Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

3 minutes ago, Svarog said:

@Mel

Scrum (osnovni) sertifikati su reda veličine 200-300 EUR.

Uglavnom imaš trening 2 dana pa se polaže (prilično lagani) online test.

U Srbiji imaš nekoliko mogućnosti za polaganje. 2 najveće Agile asocijacije često, preko lokalnih predstavništava ili partnerstava, organizuju treninge. A imaš i lokalne firme koje rade te iste treninge i izdaju neke svoje sertifikate (recimo Agile Humans), što je ok ako ne juriš da pumpaš CV.

PMP sertifikaciju ti baš i ne bih preporučio, sem ako ne ganjaš tačno tu karijeru Project/Program menadžera u velikim firmama. mada i tamo mislim da polako se smanjuje broj takvih pozicija.

 

ima termin za ovo "Scrum Butt". otprilike sve firme ti kažu "yes, we are using Scrum but..." i onda ide lista svih stvari koje ne rade ali bi trebalo :D

 

1 minute ago, lord_s said:

 

Formalno u smislu fakultetske diplome - ne, iako sam isao na Business Management, pa je mozda to nekako srodno, ali ne. Imam sertifikat sa jednog online univerziteta i rekao bih zavidno, mozda ne sveobuhvatno, ali zavidno iskustvo rada u poslednjih 4-5 godina sa klijentima i projektima gde smo vecinom implementirali agile u najvecoj mogucoj meri.

 

Nisam skoro gledao, ali verujem da ima dosta materijala, kurseva, edukacija online koji bi ti mogli pomoci i znaciti. Mogu ti poslati par linkova kasnije danas

 

 

Dodala sam edit u medjuvremenu, posto sam ukapirala da nisam bila jasna, da ne radim PM u ITju nego u farmaceutskoj industriji.
Kod nas se taj PMP ponekad trazi ali kad sam pogledala videla sam da nije realno za mene, bar ne sad. Ali scrum je bas za IT (a i ovo je ta tema, pa pardon za nenamerni off), ja cu verov pogledati neki opstiji project management kurs online cisto zbog te terminologije i sl koju klijent podrazumeva da kapiramo.

Link to comment
8 minutes ago, Svarog said:

mali intermezzo na topiku, sa događajem od juče:

 

- Da li imate Fortran developere? Trebaju nam hitno za jedan projekat.

- Je l može da budu juniori?

- Daj ne zezaj.

- Pa prvi si počeo.

Ako ti naleti nešto za Cobol... :fantom:

 

 

 

 

  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, Svarog said:

mali intermezzo na topiku, sa događajem od juče:

 

- Da li imate Fortran developere? Trebaju nam hitno za jedan projekat.

- Je l može da budu juniori?

- Daj ne zezaj.

- Pa prvi si počeo.

 

Ako imas poziciju za nekog ko je senior plus za Fortran, ali da je obavezno prisustvo na lokaciji na Marsu ili bar u USA, prosledi mi link :fantom:

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Ako ti naleti nešto za Cobol... :fantom:

 

 

 

 

 

Ali Cobol, čoveče. Verovatno najmučniji programski jezik. Ubio bih se kad bi morao da petljam sa Cobolom, obaška ako bih to morao da radim na dnevnoj bazi. 

A kad se setim da sam, u počecima loženja na programiranje, dobio 10-ku iz Cobola na ispitu, a profa me pohvalio jer sam zadatak rešio bez ijedne jebene GOTO naredbe :)

Link to comment
Just now, Willow said:

 

Ali Cobol, čoveče. Verovatno najmučniji programski jezik. Ubio bih se kad bi morao da petljam sa Cobolom, obaška ako bih to morao da radim na dnevnoj bazi. 

A kad se setim da sam, u počecima loženja na programiranje, dobio 10-ku iz Cobola na ispitu, a profa me pohvalio jer sam zadatak rešio bez ijedne jebene GOTO naredbe :)

Ma ja radim u ABAP-u 15 godina, koji je jako sličan Cobolu...

 

Ništa strašno, navikne se čovek...

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, radisa said:

Ma ja radim u ABAP-u 15 godina, koji je jako sličan Cobolu...

 

Ništa strašno, navikne se čovek...

 

Pa sigurno. Preterujem, naravno, al ne mogu da zaboravim neku juniorsku praksu tokom koje sam 5-6 meseci sedeo za Unix terminalom i u Vi editoru čukao u Cobolu one njegove kilometarske deklaracije. Teška smaračina, dođe ti da batališ programiranje. Srećom, nedugo zatim sam nabasao na FoxPro i C/C++ i to je bila sasvim druga priča.

