Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

12 hours ago, Zli Gli said:


Kad si se zarazio i kako se osecas sad, x meseci posle toga?

Sent from my M2012K11G using Tapatalk
 

Mislim da je bio april, imao sam početak upale pluća, slomljen temperature i to. Najgore naravno odlasci u kovid ambulante. Sad sam ko pre, čim sam ozdravio bio sam ko pre. Žena je imala jedan Sinofarm u sebi i bila maltene asimptomatična.

 

A sad u drugom krugu ništa, more bit omikron. Svi kotakti vakcinisani svi malo simptoma, žena i ja nimalo samo test reko pozitivni. A more bit i da su vakcine odradile poso. Štagod, mislim da se čovek ne vakciniše zbog sebe nego da se maksimalno umanji slom bolnica, škola i drugih nužnih funkcija. 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, harper said:

 

 

In these Covid times, the ‘harm’ that one can inflict on others in society is to transmit the coronavirus. Research undertaken by scientific bodies and universities, brought out in peer-reviewed publications, confirms that vaccinated people can transmit the virus just as easily as unvaccinated people. In other words, vaccination does not prevent people from transmitting the virus to others and inflicting harm. It is scientifically established that Covid vaccination prevents neither infection nor transmission. It offers immunity only for oneself against the virus.

Vaccination certainly helps in protecting oneself by reducing mortality risk and lowering the need for hospitalisation. By taking care of oneself, there is arguably an indirect, larger benefit to society in the form of reduced stress on the healthcare infrastructure. Loosely similar to, say, taking insulin shots to protect oneself from diabetes, failing which it can increase one’s mortality risk and burden the overall healthcare infrastructure. Just as governments do not impose insulin shots on diabetic patients, how is a Covid vaccination mandate justifiable?

 

Da li možeš da ne citiraš debilnosti koje vade činjenice iz konteksta?

 

Hvala.

Link to comment
9 hours ago, Budja said:

 

Sto se beba tice, ja to vidim ovako. Ispravi me ako gresim. Zamor je kada treniras iste misice, pa samo radis preterano, lupetam, trbusnjake. Docim je kod beba, malo trbusnjaci, malo sklekovi, malo cucnjevi - multi vakcine za razlicite stvari (razlicita antitela, razilciti proteini...)

COVID vakcine - samo cepas sklekove ali svaki put malo drugacije sklekoge, ali opet je rec o sklekovima.

 

Sto se zavrsnog pasus a tice, optimalna strategija je korist od vakcine vs. stete, "generalno ponavljanje vakcine" uvecava  verovatnocu stete usled dva razloga koje si pomenui i to uvecaca potencijalnu stetu "ponavljanja  vakcine". Ako ne znamo koja je steta, onda su vakcine nepredvidljive "uncertain", ako, pak, mozemo da izmerio rizik slabjenja imunog sistema,  isti se sigurno ne smanjuje sa ponavljanjem doza. To ne bi bio problem da virus mutira u drugi sa istom verovatnocom smrtnosti, hospitalizacije, long-covida ali kada korist od vakcinisanja slabi (Delta zamenjena Omicronom) a steta raste (potencijalna verovatnoca slabljenja imunog sistema), onda cost-benefit analiza ide sa svakim turnusom busterovanja radi protiv re-vakcinacije. Ono, klanje vola za pola kile  mesa.

Imaš nekoliko problematičnih pretpostavki ovde , zbog kojih izvlačilš na kraju pogrešan zaključak

 

1. Analogija imuni-sistem i telo i kako dolazi do zamora IS. IS je svejedno s kim se bori, B ćelije prave antitela za detektovane patogene, ona delimično blokiraju patogen, T ćelije tamane sve što je markirano za uništavanje. Mi smo dnevno izloženi ogromnom broju patogena tako da je ovo proces koji stalno radi u pozadini (često toga nismo ni svesni, ali zato ja recimo smem da jedem zelenu salatu dok imunokompromitovana osoba ne sme, jer kod njih nema ko da stamani bakterije i viruse koji se progutaju sa salatom). Ono što može izazvati zamor IS je konstantna dugotrajna infekcija. Da bi vakcina to izazvala, morali bi je uzimati svakog drugog dana.

2. Da vakcina izaziva dugotrajno slabljenje imunog sistema. Do toga naprosto ne dolazi, ni kod kovid ni kod drugih vakcina. Baš naprotiv. 

Edited by Zverilla
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, stray cat said:

 

Ova studija bila pre omikrona.

Obratiti pažnju: kad se zaraze, isto prenose i jedni i drugi.

Ne piše da se isto zaražavaju.

 

 

Znam sta pise, nisam ni corav ni nepismen.

Link to comment
35 minutes ago, Zverilla said:

Da li možeš da ne citiraš debilnosti koje vade činjenice iz konteksta?

 

Hvala.

 

Ne. Jos uvek moras da dokazes da imas osnov (znanje, recimo) po kojem ces bilo sta da nazoves debilnoscu, ne vidim zasto bih pre verovao tebi nego studiji koju je napravio BBC i autoru teksta koji ima par akademskih titula ispred svog imena.

 

Nema na cemu.

Link to comment
20 hours ago, Lancia said:

Drzava je tu da bude ozbiljna i da na celo Kriznog staba stavi profesionalce, koji ce u svojim nastupima biti autoritativno jasni i glasni. 

