Jump to content
IGNORED

Utisci iz BG


braca

Recommended Posts

Iz off-a:

setih se nekih urbanih middle class indusa iz "seinfeld"-a, koji uzasnuto uzvikuju "filthy country india, don't go there!!" :D
U istoj seriji je bio vic o tome kako su Srbi prljavi ljudi (guglajte +seinfeld +shower head).
Link to comment
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    12

  • braca

    12

  • henrik larsson

    11

  • Yoyogi

    8

ovo su par mojih pozitivnih utisaka iz Beograda i Srbije na prelazu iz 2006.-e u 2007.-u , a koji se ticu onoga sto se promenilo u poslednjih sest godina (necu o negativnim utiscima, oni su gotovo nepromenjeni):--displeji po centru grada koji obavestavaju vozace koliko praznih mesta ima u garazama (znam, parkiranje jeste problem u BG-u, ali recimo ovde u mom gradu tih displeja ima jedino na ulazu u garaze, ali ne i na raskrsnicama kao u BG-u)--placanje parkinga SMS-om (ni toga nema ovde, cak me sumnjicavo gledaju kada pricam o tome).--znakovi po ulicama koji upucuju na biblioteke, univerzitete, galerije, skole itd., a koje sam videla cak i po manjim mestima u Srbiji (ni toga nema ovde). mislim da je ovo ostavilo na mene najpozitivniji utisak.--drvoredi (dobro, toga je oduvek bilo).--digitalizacija svih telefonskih centrala, i odlazak dvojnika u istorijuedit: -- bankomati svuda pri ruci

Edited by mei
Link to comment
Iz off-a:U istoj seriji je bio vic o tome kako su Srbi prljavi ljudi (guglajte +seinfeld +shower head).
pa vidis da nikom ne smeta, jos se bune kad ti to nije glavni utisak :rolleyes:
Link to comment

Beh, ko misli da je ta deponija u Srbiji koja gori nešto, treba da ode u Napoli, pa da vidi šta se tamo dešava. Tamo su u centru grada, i generalno svuda deponije, od kojih neke gore već 10 godina, a u centru gore svaku noć, pa vatrogasci imaju zabavu non-stop. Čak su i ulazi u škole zatrpani djubretom.I to onog najopasnijeg tipa, hemikalije, azbest, medicinski otpad.Tako nešto u Beogradu nikad nisam video.što se predizbornih bilborda tiče, u Italiji su upravo završeni izbori. Mesecima nije moglo da se živi od bilborda, svaki milimetar zidova i panela je bio pokriven sa više slojeva plakata, u Rimu čak i kompletne fasade zgrada koje se obnavljaju su bile pokrivene ogromnim platnima sa predizbornom tematikom.O plaćanju parkinga SMS-om nisu nikad čuli, kao ni za indikatore (zeleno-crvene) iznad svakog parking mesta u garaži, tako da ne moraš da zveraš gde je slobodno mesto: vidiš iznad zeleno svetlo i znaš da je tamo slobodno mesto.I pazi djavola, iako su svi bilbordi na latinici, svi su u zeleno-belo-crvenim bojama(kao italijanska zastava), tako da je stvarno čudno što su u Srbiji crveno-belo-plave boje, sa srpskim zastavama.Takodje u Beogradu, se nije desilo da se noćima i nedeljama(kao u Parizu), policija mlati besomučno sa demonstrantima, da se nedeljama spaljuju automobili, kao i da sadašnji predsednik naziva svoje gradjane smećem i govnima.Ok je reći sve što ne valja, ali ne treba baš preterivati, jer ispada da neke stvari postoje samo u Srbiji, što nije tačno.

