Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

10 hours ago, mraki said:

Kupio komorač, šta dalje? :unsure:

Kuskus obilno začini nanom, alternativno peršunom, narendaj komorač i pospi zrnima nara (so, biber, masl ulje, limun)

 

Salata: komorač, mladi luk, čeri paradajz, kapar, masline, ako imaš dodaj sirup od nara.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, mraki said:

Kupio komorač, šta dalje? :unsure:

 

za salatu: nasečeš na tanke kriške, dodaš pomorandže isečene na kolutove, pa te kolutove na četvrtine, posoliš, pobiberiš i poliješ muljem

 

pečen u rerni: isečeš na kolutove, namuljiš i pobiberiš, rkneš u rernu na 230°C dok ne omekša i ne počne da karamelizira, onda svaki kolut pokriješ parmezanom ili tako nekim sirom i vratiš  u rernu koliko da se zatopi

složenci: ja isečem, kratko blanširam u slanoj vodi. onda smuljam sa čime mi već dođe. pa zapečem u rerni. npr. često propržim na naglo bite-size piletinu, naseckam mocarelu, promešam sve to. pokrijem listićima badema i parmezanom, prelijem sa par jaja umućenih sa malo pavlake. spremao sam i sa ribom i dobro se slaže. super mi je ispao i sa teletinom i pečurkama, ali omiljeni složenac mi je vegan friendly, njega dajem posebno

dva-tri komorača na tanke listove, jedan praziluk prvo uzduž, pa onda na oko 2cm komade. Jedan luk srebrenjak na tanke listiće, da se provide. 4-5 čenova belog luka protisnuti kroz gnječilicu. Tri krompira oljuštiti, uzduž prepoloviti i tanko, najtanje moguće naseckati na listove. Sve to posoliti, pobiberiti, začiniti još ponečim, sa naglaskom na muskatnom orahu (kod mene tu dođe i mleveni korijander, anis i suvi majoran), dodati jedno 100 grama narendanog grana padano sira, pa politi sa 300ml pavlake za kuvanje. Dobro promešati, preručiti u tepsiju dobro podmazanu puterom, pobacati još koji listić putera odozgo. Zatvoriti folijom i gurnuti u rernu zagrejanu na 180°C 45 minuta, skinuti foliju, posuti još malo grana padano odozgo, pa vratiti još 15 minuta u rernu, samo sada uključiti ventilator. Tj. tih 15 minuta je okvirno, koliko da porumeni odozgo...

Edited by aram
  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
ide na sveeeeee
 
ja meso mariniram u njemu. ako ti je već gotovo pečenje, onda bih predložio dve varijante. prva je da mu dodaš listove korijandera i beli luk. ako je redak dokuvaš malo da se zgusne i ostaviš sat-dva u frižideru. druga je da grčki jogurt ostaviš da se ocedi pa u njega umešaš sos, maslinovo ulje, krupnu so, peršun, beli luk i flekice ljute suve paprike.
 
a naravno, uvek možeš i prosto da ga iskoristiš kap preliv za salatu...
 
A oko ovog mariniranja, jel dodajem još nešto u marinadu...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
23 hours ago, mraki said:

Fala na savetima, ipak napravio neki potaž… probaću i nešto od ovoga svakako.

CCy5PwN.jpg
 

 

jesam dremno. al ništa te nisam čuo. 

Link to comment
19 minutes ago, Frank Pembleton said:

A oko ovog mariniranja, jel dodajem još nešto u marinadu...

 


možeš, ja za svinjetinu dodam beli luk, sveže listove mente, malo paradajz pirea, malo mulja i krupnu so. mariniram minimum 3 sata.

Edited by aram
Link to comment
  • 2 months later...

kratak prozni zapis, da se iskazem nakratko na temu punjenih paprika,

zaboravih na kom je topiku..

