Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

ok, yolo nekoliko stranica unazad pokušava da nametne svoj stav zasnovan na toliko pogrešnih pretpostavki da ne znam odakle bih najpre krenuo jer na ovom topiku ko god pokuša da objasni nešto iole ozbiljnije u vezi piva, nailazi na uvek spremne podjebače na školskodvorišnom nivou.

jebiga, pokušajte da progutate jednu cure-ovu rečenicu koja vam zvuči "snobovski" i pročitaćete dosta pametnih stvari. ako se sa nečim ne slažeš, napišeš zbog čega nije u pravu (npr. onaj deo sa ženama i pivom), uz pomoć argumenata a ne smešnih smajlija. hajde nekako da vratimo ovaj topik na iole normalnu diskusiju.

 

yolo, svako pivo koje se reklamira kako ga treba piti super-hladno je jednostavno loše pivo. pominjao si šarene laže marketing industrije i upravo je ovaj mit rezultat toga. razlog je, naravno, što ni jedno od tih piva u reklamama ne može da se reklamira kvalitetom ili dobrim ukusom, te se potencira ledeno hladna temperatura koja sjebava receptore na jeziku, te ti je sve jedno da li piješ pivo ili neki sokić. da li si ikada pio vino na -2,4 i da li si zaista išta osetio?

što se tiče veštačkog nabijanja cena piva, grešiš baš zato što svako ko je pokušao da napravi pivo veoma lako može da nađe vezu između sirovina koja se u njemu nalaze i cene finalnog proizvoda. gotovo na prvi gutljaj možeš da oceniš da li je pivo precenjeno i da li se zaista u njemu nalaze kvalitetne  sirovine koje cena nagoveštava. nije u pitanju nikakav snobizam već čista matematika.

 

što se tiče celog ovog hajpa oko piva, moram priznati da meni ni malo ne smeta. naprotiv. presrećan sam. uživam i u tome što u lancima marketa mogu da kupim dobra piva, uživam i kad mi konobar preporučuje chimay - "najbolji lager na svetu", i kad prijatelji lupetaju gluposti o pivima... super mi je što se konačno nešto dešava. mislim, sve su to stvari na koje sam nailazio i na ozbiljnim pivskim festivalima u inostranstvu, pa mi ni tamo nije smetalo jer potiče iz ljubavi ka pivu. ali itekako počne da smeta kad dolazi iz "dark place-a", tj. kad ljudi koji nauče ponešto o pivu počnu da spuštaju one koji su na industrijskim lagerima i kada oni "lageraši" ove druge nazivaju snobovima. mislim, osnovna škola i to...

Edited by scab
Link to comment

svako pivo koje se reklamira kako ga treba piti super-hladno je jednostavno loše pivo.

 

ovo je čak jedno od pitanja na intervijuu za posao za apatinsku i čelarevsku. zašto su toliko bitni frižideri i da se pivo služi hladno - da se sakrije loš ukus.

Edited by Ravanelli
Link to comment

možeš da objasniš? pitam za druga.

 

imaće smoother texture™ kako piše u katalogu? jebeno logično. stavi baltik vodku u friz i imaćeš izmenjenje te karakteristike i i dalje će bit baltik.

uopšte ne kontam što kačiš ta japanska piva kao primer nečega što doprinosi raspravi? ovo ovde je asahi i cepao sam ga u kini gde ima prođu jer su im ostala piva bulja, prosečan ukus masovne proizvodnje.

Edited by Ravanelli
Link to comment

loš ukus piva u japanu?  :jerry:

 

dobro, nije sramota nemati pojma o tome zašto se u japanu pivo servira na temperaturama ispod nule, ne može se baš sve znati o pivu.

 

uh! odustajem. ne vredi.

Link to comment

Dakle, bez glasanja. šta volite najviše, velike kompanije (svetložuta vodica), male pivare, pivnice sa sopstevnom proizvodnjom? Ja najviše volim Pilsner Urquell, crno pivo mi uopšte ne smeta, ali češko/nemačko/austrijska receptura. Weizen takodje ne odbijam. Da vas čujem.

 

 

Ybmti, šta ste mi napravili od topićatm.....

Link to comment

Ukratko, prihvatam Venomovu ponudu za ispijanje na slepo, bilo piva, bilo vina, bilo viskija. 

