Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

31 minutes ago, goofs said:

Probaj da ides ili ranije ujutro ili kasnije predvece (i cuvaj se komaraca), po suncu i vrucini je bas tesko trcati, ubija sparina i brzo dehidriras.

 

Nisu komarci problem, niti je ovo sunce toliko jako, problem sam ja. Nabacio sam 10ak kila za godinu i ispao iz forme. Sad malo kukam i lelecem jer moram ispocetka, a i da prestanem trpati hranom ovu rupu u licu.

 

Hidracije sto se tice, nosio sam elektrolite kada sam trcao treninge po 30-35km pred maraton, za ove manje kilometraze do 20km ne volim da nosim nista. Do sad sam bio OK tako.

Link to comment
36 minutes ago, Djuro said:

Ako ti je 5km trenutni max, onda nemoj svaki put trcati toliko. 

Neka ti to bude najduzi trening, a ostali 2-3 km. Pa povecavaj postepeno.

 

2 minutes ago, Djuro said:

i nemoj se na svakom treningu trkati sam sa samim sobom. to ne vodi nikuda.

uspori.

 

Tako sam i ja vežbao bubnjeve. Nadjem neki patern koji želim da vežbam i onda pokušam da ga odsviram najispravnije što mogu uz maksimalnu dopustivu brzinu. 

E, onda se vratim u dosta sporiji tempo i ponavljam taj patern danima ili nedeljama pazeći na ispravnost pokreta.

Posle nekog vremena proverim koja mi je sad max brzina i napredak je  očigledan. Pride, to je  napredak koji ostaje, koji neću zaboraviti brzo. Pa onda opet sve isto uz par koraka više na metronomu.

  • +1 1
Link to comment

Pa nije mi 5km max, to mi je minimum zbog kojeg bih uopste navlacio patike. U subotu, kada sam nakon nekog vremena izasao da trcim, sam stao nakon 5km iako sam vjerovatno imao snage za jos toliko. Nisam ja bas pocetnik u ovome, imam iza sebe par polumarationa i maraton. Nisam ni tako davno zadnji puta istrcao 10km.

 

Mada, ne sporim da sam pola od svega pogresno odradio i da imam sto sta jos nauciti.

 

Predvece planiram lagani trening od 10km, da bih u subotu mozda malo poravio vrijeme na 5km mada mi to sad nije prioritet.

 

20 minutes ago, Djuro said:

i nemoj se na svakom treningu trkati sam sa samim sobom. to ne vodi nikuda.

uspori.

 

:D

 

Da se nisam trkao sam sa sobom, ne vjerujem da bih ikada istrcao vise od 2km. Kapiram sve ali kad vidim da mi je prolazno u prvih nekoliko km bolje od prosjeka, ja ubrzam iako nisam imao planove obarati PB. Sta da se radi. :)

 

Link to comment
1 minute ago, Djuro said:

izvini, ucinilo mi se da trazis pomoc u vezi nekog programa.

ali ocigledno znas vec sve.

rokaj samo.

 

Osjecam povrijedjenost u tvom postu, nema potrebe za tim, caskamo. 

 

Rekoh da sam vjerovatno pola pogresno odradio i da imam sto sta nauciti, znaci svjestan sam da dosta toga ne znam.

 

Nisam trazio pomoc per se, htio sam informaciju sta i kako drugi treniraju, pa da eventualno izvucem iz toga sto me interesuje i sto bih eventualno primijenio. Ako savjeti dolaze u kondicionalu da ih moram primijeniti, onda mi i ne trebaju. 

 

Opusteno. :)

Link to comment
48 minutes ago, Bujodrag said:

 

 

(......)

 Pride, to je  napredak koji ostaje, koji neću zaboraviti brzo. 

 

Jer posle treba izdražati svirku koja će trajati barem dva puta po sat vremena i često i duže.

Pevačima je naročito problem da ne sagore na prvih nekoliko pesama ali i bubnjari se zeznu pogotovo ako treba da odsviraju neki solo u sredini drugog bloka.

Link to comment
43 minutes ago, catfish said:

 

Osjecam povrijedjenost u tvom postu, nema potrebe za tim, caskamo. 

 

Rekoh da sam vjerovatno pola pogresno odradio i da imam sto sta nauciti, znaci svjestan sam da dosta toga ne znam.

 

Nisam trazio pomoc per se, htio sam informaciju sta i kako drugi treniraju, pa da eventualno izvucem iz toga sto me interesuje i sto bih eventualno primijenio. Ako savjeti dolaze u kondicionalu da ih moram primijeniti, onda mi i ne trebaju. 

 

Opusteno. :)

 

Fair enough.

 

Btw, nema nikakve povredjenosti u mom postu. A nema ni kondicionala.

