Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

1 minute ago, Budja said:

 

Onako na brzinu:

1. Mediana, ne prosek.

2.  Valjda ovo: Income NOT EQUAL Wage. Valjda nisu samo zaposleni tu.

 

Income:

The total disposable income of a household is calculated by adding together the personal income received by all of household members plus income received at household level. Missing income information is imputed.

Disposable household income includes:

- all income from work (employee wages and self-employment earnings)

- private income from investment and property

- transfers between households

- all social transfers received in cash including old-age pensions 

Note:Some of the income components are mandatory only from 2007: Imputed rent, Interest paid on mortgage, Employer's social insurance contributions. From the 2007 year on, all countries have to supply gross income information.  

The current definition of total household disposable income used for the calculation of EU-SILC based indicators excludes:

- imputed rent - i.e. money that one saves on full (market) rent by living in one's own accommodation or in accommodation rented at a price that is lower than the market rent,

- non monetary income components, in particular value of goods produced for own consumption, social transfers in kind and non-cash employee income except company cars.

 

Equivalence scale:

To take into account the impact of differences in household size and composition, the total disposable household income is "equivalised". The equivalised income attributed to each member of the household is calculated by dividing the total disposable income of the household by the equivalisation factor. Equivalisation factors can be determined in various ways. Eurostat applies an equivalisation factor calculated according to the OECD-modified scale first proposed in 1994 - which gives a weight of 1.0 to the first person aged 14 or more, a weight of 0.5 to other persons aged 14 or more and a weight of 0.3 to persons aged 0-13.

Da shvatio sam da je income, posle... znači to je prosečan prihod/mediana (imas padajuci meni gore da biras) punoletnog gradjana Srbije? Dakle prosecan bracni par u Srbiji ima oko 600e mesecno?

Link to comment
2 minutes ago, Plajvi said:

https://nova.rs/vesti/biznis/nikezic-mere-sinise-malog-dovele-do-inflacije-siromastva-napustanja-zemlje/

A evo kako statisticki parametri takodje mogu da se koriste u politicke svrhe, samo s druge strane spektra.

Ja sam ovo za natalitet/mortalitet i zaboravio, ima onaj stih Beogradskog Sindikata od pre 20 godina - sestro da bi rodila, trebaju ti muda. Aged very well. 

 

Sta da ti kazem, i ovo pismo potvrdjuje ono o cemu sam pisao. Umesto opsteprihvanih indikator, Nikezic ima manje od 10 indikatora random skrpljenih, neki ekonomski, neki socijaln, nesto iz anketa - percepcije, a neke cifre su sumnjive.

 

Od svega nabrojanog, ta demografija jeste bitna.

 

Oko "subjektivnosti" kvaliteta zivota: Ako je ta kategorija subjektivna sama po sebi, te mozemo zanemariti statistiku onda se pitam zasto je tvoj subjektivni utisak o zivotu drugih vise tacan od bilo kog drugog utiska o istom fenomenu. Tu onda nema razgovora ako ne postoje cinjenice oko kojih postoji saglasje.

 

Ono sto je tu tacno je da je za politicare vazna percepcija, ali ne tvoja percepcija nego neka grupna percepcija. Ne znam koja je skorasnja anketa tipa: Da li danas zivite bolje nego pre godinu dana? i koja ima vremensku seriju, pa da vidimo trend.

  • +1 1
Link to comment

Nisam rekao da je vise tacan, nisu ni moje misljenje ni moj zivot vazniji od bilo cijeg drugog. Nego mislim da se ne cuje mnogo o tome, treba da pitamo bas svakoga. :) 

I da tek onda izvlacimo zakljucke, kad vidimo celokupnu paletu razloga zasto nekom jeste, a nekom nije. 

Ja licno imam utisak da sam 2017. mogao da platim manje a dobijem vise nego danas. Odnosno, ekonomski receno - mislim da je standard porastao nominalno, ali ne i realno. Pay bills and die. 


Edit: Zaboravio sam i da spomenem... Porast alkoholizma, kockanja, razvoda i narkomanije je stravican, zadovoljan narod to sebi ne radi. 
 

Edited by Plajvi
Link to comment
13 minutes ago, Plajvi said:

Nisam rekao da je vise tacan, nisu ni moje misljenje ni moj zivot vazniji od bilo cijeg drugog. Nego mislim da se ne cuje mnogo o tome, treba da pitamo bas svakoga. :) 

I da tek onda izvlacimo zakljucke, kad vidimo celokupnu paletu razloga zasto nekom jeste, a nekom nije. 

