Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Osiguravajuci fond za banke ne bi mogao da postoji. Rizik, da bi se mogao osigurati, mora da bude slucajan. To kod depozita banaka nije slucaj zbog sistemskog rizika. Zbog nemogucnosti osiguranja, ostaje medjusobna kontrola. No, ja kao posledicu toga vidim samo monopol ili kartel a ne konkurenciju. Posledice bi bile slicne - redistribucija bogatstva ka bankarima.
Ne shvatam sta zelis da kazes. Ne radi se o osiguranju vec o sigurnosnom fondu u koji bi banke kroz godine uplacivale deo svog tesko stecenog profita da bi minimizirale rizik u slucaju da nekoliko vecih igraca posustane ili bankrotira. Takav fond danas vec postoji u Nemackoj ali je on suvise mali da bi amortizovao sadasnju krizu. Ponovo napominjem, u sistemu samoregulacije gde ne bi bilo spasavanja banaka od strane drzave, situacija kao sto je ova bi bila prakticki nemoguca, posto bi trziste i banke koje jedna drugu kontrolisu podigle rucnu mnogo ranije, a sve dublje i dublje upadanje u dugove bi bilo krajnje neprofitabilno. Glavni problem sada je sto je sadasnji sistem tako netransparentan da banke ne znaju gde se nalaze rizici i koje banke drze koji rizik, pa odbijaju generalno da uzajamno pozajmljuju novac. Na taj nacin u propast mogu biti uvucene i institucije koje su dobro radile, ali koje su vise od drugih zavisne od trzista kapitala. Isto vazi i za celu ekonomiju.
Link to comment
Off-topic:Ja nisam rekao da su Rusija, Francuska, Nemacka, i Austro-Ugarska bili primeri sloboda. Samo sam ukazao na jedno moguce tumacenje kome se mogu dodati 1. i 2. svetski rat ciji su troskovi unistili Evropu.Prosto, kao liberal, voleo bih da vidim primer drzave koja se moze pohvaliti ekonomoskim slobodama koje ne pocivaju na ugnjetavanju drugih. Mislim da bi onda bilo i mnogo manje podozrenja prema onima koji liberalizam preporucuju kao recept. Izvin'te na trolu.
Ne slazem se da se 19. vek ne moze uzeti kao primer. Upravo su krajem 19. veku napravljeni najznacajniji koraci ka liberalizmu u svakom pogledu. Do 19. veka se moze generalno reci da je gotovo svaki drustveni model pocivao na ugnjetavanju drugih. To se pocelo menjati tek krajem 18. i tokom 19. veka, a menjalo se upravo u najliberalnijim drzavama tog doba. Naravno da je postojao rasizam u SAD tokom 19. veka, ali rasizam je postojao gotovo na celoj planeti stotinama godina unazad. Razlika je u tome sto su pokreti za ukidanje ropstva i protiv rasizma, za prava zena, za prava radnika, za opste biracko pravo itd., nastali i jacali upravo u liberalnim zemljama i poceli da ih menjaju iznutra i spolja. To se desavalo postepeno i relativno sporo ali se menjalo i oznacilo je ogromnu promenu u mentalitetu koji je pre toga bio isti stotinama godina. Prema tome, upravo je taj 19. vek svetionik liberalizma, jer bez snaznih levicarskih i gradjanskih pokreta iz tog vremena koji su pokrenuli proces sirom planete, mi danas ne bismo uzivali u slobodama u kojima uzivamo.
Link to comment
cela ta spika kako ovo nije bilo ono pravo slobodno trziste, i kako je pravi uzrok kraha drzavna intervencija... lici na marksisticku tezu o SSSR-u kao devijaciji one prave i plemenite ideje. :P
Lici, nije da ne lici. S druge strane, ako se uzmu konkretni primeri strogo regulisanih vs. slobodnijih trzista, ne treba biti rocket scientist pa zakljuciti sta bolje funkcionise. :)A sad odjava s ove teme, da ne smetam vise.
Link to comment

