Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

www.cssf.lu

PRESS RELEASE SUSPENSION OF PAYMENTS: GLITNIR BANK LUXEMBOURG S.A.The Commission de Surveillance du Secteur Financier informs the public that, in accordance with article 60-2 of the law of 5 April 1993 on the financial sector, as amended, the credit institution Glitnir Bank Luxembourg S.A. has lodged an application for suspension of payments.Glitnir Bank Luxembourg S.A. is a credit institution within the meaning of article 1 of the law of 5 April 1993 on the financial sector, as amended, and offers the whole range of banking services as defined in annexe I of this law.Glitnir Bank Luxembourg S.A. is a subsidiary of the listed Icelandic company Glitnir banki hf.The CSSF acts as administrator and supervises the management of the institution until nomination of an administrator by the Tribunal d’arrondissement de Luxembourg [District Court], sitting in commercial matters. This nomination shall, in principle, be made as soon as today.Luxembourg, 8 October 2008
isti press release objavljen je jutros i za Landsbanki Iceland S.A. Edited by msmodesty
Link to comment

Uzivajmo u carima najboljeg modela,

Island pred bankrotomIsland je na ivici da postane primer ?nacionalnog bankrota" i prva država žrtva globalne finansijske krizesland, vulkansko ostrvo nedaleko od Severnog polarnog kruga, na ivici je da postane primer ?nacionalnog bankrota" i prva država-žrtva globalne finansijske krize.Iako je domovina samo 320.000 ljudi, Island ima značajan međunarodni uticaj, zbog otvorenog bankarskog sistema zasnovanog na vikinškom poverenju, koji je privukao mnoge značajne klijente - od giganata modne industrije do vrhunskih fudbalskih klubova. Zahvaljujući takvoj poslovnoj strategiji, Island je jedna od zemalja sa najvišim dohotkom po glavi stanovnika.Valuta prepolovljenaMeđutim, poslednjih dana Islanđani gledaju kako im se ekonomski sistem urušava. Vrednost valute je gotovo prepolovljena, a bankarski sistem je na ivici bankrota pod težinom nenaplativih zajmova izdatih u vreme ekonomskog procvata.- Sve je zatvoreno. Nismo mogli da prodamo robu, niti da podignemo novac iz banke - rekao je Johan Sigurdson po izlasku iz filijale ?Lendsbanke" u centru Rejkjavika.Vlada je ranije objavila da je nacionalizovala banku, kako bi omogućila prevazilaženje krize.- Prinuđeni smo da preduzmemo odlučne akcije, kako bismo spasili zemlju - rekao je premijer Geir H. Hard, obrazlažući nova ovlašćenja vlade da preuzima kompanije, ograničava prava njihovih menadžera i saziva sastanke akcionara.Kolaps finansijskog sistema Islanda osetiće cela Evropa, s obzirom na ulaganja islandskih banaka i kompanija širom kontinenta.Epicentar krizeJedna od najvećih islandskih kompanija - trgovinsko-investiciona grupa ?Baugur" poseduje ili ima udeo u desetak najvećih trgovinskih lanaca u Evropi, između ostalog u poznatom britanskom lancu prodavnica igračaka ?Hemliz".Najveća islandska banka ?Kaupting" takođe poseduje velike udele u evropskim trgovinskim lancima. Prošle nedelje obustavljena je trgovina njenim deonicama, zbog drastičnog pada njihove vrednosti. Vlada je ovoj banci odobrila kredit od 680 miliona dolara, a objavila je da sa Rusijom pregovara u zajmu od 5,4 milijarde dolara kojima bi sanirala krah finansijskog sistema.Vlada je najavila da će nacionalizovati banku ?Glitnir", treću po veličini u zemlji, koja je označena kao epicentar kreditne krize.Islanđani su u panici, koju je još više pojačao premijer Hard upozorivši da se zemlja nalazi pred bankrotom. Mnogi od njih se pitaju kako je tako mala zemlja uspela da nagomila nesrazmerno veliko bogatstvo i s njim povezan dug.
Edited by No7
Link to comment
nagomila nesrazmerno veliko bogatstvo i s njim povezan dug
Da li moze iko od prisutnih ekonomista da objasni ovaj fenomen nama s jeftinim ulaznicama? Ne samo kad je Island u pitanju, vec uopste. Ja npr. nikako ne uspevam da ostvarim citirano. Imam samo ono drugo. :(
Link to comment
Da li moze iko od prisutnih ekonomista da objasni ovaj fenomen nama s jeftinim ulaznicama? Ne samo kad je Island u pitanju, vec uopste. Ja npr. nikako ne uspevam da ostvarim citirano. Imam samo ono drugo. :(
:lol::lol:
Link to comment
Imam samo ono drugo. :(
'forgive us our debts, as we forgive our debtors' je jedna od verzija dela najpopularnije hriscanske molitve ('forgive us our trespasses as we forgive those who trespass against us' je cesce koriscena varijanta). prva verzija je starija i prvi put se pojavljuje cca 1395, ponovo 1611...btw, imam komsiju koji je profesionalni investitor (uglavnom nekretnine, ali i akcije) - za svoj portfolio nekretnina u dugu je cca ?50miliona; od ovoga ostvaruje godisnji prihod od cca ?100k. cesto ga vidim kako igra golf dok ja vozim na posao. i sad se ja pitam, ko je tu budala? Edited by Lurker
Link to comment
'forgive us our debts, as we forgive our debtors' je jedna od verzija dela najpopularnije hriscanske molitve ('forgive us our trespasses as we forgive those who trespass against us' je cesce koriscena varijanta). prva verzija je starija i prvi put se pojavljuje cca 1395, ponovo 1611...btw, imam komsiju koji je profesionalni investitor (uglavnom nekretnine, ali i akcije) - za svoj portfolio nekretnina u dugu je cca ?50miliona; od ovoga ostvaruje godisnji prihod od cca ?100k. cesto ga vidim kako igra golf dok ja vozim na posao. i sad se ja pitam, ko je tu budala?
I je l' jos igra golf?Zavisi od preferencija - kad bih se bavio tim poslom umro bih u 50-oj od stresa.
Link to comment