Ja licno imam utisak da sam 2017. mogao da platim manje a dobijem vise nego danas. Odnosno, ekonomski receno - mislim da je standard porastao nominalno, ali ne i realno. Pay bills and die. 


Edit: Zaboravio sam i da spomenem... Porast alkoholizma, kockanja, razvoda i narkomanije je stravican, zadovoljan narod to sebi ne radi. 
 

 

Bold 1: Za to sluze ankete.

Bold 2: Izvor?

Link to comment

Izvor je stvaran zivot.

1) Prosetaj bilo kojim gradom ove drzave i obrati paznju, tesko da postoji vise i 1 jedina ulica bez kladionice/kockarnice, kafica i apoteke. 
2) Statistike o porastu narkomanije, alkoholizma i broju razvoda su porazavajuce i imaju tendenciju rasta. I naravno, ove 3 devijacije su i dominantni razlog za razvode, uz finansijske probleme.

I ovde statisticki metod dokazivanja poente ima jednu ogromnu manu koja utice na objektivnost saznanja - jako malo koji narkoman, alkos ili kockar ce priznati i sebi i drugima da on to jeste. 

Mislim da statistikom jedino mozemo steci objektivnu sliku o razvodima, jer razvod proizvodi pravne posledice koje se zakonski evidentiraju upisom/ispisom iz maticnih knjiga. Mislim, jasno je razlikovati sta je razvod a sta nije, za razliku od toga ko je alkos/kockar/narkoman, a ko nije.

https://rtv.rs/sk/drustvo/srbija-cetvrta-u-evropi-po-konzumiranju-alkohola_381739.html
https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1348253/Srbija-razvod-vanbracne-zajednice-brak-statistika.html
https://www.bolnica-vita.co.rs/2019/01/18/dostupnost-droge-u-regionu-i-informisanost-i-stavovi-mladih/


Sto se tice droge - zivi sam svedok situacije - 2005. kad sam krenuo u srednju, znao sam mozda petoro ljudi iz generacije koji redovno duvaju. Sad znam mozda petoro koji ne duvaju, jos ih svi ortaci zajebavaju zbog toga - to je sto se tice lakih droga. Sto se tice teskih™ droga, tu nemam tacan uvid, ali sigurno u 2021. znam mnogostruko vise ljudi koji su ih probali/ih redovno komzumiraju nego recimo 2005.-2015. 

Edit: u mojoj generaciji - u osnovnoj skoli je bilo 4 razreda, u srednjoj 6. 24/16 godina kasnije, 2 razreda u osnovnoj, i 4 u srednjoj koje sam pohadjao, takodje sa tendencijom opadanja, sto nije stopostotni, ali jeste veliki indikator ekonomske situacije.

Edited by Plajvi
  • +1 3
Link to comment

  

On 6.12.2021. at 17:12, Mos said:

a budja muti vodu kao i obicno.

Naravno. Zadatak ekonomista je da budu na strani kapitala i države, uvećanja BDPa i što veće komodifikacije svakog aspekta života po svaku cenu. Ako se ogluše o to, nema fensi konferencija i hotela i svetske banke, čeka ih sudbina opskurnih akademskih papira, izdavačkih kuća, sajtova i YT kanala.

Link to comment
3 minutes ago, eumeswil said:

  Naravno. Zadatak ekonomista je da budu na strani kapitala i države, uvećanja BDPa i što veće komodifikacije svakog aspekta života po svaku cenu. Ako se ogluše o to, nema fensi konferencija i hotela i svetske banke, čeka ih sudbina opskurnih akademskih papira, izdavačkih kuća, sajtova i YT kanala.

Ma to za one snalazljive... :D 

Vecina ih je za u vr' glave sefovanje knjigovodstvom, sabiranje, oduzimanje, taj rad...

Link to comment
9 hours ago, Plajvi said:

Izvor je stvaran zivot.

1) Prosetaj bilo kojim gradom ove drzave i obrati paznju, tesko da postoji vise i 1 jedina ulica bez kladionice/kockarnice, kafica i apoteke. 
2) Statistike o porastu narkomanije, alkoholizma i broju razvoda su porazavajuce i imaju tendenciju rasta. I naravno, ove 3 devijacije su i dominantni razlog za razvode, uz finansijske probleme.

