Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

13 minutes ago, Tutankamon said:

Plus su promenili i nacin merenja nezaposlenosti...da ne objasnjavam sad, milion puta he vec objasnjeno...

 

https://www.istinomer.rs/izjava/nezaposlenost-u-srbiji-na-istorijskom-minimumu/

 

Quote

Zbog toga, iako je stopa nezaposlenosti zaista najniža gledajući statistiku poslednjih godina koje su uporedive,

 

To sve nakon promena merenja, koliko kapiram.

 

Nije rec o tome da je stanje  dobro, nego da je ekonomski bolje nego 2016-2017.

Link to comment

Bez namere da bilo koga uvredim/omalovazim, meni deluje da su ljudi koji ne zive u Srbiji izgubili dodir s realnoscu glede stanja u Srbiji. 

Isto mislim i za ljude koji zive u BG glede stanja u ostatku Srbije. 

Jebote, zamislite na sta zivot lici u ne znam... Boru, Negotinu, Zajecaru, Vranju, Kikindi, Vrscu, Leskovcu, Prokuplju, Pirotu, itd.

Edited by Plajvi
  • +1 10
  • -1 1
Link to comment

S obzirom da ovakvi "upadi" ne mogu da promene političko raspoloženje na forumu ni za procenat, ja se stvarno nadam da je Budja, iako mislim da greši, za normalnu diskusiju. Ne treba svakoga na nož.

 

Neki su mu svakako konstruktivno odgovorili.

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
21 minutes ago, Budja said:

 

Hermetico, nisam komentarisao tvoj licni standard nego stanje ekonomije i, u tom smislu, atmosferu u javnom mnjenju.

 

Naravno da stopa nezaposlenosti nije jedino merilo, daleko od toga, ovde je  uzeta kao ilustracija, mogu se uzeti i drugi pokazatelji. Uglavnom svi pokazuju trend porasta od 2017. Ovo dole je UN statistika, koja pokazuje rast u post-2000 periodu, no GNI per capita je tu interesantan - zaravnenje nakon ekonomske krize 2008 i ponovni porast od 2017.

 

image.png.cadabe10a8faf9f78c8d29aff7caf8a9.png

Sasvim je moguce da je u pitanju klanje  vola za kilo mesa:

1. Iseljavanje;

2. Mala dodata vrednost u proizvodnom sektoru - ima posla, ali nema znanja, tehnologije

3. Brza para koja dize ekonomiju i standard u  kratkom roku, ali je unistava u dugom.

+ Globalizacija trzista rada (freelanceri) koja nema veze sa Vucicem.

 

Praviti se da je situaicja 2021. ista kao i 2014. je zarivanje glave u pesak. Prosto, to bilo koji politicar mora da uzme u obzir i da vidi sta sa  tim, a ne da se pravi da to nije tako.

 

I nije moj cilj da trujem niti trolujem, vec da prosirim diskusiju izvan forumskog bubble-a. Bezveze je diskutovati oko Informera, Vucicevog mentalnog stanja, prisustva korupcije, stetnosti Beograda na vodi... Slazemo se oko toga. Kao sto cesto pisem, mene vise zanima kako pobediti Vucica, a tu bubble ne pomaze vec odmaze.

 

Pa kako te nije sramota da ne komentarišeš moj lični standard i prilike? 

 

To me najviše i uvredilo, ne vidim prostor za razgovor dalje izvini.

  • -1 1
Link to comment
5 minutes ago, Filozof manijak said:

Što je najgore, u Srbiji je sada problem manjka radne snage, pogotovo u letnjoj sezoni


Ako ti neces, ima ko 'oce.

Al' ne i dokle gazda 'oce. :wub:

Link to comment

Ja o Budji imam inace jako dobro misljenje, cak mi je po ekonomskim gledistima blizi nego vecina drugih forumasa, zato mi je i zao da ovde toliko divergiramo u percepciji i stavu.

Link to comment

Kroz odredjene brojeve Srbija može jako dobro da izgleda...

