Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Ne, ne, ne, ovde ja samo problem u uopštavanju (yolo, koliko vidim po drugim topicima, vlada raznim oblastima ali ovde pita kakav je Kozel, što je u rangu pitanja početaka predškolskog uzrasta u oblasti piva, što dovodi u pitanje kasniji kredibilitet u raspravi na ovom topiku), nebitno je da li je pivo napravila pivara koja proizvodi desez burića ili milion, bitno je šta proizvodi, nebitna je cena, da se napravi dobro pivo (bez dažbina prema državi) je mnogo jeftinje u razvijenim sredinama nego ovde, nema ovde plebsa, samo ljude koji žele da probaju ili ne, sve ostalo je rasprava do iznemoglosti.

Već sam ovde rekao, ne treba niko da ima predrasude nego nek proba šta ima u ponudi i odluči šta mu se sviđa...glupo je da neko ko generalno ne voli pivo ili ga pije samo zbog udara bistri politiku koja ga očigledno ne zanima...

Cure, SCAB i još poneko zna šta piše i razume tematiku, daleko od toga da se sa njima slažem u svemu ali bar vidim da znaju i konstruktivna diskusija može da postoji...a priče o tome da li je bolje BIP, Zaječarsko, Jeli ili Lav me iskreno ne zanimaju jer je sve to sr...e!

Link to comment

dangerous-man-tap.jpg

 

Ne, ne, ne, ovde ja samo problem u uopštavanju (yolo, koliko vidim po drugim topicima, vlada raznim oblastima ali ovde pita kakav je Kozel, što je u rangu pitanja početaka predškolskog uzrasta u oblasti piva, što dovodi u pitanje kasniji kredibilitet u raspravi na ovom topiku), nebitno je da li je pivo napravila pivara koja proizvodi desez burića ili milion, bitno je šta proizvodi, nebitna je cena, da se napravi dobro pivo (bez dažbina prema državi) je mnogo jeftinje u razvijenim sredinama nego ovde, nema ovde plebsa, samo ljude koji žele da probaju ili ne, sve ostalo je rasprava do iznemoglosti.

Već sam ovde rekao, ne treba niko da ima predrasude nego nek proba šta ima u ponudi i odluči šta mu se sviđa...glupo je da neko ko generalno ne voli pivo ili ga pije samo zbog udara bistri politiku koja ga očigledno ne zanima...

Cure, SCAB i još poneko zna šta piše i razume tematiku, daleko od toga da se sa njima slažem u svemu ali bar vidim da znaju i konstruktivna diskusija može da postoji...a priče o tome da li je bolje BIP, Zaječarsko, Jeli ili Lav me iskreno ne zanimaju jer je sve to sr...e!

Link to comment

Pivski hajp je cini se globalan.

 

Ne znam kako je bilo ranije u SAD, ali sad citam i vidim da imaju do jaja lokalne pivare.

 

U mom selu gde u glavnom supermarketu imas tri marke od kojih je jedna sinonim za pivo jer su svi na to navikli od malih nogu, otvorilo se jedno pet-sest malih pivara i lokala, pise se o tome u novinama...

 

 

pa nije to samo pivski hajp. taj hajp mikroproizvodnje postoji za svaki iole popularniji produkt alkoholne industrije. 

 

guglajte micro destillery

 

ceo midwest ti je sada već premrežen malim destilerijama burbona koja rade isto što rade i pivari. krljaju sve i svašta u destilat da bi došli do novog i originalnog ukusa koji će im obezbediti nekakvu vidljivost i uspeh. ko se zadesi u SF neka ode u alembic bar na height st. imaju jedno 250 vrsta burbona na polici od kojih niste culi ni za jedan.

 

isto tako hajp oko votke iz mikrodestilerija. koja je posebno zahvalna za ovakvo eksperimentisanje jer je bazično jednostavna krompiruša kojoj možeš da tvikuješ ukus do iznemoglosti.

 

prosto, mešati proizvodnju vina sa ovakvim stvarima je površnost i neznanje ali se da savladati, ako čovek želi. vinska raznolikost ima svoje korene u potpuno drugim stvarima na prvom mestu, pa tek onda u tehnološkim egzibicijama - a i tu su uslovi mnogo ograničeniji jer je proizvodnja vina daleko purističkiji proces.

Edited by yolo
Link to comment

pa nije to samo pivski hajp. taj hajp mikroproizvodnje postoji za svaki iole popularniji produkt alkoholne industrije. 

 

guglajte micro destillery

 

ceo midwest ti je sada već premrežen malim destilerijama burbona koja rade isto što rade i pivari. krljaju sve i svašta u destilat da bi došli do novog i originalnog ukusa koji će im obezbediti nekakvu vidljivost i uspeh. ko se zadesi u SF neka ode u alembic bar na height st. imaju jedno 250 vrsta burbona na polici od kojih niste culi ni za jedan.

 

isto tako hajp oko votke iz mikrodestilerija. koja je posebno zahvalna za ovakvo eksperimentisanje jer je bazično jednostavna krompiruša kojoj možeš da tvikuješ ukus do iznemoglosti.

 

prosto, mešati proizvodnju vina sa ovakvim stvarima je površnost i neznanje ali se da savladati, ako čovek želi. vinska raznolikost ima svoje korene u potpuno drugim stvarima na prvom mestu, pa tek onda u tehnološkim egzibicijama - a i tu su uslovi mnogo ograničeniji jer je proizvodnja vina daleko purističkiji proces.

