Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Da li neko praktikuje ovaj HIIT iliti High-Intensity Interval Training? U nedelju sam zadnji put bio na trcanju i smorio sam se najstrasnije pa sam planirao da to ubuduce traje krace (trcao sam 10km za 48:30 + zgibovi i propadanja, sveukupno preko sat vremena). Ta staza gde trcim je ekstremno popularna, ima i dosta dece i starijih ljudi koji setaju, a i malo me ubija trcanje u krug...

Link to comment
Da li neko praktikuje ovaj HIIT iliti High-Intensity Interval Training?
Практикујем ја, мада не користим трчање као средство... :)Ако питаш за себе јер желиш да примењујеш овај метод питао бих те: Зависи шта желиш да постигнеш?
Link to comment

Zelim da budem kao Cak Noris :DSalim se, nemam pojma, nisam bas razmisljao o tome... Probacu - zelim da:- skinem ovaj ~cm sala sa stomaka, da mi se jos bolje vide trbusnjaci (jeste glupo ali jebiga, napacen sam za plocicama, mada je to vise do ishrane) - da dodatno poboljsam kondiciju jer cesto igram fudbal i kosarku - skratim vreme trcanja jer ovaj opusteni tempo pocinje da me smara iz vec navedenih razlogaEto, tako nekako.

Link to comment
Salim se, nemam pojma, nisam bas razmisljao o tome... Probacu - zelim da:- skinem ovaj ~cm sala sa stomaka, da mi se jos bolje vide trbusnjaci (jeste glupo ali jebiga, napacen sam za plocicama, mada je to vise do ishrane) - da dodatno poboljsam kondiciju jer cesto igram fudbal i kosarku - skratim vreme trcanja jer ovaj opusteni tempo pocinje da me smara iz vec navedenih razloga
Скидање сала подразумева рад у аеробној зони, тј. подразумева дуготрајан рад умереног интензитета. Тада се масти користе као доминантан енергетски извор. У праву си за исхрану, она је врло битан фактор који одређује ниво процената масти у организму.Што се тиче кондиције за фудбал и кошарку, она је наравно специфична тако да ти дуготрајно трчање неће баш помоћи и ту интервални тренинг има највише ефекта. Можеш да покушаш нпр. са фартлеком. То подразумева трчање у природи, на терену који има узбрдице и низбрдице. Идеја је да трчање представља комбиновани аеробни и анаеробни рад, а карактер рада се одређује на основу субјективне процене (нпр. на узбрдицама убрзаш десетак секунди, затим наставиш рад умереног интензитета, онда када се осетиш спремним одрадиш неку вежбу за агилност примењиву у фудбалу и кошарци - нпр. одрадиш ''цик-цак'' између дрвећа која представљају или неку вежбу за побољшање скочности - одрадиш серију скокова ако постоје неке препреке итд.). Наравно ово је само једно од решења. Можеш ове задатке да решаваш и одвојено, зависи да ли их комбинијеш са још неким вежбама.
Link to comment
Што се тиче кондиције за фудбал и кошарку, она је наравно специфична тако да ти дуготрајно трчање неће баш помоћи и ту интервални тренинг има највише ефекта.
Da,intervalnim treningom se poboljsava izdržljivost,ako ćemo o topljenju masti mislim da intervalni trening spram kontinuiranog trčanja u aerobnoj zoni ima više efekta, dobro ga je uvesti u nedeljni program trčanja izmedju ostalog i zbog toga što razbija nekad prisutnu monotoniju kontinuiranog trčanja u nekoj od aerobnih zona.
Link to comment
koliko bicikl moze da bude dobra zamena za trcanje, kada je skidanje kila u pitanju ?
Kvalitetni sobni može, ali tu računaj na cenu +500 evra oni jeftini su napravljeni tako da ti se sedenje na njima i okretanje pedala smuči za 5 minuta. sa klasičnim biciklom sam i ja probao ali nisam nikad njime mogao da odradim ono što mogu trčanjem - trebao bi juriti 30 km/h 50 minuta a to je teško izvesti zbog prometa i raznoraznih prepreka.Sada se biciklom vozim tek toliko da uživam ali to nema veze sa ozbiljnim treningom no i to je bolje od sedenja ili ležanja za mršavljenje. Inače imam sobni bicikl-ergometar i na njemu mogu odraditi solidan trening kettler-uzeo sam ga prije godinu dana jer sam dobio ozljedu "skakačko koljeno" <_< (u tom slučaju je dobro voziti bicikl jer su zglobovi pod manjim opterećenjem)
Link to comment
^ upravo sam hteo da pitam i zbog zglobova. tja. verovatno cu poceti da upraznjavam neku kombinaciju - 3 dana bajs longdistance i 2 dana sprintovi.'fala ;)
Hm.. ako hoćeš da manje opteretiš zglobove onda nema baš logike da izvodiš sprinteve.
Link to comment

