Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

1 hour ago, Uskebasi said:

A šta ako obe strane hoće da se koriste pravom preče kupovine, a imaju jednake udele? 

Mislim da sam sa nekim o tome pričao ovde. To je praznina. Ne znam kako bi se to rešilo...

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

E vidiš...
A to npr posle ostavine naprimer?

.... Shiit has hit the fan!
 

Pa da, uvek može kada se prodaje zbog civilne deobe. Ne može vlasnik kada mu prodaju imovinu zbog dugova. 
 

Ja imam klijente koji su 80:20 posle ostavine. To im je opcija ako se ne dogovore. Ako se pojavi neko sa strane, važno je samo da se izlicitira do neke realne cene. Naročito sa elektronskom licitacijom...

Link to comment
2 hours ago, Uskebasi said:

Po kom kriterijumu? 

I A i B su suvlasnici i po zakonu imaju pravo preče kupovine. U tom smislu nema razlike medju njima. 

Meni je sud rekao da imam pravo preče kupovine po dva osnova-većinski sam vlasnik i druga strana je pokrenula postupak.(nisam pravnik).

Link to comment
  • 3 weeks later...

Јел си сигуран да је став 2? Став 2 нема тачке. Став 1 има тачку 9.

 

Новчаном казном од 5000 казниће се ко поступи супротно члану 32, став 2-4:

 

Возач не сме нагло да мења начин вожње, осим у случају избегавања непосредне опасности.

Возач не сме да започне било коју радњу возилом у саобраћају на путу (укључивање у саобраћај, промену саобраћајне траке, престројавање, скретање, полукружно окретање, обилажење, претицање, вожња уназад, искључење из саобраћаја, заустављање, паркирање и др.) пре него што се увери да радњу може да изврши на безбедан и прописан начин.

Возач је дужан да друге учеснике у саобраћају јасно и благовремено обавести о намери да изврши радњу из става 3. овог члана дајући прописани знак показивачима правца, а ако они не постоје, одговарајући знак руком. Возач мора давати прописани знак за све време вршења радње возилом, а по извршеној радњи мора престати са давањем тог знака.

 

Можда је став 2, у вези са ставом 1 тачка 9? Онда је "Уколико је лице извршењем прекршаја из става 1. овог члана изазвало непосредну опасност за другог учесника у саобраћају, или проузроковало саобраћајну незгоду казниће се новчаном казном у износу од 6.000 до 18.000 динара."

  • +1 1
Link to comment

koja je procedura za vadjenje ukradene licne karte?

ranije je bilo potrebno licno oglasiti u sluzbenom glasniku ukradenu licnu kartu

 

u februaru je izmenjen zakon, nalazim vest "Jedna od najvažnijih izmena je da građanin, ukoliko izgubi ličnu kartu ili mu je neko ukrade, više ne plaća taksu za oglašavanje u Službenom glasniku, već MUP rešenje o proglašenju lične karte nevažećom oglašava na svojoj zvaničnoj veb prezentaciji."

 

na osnovu cega mup donosi ovo resenje i gde ga oglasava posti ne nalazim to na njihovom sajtu?

 

kradja licne karte je prijavljena jos krajem septembra  i napravljen je zapisnik o prijemu krivicne prijave

jel to to ili je potrebno jos nesto uraditi?

 

i kako se dokazuje identitet ako osoba nema nijedan validan dokument?

da li je to moguce na osnovu postojecih podataka u mupu?

Edited by pbg12345
Link to comment

mup to resenje svakako donosi na osnovu zakona o licnoj karti, ali nema na osnovu cega da oglasava to na svom sajtu jer vazeci zakon ne glasi tako

 

to resenje si video na sajtu gde se prica o vladinom predlogu s pocetka godine, a vazeci zakon je iz 2011. 

 

da se vidi sta je vazeci propis ide se na ovaj sajt https://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/skupstina/zakon/2006/62/6/reg

 

kad se prica zakonskim predlozima u medijima, mozes da pogledas da li je zakon u proceduri na sajtu skupstine http://www.parlament.gov.rs/akti/zakoni-u-proceduri/zakoni-u-proceduri.1037.html

ovaj jeste http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/lat/pdf/predlozi_zakona/2020/229-20 - Lat..pdf

Link to comment
43 minutes ago, pbg12345 said:

kradja licne karte je prijavljena jos krajem septembra  i napravljen je zapisnik o prijemu krivicne prijave

jel to to ili je potrebno jos nesto uraditi?

 

i kako se dokazuje identitet ako osoba nema nijedan validan dokument?

da li je to moguce na osnovu postojecih podataka u mupu?

 

zapravo nisam odgovorio na bitniji deo posta

 

treba da prijavis nestanak licne, to je totalno odvojeno od krivicne prijave, platices i naknade, pa i cenu objavljivanja u sluzbenom glasniku :)

 

zapravo drkace te sto nisi to napravio na vreme, meni su pretili prekrsajem

 

nisu me gonili prekrsajno jer mi je licna karta zapravo bila istekla kako se ispostavilo (za nagradu sto sam prijavio nestanak istekle licne karte, imao sam iskustvo da trazim od poreske uprave i sluzbenog glasnika povracaj svih tih troskova i uplatili su mi, ali morao sam da otvorim racun u banci postanska stedionica, tako da imam i suvenir)

 

dobices potvrdu o tome da si podneo zahtev izdavanje licne, to je ako te policija startuje, da pokazes (inace mislim da ne sluzi nicemu). u redovnom pravnom saobracaju, ako imas pasos mozes to da koristis. ja sam s pasosem uredno otvorio racun u jednoj banci kad sam jednom izgubio licnu.

Edited by Krošek
Link to comment

hvala

nije mi palo na pamet da nesto iz februara jos nije usvojeno, zapravo sam potpuno prevideo ovaj deo da se radi o predlogu zakona

 

kako se dokazuje identitet u tom slucaju?

Link to comment

hvala i za drugi post

 

ma ne radi se o meni, da se radi o meni resio bih samostalno informisuci se pozivima i obilaskom mupa :) 

nema osoba kojoj je ukradena lk pasos, nema zapravo nikakav dokument (drzavni) sa fotografijom

 

 

Link to comment

bzz ako nema nijedan dokument, ali napravice joj brzo licnu, to se sada brzo radi (tako kazu, valjda)

 

uglavnom treba da nosi tu potvrdu kad ide vani

Edited by Krošek
Link to comment

ali na osnovu cega izdaju lk? odnosno kako znaju da je u pitanju ta osoba?

jel igra tu nesto otisak prstiju ostavljen kad je izradjivana prethodna lk ili (mada ovo mi deluje potpuno nerealno) fotografija takodje iz te njihove arhive?

Edited by pbg12345
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...