Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

ako punomocje obuhvata prodaju, to je prevasnodno punomocje za kupoprodaju nekretnine, koliko god ta prodaja bila neizvesna, a sve ovo ostalo je od trecerazrednog znacaja. za sastavljanje takvog punomocja se apsolutno obrati advokatu.

 

pitaj advokata nakon sto ga upoznas sa situacijom sta misli o ustanovljavanju plodouzivanja.

Link to comment
6 minutes ago, Krošek said:

ako punomocje obuhvata prodaju, to je prevasnodno punomocje za kupoprodaju nekretnine, koliko god ta prodaja bila neizvesna, a sve ovo ostalo je od trecerazrednog znacaja. za sastavljanje takvog punomocja se apsolutno obrati advokatu.

 

pitaj advokata nakon sto ga upoznas sa situacijom sta misli o ustanovljavanju plodouzivanja.

Zato što je komplikovano srociti ili da bih bio svestan posledica, itd? 

 

Meni je to teret a ne nešto što mi znači, tako da mi oni čine uslugu što će se brinuti o tome.

Al ok, ako treba posebno tretirati prodaju, kako definisati da mogu da rešavaju svu ostalu papirologiju?

Link to comment

Ajde ovde da pitam. 

Imam preticanje preko pune linije u oktobru gde sam naravno popio prekrsajnu prijavu i sada cekam da stigne poziv za sudjenje na kucnu adresu pa da s tim odem u SUP i sklopim sporazum. E sad posto prodajem auto i ne bih cekao tih nekoliko meseci dok ne stigne poziv pitanje je u vezi promene vlasnika, mislim da bi novom vlasniku stigao poziv da da izjavu kod sudije (tako ide kod prekrsaja). Da li recimo precutati to prilikom prodaje ili reci, sta se obicno desava u praksi u tim situacijama, i kako resiti stvar? Ne bih recimo oklevao s prodajom auta jer je registrovan do jula 2023. pa bi mu to podiglo cenu i tako... Ili je pametnije da se ipak saceka s prodajom posle sklapanja sporazuma sa SUPom? 

Link to comment

Tuzio me Infostan za jedan neplacen racun od prosle godine, inace im placam preko trajnog naloga u banci.

Imam potvrdu od banke da im Infostan nije ni fakturisao racun za taj mesec i da je zato ostao neplacen, i tu sam informaciju i prosledila Infostanu ali se prave blesavi i “savetuju” da ja platim sudske troskove iako je taj racun ostao neplacen usled njihovog propusta. 
Na njihovom sajtu mi kao dug Infostanu za utuzenje i dalje stoji nekih 8000din za izvrsitelja. Osnovni dug za taj propusteni racun sam odmah platila naravno.

Presude jos nema, i ko zna kad ce biti. 
Ima li smisla ici u Infostan i raspravljati se da se otkaze taj dug? Ili sta ciniti, neka ideja?

 

 

 

Link to comment

Da li ti pise kod kog izvrsitelja je predmet i broj predmeta? Ako postoji predmet kod izvrsitelja znaci da je presuda doneta, samo ti nisi obavestena o tome. Ja bih prvo otisao kod izvrsitelja sa tim potvrdama iz banke, ti u principu imas prava da se zalis na izvrsenje u roku od 8 dana od prijema izvrsenja, no kako je ovo Srbija sva je prilika da taj papir neces ni dobiti nego ce se "izgubiti" u posti.

 

Dalje od toga ne znam, valjalo bi im pripretiti advokatom i kontra tuzbom. Takodje ima opcija i da izvrsitelj tvoju zalbu vrati nazad na sud, ali ko zna koliko ce to da traje i kako se moze ispratiti taj predmet na sudu.

Link to comment

Znam, i broj predmeta i ime izvrsitelja… Sto je najsmesnije ja sam sama izbunarila izvrsiteljkin email na internetu i sa njom se sita izdopisivala, ona me ubedjivala da ona sa tim nema nikakve veze nego da treba da se obratim sudu (?!)

Na kraju sam (posto nisam u Bg) ovlastila i advokata i povezala ga s njom, ali ni njemu do sada nikakva presuda nije stigla tako da nismo ni imali na sta da ulozimo zalbu.

Kad pitam advokata sta se desava, on kaze - ja cutim, oni cute :sleep: I to tako traje od juna meseca.
Kako uopste moze da se proveri ima li presude ili nema, ako nije stiglo resenje?!

 

A meni na Infostan sanducetu stoji taj dug za izvrsitelja, ide i neka mizerna kamata na to svaki mesec, ne znam jel pristojno pitati srpsko pravosudje na osnovu cega je to moj dug ako presude jos nema…?!..

