Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

ukoliko je zemljiste poljoprivredno komsije imaju pravo prece kupovine. ista stvar vazi i za suvlasnike, pa je potrebno da se odreknu tog prava ili notar nece overiti ugovor.

 

ovo hamletovo mozes proveriti iz informacije o lokaciji ili cak sa sajta urbanistickog zavoda, samo nemam pojma koliko su azurni a svakako je mapa lose uradjena.

 

 

ili ovde http://gis2.beoland.com/gisBgExternal/

Link to comment

hvala vam

na sajtu republickog geodetskog zavoda nema te parcele, odnosno ona je i dalje predstavljena kao deo vece stare parcele , vrsta je gradsko gradjevinsko zemljiste, a nacin koriscenja zemljista "ostalo vestacki stvoreno zemljiste" vlasnik i korisnik republika srbija

dakle ta (na mapi postojeca, veca) parcela je nekad (pre 30ak) godina bio put (glavni) danas je manji deo te parcele put, jedan deo prilaz za moje i dva komsijska dvorista i najvecim delom taj plac koji treba da kupim

 

a ono sto je danas put je nekad bilo u vlasnistvu osoba koje prodaju ovaj plac, na ovom sajtu se i dalje vodi na njih (iako je veci deo toga danas "glavni" put) vrsta gradsko gradjevinsko, nacin koriscenja - vocnjak 4 klase

 

dakle, pre 30 godina, put je promenio pravac, ovim komsijama preko puta mene je drzava uzela deo zemljista i nparavila novi put, a oni imaju neku odluku (cini mi se opstinsku) gde im se na osnovu tog oduzetog zemljista dodeljuje ovo koje je nekad bilo put, a danas ga ja zelim kupiti

tu stoji velicina te parcele, ali ona nigde nije ucrtana

 

nadam ste da ste me bar donekle razumeli :)

 

pretpostavljam da je osnovno i preduslov za bilo kakvu kupoprodaju da se ta novostvorena parcela unese u katastar

i nije mi jasno da drzava za sve te godine nije "ucrtala" ovu novu trasu puta, vec se i dalje vodi na starim vlasnicima

Link to comment

pretpostavljam da je osnovno i preduslov za bilo kakvu kupoprodaju da se ta novostvorena parcela unese u katastar

i nije mi jasno da drzava za sve te godine nije "ucrtala" ovu novu trasu puta, vec se i dalje vodi na starim vlasnicima

 

Pa eksproprijacija (ili administrativni prenos, šta je već bilo) nije sprovedena u katastru, imaš toga koliko hoćeš.

To mora da se prvo sprovede da bi išta kupio, tj. da se izvrši parcelacija prvo, "iscepa" parcela, upiše svojina potencijalnih prodavaca na njoj (na osnovu akta o dodeli od strane opštine) pa tek onda odradi ugovor. Problem je što je u okviru GGR, što znači da se parcelacija mora vršiti shodno urbanističkim propisima i mora postojati projekat parcelacije (izrađuje ga geodetski biro a odobrava gradska urbanistička uprava), te parcela ne može biti manja od 3 ara (to je opšte pravilo, treba videti u konkretnom planskom dokumentu).

 

Sve to je brdo posla i para, ali mora prvo to pa onda bilo šta drugo.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ovaaaj jel se to nešto menjalo u radnom zakonodavstvu, pa sad opušteno neko može dobiti otkaz dok je na bolovanju?

Prijateljica bila na bolovanju, došla na kontrolu , i sestra kaže:

Na žalost ne mogu da vam primim ovo, vas su iz firme odjavili...

Ona nazove i kažu joj:

To sad može i za vreme bolovanja i za vreme godišnjeg...

Jel sam ja prezupčio da to ranije nije moglo...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Moglo je uvek. Naravno, razlog ne sme biti to sto je neko na bolovanju vec neki od osnova za otkaz propisanih zakonom, opšstim aktom ili ugovorom o radu.

 

Drukcije bi zaposleni mogli da zloupotrebljavaju bolovanje i tako odlazu dobijanje otkaza ili cak onemogucavati poslodavca da im da otkaz ukoliko bi bili na bolovanju duze od 6 meseci.(otkaz se moze dati u roku od 6 meseci od saznanja za cinjenice koje su razlog za otkaz, a najvise godinu dana od dana ucinjene povrede)

Link to comment

Moglo je uvek. Naravno, razlog ne sme biti to sto je neko na bolovanju vec neki od osnova za otkaz propisanih zakonom, opšstim aktom ili ugovorom o radu.

 

Drukcije bi zaposleni mogli da zloupotrebljavaju bolovanje i tako odlazu dobijanje otkaza ili cak onemogucavati poslodavca da im da otkaz ukoliko bi bili na bolovanju duze od 6 meseci.(otkaz se moze dati u roku od 6 meseci od saznanja za cinjenice koje su razlog za otkaz, a najvise godinu dana od dana ucinjene povrede)

Hmm ja znam za situacije, da su ljudi "uštinuli" vreme od otkaza tako što su otvorili bolovanje. Znači to je bilo samo do firme?

