Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Naravno da je tako. Centar tvog sveta nije tamo gde centar traze oni koji imaju perspektivu a jos nisu bili u inostranstvu.Centar tvog sveta je mozda ne biti na umivanju na slavini u dvoristu i prica oko toga?Tvoji postovi su u rangu "Moj brate u tudjini"..."Tata, tata stalno pita kad ces doci".Kao za vreme 1970tih kad su gastarbajteri isli u Nemacku, Svedsku..
Ti si Yoyogi otishao u beli svet jer si to zeleo,moglo ti se i tako.Vecina ljudi ( ni ja nisam ta vecina,priznajem) odlaze zato sto moraju.O izbeglicama i da ne govorim, valjda se tu barem slazemo da za takve slucajeve nemamesta eposu (moj brat u tudjini).
Link to comment
Uopste vas ne razumem, ja se svuda osecam kompletnim strancom (BG included). Nigde nisam integrisan... Ja nisam odavle.
Ali ne mora ni to da bude bash neki neprijatan osecaj :) I ja se tako osecam, cak i u Zajecaru ;)
Link to comment
Tvoji postovi su u rangu "Moj brate u tudjini"..."Tata, tata stalno pita kad ces doci".Kao za vreme 1970tih kad su gastarbajteri isli u Nemacku, Svedsku..
meni pre zvuci kao: evo meni je super, ja se uklopila, imam svedsku diplomu, ali sto se neki drugi paaaaate, ma meni je strava. @cyberworld: uopste ne kapiram opsednutost time sto su neki drugi neintegrisani, sto neke druge svedjani ne vole i nece da im daju posao/priznaju diplomu ili sto vode zivot drugaciji neko svedjani i sto se izoluju u svoje zajednice. rade ljudi ono sto znaju i/ili mogu. njihova stvar. ljudi imaju razne probleme iz drugacijih razloga. problemi stranaca su samo jedan delic.
Link to comment
meni pre zvuci kao: evo meni je super, ja se uklopila, imam svedsku diplomu, ali sto se neki drugi paaaaate, ma meni je strava. @cyberworld: uopste ne kapiram opsednutost time sto su neki drugi neintegrisani, sto neke druge svedjani ne vole i nece da im daju posao/priznaju diplomu ili sto vode zivot drugaciji neko svedjani i sto se izoluju u svoje zajednice. rade ljudi ono sto znaju i/ili mogu. njihova stvar. ljudi imaju razne probleme iz drugacijih razloga. problemi stranaca su samo jedan delic.
Meni je iskreno zao ako tako zvuci. To mi uopste nije namera. Ja nigde nisam rekla da mi je super, ali ja iz ove koze ne mogu. Uostalom ako se malo vratis unazad ja sam rekla da sam imala i teskih godina. Sto se teme tice, jedna od mnogih. Nisam njome opsednuta a problematika je interesantna. Diploma je pomenuta samo u kontekstu (kad me je zena vec pitala) nalazenja prijatelja tokom studiranja i uplivavanja u drustvo. Ili budi konkretnija pa pronadji taj post u kome sam ja rekla nesto sto tebi daje za pravo da "kreses" ili se batali padobranskog splacinarenja. Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Uopste vas ne razumem, ja se svuda osecam kompletnim strancom (BG included). Nigde nisam integrisan... Ja nisam odavle.
doslo vreme da se i ti i ja slozimo oko necega :rolleyes: lepa strana Luxembourg-a - ovde se SVI tako osecaju pa nam lepo ovako zajedno :)
Link to comment
Znaci to sto pise: Da neki ljudi mogu da biraju da li ce da se druze samo sa "svojima", ili mozda nece da imaju nikakav kontakt s njima, ili ce da nadju neku sredinu.... A ima nas i koji zivimo u sredinama gde takve dileme nema. Dakle, zivis tamo gde te sudbina bacila i plivas najbolje sto umes. Nema zemljaka da pomazu, nema drustva za kafu s kojim ne lomis jezik, nema popusta kod automehanicara... Sta je nejasno?
Nejasno je zašto si uvek diskriminisana.edit - prvo sam ovo napisao, pa sam čitao postove. Ništa više nije nejasno. Edited by alberto.ascari
Link to comment
Znam da se necemo sloziti ali moram da kazem. Sve potice iz glave i sve dok ti sama polazis od toga da smo svi u istom kosu niko te nece vuci za rukav da te razuveri. Zato mnoge stvari koje ti se desavaju i dozivljavas kao diskriminaciju a te iste stvari su se mozda desile iz sasvim drugih razloga. Na tebi je da odlucis da NISI u istom kosu i da se ponasas u skladu sa tim. Mnogi stranci prosto uzmu zdravo za gotovo da su stranci i da se tu nista ne moze uciniti. I onda ako te neko popreko pogleda ti umesto da mislis da mu se ne svidjas a ti mislis da te popreko pogledao jer si stranac. Wrong. Prosto sam uverena da mnogi stranci sami sebi naprave psiholosku barijeru, zavuku se u misju rupu i onda se i desavaju stvari kakve se desavaju.
