Jump to content
IGNORED

Prsti, prsti bela staza!


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

Blago vama koji mozete tako vikendima da sarate. To je jedina stvar zbog koje se kajem sto sam pustio korenje u Berlinu tj u skijaskoj vukojebini. Jedino mogu do Klinoveca u Ceskoj da dobacim za produzeni vikend, ali to je slabo skijanje (sem kad mi sin od dosade skoci da skija van staze pa ga ja u panici jurim). Ali zato crno pivo i kobaje. A od kad su deca u skoli prakticno odlucuju raspusti kada i gde se ide. 

 

Jedan drugar iz Ciriha mi je pre par godina prijavio 20+ ski vikenda, od tada ga intenzivno ne volim.

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, borris_ said:

Da tacno Chamossières, greska. Bio sam tamo 2 puta zadnje tri godine.

 

Prosle sedmice, Flaine, ove Morzine. 

Lepo skijalište Morzine / Les Gets, potpuno drugačije od skijališta koja ih okružuju (Avoriaz i Grand Massif). jedino što je male nadmorske visine, pa dosta veštačkog snega. 

Sledeći vikend Les Contamines ili La Clusaz. 

Link to comment

Les Gets je barem meni bolji ali to je sve jedan skijaski domen. I kao sto kazes nadmorska visina je problem. Morzine je na 900m a najvisi vrh je na 2000m. Ti si vjerovatno u Zenevi da mozes tako vikendom da skijas.

Edited by borris_
Link to comment
11 minutes ago, borris_ said:

Les Gets je barem meni bolji ali to je sve jedan skijaski domen. I kao sto kazes nadmorska visina je problem. Morzine je na 900m a najvisi vrh je na 2000m. Ti si vjerovatno u Zenevi da mozes tako vikendom da skijas.

istina. ovo mi je prva zima ovde.

Link to comment
  • 2 months later...

Pre dve nedelje pustinja, sad skijanje...opet 

 

Park City, Utah  

 

Ne jebu mormoni nista, kako sletis kao da si na drugoj planeti. Toaleti na aerodromu cisti, prostrani, uglancano. Nigde po ulicama otpadaka, niko ne pusi, ogranicena mesta za prodaju alkohola, konji,srne, krave na sve strane rominjaju...ljudi preljubazni. 99% park city je belo, onaj jedan procenat su turisti, najcesce azijati.

342 razlicitih staza, dnevno uspem oko 20 da predjem (neke traju po 10-15minuta da se spustim)

 

43 lifta, 342 staze ima

 

Park City

 

 

Downside: nema drveca van planina, cene ski pasova otkidaju ($270/dnevna), hrana u centru skijalista je svuda super al je porcija po meni mala i duplo skuplja nego van ski centra. 

 

Napokon mu pala na pamet razlika izmedju nasih staza i americkih 

 

Srbija - zelena (pocetnicka), plava (malo ostrija), crvena (opasna), crna (za bas napredne skijase) 

 

Usa - zelena (pocetnicka sa strmijim delovima), plava (opasna), crna (za bas napredne skijase), dupla crna (sa hupsterima) 

Crvene nema to je najcesce plava. 

 

 

 

 

 

IMG_20230331_084819.jpg

 

 

 

IMG_20230329_143957_copy_2304x1040_2.jpg

 

 

 

IMG_20230330_141156_copy_1040x2304.jpg

Edited by mustang
  • +1 6
Link to comment

270$ dnevni skipas - neverovatne cene. 

Najviše što sam platio je Zermat - 100evra dnevni, ali na svetu ne postoji bolja infrastruktura (na stranu ambijent). Uopšte u Švajcarskoj je 65-80 franaka/evra dnevni. 

Onako sa strane deluje da je skijanje u Evropi mnogo više demokratsko - dostupno širem sloju stanovništva, od srednje klase pa na gore. Naročito što po instagramima deluje da vertikalni prevoz u usa ni blizu nije tako dobar i moderan kao na Alpima. 

