Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

@msmodesty, moj komentar je bio bas za evropu, tacnije britaniju. bah, ko ne bi rasirio ustedjevinu na vise racuna, drzava garantuje deposite do ?50k, ko ima vise u steku, rasiri i bombona (kamate odavno nisu bile ovako dobre). guzve u bankama, hardly hardship...
nije bankarska kriza ono shto me brine i shto osecam kao problem. Sigurna sam da ce ushtedjevine sigurne. Ulaganje vec ne toliko ali to je rizik koji uzimamo kad ulazemo."lepota" male firme a u nashem sluchaju male BANKARSKE drzave je shto VRLo brzo i VRLo jako oseti krizu. Jednostavno velike firme pochnu da stopiraju ulaganja, onda i zaposhljavanja da bi na kraju pochela otpushtanja. Ako radish u velikoj firmi u UK (koja nije banka ili slichna finasijska institucija) necesh nishta osetiti sada i verovatno ce posledice biti baferovane vremenom i velichinom firme, ali ce se osetiti... Edited by msmodesty
Link to comment
ima ljudi u srbiji sa stambenim kreditom i solidnom kolicinom akcija kupljenih na beogradskoj berzi. ti ljudi itekako osecaju posledice ovoga sto se desava. veruj mi, nije nimalo prijatno.
verujem da nije prijatno... been there, done it - got the t-shirt...pa se naucilo iz toga, uglavnom da se ne trpaju pare u nesto sto ne razumes, a pogotovu ne pare koje ne mozes izgubiti...
Link to comment
ma, bice... kao i '87. u britaniji - tresla se gora-rodio se mis.i posle svakog kraha, sledeceg jutra cemo svi na posao i u skole. ma koliko se mediji digli, uticaj na nase zivote ce biti relativno minoran (daleko je to od srbije pod sankcijama... ko je u tome ziveo moze na ovu 'krizu' samo da se smeje)
posle svakog kraha na posao ide onaj ko jos uvek posao ima.kada pada stopa rasta gdp-ja, kad raste stopa inflacije i stopa nezaposlenosti, ne vidim na koga to drugog moze uticati nego na gradjane koji zive i rade u ekonomiji kojoj se to desava. paralela sa srbijom pod sankcijama bas i nije primerena.
Link to comment
Ne shvatam sta zelis da kazes. Ne radi se o osiguranju vec o sigurnosnom fondu u koji bi banke kroz godine uplacivale deo svog tesko stecenog profita da bi minimizirale rizik u slucaju da nekoliko vecih igraca posustane ili bankrotira. Takav fond danas vec postoji u Nemackoj ali je on suvise mali da bi amortizovao sadasnju krizu. Ponovo napominjem, u sistemu samoregulacije gde ne bi bilo spasavanja banaka od strane drzave, situacija kao sto je ova bi bila prakticki nemoguca, posto bi trziste i banke koje jedna drugu kontrolisu podigle rucnu mnogo ranije, a sve dublje i dublje upadanje u dugove bi bilo krajnje neprofitabilno. Glavni problem sada je sto je sadasnji sistem tako netransparentan da banke ne znaju gde se nalaze rizici i koje banke drze koji rizik, pa odbijaju generalno da uzajamno pozajmljuju novac. Na taj nacin u propast mogu biti uvucene i institucije koje su dobro radile, ali koje su vise od drugih zavisne od trzista kapitala. Isto vazi i za celu ekonomiju.
Takav sigurnosni fond jeste sustinski osiguranje. Cinjenica da je u Nemackoj "suvise mali" samo potvrdjuje tezu da nikakvo osiguranje ne pomaze protiv sistemskog rizika. Evo, u Islandu banke imaju obaveze koje premasuju GDP te zemlje - koji bi sigurnosni fond mogao da podnese takvo opterecenje?Sto se drugog pasusa tice, nije odgovoreno na moju kritiku da bi takva situacija vodila kartelu a upadanje u dugove bi bilo profitabilno jer vece posledice snose depozitari nego investitori koji svoj rizik ionako diversifikuju.Sto se problema tice, to je tacno. No, na kraju krajeva, opet se vratimo na monetarnu politiku i kreditnu ekspanziju gde je likvidnosti bilo toliko da je prosto morala da se vrti uokolo. Da nije bilo kreditne ekspanzije, moguce je da ne bi bilo ni toliko rizika i kreiranih strukturnih prozivoda koji su nastali kao psoledica delimicne regulative - ni tamo ni vamo, pa su rizici iz regulisanih univerzalnih banaka poslati underground u povezane hedge fondoe, SIV i sl. Edited by Budja
Link to comment
Moram samo ovo - kako ce onda regulacija sprovedena od strane istih takvih ne-uvek-racionalnih ljudi garantovati povoljniji ishod? Ne treba da verujemo "slepom slobodnom trzistu", nego kome? (Uvek ovde volim da kazem, "Velji ilicu" i njemu slicnima? I'll take "slepo trziste" over that, any day of the week.)
Hazard je, u nacelu, u pravu.Short-termism i psychological biases mogu da uticu na trzisna kretanja. Ima dosta terorijskih i empirijskih radova na tu temu.Dobio covek i Nobelovu nagradu za to (Danijel Kaneman). Inace, cela ta grana behavioural economics je zanimljiva kao pokusaj kompromisa iz mejdu regulative i skroz slobodnog trzista.
Link to comment
kako za koga.ima ljudi u srbiji sa stambenim kreditom i solidnom kolicinom akcija kupljenih na beogradskoj berzi. ti ljudi itekako osecaju posledice ovoga sto se desava. veruj mi, nije nimalo prijatno.
