Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Zakon o radu, član 173:

 

Quote

2. Premeštaj u drugo mesto rada

Član 173

Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada:

1) ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedišta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela;

2) ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se premešta na rad manja od 50 km i ako je organizovan redovan prevoz koji omogućava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeđena naknada troškova prevoza u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.

Zaposleni može da bude premešten u drugo mesto rada van slučajeva iz stava 1. ovog člana samo uz svoj pristanak.

Poslodavac planira da premesti deo zaposlenih u mesto udaljeno 105km od sadašnjeg mesta rada, uz organizovan prevoz (to je najmanje 200km puta dnevno).

 

Kakve su obaveze poslodavca u slučaju kada zaposleni odbije ovakvu ponudu? Kakva su prava zaposlenog nakon što odbije?

Link to comment

jel ovo namerno uradjeno da se coveku da otkaz? poslodavac ce ponuditi radniku aneks ugovora. radnik mora taj aneks da prihvati ali moze da tuzi poslodavca za ponistaj aneksa.

 

divan nam je zakon o radu.

Link to comment

Mene zanima kako izbeći situaciju da se mora potpisati aneks budući da zakon ograničava uslove ponude. 

Potpisivanje aneksa bi bio pristanak na premeštaj iako to nije.

Link to comment
po zakonu, nikako. mora da potpise, nepotpisivanje aneksa je razlog za otkaz, kakav god da je aneks.

Tako ja kad sam pitao advokata, oko toga što mi firma nudi aneks.
Odgovor je bio:
"Potpiši, pa se tuži sa njima.
Znam, lako je meni da ti kažem, neću ja ići u tu firmu da radim i tužiti se sa njima..."
Link to comment
Kako se onda primenjuje drugi stav ovog člana?

Uh izvini prevideo sam...

Da i meni u glavi to 50 km.
Znam da Peconi kad mu se neko "gica" on ga iz Bg šibne u Pančevo u svoju firmu pa koliko izdrže...
Ali opet čini mi se da je varijanta, "dobićeš ih svakako, ali moraš da potpišeš..."
Link to comment
9 minutes ago, Tale said:

@Frank Pembleton Za do 50km ni pristanak nije potreban.

 

@slepa živana Sam aneks nije nezakonit, uz aneks ide i ponuda.

pa prvo se zaposlenom uruči obaveštenje o ponudi za zaključenje aneksa u kome piše koji su se uslovi stekli, u ovom slučaju selidba kancelarije na 100 km. to zaposleni prosto primi i smatra se obaveštenim. posle toga ima, mislim 8 dana rok da potpiše aneks. ako ne potpiše to je dovoljan razlog za otkaz.

u aneksu će takođe pisati da je promenjeno sedište poslodavca ili da zaposleni obavlja posao ne u sedištu već na adresi toj i toj...

Edited by slepa živana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...