Link to comment

Kaprun (Kitzsteinhorn) danas ca. 30 e dnevno kad se sve sabere i izdeli. U cenu ukljucen i Zell am See, ali tamo radi samo jos par staza. Glecer u punom pogonu, sve otvoreno. 
edit: nisam fer racunao jer su deca dzabe. Dakle oko 60.

Edited by burekdzija
Link to comment

Ova poslednja bas ekstra :) 

 

Skijanje u usa je za ili za one koji imaju para ili za bas ljubitelje skijanja. Konkretno, ovo gde sam ja isla Park City, Utah je fensi mesto i sve je prilicno skupo. Ali za one koji mogu da se organizuju na vreme, a mi nismo zbog poslova, ta planina nudi godisnji ski pas za $650-700! 

To je po meni vise nego jeftino. Isto tako imaju neki buddy program gde mozes da dovedes jos ljudi i da imaju popust do 50% na ski pass ali i na hranu na odredjenim mestima. 

 

Inace u okolini salt laks city ima vise planina skijalistima, neke su privatne, samo za clanove a neke privatne i otvorene za javnost. Takodje nekada kada ima dosta skijasa, ne prodaju dnevne propusnice. 

Najvise zimskih usa sportista u sociju su bas iz ovog dela jute (park city i salt lake city)

Ne bi zivela u salt lake city da mi plate.

 

ljudi su preljubazni i  sve je pod konac. Ali, sami belci, dosta restrikcija gde i kako (pusenje, alkohol), kao sektasi neki, bas su disciplinovani. I slabo drveca ali priroda je prelepa sa jezerima, zivotinjama sto rominjaju okolo skijaskim stazama (za sve vrste skijasa melem za dusu)  

 

Moji su rentali kucu, dve porodice po dvoje odraslih klipana, plus 2 garaze, $4000 za 10 dana, sto je bas super cena 

 

Edited by mustang
Link to comment
5 hours ago, mustang said:

 

 

ljudi su preljubazni i  sve je pod konac. Ali, sami belci, dosta restrikcija gde i kako (pusenje, alkohol), kao sektasi neki, bas su disciplinovani. 

 


Svajcarska :D

 

Salu na stranu, jednom cu otici u tu Ameriku i da skijam, to zelim odavno. Ali pregolema i prelepa je zemlja pa to skijanje nikako da dodje na red.

  • +1 1
Link to comment
On 4. 4. 2023. at 12:20, burekdzija said:

Tu smo, lepo zaledjena i puna hupsera, pamtim je laksu. 
 

 

IMG_3676.jpeg

ha, austrijanci koji se hvale sa pistom "Up to 63%" - ček dis aut ..... "preko 90%"

(juče završio sezonu. i ne, ako pitate - naravno da nisam išao na Švajcarski zid") 

 

 

20230408_133427.jpg

  • +1 1
Link to comment

Ja ne mogu vise na hupsere..prosto me mrzi da se zamaram. Prija mi ravno i strmije, cak ne vise i puno strmo (jbga ne znam u % padovima, nemamo znakove za to) upravo zbog lenjosti da se angazujem maksimalno. Okej mi s vremena na vreme da bude zahtevnije al ne do kraja staze.  

 

 

Link to comment
16 hours ago, mustang said:

Ja ne mogu vise na hupsere..prosto me mrzi da se zamaram. Prija mi ravno i strmije, cak ne vise i puno strmo (jbga ne znam u % padovima, nemamo znakove za to) upravo zbog lenjosti da se angazujem maksimalno. Okej mi s vremena na vreme da bude zahtevnije al ne do kraja staze.  

 

 


Zato i ima raznih staza, tako da svako moze da uziva u trenutnim sposobnostima, godinama, raspolozenju. Kad se stekne osnovna ljubav prema ovom divnom gubljenju vremena, posle je lako. 
 

Sto se hupsera tice, ima prepariranih staza za freestyle (mogul), sa utabanim hupserima na kojima se moze skijati. Ja sam jednu takvu u Kicbilu vozio, zabavno je. Oni su tvrdi i utabani (zaledjeni) i ne mozes kroz njega tek tako da prodjes. Obicni meksi hupseri na stazi od ostruganog snega mogu isto biti zabavni ako nije guzva na stazi, ja najvise volim da poletim na hupseru.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...