Jump to content
IGNORED

Prava radnicima!


Tihajeza

Recommended Posts

1 hour ago, napadaj said:

Vojska ima isto sa učenicima Vojne gimnazije i pitomcima Vojne akademije. Ko završi VA, dužan je da još najmanje osam godina radi pri vojsci, a ako da otkaz ili ga dobije iz određenih razloga, dužan je da naknadi svaki dinar potrošen za njegovo školovanje.

 

Isto važi i za pitomce, odnosno učenike, koji napuste školovanje ili budu izbačeni iz propisanih razloga. Iznosi su vrlo visoki, poznanik je napustio akademiju posle svega dva meseca i morao da plati 1000 evra, tako da bi neko ko bi želeo da ode posle npr. 3 godine rada morao da prati basnoslovnu naknadu.

To smo imali i mi u SVS 10 godina obaveze rada u vojsci.Ili im placas penale a tu se racunalo i koriscenje stomatologa, frizera i brdo nekih stvari koje i ako nisi koristio moras da platis.Za SRO nisu trazili nadoknadu jer je islo kao doskolvavanje. 

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Ovo je imala i moja žena kada su je upućivali iz bolnice na specijalizaciju - da ostane na radu u bolnici 7 godina i 4 meseca od dana polaganja specijalističkog ispita, ili da bolnici vrati sve zarade isplaćene u periodu od 3 godine i 8 meseci dok je bila na specijalizaciji, sa sve zz kamatom, kao ugovornu kaznu. Sudovi prihvataju ove klauzule, i kod nas i napolju - u Hrvatskoj je bio slučaj neke doktorke koja je odmah po specijalizaciji otišla iz bolnice koja ju je poslala (mislim da je bio Slavonski Brod), i posle bila obavezana da bolnici isplati cca 200 hiljada eura. Koliko se sećam, slučaj je došao i do Vrhovnog suda Hrvatske, koji je potvrdio ovu odluku. U ženinom slučaju je pitanje da li bi sud prihvatio ugovornu kaznu, jer je bila čudno napisana (da vrati zarade, a ne da plati ugovornu kaznu u visini zarade), a i visina bi verovatno bila problematična i podložna umanjenju, ali dobro definisane klauzule ovog tipa prolaze na sudu. 

 

https://www.pravniportal.com/neustavna-vracanja-zarada-specijalizacije/

Link to comment
  • 5 weeks later...
Ponudilo sporazumni raskid ili degradaciju radnog mesta uz duplo manju platu.
 
Što? Firma steže kaiš ili...?
Znam da je lako pričati, no čuvaj živce...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
10 minutes ago, John Coltrane said:

Ponudilo sporazumni raskid ili degradaciju radnog mesta uz duplo manju platu.

 

Shit. Drži se.

 

Juče pukla slavina u kuhinji. Doš'o majstor. Stavio novu.

E sad, ovaj majstor napravio kako treba a ja cca dva'es' godina navikla na pogrešno (na koju stranu je topla a na koju ladna) . Ispekla se od juče jedno 268 puta :dry:

Link to comment

Pisao sam vec, spajaju 2 distributerske firme, u drugoj radi hanuma. Ona ima neki info da ce ostati, al i ja sam za sebe bio siguran.

 

Sta sad? Nisam jos odlucio. Verovatno cu uzeti mesec-dva na tom usranom radnom mestu, a vec od veceras trazim novi posao.

Link to comment
12 hours ago, John Coltrane said:

Ponudilo sporazumni raskid ili degradaciju radnog mesta uz duplo manju platu.

 

Znaš da možeš da prihvatiš aneks, a onda tužiš za poništenje aneksa ako im je obrazloženje bezveze i/ili generičko. A često jeste.

Link to comment
Znaš da možeš da prihvatiš aneks, a onda tužiš za poništenje aneksa ako im je obrazloženje bezveze i/ili generičko. A često jeste.
Ja kad sam imao takvu jednu situaciju sećem se da su me pravnici (mislim baš ovde) savetovali da potpišem jer nepotpisivanje je automatski raskid, pa da posle tużim. E sad treba ići na posao u firmu sa kojom si u sporu...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Prihvatiš, tužiš i tražiš drugi posao. Kada ga promeniš, nastaviš sa tužbom i ako uspeš tužiš ih za raliku u plati između trenutka potpisa i prelaska na drugi posao. 

 

Naravno, ako je ponuda za zaključenje aneksa loše napravljena. 

 

Što se tiče promene sistematizacijeopet može da se napada obrazloženje ako je loše napisano, slažem se da je teže ali je i to izvodljivo. Naravno, sve zavisi od detalja konkretnog slučaja.

Link to comment
34 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ja kad sam imao takvu jednu situaciju sećem se da su me pravnici (mislim baš ovde) savetovali da potpišem jer nepotpisivanje je automatski raskid, pa da posle tużim. E sad treba ići na posao u firmu sa kojom si u sporu...



... Shiit has hit the fan...
 

Sve zavisi kakav si karakter. Ja sam u bivšoj firmi imao lika koji je bio direktor sektora, a tužio je firmu jer su ga smenili sa mesta pomoćnika generalnog i tražio da se vrati na taj posao, i ništa mu to nije smetalo da dolazi na posao svaki dan. Na kraju je izduvao i u sporu (jer smo napisali šta treba kako treba i kad treba), a i generalno što se tiče firme.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...