I ovde statisticki metod dokazivanja poente ima jednu ogromnu manu koja utice na objektivnost saznanja - jako malo koji narkoman, alkos ili kockar ce priznati i sebi i drugima da on to jeste. 

Mislim da statistikom jedino mozemo steci objektivnu sliku o razvodima, jer razvod proizvodi pravne posledice koje se zakonski evidentiraju upisom/ispisom iz maticnih knjiga. Mislim, jasno je razlikovati sta je razvod a sta nije, za razliku od toga ko je alkos/kockar/narkoman, a ko nije.

https://rtv.rs/sk/drustvo/srbija-cetvrta-u-evropi-po-konzumiranju-alkohola_381739.html
https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1348253/Srbija-razvod-vanbracne-zajednice-brak-statistika.html
https://www.bolnica-vita.co.rs/2019/01/18/dostupnost-droge-u-regionu-i-informisanost-i-stavovi-mladih/


Sto se tice droge - zivi sam svedok situacije - 2005. kad sam krenuo u srednju, znao sam mozda petoro ljudi iz generacije koji redovno duvaju. Sad znam mozda petoro koji ne duvaju, jos ih svi ortaci zajebavaju zbog toga - to je sto se tice lakih droga. Sto se tice teskih™ droga, tu nemam tacan uvid, ali sigurno u 2021. znam mnogostruko vise ljudi koji su ih probali/ih redovno komzumiraju nego recimo 2005.-2015. 

Edit: u mojoj generaciji - u osnovnoj skoli je bilo 4 razreda, u srednjoj 6. 24/16 godina kasnije, 2 razreda u osnovnoj, i 4 u srednjoj koje sam pohadjao, takodje sa tendencijom opadanja, sto nije stopostotni, ali jeste veliki indikator ekonomske situacije.

 

Hvala na detaljnom odgovoru i izvoru statistike

 

Demografija, razvodi i sl. jesu problem.

Link to comment
On 6.12.2021. at 17:57, Plajvi said:

Bez namere da bilo koga uvredim/omalovazim, meni deluje da su ljudi koji ne zive u Srbiji izgubili dodir s realnoscu glede stanja u Srbiji. 

Isto mislim i za ljude koji zive u BG glede stanja u ostatku Srbije. 

Jebote, zamislite na sta zivot lici u ne znam... Boru, Negotinu, Zajecaru, Vranju, Kikindi, Vrscu, Leskovcu, Prokuplju, Pirotu, itd.

Sto se ekonomije tice, ljudi na jugu srbije zive osetno bolje nego pre vucica, u mom malom mistu sigurno najbolje od 1991. Bas sam pre neko dan pricao sa drugom iz nisa kojim ima firmu gde zaposljava 40 ljudi. Kaze da je nezapolsenost znacajno manja, da su plate dosta porasle i da on to vidi kroz svoj posao. 

 

Link to comment
17 hours ago, namenski said:

Ne znam ti ja to, % i gadjanje statistickim podacima jos manje, njima se moze sve dokazati, pa i da su - recimo - vakcine stetne, fuj, bljak, a da Srbija samo sto nije postala ekonomski tigar...

Nego, mada ne znam odakle se javljas, prosetaj malo, promuvaj se, nauci se puno toga: udji u neki periferijski ili ne bas toliko periferijski Aman ili Sunce ili kako se vec zovu, odvoj 10-ak minuta, pogledaj kako se ponasaju i kako merkaju i odmeravaju raznu robu, na primer meso ili suhomesnato, kako pitaju za cene, kako narucuju 100 grama sve se stideci i kamuflirajuci to onim sirotinjskim 'uzecu malo za sada, samo da probam, nisam do sada, ne znam hoce li se svideti onim mojima...'

Prodavnice u kojima se jaja prodaju na komad.

Apoteke u kojima ne moras da uzmes celu kutiju lekova nego ce ti prodati par tableta...

Pogledaj sta nose, kako su obuceni, koliko im je stara garderoba...

Ili mislis da kineske radnje prosperiraju zahvaljujui interesovanju publike za egzotiku?

Prodji bilo kojom beogradskom pijacom, onako, sa rukama u dzepovima, pogledaj, oslusni...

 

Mani me bre...

- statistickim podacima se ne moze dokazati da su vakcine stetne, niti da je Srbija ili bilo koja zemlja "ekonomski tigar". Politicari ce svaki svoj dobar rezultat pokusati da multiplikuju. Zato sto su politicari.

