Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

E oko plaćanja jedno vreme nije moglo da se plati preko određenog broja godina, sada može koliko hoćeš.
I može da plati na bilo kom groblju u bg, povezani su...
To čisto ako bude čula od nekoga da ne može mnogo unapred.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Ajd i ovde da pitam - da li znate/imate nekoga od poverenja da mi preporucite, advokata ili poreskog savetnika, za jednu rundu (placenih, naravno) konsultacija? Potrebno mi je precizno tumacenje ugovora o dvostrukom oporezivanju sa Estonijom. 

Link to comment
3 hours ago, jms_uk said:

Hvala obojici - prenecu mami.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Kada bude išla da plati (može da plati na svoje ime, odnosno da njeno ime bude na računu) neka traži da joj izdaju i uverenje o grobnom mestu (ili grobnici) za ostavinsku raspravu. Sa time se može uraditi dopuna ostavinske i odrediti naslednik, odnosno novi nosilac prava korišćenja tog grobnog mesta.

Sudsko rešenje potom treba odneti u upravu JKP Pogrebne usluge da bi oni tu promenu uneli u sistem.

 

U to grobno mesto su i dalje moguće sahrane ukoliko poslednja sahrana nije bila pre manje od 8-10 godina (opet, ovo važi za grobno mesto, ne i grobnicu) i ako u grobu ima mesta. Potrebno je dokazati srodstvo sa već sahranjenima i da svi naslednici daju izjave da su saglasni.

 

Link to comment

Preneo info, i ispostavilo se da je u stvari malo komplikovanije (naravno, sto da bude jednostavno :D )

 

U pitanju su dve odvojene stvari:

 

1. grobno mesto na kome je sahranjena samo mamina baba pre 30 godina, nosilac prava je bila mamina mama. Ona je preminula jos 2011. i to nije bio predmet ostavinske rasprave. U toj raspravi su bili njen muz, njihova cerka i moja mama (cerka iz prvog braka). U medjuvremenu od svih njih, samo je moja mama ziva. Pretpostavljam da bi to bilo relativno jednostavno sa tom dopunom ostavine, ako nema drugih naslednika do moje majke?

 

2. rozarijum gde su urne mamine mame, polu sestre i ocuha, nosilac prava je bio ocuh, poslednji preminuli 2018. Iza njega ima nekih 5-6 naslednika brace i sestara (svi od 80-90ak godina) koji nemaju nikakvog interesa za to. Posto moja mama nije nikakav nasledni rod, da li mogu nekako svi ti naslednici da se odreknu tog prava u njenu korist? Ako da, kakva bi bila procedura za to?

 

@Tale Hvala za info za to uverenje.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, jms_uk said:

Preneo info, i ispostavilo se da je u stvari malo komplikovanije (naravno, sto da bude jednostavno :D )

 

U pitanju su dve odvojene stvari:

 

1. grobno mesto na kome je sahranjena samo mamina baba pre 30 godina, nosilac prava je bila mamina mama. Ona je preminula jos 2011. i to nije bio predmet ostavinske rasprave. U toj raspravi su bili njen muz, njihova cerka i moja mama (cerka iz prvog braka). U medjuvremenu od svih njih, samo je moja mama ziva. Pretpostavljam da bi to bilo relativno jednostavno sa tom dopunom ostavine, ako nema drugih naslednika do moje majke?

 

2. rozarijum gde su urne mamine mame, polu sestre i ocuha, nosilac prava je bio ocuh, poslednji preminuli 2018. Iza njega ima nekih 5-6 naslednika brace i sestara (svi od 80-90ak godina) koji nemaju nikakvog interesa za to. Posto moja mama nije nikakav nasledni rod, da li mogu nekako svi ti naslednici da se odreknu tog prava u njenu korist? Ako da, kakva bi bila procedura za to?

 

@Tale Hvala za info za to uverenje.

Što se tiče ovog prvog, u postupku bi učestvovali i naslednici naslednika (ako ih ima), ako ne naslednik je Srbija.

