Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Prvih par minuta su nonsens i cherry picking. Britanija verovatno nije najbolji primer za vozove, tako da je taj slucaj "moram da kupim dve odvojene karte i to je za vecinu nemoguce" ionako dosta redak. Ali najgore je sto poredi avione s tim, a precutkuje da ogroman broj ljudi mora to isto da radi za avion. Ne zive svi u gradovima s aerodromima i onda moraju da kupe isto tako odvojenu kartu za voz ili bus da dodju do aerodroma, a bogami isto to i kad stignu na odrediste. To je posebno cest slucaj za letovanja, sletis, pa se cimas jos (shuttle) busom koji su ranije morao da ugovoris ili juris na licu mesta. Ili iznajmis auto. Jel uracunao to sve u trosak letenja?

 

Cak je i zakljucak da je voz uvek skuplji diskutabilan, jer zanemaruje gomilu detalja. Npr:

 

* npr. u Nemackoj deca do 14 godina putuju besplatno, to je u startu ogromna razlika za porodice. U drugim zemljama zavisi, ali popusti su uglavnom znacajni, pogotovo u poredjenju s avionom gde deca do dve godine plate eventualno 80-90% od karte, ali ne manje

 

* u mnogo zemalja moze da se kupi karta s kojom dobijas popust. U Nemackoj za 25% popusta platis mislim 55 evra godisnje, sto se uglavnom isplati posle jedne medjunarodne voznje. I u Svajcarskoj, gde su vozovi dosta skupi mozes za red velicine 150e da dobijes 50% popusta na sav javni prevoz - vozove, ali i tramvaje, buseve i verovatno brodove.

 

* kao i za avione, cena karte nije uvek ista svuda. Ako kupis ranije i obavezes se da ces ici bas tim vozom, mozes da ustedis drasticno i u domacem i medjunarodnom saobracaju. Prosle godine sam isao relativno rano ujutro i uhvatio kartu za 40e do Ciriha i to prvom klasom. Pre 10 godina kad nisam bas imao love, uglavnom sam isao za 40e do Zagreba ili Budimpeste (minus 25%, dakle 30e), koliko bi me kostalo samo cimanje do i sa aerodroma u jednom smeru. Jedne godine smo uhvatili spavaca kola za nas troje za recimo 150e-200e ukupno ili tako nesto, sa sve tusem i WC-om u kupeu.

 

* avionski saobracaj u Evropi je bez PDV-a, sto znaci da se u principu poredi neto i bruto cena.

 

* vozovi cesto daju garancije, napisao sam nedavno, u DE za 1 sat kasnjenja dobijes 25%, za 2 sata 50% od cene karte. U aprilu sam cekao ljude u BG-u na aerodromu koji su sedeli dva sata na pisti u Berlinu i mogu samo da placu zbog toga. A i kad imas pravo na povracaj, procedura je toliko komplikovana da vecina plati nekoj agenciji da to uradi za njih

 

Sve u svemu, ako poredis Ryanair koji su platio dva meseca unapred i voz koji si platio danas za sutra, onda je razlika ubedljivo na strani aviona, ali to nije bas realno poredjenje. Kad dodas sve dodatne troskove (prevoz do aerodroma, parking na aerodromu, prevoz od aerodroma) koje s vozom u principu nemas onda je stvar daleko, daleko od toga kako je predstavljena.

 

  • +1 6
Link to comment

Velika je Britanija, nije to lako odrediti;)

 

Inace su Englezi veliki carevi. Oni su privatizovali svoju zeleznicu kako bi izbacili drzavu i povecali efikasnost da bi im 70% teretnog transporta kupio DB Schenker tj. dobili su nemacku drzavu kao vlasnika veceg dela teretnog transporta:laugh:

Link to comment
Mene je izgubio na samom pocetku kad je rekao da je Manchester drugi najveci grad ovde :twak:
Dobro, ako se gleda Greater Manchester onda jeste... tako sam i ja učio pre par decenija neku geografiju.



Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

sve relacije do 1000km je obicno brze i udobnije pokriti brzim vozovima. cena peking -> sangaj je 80ak EUR  za drugu klasu i oko 150 za prvu. cene za avion variraju vise, obicno je 100-150 evrica

 

povratak iz sangaja za peking pre par dana. 4 i po sata za relaciju preko 1000km

 

WechatIMG4758.jpeg

 

WechatIMG4756.jpeg

 

 

 

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Meni je voz idealan za relacije do 1000km sto izdanje negdje oko 3h30. Ovdje u francuskoj to je Paris - Marseille/Montpellier ili Bordeaux (manje od 3h)1

Za Nice-u putovanje je vec mnogo duze, oko 5h jer brza linija nije izgradjena (previde skupo jer prolazi kroz izgradjene djelove (azurna obala je pokrivena kucama i vilama). 

 

 

Link to comment
9 hours ago, banecare1 said:

sve relacije do 1000km je obicno brze i udobnije pokriti brzim vozovima. cena peking -> sangaj je 80ak EUR  za drugu klasu i oko 150 za prvu. cene za avion variraju vise, obicno je 100-150 evrica

 

povratak iz sangaja za peking pre par dana. 4 i po sata za relaciju preko 1000km

 

WechatIMG4758.jpeg

 

WechatIMG4756.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

Nemci mogu samo da placu.

Kinezi na njihovoj tehnologiji izgradise 10 000km pruga a nemacka se dalje bamberguje sa linijom Bamberg-Nirnberg. Iako je bilo novca i tehnologije. I to sve u satro prici kako Nemacka pod hitno mora da predje na ekoloske standarde...

Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...