I kome tacno da pripretim advokatom i tuzbom, Infostanu kao preduzecu? Plasim se da ce ga tamo docekati neke salteruse koje ionako boli uvo za sve, i preko mejla su me izludeli koliko su glupi i bezobrazni. Zena me ladno ubedjivala kako ne postoji trajni nalog za moj racun, da bi ga cudesno pronasla kad sam joj dostavila potvrdu iz banke, i slicni wtf momenti

Link to comment

Mislim da bi advokat to morao da moze da ti resi, bez da sedi i cuti i ceka, nisam siguran da je to dobar pristup. Ako postji predmet kod izvrsitelja ti imas prava na zalbu, ako se zalis onda bi on trebalo da vidi sa sudom da li je zalba osnovana. 

 

S druge strane, trebalo bi platiti advokata nesto za njegove usluge, cimanje do suda i ostalo, a to ce ukupno ispasti sigurno vise od tih 8000 dinara sto trenutno dugujes, i to znaju dosta dobro u Infostanu i zato ih boli dupe.

Link to comment

Ma.. advokat je moj poznanik koji ne prihvata da mu platim ali izgleda i nece da se cima previse, zato i pitam sta mi je ciniti…

Znaci da ga pitam da ulozi zalbu sudu, bez obzira sto nemamo presudu? 

Da se ta agonija nekako okonca a onda cu mu se vec nekako oduziti, koja je uopste cifra u pitanju za ovakav slucaj, bar otprilike?


 

Link to comment
On 17.5.2022. at 18:33, El Guapo said:

Da pitam i ovde na forumu, možda neko ima iskustva jer čujem svakakve predloge.

 

Elem, 

 

nasledio sam nekretninu, tipa 15% moje, ostalo 50% jednom rođaku kao najveći deo i ostali isto kao ja, manjinski vlasnici, da tako  kažem, ako postoji ta kategorija u ovom slučaju.

 

Radi se o tome, da su se svi ostali dogovorili, da jedan od manjinskih vlasnika kupi nekretninu, i to po znatno nižoj ceni od tržišne (red veličine 30-40%), na šta ja ne pristajem, jer smatram da nije zaslužio da se tako nagradi.

 

Koje su moje opcije?

 

Neko kaže da ne mogu ništa da završe bez mene, već da se ide preko suda i onda  da ja tamo tražim koliko mislim da treba, pa sud odredi, neko opet kaže da ide na licitaciju, pa tu onda svako može da kupi, čak i ja, mada opet neko negira tu mogućnost, tj. prisilnu licitaciju u konkretnom slučaju.

Čujem i mišljenje da on može da kupi sve delove ostalih naslednika, a meni da plaća mesečnu rentu, to mi svakako ne odgovara, i nadam se da me ne mogu naterati na to.

U svakom slučaju, poslali su mi ponudu, prihvati ili ne, ja da im pošaljem odgovor NE, šta sledi?

Ili da u samom odgovoru napišem koliko smatram da bi trebalo da me isplate?

 

Hvala

 

Opet ja na istu temu.

 

U međuvremenu, odbio sam ponudu da prodam svoj deo ispod svake cene, dok su ostali suvlasnici pristali i sada smo u katastru samo nas dvojica sa ~90:10. On mene  ne kontaktira (sasvim sam slučajno video u katastru aktuelno stanje), verovatno se bavi sređivanjem stana, ja od svega toga imam samo porez koji plaćam.

 

Svakako razmišljam da ga kontaktiram i da dogovorimo neki otkup mog dela, ali kako bih znao na čemu sam i koje adute imam u rukama, želeo bih da znam koja bi procedura bila ako se ide preko suda, koliko bi me to koštalo (uzevši u obzir i procenitelja) i način pokretanja parnice, šta bih mogao da očekujem kao ishod, da li je licitacija i dalje izvesna, ili će sud stati na njegovu stranu s obzirom da ima veće učešće, uložio je u adaptaciju  i sl.?

 

PS

Oni su u dobrim odnosima s jednim poznatim advokatom, bivšim sudijom, da li bi on mogao da uradi nešto, da kažemo nelegalno, na moju štetu? Ja se sve nadam da im on drugarski daje savete, ali da se ne bi spuštao tako nisko.

 

Hvala

Link to comment
2 hours ago, El Guapo said:

 

Opet ja na istu temu.

 

U međuvremenu, odbio sam ponudu da prodam svoj deo ispod svake cene, dok su ostali suvlasnici pristali i sada smo u katastru samo nas dvojica sa ~90:10. On mene  ne kontaktira (sasvim sam slučajno video u katastru aktuelno stanje), verovatno se bavi sređivanjem stana, ja od svega toga imam samo porez koji plaćam.

 

Svakako razmišljam da ga kontaktiram i da dogovorimo neki otkup mog dela, ali kako bih znao na čemu sam i koje adute imam u rukama, želeo bih da znam koja bi procedura bila ako se ide preko suda, koliko bi me to koštalo (uzevši u obzir i procenitelja) i način pokretanja parnice, šta bih mogao da očekujem kao ishod, da li je licitacija i dalje izvesna, ili će sud stati na njegovu stranu s obzirom da ima veće učešće, uložio je u adaptaciju  i sl.?