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

@Mel Jel imate na kraju projekta onaj sastanak kada svako kaze sta je bilo dobro a sta lose, ideje za ubuduce i sl.? Ja to prvi put video u ovoj firmi gde radim a deluje mi da bi trebalo biti obavezan deo svakog projekta. 

 

retrospective meeting

 

to je onaj na kojem samo ja pricam ;)

 

edit: i nije na kraju projekta (ili nije isti miting) vec na kraju svakog sprinta

Edited by cedo
Link to comment
15 minutes ago, cedo said:

to je onaj na kojem samo ja pricam ;)

 

Ja zato mojima ukinuo retrospektive. Ono, treba im pola sata da se "otvore", mani me, može to vreme pametnije da se iskoristi.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Willow said:

Ali Cobol, čoveče. Verovatno najmučniji programski jezik. Ubio bih se kad bi morao da petljam sa Cobolom, obaška ako bih to morao da radim na dnevnoj bazi. 

 

Ja sam imao posao na letnjem raspustu na faksu sa Cobolom. U  javi napravio generator COBOL-a za WSDL Web Service. Znaci ubacis wsdl ja izbacim cobol client sa svim tipovima. Usr'o se od para...

 

Kasnije su mi nudili da pravim neki bridge izmedju Java i Cobola, da pises u Javi ali da se generise Cobol. Petljao sam se par sedmica ali je bilo bas pretesko, mada da sam imao jos nekoliko budala mogao se napraviti posao da se odmah penzionisem pre tridesete.

 

Meni manje smenja tehnologija od ljudi sa kojima radim.

Edited by bags
  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Zabalujev said:

Ja zato mojima ukinuo retrospektive. Ono, treba im pola sata da se "otvore", mani me, može to vreme pametnije da se iskoristi.

 

smatraj da sam ti udario thumbsdown :dry::tongue:

 

meni su te retrospektive uvek bile dobra stvar, i timovi se po pravilu ispričaju. da ide glatko sa svima i svaki put - naravno da ne. ali isplati se. ima tu dva momenta: 1) zaista neke problematične stvari isplivaju javno, pa se onda (ako je organizacija iole poštena) i reše nakon toga 2) ljudi se onako pošteno ispričaju tako da bude tarapeutski momenat, čak iako se ništa konkretno ne dogovorimo i nema ništa za "rešavanje".

 

  • +1 3
Link to comment

Nama su uveli neke sastanke za eskalaciju na svake dve nedelje, ne zovemo ih retrospektive, nisam sigurna da je to ista ideja iza sastanaka kao lessons learned, ovo je vise za real time a retrospektiva nije to. Pozitivna stvar je da se stvari ne zapostavljaju, negativna da ponekad iznad spiska itema stavim text (za sebe) Kako ste, kakva je bila poseta, put, vacation, da provucem sta ide ok iako to nije poenta sastanka... Jer pocinje da mi deluje da ce manager kome to reportujem (client side) da pocinje da uz moje lice i glas vezuje asocijaciju kad me vidi jao sta sad ne ide, sto nikako nije cilj...

 

Link to comment

Retrospektiva je mesto gde se vidi dobar scrum master.

 

Ja sam uglavnom imao:

  1. neke grozne i beskorisne, gde su ljudi izbacivali hejt
  2. glupave sa gomilom nekih igrica koje bi kao trebalo da unaprede atmosferu

I bio sam dugo godina ubedjen da je glupost i uglavnom sugerisao da se izbaci.

 

A onda sam sreo Johna (pravo ime hahaha). On je zahtevao da imamo na kraju svakog sprinta i trajala je barem 2 sata.

Ne znam kako je uspevao ali imao je svaki put jednu temu spremnu i nekako je uspevao da "otvori" clanove tima.

Recimo skoro smo imali problem da nam je code review bas spor i onda smo kroz diskusiju uspeli da razumemo zasto. ( u principu imao je puno manji value nego druge aktivnosti). I dogovorili smo se da svaki dan grupno kao tim pocnemo sa pola sata code review-a. I to sad deluje prilicno naivno i ocigledno ali bas je povecalo i satisfakciju svih u timu i ubrzalo projekat. Ima tu naravno jo smilion trikova koje je uvodio i resavao probleme u hodu a sve samo kroz retrospektivu.

Edited by bags
  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...