Zli gli, ako želiš da poboljšaš kondiciju, jer često igraš košarku i fudbal, moram da priupitam - a kako to da nisi zadovoljan svojom kondicijom? Mislim, nemoj me pogrešno razumeti - potpuno mi je nejasno kako neko ko često upražnjava sportske aktivnosti može biti nezadovoljan kondicijom, odnosno poboljšanjem kondicije koju mu donosi takva fizička aktivnost. Dešavalo mi se da nedeljni fudbal očajno i mrtvo odigram dok alkohol od sinoć isparava, znojim se i umaram ko nenormalan. Ali, to nisu parametri kondicije. Kondicija se stiče upravo fudbalom i košarkom. Batali trčanje, zaista. Evo, ja već godinu dana ne igram fudbal zbog povrede palca i dođe mi da se ubijem što moram to da nadoknađujem biciklom i povremenim trčanjem. Da ne pominjem koliko je dosadno trčanjem pobeđivati sebe, umesto da nekog mamlaza odradim fintom i golmanu efektno zabijem gol sa deveterca.

Link to comment
Zli gli, ako želiš da poboljšaš kondiciju, jer često igraš košarku i fudbal, moram da priupitam - a kako to da nisi zadovoljan svojom kondicijom? Mislim, nemoj me pogrešno razumeti - potpuno mi je nejasno kako neko ko često upražnjava sportske aktivnosti može biti nezadovoljan kondicijom, odnosno poboljšanjem kondicije koju mu donosi takva fizička aktivnost. Dešavalo mi se da nedeljni fudbal očajno i mrtvo odigram dok alkohol od sinoć isparava, znojim se i umaram ko nenormalan. Ali, to nisu parametri kondicije. Kondicija se stiče upravo fudbalom i košarkom. Batali trčanje, zaista. Evo, ja već godinu dana ne igram fudbal zbog povrede palca i dođe mi da se ubijem što moram to da nadoknađujem biciklom i povremenim trčanjem. Da ne pominjem koliko je dosadno trčanjem pobeđivati sebe, umesto da nekog mamlaza odradim fintom i golmanu efektno zabijem gol sa deveterca.
Od vezbanja bilo cega jednom nedeljno nece biti koristi za kondiciju. 3X minimalno.
Link to comment

Situacija je sledeca - na kosarku vise ne idem (isli smo u salu 5na5 pa batalili jer se ocekivalo lepse vreme, kao "igrace se basket napolju" i taj rad) a od fudbala su ostali samo utorak i cetvrtak. Za ponedeljak i petak smo izvisili jer ekipa iz DSS-a i "Komunalija" vise ne dolazi (verovatno zato smo ih zadnja dva puta najbrutalnije ispresavijali :D ) a njihov je termin...Dakle, imam kondicije ali valjda moze i bolje, sta znam. Idem i 5-6 puta nedeljno u teretanu, upravo sam uplatio rekordni cetvrti mesec zaredom... Do sada sam isao 3-4 meseca godisnje, i to iz 2 puta :D

Link to comment
jel stvarno ne moze solidan sobni bicikl da se nabavi za manje od 500 ojra?
Kad sam ja kupovao posvetio sam se pravom istraživačkom pdhvatu ( doktor (ortoped) mi je u startu preporučio skuplje, konkretno Kettler modele)Mislio sam da je to šminka i snobizam ali moje istraživanje je potvrdilo da je bio u pravu.1. Udobnost kod sjedenja - u raznim trgovačkim centrima prodaju se jeftini sobni bicikli i ljudi pomisle "vidi kako je mali i praktičan, stane mi u sobu" ali provesti u sjedećem zgurenom položaju 10 min na takvoj neergonomskoj spravi je muka, a kamoli vrtiti pedale uz to.2. Okretanje pedala - kod tih jeftinih okretanje nije glatko-ravnomjerno u svim položajima (bez obzira na opterećenje) i često dolazi do trzanja i propadanja kod okretanja pedala - neugodan osjećaj.3. škripa i cvilež tih loše urađenih bicikla kod okretanja pedala :rolleyes: * Dopuštam da žene/djevojke mogu da gledaju neki od malo jeftinijih modela (ali opet neke kvalitetne marke) jer su drugačije po konstituciji a i kilaži.recimo Kettler Polo SNo ovaj uteg od 6 kg na modelu Polo S za pravog muškarca nije dovoljan :P
Da ne pominjem koliko je dosadno trčanjem pobeđivati sebe
To uopšte nije dosadno Edited by St.Anger
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...