Link to comment

Treska rado citam i u ovome je dosta u pravu narocito za Napulj a i Atina ima svojih krajeva kao i pomenuti Pariz samo Tresko vidim cesto putuje kroz Hrvatsku pa mesa boje,

tako da je stvarno čudno što su u Srbiji crveno-belo-plave boje, sa srpskim zastavama.
Tresko boje Srbije na zastavi su crveno-plavo-belo.Ili su to bilbordi crveo-belo-plavi a zastave na njima su crveno-plavo-bele? To je tek jaka kombinacija. Edited by No7
Link to comment

Ne bih da raspravljam dalje, javljam se nabrzaka iz kafica, a i ko je shvatio - shvatio, ko nije, ne verujem ni da ce. Hteo bih samo da pojasnim red velicine ili jedinicu mere o cemu se ovde radi. Potez Ada - petlja na ulazu u grad (3,4km) : preko 80 ogromnih bilborda velicine cini mi se najmanje 3x4 (neki su i veci). To je otprilike jedan na svakih cetrdesetak metara.Vrhunac je zgrada SUP-a na ulazu u Kneza Milosa : prekrivena je cela zgrada, (drzavna, tesko ostecena 99.) bilbordom vladajuce stranke (DSS). Nisam mogao da slikam, bio sam s?m u autu, mozda drugom prilikom. Beogradjani znaju o cemu govorim. Sto se deponije tice, ona je odokativno reda velicine 3-4 fudbalska igralista, a gori vise od polovine. Plamen na nekim mestima sigurno visok par metara. Dim i otrov se siri na desetine kilometara, a kad je vetrovito sigurno i dalje.Meni je to zasmetalo i ostavilo negativan utisak. Nisam rekao ni da to nema u drugim zemljama, ni da je Srbija sranje, kao sto su neki protumacili. Toliko.

Link to comment

Mod on:Cenim da je diskusija otisla u previse licne nastupe; nema potreba za tim.Mod offTema jeste mozda prezvakana ali se svaki put vraca kao fejsliftovana :) I jako zavisi od toga gde neko zivi I na osnovu cega meri. Tako su mi bracini utisci najblizi jer:

  • kod nas nema bilborda na ulicama ili ih jako malo
  • kad su izbori svako selo ima samo jedno mesto za lepljenje plakata I to tako da svaka partija dobije 1 dasku 1m X 1.5m I to po redu koji postuje izborne liste. Tu moze da lepi svoje plakate I gotovo
  • Luxembourg se ne pominje skoro nigde (evo sad ce I nama izbori)
  • Posteri su uglavnom u bojama PARTIJE (kako drugacije da ih razlikujes ako neces da se udubljujes da citas :D)
  • Na tv svako ima isto vremena da kaze sta misli ? pre I posle dnevnika I opet posle ? fajront

Tako je to ovde kod mene tako da sam se I ja sokirala bilbordima u Beogradu a jos nisam ni bila u vreme izbora? Meni je to bilo ruzno ali shvatam da je u pitanju kapitalizam u svojoj najprljavijoj I najnapadnijoj formiSvaka zemlja mora to prelezi. Kao ovcije boginje ?.Deponija - meni je to ipak iznenadjujuce. Toliko pametnih, sposobnih ljudi na jednom mestu, koji I ovde tako lepo znaju da kazu kako bi svet trebalo da izgleda a ne znaju da rese problem jedne deponije?Ajte molim vas, radnici u jednom gradicu u Francuskoj zatvorise svog direktora dok im nije obecao da nece seliti fabriku. Tu bas nikog nema da zabrani kamionima da dovoze jos djubreta pa da ono smrdi svima?Koliko mi se cini , problem sa djubretom u Napulju je bio bas izraz protesta, oni su bar tamo nesto pokusavali da promene, nadju resenje za novu deponiju.Ajde molim te, smrde deponije svuda po Evropi? Malo sutra!

Edited by msmodesty
broj pravopisnih gresaka i gresaka u kucanju bio je previsok ....
Link to comment

Vratih se jutros u Pariz. Pre polaska sam ipak uspeo da slikam s autoputa :Ko mi nadje slican primer u nekoj normalnoj zemlji da se vladajuca stranka ovako besomucno reklamira na drzavnoj zgradi pred izbore, placam pice. Ovde, u Bg, na nekom trecem mestu...P.S. Imate li predstavu koliko kosta onoliki plakat?