Island je drzavica cije banke su nagomilale imovinu 12x vecu od njenog godisnjeg GDP-a. Dakle, nema se para za vadjenje. Too big to save!Secam se da je jedan mudonja iz Swiss National Bank rekao obracajuci se Amerima i Evropljanima: "Gospodo, ako UBS zapadne u probleme, vi cete ga vaditi. Mi ne mozemo da nastampamo toliko svajcarskih franaka." Slicno, UBS u aktivi ima daleko vise strane aktive nego sto ima franaka.

Link to comment
btw, imam komsiju koji je profesionalni investitor (uglavnom nekretnine, ali i akcije) - za svoj portfolio nekretnina u dugu je cca ?50miliona; od ovoga ostvaruje godisnji prihod od cca ?100k. cesto ga vidim kako igra golf dok ja vozim na posao. i sad se ja pitam, ko je tu budala?
ako je racunica takva, i nisi budala.
Link to comment

Zaniml

Island je drzavica cije banke su nagomilale imovinu 12x vecu od njenog godisnjeg GDP-a. Dakle, nema se para za vadjenje. Too big to save!Secam se da je jedan mudonja iz Swiss National Bank rekao obracajuci se Amerima i Evropljanima: "Gospodo, ako UBS zapadne u probleme, vi cete ga vaditi. Mi ne mozemo da nastampamo toliko svajcarskih franaka." Slicno, UBS u aktivi ima daleko vise strane aktive nego sto ima franaka.
Zanimljiva je bila kuknjava ilsandskog premijera pre neki dan.Eto, kaze, trazili smo pomoc prijatelja a prijatelji nam nisu pomogli. Onda smo bili prinudjeni da trazimo nove partnere.(Navodno, Rusi su uskocili sa 4mlrd. necega.)
Link to comment
ZanimlZanimljiva je bila kuknjava ilsandskog premijera pre neki dan.Eto, kaze, trazili smo pomoc prijatelja a prijatelji nam nisu pomogli. Onda smo bili prinudjeni da trazimo nove partnere.(Navodno, Rusi su uskocili sa 4mlrd. necega.)
$4bn evra. hm, kad pomislim na politicke implikacije...a tek kad pomislim da sam savremenik necemu o cemu cu pricati studentima do kraja zivota... :o
Link to comment
rejting agencije nisu donosioci odluka o vrednosti rizika, nego samo jedno misljenje o istim. kazes i sam da je vec bilo jasno da se radi o trulim kreditima - mislis da to nije bilo jasno onima koji su istim trejdovali?boldujem ono sto je kriticno u drugoj recenici - specijalistima unutar banaka je posao da procenjuju sta je dobro za banku, nije njihov posao da brane stabilnost finansijskog sistema...
Poenta je u tome da je pitanje bilo od pocetka da li se rejting agencijama moglo uopste verovati kada su i same ucestvovale u ovom poslu i dobro na tome zaradile, a sada niko nije odgovoran.Ovo drugo je sustina. Bankama bi trebalo da bude u opisu posla da misle i na sistem jer se tu radi o delu dugogodisnje strategije. Problem je tu tome sto velike banke znaju da FED stoji iza njih i da nece dozvoliti njihov pad, pa zato i ne razmisljaju o sistemu, vec samo kratkorocno, za razliku od drugih delova ekonomije koji se ne mogu pohvaliti takvom privilegijom.