 

Prosečna plata je oko 550e,  mediana je katastrofa, bila je oko 330e, a najgore je kad gledas top decil koji je pre korone kretao od 800 evra... znaci samo 10% stanovnitva je imalo platu veću od 800e, a mislim da je top 1% pocinjao oko 1k...

 

Sad je mislim to malo bolje, sudeci po broju ljudi koji placaju porez na dohodak gradjana, ali cenim da je to manje više preraspodela u tom top 10% segmentu...

 

Vlast nikada, ali nikada nije objavila kolika je medijana u svim svojim nastupima...

  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, Plajvi said:

Bez namere da bilo koga uvredim/omalovazim, meni deluje da su ljudi koji ne zive u Srbiji izgubili dodir s realnoscu glede stanja u Srbiji. 

Isto mislim i za ljude koji zive u BG glede stanja u ostatku Srbije. 

Jebote, zamislite na sta zivot lici u ne znam... Boru, Negotinu, Zajecaru, Vranju, Kikindi, Vrscu, Leskovcu, Prokuplju, Pirotu, itd.

 

Skoro bio u Zajecaru tj selu pored istog nedelju dana, kod ljudi koji zive od mizernih penzija. Ne moram da zamisljam. 

 

Po gradu u kome nema prakticno nikakve privredne aktivnosti i gde ljudi ozbiljno promisljaju na sta ce svakih 100 din da potrose istovremeno divljaju i nafurani klinci od 20tak god u BMW/Audi dzipovima. A nisu gastosi.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Plajvi said:

Bez namere da bilo koga uvredim/omalovazim, meni deluje da su ljudi koji ne zive u Srbiji izgubili dodir s realnoscu glede stanja u Srbiji. 

Isto mislim i za ljude koji zive u BG glede stanja u ostatku Srbije. 

Jebote, zamislite na sta zivot lici u ne znam... Boru, Negotinu, Zajecaru, Vranju, Kikindi, Vrscu, Leskovcu, Prokuplju, Pirotu, itd.

 

Imamo i mi neke porodice i prijatelje, i neki anecdotal evidence.

 

I znam kako je njima bilo 2016-2017, a kako je danas - ponavljam, to su licna iskustva ali su ta licna susktva u saglasju sa takvom-kakvom statistikom.

 

Plajvi, evo, obrazuj me: Kako je bilo u Zajecaru 2016 a kako danas?

Za Jagodinu moze Moca da nam kaze, za Zrenjanin Neznanova i Answer, za Kragujevac Sludge.

Link to comment

Verovatno lose i verovatno lose. :D

Ako si naduvao plate za 5% a cene za 10%, kako moze biti? 

Ako prodas trosoban stan u provinciji i od skupljenih para mozes da kupis garazu u Bg, kako moze biti? 

U statistici to izgleda bajkovito, na terenu apsolutno ne. 

Edited by Plajvi
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

 

Skoro bio u Zajecaru tj selu pored istog nedelju dana, kod ljudi koji zive od mizernih penzija. Ne moram da zamisljam. 

 

Po gradu u kome nema prakticno nikakve privredne aktivnosti i gde ljudi ozbiljno promisljaju na sta ce svakih 100 din da potrose istovremeno divljaju i nafurani klinci od 20tak god u BMW/Audi dzipovima. A nisu gastosi.


Nehatom si opisao i Kikindu. :laugh:

Link to comment
Just now, Sammael said:

 

Skoro bio u Zajecaru tj selu pored istog nedelju dana, kod ljudi koji zive od mizernih penzija. Ne moram da zamisljam. 

 

Po gradu u kome nema prakticno nikakve privredne aktivnosti i gde ljudi ozbiljno promisljaju na sta ce svakih 100 din da potrose istovremeno divljaju i nafurani klinci od 20tak god u BMW/Audi dzipovima. A nisu gastosi.

 

I, kako je bilo pre cetiri-pet godina?

  • +1 1
Link to comment

Budjo, ja prvi imam trenutno 100% veca bruto primanja nego 2016. Ali to nema veze s AV nego s cinjenicom da sam u IT industriji.

 

U Beogradu je fakat bolje, ne zahvaljujuci ovoj vlasti. Ostatak Srbije je u uzasnijem stanju nego tada.

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...