Edited by braca
Link to comment

Ni u Engleskoj nigde nema politickih plakata, mada za razliku od luksemburga uvece na tvu ima dosta politickih diskusija, novine su opsednute izborima i dosta lifleta se ubacuje u postu. Partijski lifleti su uglavnom u bojama stranke, sa zastavama pozira samo BNP (nacionalisti), cak ni antievropska UK independence party to ne radi, njima su znak ljubocasto-narandzaste boje i diskretni simbol funte u uglu. Zimus sam bila u Bgdu s verenikom koji je Englez, on je bio fasciniran ogromnim bilbordima na sve strane, posebno su mu se dojmili plakati 'Kosovo je Srbija' koje su i ovde obradili u medijima, u tipicno britansko-kolonijalistickom stilu 'balkanski urodjenici svojataju naseg velicanstvenog Cercila' (jebiga sad zvucim ko Robert Mugabe al sta da se radi). Meni bilbordi ne smetaju toliko, uvek se setim perioda kada su na sve povrsine bili lepljeni i prelepljivani plakati koje su cepali pa su se otpaci razvlacili po ulicama mesecima. Ovako je bolje. Ono sto mi jako smeta u Bgdu je prljavstina na sve strane: trotoari ulepljeni zvakama, ispljuvani, djubre na sve strane. Liverpul je verovatno najstrokaviji grad u UK, pa ipak nije toliko prljav ko Bgd. Mislim da bi sad kad su sredili veliki broj ulica, parkova i fasada gradski oci trebalo da investiraju u neku kampanju za cist grad i u gradsku cistocu, da se i to dovede u red. Vangradske opstine bi trebalo da se pobrinu oko otpada i deponija - ja ne idem u Vojvodinu vec ibarskom u kolubarska sela da posetim rodjake, nekada su to bile prelepe njive, a sada od petlovog brda pa nadalje sve sami auto otpadi uz magistralu. Kosmajska sela i poljane mogla bi da budu mesto za prijatne izlete iz Bgda, medjutim umesto toga grad ih tretira kao poligon za svakakav otpad.Normalno je da ljudi koji zive dugo u inostranstvu budu sokirani nekim stvarima i ne vidim zasto bi se to trebalo podvesti pod pljuvanje. Jasno je valjda da je svima nama ovde stalo da u Srbiji bude sto bolje, to se vidi i iz tona kojim se o ovim problemima pise - ne vidim da je iko na ovome topiku likovao sto gore deponije i sto je politicki marketing agresivan i primitivan.

Link to comment
Ko mi nadje slican primer u nekoj normalnoj zemlji da se vladajuca stranka ovako besomucno reklamira na drzavnoj zgradi pred izbore, placam pice. Ovde, u Bg, na nekom trecem mestu...
Verovatno si u pravu, Braco, ali mene bi vise zabrinulo stanje tog mosta.
Link to comment

Ne treba kukati toliko... kad se samo setim vremena kada su cele zgrade bile zacarsavljene Marksom, Engelsom, Lenjinom, a bogami i najboljim sinom nasih naroda & narodnosti... I kad je zbog toga kukala (tj. smela da kuka) samo zlikovacka emigracija, doduse bez interneta.Doduse, ima nemalo onih koje ubi zal za tim vremenima. E, za to mi je onako bas toplo pri srcu cetnickome.

Link to comment
Ne treba kukati toliko... kad se samo setim vremena kada su cele zgrade bile zacarsavljene Marksom, Engelsom, Lenjinom, a bogami i najboljim sinom nasih naroda & narodnosti... I kad je zbog toga kukala (tj. smela da kuka) samo zlikovacka emigracija, doduse bez interneta.Doduse, ima nemalo onih koje ubi zal za tim vremenima. E, za to mi je onako bas toplo pri srcu cetnickome.
Mislim da nemas ama bas nimalo razloga da se radujes, jer ovo pokazuje samo da su se dresovi presvukli, ali je sustina i dalje ostala ista.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...