evo ti omrazenog samog djavla koji o tome prica jos '05 http://business.timesonline.co.uk/tol/busi...ticle559641.ecenije to bila neka tajna. svi su u to sumnjali i cekali pravi trenutak da uskoce/iskoce iz kola - kom obojci, kom opanci, tako ti je to u igri..
. :lol: Da, sto to nije rekao 2002 kad je pravio balon? Setio se 2005. kad se vec sve zahuktalo. Pa nije on valjda od juce da ne zna da je njegov posao prevencija, a ne izazivanje krize. Grinspenova skola je krahirala, a sa njom i sadasnji dominantni pogledi na ekonomiju.
:blink: mislis, ekonomski ciklusi? pa, nije to do ucenja, koliko do cinjenice da se 'kolo srece stalno okrece'...
Radi se o biznis cyclu sa koji vecina ekonomista danas kaze da zapravo ne postoji. Grinspen i kompanija su mislili da se upumpavanjem para u pravo vreme svaka recesija moze izbeci i da ekonomski rast moze da traje vecno. Kakva budalastina, a coveka su na berzi slavili kao gurua.
1. Uzrok krize je, kao sto dole navodis, kreidgtna ekspanzija a ne sistem regulacije sam po sebi.
Gde ja kazem da je uzrok krize regulacija? Ja samo kazem da regulacija nece spreciti sledecu krizu, nego ce ju mozda tek omoguciti/usmeriti u odredjenom pravcu. Novac bez pokrica koji se upumpava kreditnom ekspanzijom mora negde da zavrsi - ili u inflaciji ili nekom balonu kao sada. Posle ovog balona sledi verovatno inflacija da bi se gradjani tako dodatno oporezovali a dugovi drzave smanjili.
OK, to je dosledna austrijska skola.Ukinimo FED i Centralnu banku, pa time ukidamo i mogucnost manipulacije monetarno-kreditnom politikom od cega ceo sistem poludi. To je vec potpuno drugacije od pojma samo-regulacije kakvim sam ga razumeo iz ranijih postova.No, problem ogranicene odgovosnosti i konflikta akcionari/usitnjeni (neinformisani) depozitari taj sistem ne resava jer je zasnovan na pretpostavkama savrsenog trzista i potpunih informacija.Drugi moguci problem je sto je zlato, na kraju krajeva, roba kao i svaka druga a ne apsolutno merilo vrednosti. Koje bi bile posledice toga, to bih vec morao malo duze da razmislim.
Da li bi mogao da pojasnis boldovani deo. Ukoliko postoje zakoni koji stite depozitare (privatnu svojinu) i regulisu odgovornost akcionara/menadzmenta banke, kako bi u takvom sistemu doslo do neravnoteze? Rezerve banaka bi morale da budu verovatno mnogo vece nego sto su sada.Zlato je samo jedna od mogucnosti. Sta bi jos imalo konstantnu vrednost kroz istoriju? Vrednost americke ekonomije ocigledno nije konstanta, a to nece biti slucaj ni sa EU ili Kinom. To su sve u poredjenju sa zlatom nestabilni sistemi koji su skloni korupciji, pravljenju dugova, vodjenju skupih ratova i nekontrolisanom stampanju para.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...