Meni je i dalje blesavo, da radnik bude praktično onemogućen da se leči, jer ako si na bolovanju, sigurno da nisi sposoban da završavaš papirologiju u rfzo ili gde već..

EDIT:

Evo sad pričam sa ženom, ona je imala slučaj u firmi u kojoj je radila kada su shvatili da su dali otkaz radnici koja je u vreme kada je datiran otkaz bila na bolovanju. Naime ona je pretila tužbom pa su brže poništili otkaz...

A i sećam se da je jedan kolega bolovanjem odložio otkaz 3 meseca...

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Pa što kaže sancho, zavisi zbog čega otkaz, otkaznih razloga imaš iz tri grupe po 5-6, po sili zakona, zbog neizvršavanja radnih obaveza ili nediscipline itd.

Zloupotreba prava na bolovanje je recimo otkazni razlog sam po sebi.

 

Ne može se dati otkaz trudnici i porodilji dok je na bolovanju, i to iz razloga tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena (tehnološki višak) ili zbog neostvarivanja rezultata rada i neposedovanja potrebnih znanja.

Link to comment

Hmm zanimljivo.

Inače isti poslodavac je dobio na sudu bivšeg zaposlenog za odštetu od 20000 € na osnovu aneksa ugovora o radu, gde piše da zaposleni ako ode iz firme mora da mu da toliku sumu na osnovu toga što je ovaj zaposlenog usavršavao i obrazovao, naravno nije ga slao na nikakve kurseve, nego samim radom je to postignuto.

Krenule ga te parnice baš onako...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

Pravno lice (prodavac) je obveznik PDV-a

    Prodavac (pravno lice) izdaje kupcu (fizičkom licu) fakturu na kojoj se nalazi cena sa iskazanim PDV-om

        Iskazana vrednost cene vozila mora biti što bliže tržišnoj i najbolje je formirati na osnovu kataloga za procenu vrednosti vozila

        Kupac (fizičko lice) preuzima fakturu i vrši uplatu navedenog iznosa na račun prodavca. U ovom slučaju kupac ne plaća porez na prenos vlasništva i ne pravi se kupoprodajni ugovor, već se umesto kupoprodajnog ugovora koristi faktura i uplatnica kao dokaz o uplati fakturisanog iznosa. Faktura i uplatnica se prilažu uz dokumentaciju u MUP-u

 

Ово је нека процедура на коју сам налетео на нету. У полицији су ми при регистрацији ипак тражили доказ о плаћеном порезу. Да ли ово горе важи или не важи? Ако важи, који то закон, члан, став  дефинише?

Link to comment

Zakon o porezu na dodatu vrednost, u delu odredbi kojima reguliše oblik i sastavne delove računa, gde stoji da se mora iskazati obračunati PDV. Obveznik PDVa ne može izdati nikakav drugi dokaz o plaćenom porezu sem računa, jer se nikakav drugi porez u takvom slučaju i ne plaća a PDV se utvrđuje samooporezivanjem obveznika.

 

Obaška što je protivzakonito uslovljavati registraciju vozila nekakvim dokazom o plaćenom porezu, takvo nešto je u slučaju katastra i upisa nepokretnosti svojevremeno Ustavni sud proglasio neustavnim.

Link to comment

Manijak u zgradi sistematski uništava lift, čupa dugmad na instrument tabli i sl. Može li se to podvesti pod ugrožavanje javne bezbednosti ili nešto slično što bi zainteresovalo recimo policiju, čisto da se pripreti nn licu. 

Ili je sve ostavljeno privatnom preduzetništvu kojem nisam inače nesklon. Samo da se dočepam ovog nn-a

Link to comment

1. moze li cepanje plakata koji su zalepljeni tamo gde nije dozvoljeno lepljenje plakata povlaciti bilo kakve negativne pravne posledice?

 

2. moze li cepanje plakata koji su zalepljeni tamo gde jeste dozvoljeno lepljenje, ali sadrzaj plakata nije dozvoljen (npr nedostojan prikaz simbola strane drzave ili medj. organizacije) povlaciti negativne pravne posledice, tipa kaznu za narusavanje javnog reda i mira?

Link to comment

Треба да овластим особу да може у моје име продати или поклонити непокретну имовину. Претпостављам да се овлашћење мора оверити, али где? Суд, нотар, општина? И колико се наплаћује та овера - реда величине пар стотина динара?

Link to comment

Trebalo bi da je za punomoć 4500 dinara plus pdv. Mozes kod notara ili u sudu, zadrzao je nadleznost do 1.3.17.

 

Ako u opstini nema notara izabranog ondaje svakako sud.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...