 

Ako tvoja mama nije u krugu naslednika, naslednici ne mogu da se odreknu u njenu korist. Da li bi im groblje dozvolilo da prenesu korišćenje na nju, imajući u vidu da su joj tu urne majke i sestre, treba videti sa grobljem. Mojoj ujni su dozvolili da prenese neko grobno mesto meni da bih tu sahranio oca. Doduše pomogla mi je u tome i jedna forumašica 95 godine, tako da nije išlo po automatizmu baš...

 

  • +1 1
Link to comment

Ako ovih dana u BG dobijate pozive od Prekrsajnog suda, u mom slucaju Ustanicka 14, to su verovatno zastareli predmeti. Izgleda da neko cisti arhivu. Znacete po broju... ono sto pise posle / je godina... recimo 65PRXXXXX/16 je meni pisalo.. sto znaci da je to neki predmet iz 2016 godine.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Mojoj ujni su dozvolili da prenese neko grobno mesto meni da bih tu sahranio oca. Doduše pomogla mi je u tome i jedna forumašica 95 godine, tako da nije išlo po automatizmu baš...

 

 

Nema više toga, prenos prava korišćenja se sada radi samo ostavinom.

  • +1 1
Link to comment

Kad ste se dotakli groblja i grobnih mesta setio sam se da i ja imam jednu neresenu situaciju.

 

Sestra moje babe je poginula mlada i nije imala dece. Grobljanske takse je placao njen muz i on je vlasnik mesta. Kasnije su tu sahranjeni i njeni roditelji, a moji pradeda i prababa. Kako da proverimo da li neko placa sta treba da placa i koji je postupak da to prenesemo na moju majku ili mene? Maminog tecu ja nikad nisam upoznao i izgubili smo kontakt sa njim. Veoma je moguce da je i on u medjuvremenu umro jer bi sad imao preko 90 godina.

Link to comment

Pozoves groblje, kazes broj grobnog mesta ili ime nekog ko je tu sahranjen, najbolje prvog i oni nadju sve sto te zanima.Moze i ime lica koji je vlasnik grobnog mesta. Generalno su vrlo ljubazni i uzivo i preko telefona.

Mozes i online da platis odrzavanje, znam iz licnog iskustva.

Link to comment
Pozoves groblje, kazes broj grobnog mesta ili ime nekog ko je tu sahranjen, najbolje prvog i oni nadju sve sto te zanima.Moze i ime lica koji je vlasnik grobnog mesta. Generalno su vrlo ljubazni i uzivo i preko telefona.

Mozes i online da platis odrzavanje, znam iz licnog iskustva.

Zar ne treba za online placanje da se prvo zatrazi neki PIN (a koji ne verujem da ce izdati bilo kome osim vlasniku prava na grobno mesto)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

Ima neki PIN koji su oni meni poslali na mail pri registraciji naloga.

 

https://beogradskagroblja.com/pregled-uplata/?script=cir&action=signin

 

 

Na ovo sam mislio da ce biti problem ako je nosilac prava pokojni. Hvala za ovo drugo, probacu.

Напомена:

Преглед уплата накнада за закуп, уређење и одржавање површине гробља тренутно може да врши искључиво носилац права коришћења гробног места, односно заједнички заступник (ако има више носилаца), чији је ЈМБГ уписан у базу података ЈКП „Погребне услуге“.

Link to comment

Ne znam ja kad sam išao da uplatim i pitam koliko kasnim, samo sam rekao ime ćaleta, iako je keva nosilac sada, samo ime je bilo dovoljno... E sad to je bilo lično "na šalteru"

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Tale said:

 

Nema više toga, prenos prava korišćenja se sada radi samo ostavinom.

 

Znaci za to mesto gde je nosilac prava ocuh, nema sanse da se prebaci na mamu. Nista, da placamo dok mozemo.

 

8 hours ago, Hamlet Strašni said:

Što se tiče ovog prvog, u postupku bi učestvovali i naslednici naslednika (ako ih ima)

 

Posto je u trenutku smrti mamine mame njen muz bio ziv (i ucestvovao u ostavinskoj raspravi), sad u ovoj dopuni treba da bude moja mama i njegovi naslednici?

Link to comment

Hvala svima!

Ako mi ova online uplata prodje, mislim da ce to biti najlakse resenje za sada, posto se majka stresira oko svega toga...ovako ce bar biti nekog lufta da se bavi tim pravnim stvarima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...