Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

17 hours ago, beta kentauri said:

dobro si me podsetio da to pogledam

Spremi se na "obimnost".Ali tebi je struka navikla si.

Kaze mi poznanica gradjevinac da su ga zakukuljili posteno....

Link to comment

u krajnjem slucaju to je volja zitelja beograda, gotovo svi u gradu imaju automobile, neke porodice i po 2 primerka i svi zele mesto za parkiranje u kraju gde zive ili u kraju gde su im radna mesta i izmedju mrtvog zelenila i parkinga za svoje limene ljubimce naravno da ce se radovati parkingu, oni finiji potajno da ne ispadne da su otvoreno protiv mrtvog zelenila

Link to comment

Увек се код мањка паркинга сетим Токија као најдрастичнијег примера.

Тамо је луксуз имати ауто - због паркинга.

Да би купио ауто, мора прво да се обезбеди паркинг место код куће.

На послу паркинг кошта папрено. На годишњем нивоу цена паркинга изађе колико и ауто.

 

А кад сам скоро пролазио по Звездари, Војислава Илића и сл, где старе куће мењају зградама са по десет станова - уз исти број паркинг места, прође ме језа...

Link to comment

pa to. dobar primer. iz moje perspektive kao ideoloskog protivnika automobila u gradovima deluju mi komicno zalopojke zbog pretvaranja mrtvog zelenila u parkinge jer ogromna vecina gradjana koja eto ima i automobile ce sa zadovoljstvom parkirati svoja kola na tim parking mestima srecni sto ona postoje i sto su oni nasli slobodna mesta za svoje automobile a pritom ce oni svesniji da gundjaju zbog devastacije zelenih povrsina sve pritiskajuci taster za centralno zakljucavanje/otkljucavanje svog auta parkiranog na bivsoj zelenoj povrsini a sadasnjem parkingu

Edited by Pontijak
Link to comment

Prvi i osnovni problem je što u predmetnom kvartu nema dovoljno mesta za postojeći broj vozila koji tom kraju gravitira. Zašto je to problem - pa, možemo da krenemo od momenta kada je neko rešio da podigne pet zgrada sa po 25+ spratova a da ne anticipira potrebe ljudi koji tu treba da žive i nakon što se usele. Onda je došao haos devedesetih pa se u kraju još povećao broj stanova i stanovnika, dole ka tržnom centru, to  je građeno bez plana. Poslednje intervencije u tom kraju zapravo su sužavale parking prostor - na primer, tamo između pijace i Matijevića, gde su od parkinga napravili betonski plato. Znači, u pitanju je višedecenijski niz promašaja koji je doveo do propasti urbanizma i prostornog planiranja u tom mikrookruženju. 

 

Tako da, u tom delu grada jednostavno mora da se poveća broj parking mesta. Logika kaže da tražiš prazan prostor. 

 

Druga opcija je da se pretvaramo da problem ne postoji, pa da svako parkira kao i do sada, na ćošku trotoara, na prolazima između zgrada, i sl. MOžda je i to rešenje, šta znam. Srodili smo se i sa đubretom svuda oko nas, zašto bi nam bio problem da se provlačimo između automobila kada se uputimo nekuda. 

 

Treća opcija je da jedini problem vidimo u tome što su u postojećim uslovima svakodnevno neki automobili nepropisno parkirani. Pa da onda pravna država konačno zaživi i da se trenira na čoveku koji nema jednostavno gde da parkira - jer propis mora da se poštuje. A ti kruži, ili parkiraj na Miljakovcu 3km dalje (ako i  nađeš parking, jer isti je problem i tamo)

 

Ovaj grad mora da prizna da je užasno zajebao sam sebe, i to nepovratno, i da sada sve što možemo da uradimo je da pokušamo dalje da prestanemo da se autodevastiramo i da nađemo neke načine da nešto sitno ispravimo. U takvim okolnostima, ja sam sklon da podržim da se braon površine (nekada zelene), sada i formalno privedu svojoj decenijskoj neformalnoj nameni, parkingu. Naravno, ovakva mera bila bi deplasirana ako bi se nastavilo sve ostalo po dosadašnjem. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Nisam primetio da je takođe nedavno izgrađeni parking u blizini pijace popunjen, možda grešim jer ne idem na taj pikac baš često.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment

Prostor ispred Cvetkove pijace, na kome mesecima radi buvljak (roba iz kontejnera; onaj što je do pre par meseci bio ispred Bitefa) ogradili žicom. Za sada se buvljak samo pomerio u vidu koncentričnog kruga van te ograde, na par cm od tramvajskih šina.

