Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Sad samo ne znam da li uopšte da pominjem dve prethodne selidbe, ili će reakcija na to biti da sam višestruki prestupnik, pa da me zatvore i bace ključ. Previše advokatskih serija, premalo - na sreću - iskustva sa domaćim pravosuđem.

Link to comment

Za to prethodno ti ne mogu ništa, pravo na prekršajno gonjenje zastareva za godinu dana od prekršajne radnje - znači ako ne pokrenu dotle i ne mogu više. Znaju oni to pa i neće.

 

Što se tiče neznanja možeš da se pozivaš i na to, ali ni to nije osnov za oslobođenje, samo za blaže kažnjavanje. Probaj ovo sa varijantom ZUP-a i plači kukaj moli, to se ne dešava često tj. takvi prekršaji uopšte nisu uobičajeni u praksi. I moli boga da dobiješ suca muškarca, taj je verovatno i sam bio u sličnoj situaciji ;)

 

edit: e, da bre, a kad si ti promenio prebivalište a kad je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka? Možda je zastarelo?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ok, prvi prekršaj je bio 2007, a drugi mislim 2011, oba zastarela (jebi se državo). Onda po logici (znam...) nisam mogao znati da kršim zakon ukoliko nisam dobio prijavu tada. Ima li to smisla?

Link to comment

 Onda je zastarelo?

 

Možda i nije. Prekršaj činiš devetog dana od dana promene prebivališta, ako dotle nisi podneo obaveštenje VO. Zastarelost se prekida svakom radjom preduzetom radi otkrivanja prekršaja i prekršajnog gonjenja, u ovom slučaju obaveštavanjem vojske od strane policije i podnošenjem zahteva za pokretanje prekršajnog postupka sudu.

 

Te dve činjenice su ključne za prekid zastarelosti i to ova druga (pošto je lakše dokaziva, ima datum na papiru), tako da ako su oni podneli taj zahtev o roku tj. do maja ili juna 2016. što će najverovatnije biti slučaj, onda zastarelosti tu nema.

 

Što se tiče neznanja za prekršaj zbog nepostojanja prijave, nema to veze, tvoja je obaveza da poznaješ zakon i tvoje obaveze koje iz njega proističu (iako u praksi teško izvodiljiva, ali jbg takva je) pa te njegovo nepoznavanje ne izvinjava. Jedino može blaža kazna na osnovu toga. Ove prethodne su zastarele sve tako da slobodno pomeni da si to i ranije radio pa bilo nikom ništa, za njih se ne cimaj, samo će ti poslužiti u sklopu priče za vađenje.

Link to comment

Hvala opet... Raspitacu se oko datuma na saslušanju (ko da sam ubio čoveka jbt). Blesavo je da je moja obaveza da poznajem zakon. Čemu onda (bez uvrede) jebeni pravni fax ako svi treba da znamo sve ikad?...

 

Kanado, eve me, majke mi moje mile...

Link to comment

Kad smo vec kod vojnih pitanja, ja ne znam gde mi je vojna knjizica. Da li da ocekujem 15-20 godina strogog zatvora, ako se kojim slucajem to postavi kao pitanje.

 

Ma jok

 

U Kanadi moraju da ti kažu sve implikacije ikad, inače će ih tuzis do smrtu

 

E toga kod njegovog veličanstva srpskog činovnika nema i neće ni da bude.

Link to comment

Ako se radi o dokumentu koji bi se trebao upotrebljavati u inostranstvu tj. zemlji engleskog govornog područja, pored prevoda sudskog tumača i overe njegovog potpisa od strane predsednika suda, treba i apostille pečat (potvrda o autentičnosti radi izbegavanja pune međunarodne legalizacije isprave) koji se dobija u sudu.

 

Dakle, sudski tumač pa sud.

Link to comment

Nije potpisnica Haške konvencije o izbegavanju legalizacije isprava u međunarodnom pravnom prometu? Nemoguće, pa sav civilizovani svet je.

 

Ako nije onda je tuga i procedura je cirka 6 meseci. Prvo sud, pa minpravde, pa msp, pa kanadska ambasada, pa njihovo msp, pa organ/organizacija odredišta u Kanadi.

 

edit: proverih sad, oni stvarno nisu potpisnici, au.

 

edit v.2: prvo kod tumača po prevod, a onda vidi na sajtu ministarstva pravde imaš odeljenje za međunarodnu pravnu pomoć pa vidi za neki kontakt, da bi ti dali instrukcije šta i kako dalje i koliko će te to koštati. Računaj da ćeš morati i u kanadsku ambasadu i da će sve potrajati prilično vremena.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...