Tekst je veoma dosledan. U slobodnom trzistu losi igraci propadnu, a drugi nauce lekciju. U kontrolisanom trzistu (ovo za kredite je potpuno tacno), svi znaju da ce dobiti slamku spasa, sto se i desilo. Samo, ta slamka spasa jeste novac svih poreznih obveznika, koji su u prvom slucaju i ovako izgubili novac. Sada im se (indirektno) uzima jos vise.Da ne bude "I told you so" u psolednjih nekoliko godina sam odbijao da kupim kucu. Svi mi delili dobronamerne savete da kupim, da na duzi rok cena ne moze da padne, da je bolje otplacivati kredit sebi nego drugom, ali ne. Cene nekretnina su naduvane za minimum 30%, ako ne i vise. Kucu u kojoj stanujem bi otplacivao $1000 nedeljno, dok ovako placam $320 kirije, nisam procerdao depozit (koji je siguran i u ovakvoj situaciji) i imam slobodu da cekam i "lesinarim".

Link to comment
Ponovo napominjem, u sistemu samoregulacije gde ne bi bilo spasavanja banaka od strane drzave, situacija kao sto je ova bi bila prakticki nemoguca, posto bi trziste i banke koje jedna drugu kontrolisu podigle rucnu mnogo ranije, a sve dublje i dublje upadanje u dugove bi bilo krajnje neprofitabilno. Glavni problem sada je sto je sadasnji sistem tako netransparentan da banke ne znaju gde se nalaze rizici i koje banke drze koji rizik, pa odbijaju generalno da uzajamno pozajmljuju novac. Na taj nacin u propast mogu biti uvucene i institucije koje su dobro radile, ali koje su vise od drugih zavisne od trzista kapitala. Isto vazi i za celu ekonomiju.
Generalno se slazem sa onim sto pises na ovom topiku, ali nisam siguran da bi slobodno trziste zaustavilo svaki ekonomski krah. Jednostavno, ekonomski mehuri i krahovi se desavaju zbog ljudi. Sasvim slobodno trziste je teoretski najefikasniji sistem raspodele resursa, ali to podrazumeva da su ljudi uvek ponasaju racionalno. To medjutim nije slucaj, jer mi svi dobro znamo da ljudi nisu racionalni: oni su pohlepni, neobavesteni, neobrazovani, povodljivi, cesto skloniji ponasanju vodjenom emocijama nego razumom; a uz to mnogi ljudi su pokvareni, zli, skolni lopovluku i sl. Iz darvinistickog ugla rekli bi da covek nije evoluirao da bude stock broker ili bankar ili investitor na trzistu.Srz cele stvari je bila jedna suluda pretpostavka: da ce cene kuca uvek ici na gore. Ono sto je Fed radio je naravno pogorsalo stvar, i slazem se da u slobodnom trzistu, kada do kraha dodje, ljudi nauce svoju lekciju pa generalno ne ponavljaju greske.Dalje, ne znam kakve veze Fed ili drzavna regulativa imaju sa kratkorocnim razmisljanjem (short-term thinking) koje je dominiralo na Wall St.: ako sam ja CEO neke inv. banke recimo, dobijem par miliona signing bonus, onda na platu od skoro milion (ili nesto preko) dobijam milione bonusa na osnovu trenutne profitabilnosti firme, ako me otpuste pre isteka ugovora imam nekoliko miliona otpremnine, a uz to sam potpisao ugovor na recimo 4 godine. I koji je onda moj motiv da razmisljam dugorocno? Pa nema ga. Moj je cilj da maksimizujem profitabilnost kratkorocno, da zgrnem sto vise para kroz bonuse za te 4 godine, pa sta ako ce firma zbog toga da pukne kroz 4-8 godina? Ja cu onda, kao vrlo uspesni CEO da se prebacim u drugu firmu. I tako dok se stvar dotera do propasti ja sam obrnuo tri firme i zaradio 50 miliona dolara i mene vise nista ne zanima...i sve to pravi pritisak na celu ekonomiju da se razmislja kratkorocno: svi hoce veci profit odmah, svi oce vecu vrednost akcija odmah, daj kredite potrosacima odmah da bi oni mogli da dignu potrosnju odmah...ne vidim tu krivicu Feda (a Fed je kriv za mnogo stosta to je sigurno) ili drzave (isto). I slobodno trziste moze da napravi veliko s*anje, samo sto tu nema CB ili drzave da te vadi iz g*vana.
Link to comment
... nisam siguran da bi slobodno trziste zaustavilo svaki ekonomski krah. Jednostavno, ekonomski mehuri i krahovi se desavaju zbog ljudi. Sasvim slobodno trziste je teoretski najefikasniji sistem raspodele resursa, ali to podrazumeva da su ljudi uvek ponasaju racionalno. To medjutim nije slucaj...
Moram samo ovo - kako ce onda regulacija sprovedena od strane istih takvih ne-uvek-racionalnih ljudi garantovati povoljniji ishod? Ne treba da verujemo "slepom slobodnom trzistu", nego kome? (Uvek ovde volim da kazem, "Velji ilicu" i njemu slicnima? I'll take "slepo trziste" over that, any day of the week.)
Link to comment
S druge strane, ako se uzmu konkretni primeri strogo regulisanih vs. slobodnijih trzista, ne treba biti rocket scientist pa zakljuciti sta bolje funkcionise. smile.gif
pitanje ostaje - ako strogo regulisana padaju, koliko slobodnije a da se sistem ne srusi prvom prilikom? Edited by Gandalf
Link to comment