Rofl - e toga ima, tušta i tma.

Link to comment
15 minutes ago, Djuro said:

Rofl - e toga ima, tušta i tma.

 

Eto vidis, neke vajde i od toga. Smejanje je najbolji lek. Jos na ovoj pandemiji, malo li je?

 

 

 

 

Link to comment

1:56:41, licni cilj za manje od 2 sata ispunjen.

 

Prvi mi je polumaraton (mozebitno i poslednji), super je bilo.

 

Stao sam 2 puta po 50ak metara, na 17. i 19. kilometru. Nije mi toliko strasan bio Most na Adi, ali Brankov u povratku kuku majci.

  • +1 4
Link to comment

Do sledeceg programa, ja ću ići 3 do 4 puta nedeljno6 do 8km, dužina između 10 i 15, bez ikakvog opterećenja brzinom.

 

Možda ubacim neke intervale ili fartlek, ali to onako, da mi bude zabavnije.

 

A posle toga program.

Link to comment
18 hours ago, catfish said:

Nisam trazio pomoc per se, htio sam informaciju sta i kako drugi treniraju, pa da eventualno izvucem iz toga sto me interesuje i sto bih eventualno primijenio. Ako savjeti dolaze u kondicionalu da ih moram primijeniti, onda mi i ne trebaju.

 

Ne verujem da ti ljudi govore u kondicionalu da osećaju obavezu da prihvatiš njihov savet, nego ovo što ti je Djuro rekao je otprilike jevanđelje za bilo koje treniranje trčanja sa iole kakvim ciljem oko progresa na duže ili brže - nikako nemoj svaki trening da se trkaš sam sa sobom, štaviše, većina treninga treba da ti bude dosadno i sporo. Ovo je otprilike nivo greške level "Dižem 50 iz benča, sledeće nedelje ću pokušavati 80 pa sve dok ne uspem, kad uspem, onda ću 100".

 

Ovo ti govori neko ko je dve godine trčao u HR Zoni 3-4 svaki put kad izađe, pa mu je đavo bio kriv kad je levo koleno počelo da ga zeza i kad se čudio što mu toliko dugo treba da trči dalje od 12-13km. Ako trčiš samo da ti bude zabavno, onda raspali. Ako trčiš sa ciljem da dođeš na veću distancu ili da drastično povećavaš brzinu, onda za to treba strpljenje i disciplina da naučiš da trčiš sporo. Zvuči kao neki bulšit iz jeftinog holivudskog filma o samurajima, nindžama, whatever, ali da bi naučio da trčiš brzo, moraš da naučiš da trčiš sporo.

 

A da je lako, nije. Dosadno je u božju mater. Evo ti par saveta za trčanje sporo:

1. Nabij sluške na uši, i muzika / podkastovi / audio tečaj / audio knjige / nauči japanski, bilo šta što ti zaopkuplja pažnju

2. Nabavi sportski sat koji ti meri puls dok trčiš. Svaki put kad ti puls pređe 135 - 140, udari sebi packu i uspori

 

Zvuči neverovatno kad se krene, ali tokom vremena se jednostavno navikneš da ti to bude prirodni tempo.

  • +1 3
Link to comment

My two cents - ja sam se bas zbog dosadnostitm dugoprugaškog trčanja prešaltao na OCR (obstacle course race). Trke su u prirodi, po planinama, livadama, kamenjarima, vodama, plus imaš taj momenat prepreke na stazi koji unosi dodatnu zabavu i dinamičnost. Ako nekog zanima mogu nešto više da napišem o tome, u poslednjih godinu-dve su poprilično zaživeli takvi eventovi kod nas.

 

Ali glede treninga, 10km kroz šumu u Košutnjaku, uz gore-dole nagibe mi mnogo lepše padne nego 5km po ravnom uz kej. Na Olimp nisam otišao jedno 4 godine već, to je verovatno najbolja rekerativna staza za trčanje u Beogradu, ali ima 250m i ide u krug, nema te muzike koja će da me spasi monotonije.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, goofs said:

Ali glede treninga, 10km kroz šumu u Košutnjaku, uz gore-dole nagibe mi mnogo lepše padne nego 5km po ravnom uz kej. Na Olimp nisam otišao jedno 4 godine već, to je verovatno najbolja rekerativna staza za trčanje u Beogradu, ali ima 250m i ide u krug, nema te muzike koja će da me spasi monotonije.

 

Kad pomenu nagibe, ima li sa novobeogradske strane, osim uspona pod 11. Aprilom bilo gde neki nagib za "uzbrdo intervale"? Nakon prošle nedelje razmatram i onaj uspon na most preko Ade, ali ne mili mi se baš trčati pored toliko saobraćaja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...