Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Koja je projektovana komercijalna brzina ove pruge? 

 

Peron lijepo izgleda.

 

 

edit: Pitam jer citam da ce ovaj voz na ovoj pruzi ici brzinom od 200kph.

 

Ovo je Stadler Flirt 3 (koji je odlican voz i srbija je kupila 21 kompoziciju) i maksimalna brzina voza je 160kph (po wikipediji). Njegova prednja maska nije aerodinamicki profilisana za takve brzine. 

Edited by borris_
Link to comment

Od prokopa do batajnice ce ici 120 km/h 

Od batajnice do backih vinograda 200 km/h uz napomenu da ce kroz stanice u kojima nece stajati ici max 120 km/h i zadnju etapu puta brzinom 160 km/h

Sto se tice brzine ne moras se bojati sve je testirano, ima i snimaka na youtubu, jedan sam i ja okacio :happy:

Ovo vazi za najbrzu varijantu, postojace jos 2 jedna koja ce voziti 44 min i jedna 55 m koja ce stajati na svaku zutu kucu ali i biti najjeftinija

Link to comment
30 minutes ago, gone fishing said:

Od prokopa do batajnice ce ici 120 km/h 

Od batajnice do backih vinograda 200 km/h uz napomenu da ce kroz stanice u kojima nece stajati ici max 120 km/h i zadnju etapu puta brzinom 160 km/h

Sto se tice brzine ne moras se bojati sve je testirano, ima i snimaka na youtubu, jedan sam i ja okacio :happy:

Ovo vazi za najbrzu varijantu, postojace jos 2 jedna koja ce voziti 44 min i jedna 55 m koja ce stajati na svaku zutu kucu ali i biti najjeftinija

Voz ide brzinom koju mu dozvoljava isprojektovana pruga (malo veca brzina od komercijalne brzine). Cilj je da voz ne iskoci iz sina i da se putnici u vozu ne isprovacuju ako voz prodje prebrzo kroz krivinu.

 

Tu nemam nikakve sumnje da je to uradjeno po pravilima.

 

Onda dodje siganlizacija koja ti dodatno uvede restrikcije (napomenuo si brzinu voza kroz stanice na koje se ne zaustavlja).

 

Ja sam pitao u vezi samog voza, Stadler Fliter 3 koji je projektovan za brzine do 160kph (barem po informacijama dostupnim na inetrnetu). Vjerovatno sam nesto promasio.

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Međunarodni, brzi i putnički voz, tri kategorije

Quote

Kada red vožnje bude u punom kapacitetu saobraćaće tri vrste vozova :

Ukupno 18 polazaka dnevno iz oba grada


1. kategorija - Inter City - 5 polazaka iz BG i NS - ( izmedju dva grada staje samo na stanici Novi Beograd ) trajanje 36 min.

2. kategorija - Regio Express - 4 voza , stajaće na 7 stanica izmedju NS i BG trajanje vožnje 48 minuta.

3. kategorija - Regio -trajanje 57 minuta (voz staje u svim stanicama izmedju BG i NS) to je 11 stanica ukupno.

 

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, borris_ said:

Voz ide brzinom koju mu dozvoljava isprojektovana pruga (malo veca brzina od komercijalne brzine). Cilj je da voz ne iskoci iz sina i da se putnici u vozu ne isprovacuju ako voz prodje prebrzo kroz krivinu.

 

Tu nemam nikakve sumnje da je to uradjeno po pravilima.

 

Onda dodje siganlizacija koja ti dodatno uvede restrikcije (napomenuo si brzinu voza kroz stanice na koje se ne zaustavlja).

 

Ja sam pitao u vezi samog voza, Stadler Fliter 3 koji je projektovan za brzine do 160kph (barem po informacijama dostupnim na inetrnetu). Vjerovatno sam nesto promasio.

- do sada su stigle 2 garniture (od 3 naručene) Stadler KISS vozova

- stalder flirt 3 su kupljene još pre 7-8 godina i one će se koristiti na ovoj pruzi

 

 

- neki su jadikovali što nije projektovana pruga za tgv brzine tj 300 na sat, a onda im je neki inženjer objasnio da za svakih 40 km/h preko 120 km/h cena izgradnje pruge raste duplo, pa je tako pruga za 160 km/h duplo skuplja od klasične za 120 km/h, ova naša je 4 puta skuplja, pruga brzine 240 km/h bi bila 8x skuplja, a one kao u francuskoj bi bile 16x grubo rečeno, skuplja u odnosu na osnovnu varijantu....

 

Edited by gone fishing
  • Hvala 2
Link to comment

Znaci Stadler KISS ce voziti do 200km/h :thumbsup: Bice malo komplikovano da se uskladi red voznje sa vozovima 160kph i 200kph ali ok bolje ista nego nista. 

 

Sto se tice zadnje tacke, tacno je da se cijena penje kada dizes brzinu, nisam bas siguran da za svakih 40 km/h preko 120 km/h cijena izgradnje pruge raste duplo. Ali u sustini taj injzenjer je bio u pravu i Srbiji ne treba brzina od 300km/h, distance su mnog manje nego u fr na primjer.

 

Svedjani koji trenutno projektuju brzu liniju Malmo Goteborg Stokholm (Ipsilon) su prvo poceli sa brzinom od 320kph. Kada su vidjeli pocetnu procjenu, smanjili su brzinu na 250kph (jos su presli sa betonske trake na "ballast" traku).

Edited by borris_
Link to comment
  • 1 month later...

Stanice napuštene i zaboravljene – pruge u Vojvodini odlaze u staro gvožđe

 

U istom mesecu kada je otvorena brza pruga Beograd-Novi Sad, počelo je uklanjanje starih pruga u Vojvodini. Nakon što im je republička Skupština oduzela status opšteg javnog dobra, Infrastruktura železnice prodala je šine kao staro gvođže. U Vojvođanskom društvu za železnice smatraju da su lokalne pruge itekako potrebne.

 

Ukupno 410 kilometara šina biće prodato u staro gvožđe. Trase duže od veka, nestaće zauvek. U Vojvođanskom društvu za železnicu, kažu da ih je vest o prodaji, objavljena u januaru, sve šokirala.

"Da je Infrastruktura železnice Srbije raspisala javni konkurs za prodaju starih pruga i železničkog materijala po nekoj neverovatnoj ceni od 12,14 dinara kilogram", kaže Dragomir Jankov iz Vojvođanskog društva za železnicu.

 

Iza stare železničke infrastruktre kada jednom bude uklonjena, ostaće slobodno skoro 600 hektara državnog zemljišta. Šta će na parcelama nići, odlučivaće lokalne samouprave. Mesta, kroz koje vozovi, verovatno više nikada neće proći.

Link to comment

Vozio se Sokolom juče i danas i moram reći da sam impresioniran da tako nešto postoji kod nas.

 

Jeste da sam se sličnim vozovima vozio po nemačkoj pre 20ak godina.

 

Baš dobro iskustvo u ova dva dana.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...