ma, bice... kao i '87. u britaniji - tresla se gora-rodio se mis.i posle svakog kraha, sledeceg jutra cemo svi na posao i u skole. ma koliko se mediji digli, uticaj na nase zivote ce biti relativno minoran (daleko je to od srbije pod sankcijama... ko je u tome ziveo moze na ovu 'krizu' samo da se smeje)

Link to comment
ma, bice... kao i '87. u britaniji - tresla se gora-rodio se mis.i posle svakog kraha, sledeceg jutra cemo svi na posao i u skole. ma koliko se mediji digli, uticaj na nase zivote ce biti relativno minoran (daleko je to od srbije pod sankcijama... ko je u tome ziveo moze na ovu 'krizu' samo da se smeje)
nazalost ili na srecu ne zivimo svi u Srbiji. Ovde se na primer vec oseca kriza u svakodnevnom zivotu. Banke su prepune - ljudi vade pare iz jedne i nose u drugu banaku. Guzve su velike.Kriza je uticala vec na rad SME ili PME-ova ali i na velike firme. Budzeti za ovu godinu za sve shto nije bilo neophodno su bili 0. Opet - sve se to oseca ovde, u zapadnoj Evropi. Za Ameriku - ne znam a raduje shto se kriza u Srbiji i slichnim zemljama ne oseca i shto je ekonomski rast i dalje veliki. Jako, mnogo veliki u poredjenju sa ovim ovde. Zato mi je bilo smeshno kada sam u maju videla kako se u Srbiji radi i ulaze, kako se radi i troshi a opet zali i nezadovoljno negoduje. I to je nachin da se ide napred.
Link to comment

@msmodesty, moj komentar je bio bas za evropu, tacnije britaniju. bah, ko ne bi rasirio ustedjevinu na vise racuna, drzava garantuje deposite do ?50k, ko ima vise u steku, rasiri i bombona (kamate odavno nisu bile ovako dobre). guzve u bankama, hardly hardship...

Link to comment
ma, bice... kao i '87. u britaniji - tresla se gora-rodio se mis.i posle svakog kraha, sledeceg jutra cemo svi na posao i u skole. ma koliko se mediji digli, uticaj na nase zivote ce biti relativno minoran (daleko je to od srbije pod sankcijama... ko je u tome ziveo moze na ovu 'krizu' samo da se smeje)
kako za koga.ima ljudi u srbiji sa stambenim kreditom i solidnom kolicinom akcija kupljenih na beogradskoj berzi. ti ljudi itekako osecaju posledice ovoga sto se desava. veruj mi, nije nimalo prijatno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...