 

PS

Oni su u dobrim odnosima s jednim poznatim advokatom, bivšim sudijom, da li bi on mogao da uradi nešto, da kažemo nelegalno, na moju štetu? Ja se sve nadam da im on drugarski daje savete, ali da se ne bi spuštao tako nisko.

 

Hvala

Ako se ne dogovorite, trebalo bi da pokreneš postupak fizičke diobe u sudskom vanparnicnom postupku.

Ne znam o kakvoj se nekretnini radi, jer ako je u pitanju npr.neka zemlja onda je fizička dioba moguća i ti bi se izdvojio sa 1/1 dijela na dijelu zemljišta koji po površini odgovara tvom suvlasnickom dijelu od oko 1/10.

 

Ako je u pitanju recimo stan, onda je jasno da fizička dioba nije moguća. Sud će po provedenom građevinskom i geodetskom veštačenju utvrditi da fizička dioba nije moguća a postupak bi se nastavio po pravilima izvršnog postupka To znači licitacija, prodaja nekretnine i podjela para u omjeru 90% njemu a 10% tebi. To je tzv.civilna dioba.

 

Budi oprezan ako dođe do licitacije, jer se često desi da nekretnina ode ispod stvarne cijene, pa je pitanje da li bi ti na kraju balade uopšte dobio iznos koji sada možeš da dobiješ mimo suda.

  • +1 2
Link to comment
39 minutes ago, BWA said:

Budi oprezan ako dođe do licitacije, jer se često desi da nekretnina ode ispod stvarne cijene, pa je pitanje da li bi ti na kraju balade uopšte dobio iznos koji sada možeš da dobiješ mimo suda.

 

s obzirom da druga strana, koliko sam shvatio, nema nikakav interes za prodaju stana (zapravo se ponaša kao vlasnik 1/1 sređuje stan i tako to) ne verujem da ni toj strani odgovara licitacija i prodaja ispod tržišne vrednosti. hoću reći, postoji osnov da bi toj strani bilo pre u interesu da kupi suvlasnički deo od 10% po tržišnoj vrednosti, nego da završi na licitaciji.

 

po Zakonu o prometu nepokretnosti suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo dužan je da ga prethodno ponudi na prodaju ostalim suvlasnicima. trebalo bi pismeno da ponudi tom većinskom suvlasniku da kupi tih 10%, po tržišnoj vrednosti. ako nije zainteresovan da kupi, onda treba da ponudi dogovor o načinu korišćenja nepokretnosti, pošto i on kao suvlasnik ima prvavo da je koristi srazmerno svom delu. ako nema nikakavog dogovora najlogičnije bi bilo da se stan proda na tržištu i svakom svoje po suvlasničkom udelu. tek onda bi išla sudska deoba, koja vrlo lako može da ispadne da nije u interesu ni jedne strane.

 

3 hours ago, El Guapo said:

PS

Oni su u dobrim odnosima s jednim poznatim advokatom, bivšim sudijom, da li bi on mogao da uradi nešto, da kažemo nelegalno, na moju štetu? Ja se sve nadam da im on drugarski daje savete, ali da se ne bi spuštao tako nisko.

 

Hvala

 

ne vidim šta bi taj advokat, bivši sudija, mogao da uradi pošto je tvoj suvlasniči udeo nesporan i upisan u katastar. mislim pravno šta bi mogao uradi na tvoju štetu. da te prinudi da prodaš ispod cene pravno ne može, nit može da pokreće postupak protiv tebe zato što nećeš da prodaš ispod cene.

 

ograđujem se da ne znam kakvi su ljudi i odnosi u pitanju, pošto se u praksi te stvari nekada rešavaju i vanpravno, pritiscima, pretnjama isl. ako bi se advokat time poslužio eventualno, trebalo bi ga odmah prijaviti komori i podneti krivičnu prijavu. za te zajebancije najbolje bi bilo da i sam angažuješ advokata.

 

porodični i imovinski odnosi su komplikovani svaki zasebno. a kad su porodično-imovinski odnosi u pitanju to može da izgleda kao da su se vrata pakla otvorila.

Edited by Ted
  • +1 4
Link to comment

Traži mu prvo pisanim putem da ti da ključ od stana, posto kao suvlasnik imaš i ti pravo da ga koristiš i reci mu da imaš nameru da odneseš neke svoje stare stvari u stan.

 

Ako ti ne da kljuc, tuzi ga. Možeš da ga tuzis i za stanarinu, čisto da ga maltretiraš da bi otkupio tvoj deo po fer ceni.
 

Sto se tiče licitacije, njemu bi možda i odgovarala, ako bi on pokušao da kupi ceo stan, jer mora da plati samo 10%. Ako se pojavi neko drugi, on može sa njim da se nadmece dok cena ne dostigne realnu.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Uskebasi said:

Zasto bi se on nadmetao? 

Njemu odgovara sto niza cena. On kao suvlasnik ima pravo prece kupovine i orkupiće udeo za male pare. 

Ako se pojavi neko treći koji da ponudu, da ne ide po početnoj ceni. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...