E, ovo je malko problem. 

 

Mi slabo imamo takvih doktora - koji znaju, umeju ADEKVATNO da odgovore, i brane svoj stav na način koji će svi razumeti. 

 

Ako mi neko kaže - vakcine izazivaju autizam, moj odgovor može biti npr: "Dečaci četiri puta češće dobijaju autizam. Jesu li četiri puta više vakcinisana?"

 

Samo jednom sam gledala neki javnu tribinu s antivaksima s jedne, i eminentnim doktorima s druge strane - drage kolege, ex katedra, kao ovce na klanju, dok se ispetljaju iz stručnih izraza bolje da nisu ni počinjali. 

Molim vas, bez ikakvog omalovažavanja - ljudi su bili očigledno korektni, davali sve od sebe, ali ne možeš ti nekom objašnjavati šta je mRNA ako on nema pojma AMA BAŠ ni o čemu :(.

Samo jednostavno, jasno, direktno. I glasno :). 

 

Dr Žujović, koji meni lično nije mnogo simpatičan, je vrsta lekara koji itekako ume tako da iskomunicira nešto na tribini ovog tipa...

Kancelarijski (mi to zovemo "salonski") doktori tom čudu nisu dorasli, ma kako bili divni i uspešni ljudi. 

 

 

Link to comment

Pitanje za danas - zasto vakcinacija nije obavezna za sve? Vecina ljudi i svi ozbiljni naucnici na svetu se slazu da je vakcina korisna. Postoje neke razlike u misljenjima koliko i za sta je korisna, gde radi punom parom a gde onako djene-djene, ali niko ozbiljan i normalan ne spori da je u krajnjoj liniji korisna. Zasto onda vakcinacija nije obavezna za sve, osim za medicinske izuzetke kojima bi mogla da naskodi? I ko je odgovoran za to sto nije obavezna?

  • +1 1
Link to comment

Rekao bih da na početku nije bila obavezna jer nisu mogli da garantuju dovoljne količine za sve, a onda kad je taj voz prošao, sve se svelo na politiku i fokus grupe. 

 

Odgovorni su bezmudi političari diljem globusa.

  • +1 7
Link to comment
7 minutes ago, harper said:

Pitanje za danas - zasto vakcinacija nije obavezna za sve? Vecina ljudi i svi ozbiljni naucnici na svetu se slazu da je vakcina korisna. Postoje neke razlike u misljenjima koliko i za sta je korisna, gde radi punom parom a gde onako djene-djene, ali niko ozbiljan i normalan ne spori da je u krajnjoj liniji korisna. Zasto onda vakcinacija nije obavezna za sve, osim za medicinske izuzetke kojima bi mogla da naskodi? I ko je odgovoran za to sto nije obavezna?

Teoretski, nacionalni zavod za javno zdravlje bi bio taj koji nalaže imunizaciju na nacionalnom nivou; kako zakonski to izgleda - ne znam. 

Link to comment
21 minutes ago, harper said:

 

Ne. Jos uvek moras da dokazes da imas osnov (znanje, recimo) po kojem ces bilo sta da nazoves debilnoscu, ne vidim zasto bih pre verovao tebi nego studiji koju je napravio BBC i autoru teksta koji ima par akademskih titula ispred svog imena.

 

Nema na cemu.

Kao što je @stray cat napisao - kvalitetna "studija" je preskočila samo jednu sitnicu - da se vakcinisani ne zarazavaju jednako lako kao i nevakcinisani, što suštinski menja dinamiku širenja virusa u populaciji. I čini citirane zakljucke i analogije debilnim.

 

Edit: a i ovo je slagao "It is scientifically established that Covid vaccination prevents neither infection..."

osim ako ne očekuje perfektnu zaštitu, što je opet debilnost sama po sebi 

 

Edited by Zverilla
  • Hvala 1
Link to comment

Ne znam zašto nije obavezna za sve, a i pitanje je da li je tako nešto moguće u zemlji Srbiji. Ono što znam jeste da sam sa trećom dozom završio zvanično sa vakcinacijom protiv kovida, pa makar tražili još 10 bustera nakon treće...

Link to comment
4 minutes ago, Zverilla said:

Kao što je @stray cat napisao - kvalitetna "studija" je preskočila samo jednu sitnicu - da se vakcinisani ne zarazavaju jednako lako kao i nevakcinisani, što suštinski menja dinamiku širenja virusa u populaciji. I čini citirane zakljucke i analogije debilnim.

 

 

Kao sto rekoh i njemu, nisam slep da ne znam sta sam procitao i savrseno sam svestan toga sto pises, dragi Captain Obvious. Medjutim, ovaj tekst je napisan u kontekstu jednog konkretnog coveka i njegove konkretne sposobnosti da zarazi bilo koga, tako da je irelevantno kakva je opsta dinamika sirenja virusa u populaciji. Nisi procitao ceo tekst, nisi razumeo kontekst, pametno bi bilo da se uzdrzavas od ponasanja karakteristicnog za gospodina sa tvog avatara. Cenim po tvojim postovima da si uzeo taj avatar iz sprdnje i ironije a ne zato sto ti je covek na njemu idol.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...