 

Iako je danju skoro nemoguće proći tuda, što zbog poređane robe na trotoarima, što zbog mase ljudi, nekako mi žao kada se komšije žale "na onu ebolu", "na pacove" i sl. Koliko god tamo ima prodavaca, kupaca je 10x više. Niko nije tu zato što voli. Onaj što prodaje je morao da roni po đubretu da bi skupio robu, a baka koja kupuje zimski kaput za 200 dinara neće priuštiti takav novi do kraja života. Svi su mi tu tužni...

 

Link to comment

SLazem se. Ali to objektivno jeste problem sa stanovista funkcionisanja grada, bezbednosti (ako se zaista sve odvija tik uz tramvajske sine). 

 

Mene frustrira stanje oko Vidikovacke pijace. I tu se svi ponasaju kao da problema nema, da je stanje redovno. 300+ dana u godini kamioni stoje poslozeni preko puta Ceraka i prodaju sta je u tom trenutku sezonsko voce ili povrce. Znaci, nije to nikakva sirotinja, nego nakupci. Od skole do pijace, pa u svim pravcima oko nje, gomila ulicnih prodavaca kakve opisujes oko Cvetkove pijace. 

 

Istovremeno, pijaca na Miljakovcu zvrji prazna. Taj ko je smislio da pijaca bude na tom mestu treba da dobije neku zlatnu malinu, tako nesto. Brdovito naselje koje se siri uz brdo, a oni se setili da naprave pijacu u dnu, da ti bude super da teglis stvari uzbrdo. Logicno da je prazna - svi kupuju u piljarama u kraju. 

 

Nije mi jasno zasto grad ne sprovede neku akciju, otera preprodavce oko Vidikovacke pijace i ponudi im urednu prodaju na  Miljakovackoj pijaci. Ionako sve sto kupis tu teglis automobilom, pa nije mnogo daleko. Znaci, da se napravi neki kvantas za taj deo grada. Prostor postoji. 

 

Umesto toga, kao sto rekoh, gradske sluzbe se prave da problem ne postoji. Redovno vidjam komunalnu policiju u turistickom obilasku Vidikovacke pijace. Dodju, pogledaju, popricaju sa starosedeocima oko kamiona, i odu. Dalje, svi ti kamioni su nedozvoljeno zaustavljeni na ulici - saobracajni policajci bi mogli da ih rasteraju i kazne vrlo lako, kada bi zeleli. Zasto se to ne radi, zaista ne znam. Pritom, zaustavljaju se ti kamioni na mestima gde zaklanjaju pesacki prelaz, znakovi se ne vide, i sl. 

 

 

Link to comment
10 hours ago, Tihajeza said:

Prostor ispred Cvetkove pijace, na kome mesecima radi buvljak (roba iz kontejnera; onaj što je do pre par meseci bio ispred Bitefa) ogradili žicom. Za sada se buvljak samo pomerio u vidu koncentričnog kruga van te ograde, na par cm od tramvajskih šina.

 

Iako je danju skoro nemoguće proći tuda, što zbog poređane robe na trotoarima, što zbog mase ljudi, nekako mi žao kada se komšije žale "na onu ebolu", "na pacove" i sl. Koliko god tamo ima prodavaca, kupaca je 10x više. Niko nije tu zato što voli. Onaj što prodaje je morao da roni po đubretu da bi skupio robu, a baka koja kupuje zimski kaput za 200 dinara neće priuštiti takav novi do kraja života. Svi su mi tu tužni...

 

Sta tu ima tuzno veliki grad svasta se nakupi, identicna je prodaja na ulici na Brodveju. Samo nemaju krmke iz Djilasove Komunalne, uvece dodju cistaci i pociste. Kod mene nije meo ulicu vise od mesec dana. 

Link to comment
Quote

Beogradska autobuska stanica mogla bi da bude premeštena na novobeogradsku stranu već u novembru, pišu Novosti.

Objekat koji će služiti kao veza između glavne autobuske stanice, koja tek treba da se gradi, i železničke stanice Novi Beograd, trebalo bi da bude gotov u oktobru.

To znači da bi već od novembra, umesto sa sadašnje Beogradske autobuske stanice (BAS), autobusi ka drugim gradovima mogli da kraću sa Novog Beograda.

Objekat veličine 1.200 kvadratnih metara nalazi se ispod konstrukcije pristupnih puteva Mostu na Adi, odnosno preko puta ulaza u novobeogradski buvljak.

Kao objekat privremene autobuske stanice, dok se ne sagradi nova, u njemu će se nalaziti službene prostorije, sanitarni čvorovi i putnički pretinci, trgovinski i ugostiteljski objekti, pišu Novosti.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...