Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Ta crta nije neoporezivi deo, piše ti u tekstu. Ne plaćaš ništa ako su ti ukupni prihodi ispod toga, ali nije da se gleda kroz prste za prvih toliko svakome.

 

Neoporezivi minimum je 54,9 hiljada kvartalno, dakle samo 13-14 mesečno, plus što do kraja godine prvih 50% časte. 

 

Ali to su sve prijavljeni prihodi, dakle sve što svučeš neko negde registruje (banka vrv), pa se posle vidi koliko si od toga dužan. Koliko znam ne postoji (legalna) varijanta da svučeš 768,000 dinara a da ti se to nigde ne upiše.

 

(OK, postoji još uvek Payoneer Mastercard, ali to je siva zona - pitanje je kako će i kad da se tim sumama ulazi u trag.)

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Drugim rečima, ako bi ti do decembra svukao ukupno 700,000 dinara na svoj račun i rekao evo, ovoliko sam zaradio za godinu dana frilensovanja, država bi ti sračunala koliko si dužan tako što prvo odbije pola (nije beg cicija itede) pa posle još 220,000 (neoporezivi deo, tj. 55k x 4). Od ostatka bi ti uzeli nešto preko 55%, znači oko 65,000 dinara bi te izašle dažbine.

 

Link to comment
16 hours ago, lord_s said:

 

Mislim konkretno na ovo, pogresio sam cifru gore, 64000 mesecno, ukupno za celu godinu 768k

 

https://rs.n1info.com/biznis/mali-porez-ne-placaju-frilenseri-koji-su-mesecno-zaradjivali-do-64-000-dinara/

 

Par ljudi mi rece da je ovo valid, e sad, oni nisu bas iz freelance price, jesu preduzetnici, a ja sam sisa sto vise svoj status nikako da resim i zazirem na svaki downinfo, oprecnu informaciju i to.


Izvini, ja sam pogresno procitao tvoj prethodni post. Ovo za 768k vazi do kraja ove godine, tek OD 1.1.2022. vazi ono sto sam napisao, i to ako ne stupi na snagu pominjani zakon o fleksibilnim oblicima rada. Sta ce se tu sve zbivati, sam bog ne zna. 

Link to comment
9 hours ago, Plajvi said:


Izvini, ja sam pogresno procitao tvoj prethodni post. Ovo za 768k vazi do kraja ove godine, tek OD 1.1.2022. vazi ono sto sam napisao, i to ako ne stupi na snagu pominjani zakon o fleksibilnim oblicima rada. Sta ce se tu sve zbivati, sam bog ne zna. 


Da, to je jasno, samo i dalje nije da li tih 768k moze da se svuce bez reprekusija ili ide ovako kako je Winnie rekao. Nastavljam da kopam, jbg

Link to comment
22 minutes ago, ragasto said:

@Meazza Mislim da za sada nema, ili bar ja ne znam.

 

Sta onda vredi to sto ce stupiti na snagu kad niko ne zna sta ce to stupiti na snagu. :D Mozda bude i jos gora varijanta.

Link to comment

On treba da obuhvati mnogo više od poslovanja frilensera i najzad treba da bude usklađen sa plaćanjima iz inostranstva i mnogim drugim stvarima. S obzirom da će glavnu reč voditi ugledni Naled, da - lako je moguće da bude još gori.:mellow: Sigurno je samo da će oblast biti regulisana od 1. januara, mislim da tu neće biti nikakvog pomeranja.

Link to comment

Mislim da ce opet biti potrebe za protestima (sumnjam da ce zakon biti donet pre nove godine), samo sto posle ovog jajarenja rukovodstva™ i kurcobola 90% frilensera zaista ne znam ko ce vise imati volje i vere da se ponovo smrzava k'o pizda. Problem opet ostaje isti, doprinosi ni za sta, samo ovaj put pro futuro. 

Link to comment

Tako nekako, to je 99% gotova stvar. Ne mislim da će biti odlaganja, na vreme je sve najavljeno i koliko se sećam radna grupa je odavno formirana. Prilično sam siguran da javne rasprave neće ni biti ili će nešto zdrljati da bi se napravilo nekoliko priloga u Dnevniku, i to je sve. Kačio sam pre par meseci negde vebinar u kom je izvršna direktorka Naleda rekla da dostavljači hrane rade po 12 sati, ali ko ih jebe. Dobro, nije baš tako rekla, ali to je suština. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...