- ovo kao mene da opisujes. I ja eto merkam robu i gledam cene i kupujem po 100g sunke jer moja zena i cerka slabo jedu suhomesnato, a meni 100g dovoljno. Cesto uzmem i 100g zidarske salame. Znam sta sve guraju, al meni ukusno.

- u mojoj privatnoj piljari se oduvek prodavala jaja na komad, kao i na pijaci

- zena mi uvek kaze da se oblacim kao dripac. U pravu je, ali mene odeca ne interesuje, a kupovina odece mi je kazna

- radnje za kineskom skart robom postoje u celom svetu. Nase radnje "sve za 100din" su kopija radnji koje sam vidjao u npr. Grckoj "sve za 1eur"

 

Dakle, kada bi mene video na pijaci  verovatno bi pomislio da sljakam za 300e. Pogresio bi mnogo. A ti nastavi da o ozbiljnim stvarima donosis zakljucke odokativnom metodom.

 

Moj odlican drug zivi u Svajcarskoj, malo mesto na granici sa Nemackom. Kaze Svajcarci masovno za vikend idu u Nemacku u nabavku zbog nizih cena. Kupe hranu za celu nedelju i tako od vikenda do vikenda. Sirotinja...

Link to comment
16 hours ago, Plajvi said:

https://nova.rs/vesti/biznis/nikezic-mere-sinise-malog-dovele-do-inflacije-siromastva-napustanja-zemlje/

A evo kako statisticki parametri takodje mogu da se koriste u politicke svrhe, samo s druge strane spektra.

Ja sam ovo za natalitet/mortalitet i zaboravio, ima onaj stih Beogradskog Sindikata od pre 20 godina - sestro da bi rodila, trebaju ti muda. Aged very well. 

Odem da prosetam, samo tuzne, ljute i zabrinute face stalno srecem, da li u Kikindi, Novom Sadu, Beogradu, gde god. 

Dodjem kuci, upalim FB/IG/ da vidim sta ima novo - sve super se zivi, avioni, sampinjoni, silikoni, da nas bog vidi.

Prodjem pored TV-a, isto sve super, picke, macke, lutke, biseri, gliseri.

Na kraju dodjem ovde u omiljenu mi oazu - sad i ovde sve super, pa dobro ljudi da li sam ja bolestan. :D

U pitanju je politicki pamflet i nista vise. Mislio sam da gubim vreme tacku po tacku ali me mrzi, a evo i Budja se osvrnuo. Posle prve tacke se moze prekinuti citanje:

 

– da je inflacija prosečnom radniku ove godine pojela 525 evra, a vi se danas hvalite uplatom pomoći od 20 evra". Pa eto, posto se govori o inflaciji na godisnjem nivou, onda je red i da se uplate drzave gradjanima navedu na godisnjem nivou.

 

 

Link to comment
3 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

Sto se ekonomije tice, ljudi na jugu srbije zive osetno bolje nego pre vucica, u mom malom mistu sigurno najbolje od 1991. Bas sam pre neko dan pricao sa drugom iz nisa kojim ima firmu gde zaposljava 40 ljudi. Kaze da je nezapolsenost znacajno manja, da su plate dosta porasle i da on to vidi kroz svoj posao. 

 

Naravno. Licna iskustva su razlicita. Zato i postoje brojevi, da ne bi svako izvodio zakljucke kako mu se cefne.

Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Koliko se stanovništva iselilo (smanjio broj populacije) iz tvog malog mista od kako si otišao, da li imaš neka okvirna saznanja?

Iz Zajecara dosta ljudi radi u inostranstvu po principu 3 meseca sljaka, pa 3 meseca kuci i tako.

 

Ekonomske migracije stanovnistva (iz siromasnijih u bogatije zemlje) su potpuno normalne i logicne, narocito nakon brisanja evropskih granica i formiranja jedinstvenog evropskog trzista. Potpuno je ista situacija i u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji... i ne postoji vlast koja to moze da spreci. Zemlje nekadasnjeg istocnog bloka su ekonomski inferiorne u odnosu na zapad, to je uvek tako bilo i uvek ce biti.

I u SFRJ je bilo onoliko gastarbajtera, a bilo bi ih visestruko vise da je tada bilo tako lako dobaciti do npr Nemacke kao sada.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...