Čisti, izvorni snobizam  :naughty:

Link to comment

Čekaj bre! Po ovom ispade da je craft beer industry mnogo dominantnije muška nego total beer industry? Ili ja ne gledam dobro? Kako je to moguće?

 

Mislim da marketing pravi razliku u onim porukama "hej devojko! uzmi totalno cool pivo sa grejpom/naradžom/x ukusom pored bazena/na obali mora dok se lajftajm provodiš sa svojim najseksi grad drugaricama" ili tako nešto.

 

Drugim rečima, žene ne tripuju™ pivo ko muškarci.

Link to comment

Čekaj bre! Po ovom ispade da je craft beer industry mnogo dominantnije muška nego total beer industry? Ili ja ne gledam dobro? Kako je to moguće?

kakvi su polni procenti kada se cirka zidarsko pivo? 

Link to comment

Čekaj bre! Po ovom ispade da je craft beer industry mnogo dominantnije muška nego total beer industry? Ili ja ne gledam dobro? Kako je to moguće?

 

Singer je vec objasnio da su zene podlozne marketinskim trikovima.

 

Ideja masovne proizvodnje je da se sto jeftiniji proizvod (stedi se na sastojcima, tj. kvalitetu) proda za sto vece pare, sto vecem broju ljudi. Zato se reklamama ciljaju odredjene kategorije, kao sto su zene.

 

Kroz istoriju su se pravila i pila naizmenicno slabija i jaca piva, iz raznih razloga. Ono sto uglavnom gledamo su industrijska piva koja su kao takva pocela da se prave nakon prohibicije u Americi. Male pivare nisu opstale, samo najveci, koji su mogli da se presaltaju na industriju hrane. Nakon prohibicije im je samo ostalo da preuzmu tudj deo trzista. Kukuruzom i pirincem se ukus i kvalitet stanjio, a pivo se priblizilo zenama, mladima...

 

Na grafikonu vidimo da je zanemarljiv procenat craft pivopija do 25 godina. To je kako zbog novca, tako i zbog ukusa. Za neiskusnog pivopiju je to obicno poplava raznih ukusa, npr. IPA je previse gorak. Ukus se razvija. U njega se ulaze. Ne treba neko da se oseca lose ako u ukusima ne ume da uziva. 

 

Sto se tice hajpa, daleko smo od Amerike, ali izgleda ne toliko od Evrope. Mora se napraviti razlika izmedju pravog poznavaoca i ljubitelja sa jedne strane i klasicnog snoba koji pivo pije jer je popularno, sa druge strane. A neko vec rece, zahvaljujuci celom hajpu (pa i gomili snobova koji su se primili) imamo prilike da probamo stvari o kojima nismo mogli da sanjamo. 

 

Nadam se da ce se komentatori ubuduce drzati teme sto vise, a manje pokazivati netrpeljivost ka razlicitom.

 

Nije realno da neko sebe smatra ljubiteljem piva, a da se kune u Jelen. i da nema zelju da proba nesto drugo. Jer kad tad ce mu se nesto dopasti.

 

Godinama sam pio BIP, Jelen, Lav, Weifert, Zoffman, Jagodinsko, Old Gold, Valjevsko, Zajecarsko, Niksicko... Nisam imao para za bolje, a moje nepce nije trazilo nista bolje. Onda su sva ta piva pocela da budu sve gora i gora. Nikad nisam imao dilemu da li da probam nesto novo. Nesto mi se dopalo, nesto ne. Na kraju covek nauci sta voli, nauci da prepozna kvalitet, ukuse, mirise.

 

Sinoc sam probao Brewdog Paradox u Samo Pivu. Onaj pomenuti od 2100 kinti za 0.33. Neki momci su uzeli da ga podele. Ogrebao sam se za gutljaj, jer je bio dovoljan. Prepuno je aroma. Na primer, mogao bih barem 5 aroma nedvosmisleno da osetim (vanila, burbon, sherry, cokolada...). Mnogo vise nego kod najlepsih vina koje sam probao. Da ne zalazimo u raspravu o ukusima, my/your cup of tea i slicno....

Link to comment

Uh, ovo je nešto sa čim baš ne mogu da se složim. 

 

Mogu da prihvatim da je pivo kao takvo isključivo muško piće (mada bih uprkos brojkama uvek rekao da je to bullshit teza) i da se taj procenat žena među industrijskim pivopijama gradi aromatizovanim pivima ali ne mogu da prihvatim da bez marketinga imaš mizerni ženski procenat koji daje potrošnja craftovanog piva. 

 

Prvo, craftovano pivo, kako nam i grafikon pokazuje, je još uvek u velikoj meri zabava upper middle class, daleko tolerantnije (ili ne?) populacije i drugo, obzirom da nailazi u sklopu generalnih globalnih trendova koji glorifikuju ručnu ili organsku proizvodnju tim pre bih očekivao malo više uniseks arome.

 

Ja bih pre rekao da je uzrok u relativnoj zatvorenosti mikropivarsih kružoka. Previše je to onog agresivnog štreberizma da bi se žene pojavile. 

 

Sve u svemu, voleo bih da čujem šta mali proizvođači koji se ovde javljuju misle o ovom fenomenu. Ove brojke su jezive i nadam se da je grafikon netačan.

Edited by McCabe
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...