Da, ali u Srbiji to jos uvek nije mainstream kao sto jeste u Britaniji. I, cini mi se, da se u Srbiji trazioci jos uvek pitaju za dohodak a i depozit je pozamasan.Pogodice neke ljude, ali vecinu nece. Dragance je u pravu, svi te smatraju za idiota ako nisi kupio kucu. Ljudi su nakon 3 meseca na poslu odmah uzimali hipoteke.
Link to comment
"lepota" male firme a u nashem sluchaju male BANKARSKE drzave je shto VRLo brzo i VRLo jako oseti krizu.
na mestu gde se kritikuju structured products, SPVs i slicno, niposto nemoj da pominjes tvoju malu bankarsku drzavu (kao uostalom ni gradjani caymana, guernseya, liechtensteina i sl, ukoliko takvih ima ovde). mnogi bi sad rekli 'tako vam i treba!' :D
Link to comment
Hazard je, u nacelu, u pravu.
Nisam siguran da si me razumeo. Naravno da je u pravu za ne bas racionalno ponasanje ljudi (znam ponesto o Kanemanu, rekla mi kingmaker). Nego, ako je ponasanje takvo kakvo je (cesto ne bas racionalno), onda to vazi i za sprovoditelje regulacije (drzavu npr.) Ne treba, nadam se, citirati Kafku, Velju Ilica, i sl autoritete za iracionalnost regulatora.
Link to comment
posle svakog kraha na posao ide onaj ko jos uvek posao ima.kada pada stopa rasta gdp-ja, kad raste stopa inflacije i stopa nezaposlenosti, ne vidim na koga to drugog moze uticati nego na gradjane koji zive i rade u ekonomiji kojoj se to desava. paralela sa srbijom pod sankcijama bas i nije primerena.
ono jeste, neki ljudi ce promeniti posao, verovatno ce realna stopa nezaposlenosti porasti (iako ce ovo biti tesko merljivo, zbog muljacenja u statistikama - trpaj deo nezaposlenih u 'disability benifits', a deo nezaposlenih koji aktivno ne traze posao je ionako van statistika).u svakom slucaju realna nezaposlenost u zapadnoj evropi i americi nece biti ni blizu teska kao sto je bila u srbiji pod sankcijama. ne vidim zasto je neprimerena paralela izmedju uticaja na zivote 'obicnog sveta' kreditne krize i ekonomske izolacije. u aspektu tog iskustva vidim da ce nas ova kriza dotaci mnogo, mnogo manje.
Link to comment
verujem da nije prijatno... been there, done it - got the t-shirt...pa se naucilo iz toga, uglavnom da se ne trpaju pare u nesto sto ne razumes, a pogotovu ne pare koje ne mozes izgubiti...
:lol: solidna pouka, s tim da moram da primetim da nisam stavio pare koje ne smem da izgubim i da sam, na svu srecu, u januaru 2008 prodao znacajan deo portfolija, sto mi je dobrano spasilo guzicu.
Link to comment
Da, ali u Srbiji to jos uvek nije mainstream kao sto jeste u Britaniji. I, cini mi se, da se u Srbiji trazioci jos uvek pitaju za dohodak a i depozit je pozamasan.Pogodice neke ljude, ali vecinu nece. Dragance je u pravu, svi te smatraju za idiota ako nisi kupio kucu. Ljudi su nakon 3 meseca na poslu odmah uzimali hipoteke.
u pravu si za srbiju, trenutno se posledice realno ni ne osecaju. vise sam mislio na psiholoski pritisak...
Link to comment
nije bankarska kriza ono shto me brine i shto osecam kao problem. Sigurna sam da ce ushtedjevine sigurne. Ulaganje vec ne toliko ali to je rizik koji uzimamo kad ulazemo."lepota" male firme a u nashem sluchaju male BANKARSKE drzave je shto VRLo brzo i VRLo jako oseti krizu. Jednostavno velike firme pochnu da stopiraju ulaganja, onda i zaposhljavanja da bi na kraju pochela otpushtanja. Ako radish u velikoj firmi u UK (koja nije banka ili slichna finasijska institucija) necesh nishta osetiti sada i verovatno ce posledice biti baferovane vremenom i velichinom firme, ali ce se osetiti...
ako razumem, briga je recesija, jer sve to sto opisujete je deo tipicnog negativnog ekonomskog ciklusa. imho - dzeva je mnogo veca nego sto je realna situacija zaista teska.
Link to comment
:lol: solidna pouka, s tim da moram da primetim da nisam stavio pare koje ne smem da izgubim i da sam, na svu srecu, u januaru 2008 prodao znacajan deo portfolija, sto mi je dobrano spasilo guzicu.
Ja nisam ništa prodavao, ali mi se portfolio zato spustio na nivo od 2005-e godine kada sam i počeo sa trgovinom na Belexu. Nemam gubitak na akcijama, ali zato imam stambeni kredit.
Link to comment
u svakom slucaju realna nezaposlenost u zapadnoj evropi i americi nece biti ni blizu teska kao sto je bila u srbiji pod sankcijama. ne vidim zasto je neprimerena paralela izmedju uticaja na zivote 'obicnog sveta' kreditne krize i ekonomske izolacije. u aspektu tog iskustva vidim da ce nas ova kriza dotaci mnogo, mnogo manje.
paralela je neprimerena zato shto ja necu ni da mislim o "srbiji pod sankcijama" a tek necu da poredim svoju situaciju sa onom iz '90-ih.ako krenem tako mogu lako da dodjem i do - zdravlje je najvaznije... i ljubav eno i Papa isto to pricha <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...