteri (Aerojet General) na pogon cvrstim gorivom, koji su davali oko 60 tona potiska (svaki).U upotrebu je usao sa P&W J57 turbomlaznim motorom, bio tezak oko 20 tona bez i oko 27 tona sa busterima, dugacak cca 20 metara.Prvih sezdesetak komada je u naoruzanje uslo 1958. godine, i to tako sto su postavljeni u Mejnu, a upereni gde bi drugo nego na CCCP.Sreca bese kratkog veka, jer ih je Kenedi deaktivirao (i oni bili neka meta, jebi ga) 1961. godine, kada su zamenjeni Atlasima i Titanima.Sto je sigurno, sigurno.
Link to comment
Nisam razumeo na koji se način ostvaruje spoj između 2 para krila?
Izvinjenje, mislio sam da se vidi: krila kao 'roletna' u segmentima od po 50 cm 'izlaze' iz trupa, s tim sto komandne povrsine na zadnjem paru krila ostaju napolju i nastavljaju da 'rade'.Koncept je funkcionisao u letu, isproban na jednoj prethodnoj probnoj masini, na kojoj je pilot rucno izvlacio i uvlacio 'dodatno' krilo/profil...Primerak koji je 'pitanje' je bio zavrsen, cekao je samo odgovarajuci motor, koji nikada nije stigao - pretekao ga je rat i potonuo je u zaborav.Inace su ispitivanja u jednom veoma ozbiljnom tunelu predvidela brzinu od oko 740 km/h. Za - 1938/39 godinu....
Link to comment
Po profilu mi lici na nekakvog Jakovljeva, mada su se ti Jakovljevi pojavili kasnije (1940-44).Je li mozda neka ideja Polikarpova?
Nije.Polikarpov (i Fokner :) ) su radili na drugacijem konceptu, i to neuspesno. Da na dvokrilcu jedan, obicno donji, par krila pokusaju da sklope i 'priljube' uz gornji i na taj nacin dobiju jednokrilca.Jakovljev, koliko znam, nije uopste, nije to bila njegova vokacija, on je bio dete iz dobre, gradjanske, kuce :lol: . Dakle, solidan i igrac na sigurno :lol: .Ovo je nesto sasvim drugo: mada vazi i ono - tako blizu, a tako daleko :)
Link to comment
Znači ruski?
:) Da ruskiji ne moze biti.Sovjetski, pardon angry.gif Brka nad brkama ga licno gurao, vodja nadleznog OKB-a cak nije imao boravke o trosku radnickog raja na zemlji u raznim udaljenim krajevima, Tehnicki institut iz Lenjingrada vodio ispitivanja i probe onog prvog modela koji je leteo (vidi slike), CAGI ga ispitao do daske, mislim na gotov prototip (bez motora), a kako i ne bi, kada je nadzor bio sa najviseg mesta :lol:0420-1.jpg0421-1.jpg
Link to comment

Petljakov, Iljusin...? jbt odgledao sam toliko epizoda "Red Wings" serije ali ovo ne znam sta je :huh:i da bre zar ne treba ja da postavim jedno pitanje jer sam pogodio Vigena? Pravda za mene :P

Edited by hazard
Link to comment
Petljakov, Iljusin...? jbt odgledao sam toliko epizoda "Red Wings" serije ali ovo ne znam sta je :huh:i da bre zar ne treba ja da postavim jedno pitanje jer sam pogodio Vigena? Pravda za mene :P
Posteno. Tvoj red :) U vreme procvata razvoja aviona sa promenljivom geometrijom krila, koji su se u CCCP primakli serijskoj proizvodnji, za razliku od Zapada koji je poradio malo samo na teoriji i jedva dospeo do par prototipova, ako i to, krajem 30-ih G. I. Baskajev je na lenjingradskom Institutu za civilnu avijaciju 1937. godine eksperimentisao u letu avionom oznacenim kao LIG-7, oznacavanim i kao RK (od ‘Razdvizhnoye Krilo’ – krilo na izvlacenje, otprilike). Segmente krila je pilot izvlacio rucno, cekrkom i sajlama, povecavajuci tako nosecu povrsinu sa oko 16 m2 na oko 23.5 m2. Avion je, sa motorom M-11, jacine 100 KS, postizao 150 km/h, a sva testiranja su pokazala da vecih problema nema.Rezultat je bio pocetak rada na novom projektu – pitanju – RK-800 (ponegde i RK-1), srazmerno veoma dugog trupa, pa je avion imao sistem za hladjenje motora ugradjen – pozadi; koncept koji je kasnije u toku rata primenjen na drugim stranama. U tandemu postavljen par uskih krila preko koji se teleskopski navlacilo jedno, siroko, omogucavao je povecanje ukupne nosece povrsine sa oko 12 m2 (dva para tankih krila) na 28 m2 (potpuno izvuceno teleskopsko krilo – ‘presvlaka’. Baskajev je ocekivao brzinu od oko 720 km/h, CAGI je u tunelu ‘dostigao’ 740 km/h. Bilo je predvidjeno naoruzanje od 2 mitraljeza i 2 topa, koriscen je tackasto vareni nerdjajuci celik, sama konstrukcija izvlaceceg krila i mehanizma za izvlacenje je bila tesko oko 350 kg… Prototip je bio gotov, cekao se samo Klimov M-106 motor jacine do 1,800 KS. Nazalost, teskoce sa motorom su se pokazale prevelikima i rat je pretekao celu stvar. Sam avion je nestao, verovatno u Lenjingradu, kada je pocela blokada.Pored mase prototipova (jedna od ‘prednosti’ totalitarnih rezima je da mogu da se, bez obzira na ekonomske parametre bacaju u eksperimentisanje – demokratije moraju da vode racuna o trzisnim uslovima sto bi se danas reklo) CCCP je ipak, pokazalo se, pravilno ocenio ogranicene mogucnosti svoje vazduhoplovne industrije: u serijsku proizvodnju su pusteni jednostavni, laki za proizvodnju, obuku i eksploataciju, avioni kao sto je Jak-1, LaGG-3 i MiG-3: nazalost, do prve polovine 1941. godine, iz fabrika je izaslo samo oko 1900 aviona ova tri tipa, pa je i za njih obuku proslo samo 32% pilota (LaGG-3), 80% pilota (MiG-3), dok za Jak-1 preobuka nije ni pocela. Jos je tuznija prica sa mogucnostima sovjetske elektronske industrije da svaki avion opremi radio-stanicom – nesto sto nije uspelo dobrano do pred kraj rata: sposobni piloti su nemackim asovima mogli da se suprotstave komunicirajuci medjusobno sredstvima koriscenim u Prvom svetskom ratu.O samom Grigoriju (izvor je Georgij Savrov) Ivanovicu Baskajevu se malo zna. Poznato je Staljinovo interesovanje za projekt, poznato je da nije robijao iako je ispunjavao sve uslove za to (pored toga sto je bio uspesan konstruktor, bio je i iz Lenjingrada – nimalo dobra preporuka za NKVD), i – poznato je, meni barem, da je za vreme rata veoma uspesno rukovodio najvecom fabrikom za proizvodnju – PO-2 (U2) aviona….Posle toga – nista. Dakle, ako neko ima dodatne podatke….Edit: ua Discovery, ua History, ua Wikipedia, ua Google :lol:Edit 2: vale, vale :P Edited by woodooinstalater
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...