 

ko donosi uzorke za ispijanje na slepo, Venom ili oni koji prihvate ponudu?

 

naravno, pitam za druga

Link to comment

u to ime, da se podsetimo svi koja je tema u kafani :)

 

 

Dakle, bez glasanja. šta volite najviše, velike kompanije (svetložuta vodica), male pivare, pivnice sa sopstevnom proizvodnjom?

Link to comment

Jedini razlog koji mi pada na pamet su visoke temperature leti. Inace, i u Japanu je primetan hajp mikropivara, bio sam u dosta izakaja sa velikim izborom lokalnih piva.

 

 

glavni poriv asahiju da napravi super dry liniju, pored marketinga, je bio taj sto su oni nakon perioda pukog kopiranja evropskog lagera u nekom trenutku krenuli da eksperimentisu sa purifikacijom ukusa (linija japanske mitologije čistoće vode). znaci da iz ukusa filtriraju sve što po njihovoj azijskoj viziji ne pripada pivu, i onda su skontali da se to postiže tako što se tehnologijom potencira suvoća ukusa, da što je pivo suvlje da ima čistiji ukus hmelja. ne govorim o ispranim i razvodnjenim američkim pivima kao što je onaj bazični michelob na primer nego o tome da se ukus hmelja karakterističan za lager prenese u svojoj punoći ali bez pratećih efekata raznih teholoških procesa. i onda su došli do toga da držanje na temperaturi 0 do -2 dodatno pojacava suvoću ukusa a onda je na to došla očekivana japanska izmotacija sa zamrzavanjem pene (pošto tamo vlada kult pene od koje naravno zapadnjaci, a naročito englezi, pizde). nisam bio u avgustu kada je 40C i 95% vlaga ali je meni ovaj točeni lager iz superdry točilica/barova baš dobar - superdry iz konzerve je miljama daleko. sad, evropljani po difoltu mrze japansko pivo ali to je već druga priča.

 

da, pili smo par mikropiva, svi do jednog iz sapora i okoline. tamna, maltovi i slično. šta znam, ne verujem da bi na pomenutom blind testu video razliku u kvalitetu u odnosu na asahi kuronama, na primer. što sam govori o onome što sam pokušavao da kažem, da ima odličnih piva iz velikih pivara i da mikroproizvodnja nije uslov.

Edited by yolo
Link to comment

glavni poriv asahiju da napravi super dry liniju, pored marketinga, je bio taj sto su oni nakon perioda pukog kopiranja evropskog lagera u nekom trenutku krenuli da eksperimentisu sa purifikacijom ukusa (linija japanske mitologije čistoće vode). znaci da iz ukusa filtriraju sve što po njihovoj azijskoj viziji ne pripada pivu, i onda su skontali da se to postiže tako što se tehnologijom potencira suvoća ukusa, da što je pivo suvlje da ima čistiji ukus hmelja. ne govorim o ispranim i razvodnjenim američkim pivima kao što je onaj bazični michelob na primer nego o tome da se ukus hmelja karakterističan za lager prenese u svojoj punoći ali bez pratećih efekata raznih teholoških procesa. i onda su došli do toga da držanje na temperaturi 0 do -2 dodatno pojacava suvoću ukusa a onda je na to došla očekivana japanska izmotacija sa zamrzavanjem pene (pošto tamo vlada kult pene od koje naravno zapadnjaci, a naročito englezi, pizde). nisam bio u avgustu kada je 40C i 95% vlaga ali je meni ovaj točeni lager iz superdry točilica/barova baš dobar - superdry iz konzerve je miljama daleko. sad, evropljani po difoltu mrze japansko pivo ali to je već druga priča.

 

da, pili smo par mikropiva, svi do jednog iz sapora i okoline. tamna, maltovi i slično. šta znam, ne verujem da bi na pomenutom blind testu video razliku u kvalitetu u odnosu na asahi kuronama, na primer. što sam govori o onome što sam pokušavao da kažem, da ima odličnih piva iz velikih pivara i da mikroproizvodnja nije uslov.

Eh, da si pokušao to da kažeš, sve vreme pričam da je nebitna veličina pivare nego samo kvalitet...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...