Ovo nije bilo u kontekstu price o diskriminaciji, nego kako domacini vide dosljake. Neko rece da u delu Amerike u kojem on zivi cesto bude tretiran kao domaci iako se vidi (cuje) da nije, zato sto je beo i ocigledno Evropljanin, dok pripadnici ostalih rasa u istoj situaciji nadrljaju, npr. kod saobracajne policije. Koliko sam ja primetila, Svedjani isto tretiraju sve invandrare, bez obzira da li ih preterano vole, isto toliko ne vole ili su realni. I to je naravno pozitivno.Druga je stvar sto neki od nas ponekad (ili svi ponekad, a neki uvek) zelimo da prave razliku izmedju nas i npr. Somalijaca, jer smo mi jel?te pametniji, lepsi, slicniji Svedjanima.... Ali to je vec nas rasizam, a ne njihov.A da smo stranci - jesmo i biti svestan toga ne znaci praviti psiholosku barijeru. Kod prvog kontakta s nekim je to uvek vazno, posle naravno ne mora vise da bude. Ali to vec zavisi od naseg licnog stava, a i stava druge strane.Mislim da si ovoga puta ti podlegla predrasudama :) i unapred znala sta ja mislim, bez udubljivanja u kontekst. Priznaj pa cu pola da ti oprostim :lol:
Link to comment
A da smo stranci - jesmo i biti svestan toga ne znaci praviti psiholosku barijeru. Kod prvog kontakta s nekim je to uvek vazno, posle naravno ne mora vise da bude. Ali to vec zavisi od naseg licnog stava, a i stava druge strane.Mislim da si ovoga puta ti podlegla predrasudama :) i unapred znala sta ja mislim, bez udubljivanja u kontekst. Priznaj pa cu pola da ti oprostim :lol:
Naravno, stranci smo. Ali to ne mora neminovno da znaci da covek stranac ima psiholosku barijeru. Neki je imaju. Takve sam sretala u poslu. Razlozi tome zu raznovrsni. Slazemo se da je licni stav vazan. Vec sam ranje napisala da verujem u snagu ljudskog nastupa i volje. Vazan je approach. Ali to je vazno ma gde da si cak i u maticnoj zemlji. Ja sam optimista ali izgleda da na ovom topiku treba da se izvinjavam zbog toga. Ovo za predrasude stvarno ne razumem a i otkud sam mogla unapred da znam sta TI mislis. :unsure:
Link to comment
Ovo za predrasude stvarno ne razumem a i otkud sam mogla unapred da znam sta TI mislis. :unsure:
Mislila sam na ono sto si rekla da se ne slazemo, a ja mislim da se po ovom pitanju slazemo, samo me nisi pazljivo citala. Moja konstatacija da nas Svedjani trpaju u isti kos sa svim ostalim imigrantima nije bila u negativnom kontekstu, naprotiv. Zasto bi nas trpali u razlicite? To samo govori da nisu rasisti (uz retke, necasne izuzetke). A kad sam govorila o diskriminaciji, naglasila sam da se to odnosi iskljucivo na drzavne organe, a ne na obicne ljude.
Link to comment
Ljudi su uglavnom oprezni sa tim izdavanjem stana /kuce nekim alternativnim likovima ( svejedno kog su spolovila).Uvek ostave haos i rshum, osim toga prave zurke,smetaju ostalim stanarima i tako.
Kod opstinskog preduzeceta od kojeg ja iznajmljujem stan se prijavljivanje vrsi iskljucivo na internetu i tu ne moras da ostavis nikakve licne podatke, tako da se liste zainteresovanih za svaki pojedini stan formiraju iskljucivo na osnovu duzine cekanja, tj. stajanja "u redu". Za neke stanove se unapred naglasi da ne moze "kollektiv", a to se odnosi na studente koji uzimaju vece stanove i zive u njima coporativno; dakle samo za familije. Licne podatke dostavljas tek kad za neki stan budes prvi na listi i stignes do sklapanja ugovora, pre toga si samo sifra i broj, dakle nema sanse za neku diskriminaciju.Sasvim je druga stvar s manjim, privatnim stanodavcima. Malo-malo pa neki slucaj gde se sumnja na diskriminaciju stigne do novina i ombudsmana.
Link to comment
Ali to ne mora neminovno da znaci da covek stranac ima psiholosku barijeru.
Potsetila si me na neke godine kada sam i sama imala tu psiholosku barijeru. Recimo, dodjes u prodavnicu i progovoris a sa druge strane bude ono "Va`?" Istog momenta sam zaboravljala svaku svedsku rec :))) Naravno, sa ove sadasnje distance mi je smesno ali tada nije bilo.Nesto smo, verovatno poneseni raznoraznim iskustvima, otisli na diskriminaciju a udaljili se od "integracije, asimilacije i segregacije".Verovatno nekim ljudima treba vremena da se priviknu na zivot, obicaje i sve ostalo sto ih ceka u novoj zemlji. Ja licno sam se malte ne odmah integrisala a radi toga sto se malo toga promenilo u nacinu mog zivota dole i ovde (onako globalno). Mislim da su najveci problem nepisani kodovi ponasanja sa kojima nas skoro niko ne upoznaje. Jedan od tih na ovim prostorima je tzv. "jantelagen" ili ti da je nepozeljno da se iko po necemu istice. Kada sam se prvi put (pre nekih 5-6 godina) srela sa istim pitam prijateljicu (Svedjanku) a ona mi rece da je to davna proslost i da se ne obazirem na to. Medjutim, taj nepisani zakon jos uvek vazi (a vazio je u svim Nordijskim zemljama). Zbog nepoznavanja tih nepisanih kodova moze da dodje do mnogih nesporazuma sa neprijatnim posledicama.Sto se tice asimilacije, meni je ista strana jer nesto ne verujem u asimilaciju.Segregacija: ...neki drugi put.
Link to comment
Vidis, kod mene je bas suprotno. Gde god da se nadjem ja se posle 2 dana u vrh glave odomacim i osecam kao kod kuce.
Pa ja se tako ne osecam uopste u ovom Svemiru... mislim, odakle mi, odakle sve ovo ovde, cemu sluzi, a uz to i ne radi? Na kraju krajeva, svi pocinjemo i zavrsavamo kao stranci, nema veze odakle je ko......and you're bitter cause he left youthat's why you're drinkin in this barwell only suckers fall in lovewith perfect strangers :whistle:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...