 

naime, ko voli malo da vrluda van gastronautickih karti,

predlazem zamenu nadeva na bulgur, najbolje krupan. 

na tiganju se malo omeksa cen belog luka po smesi putera i ulja.

sipa se suv bulgur, npr. 250 gr na 8 srednjih paprikanata,

promesa, tek da angazuje svu masnocu,

zatim se doda pregrst belih suvih grozdjica,

dve kasike paradjaz-pirea, so, biber, par iseckanih listica celera.

pa se mesa dok ne ispari casa dve, vode.

paprike se napune 2/3, posto ce bulgur da nadodje,

zatvorim ih prethodno odsecenim kapicama

a moze da se zapecate paradjazom, nece da smeta. 

dobro se uglave u serpi, da se ne poizvrcu od vrucine.

sipa se do pola paprika voda, nacedi sok limuna, 40' na laganoj vatrici..

ko voli da presece kiselim mlekom/pavlakom,

predlazem da se u nj ubaci naseckana menta i bosiljak.

..pijem spricere sa svim jelima leti, nece da skodi.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

vrlo jednostavan a meni iz nekog razloga do sad nepoznat recept za karfiol - mozda mnogi znaju al eto, mene je mimoisao.

 

karfiol - odvoje se cvetici (ja sam vece iseckao na zalogaje), skuvaju na pari i odloze sa strane. ja kuvam 4 minuta, volim da je tvrdji. :blush: za to vreme ocistiti i sitno iseckati 5-6 cenjeva bluka (moze i manje al sta cu kad volim). zatim uzeti tiganj, sipati jedno 3 kasike ulja (zavisi od velicine karfiola, ovo je za neki srednji) da se zagreje pa rknuti taj bluk. brzo przucnuti uz mesanje al paziti da ne zagori. kad je bluk przen, dodati kasicicu aleve, soli i bibera po ukusu i dobro promesati. u to ubaciti karfiol, promesati da se oblozi sa svih strana i malo dodatno urgreje i to je to.

 

za prste lizat!

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 14.10.2022. at 20:29, mraki said:

Iskoči mi na YT neki nemački recept za blackout bread.

Hleb ispečen na čajnim svećama u slučaju nemanja struje.

2 miliona pregleda za 6 dana.

:ph34r:

ja sam već kupila čajne sveće

  • Haha 1
Link to comment
13 minutes ago, aram said:

Dakle kolenica, dakle dimljena. 1688 grama. Ideja je da je rknem u sredinu, a okolo sarme, samo me jebe što je +15 stepeni. Ima neko bolju ideju?

Uvek dobrodoslo prezderavanje;Obarena Pa zapecena sa krompirom i sta imas od korenastog povrca.Servira se uz senf ili izbor rena,sa jabukom i slatkom pavlakom,ren sa brusnicom,moze kolenica u tamnom pivu i medu…Vulgaris na podvarku.

 

Edited by askeladden
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 months later...

Imate li dobar, isproban, proveren recept za burgere//pljeskavice koje liče na dobre fast fud varijante? Da ne budu "baka će tebi da ištrika kopačke" kućna varijanta pljeskavica i da nemaju onaj ukus kao faširane šnicle i ćufte koje se prave da su burger i pljeskavica i sve to.  :( 

  • Haha 2
Link to comment
25 minutes ago, Taihoskopija said:

Imate li dobar, isproban, proveren recept za burgere//pljeskavice koje liče na dobre fast fud varijante? Da ne budu "baka će tebi da ištrika kopačke" kućna varijanta pljeskavica i da nemaju onaj ukus kao faširane šnicle i ćufte koje se prave da su burger i pljeskavica i sve to.  :( 

Mesara Jokić ima dry aged burgere, pakovanje od 2 komada. Ja ih kupujem u Merkatoru, al imaju i dostavu pa im overi sajt. 
Mesara Štrand ima angus burgere (i ćevape), nisu na nivou Jokića al su sasvim solidni. Juče sam ih spremao na roštilju :) Pretpostavljam da još mesara ima slično u ponudi pa probaj u komšiluku (BDP takodje radi dostavu, ne znam koliko imaju radnji po gradu).

Kod kuće ponekad mixamo slaninu sa junećim mlevenim za klince da bi dobilo malo šmeka al to su već štrikane kopačke.



 

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...