Jump to content
IGNORED

Prava radnicima!


Tihajeza

Recommended Posts

2 hours ago, Frank Pembleton said:


Hvala mogao sam da pretpostavim da ono može ali...
Ipak mora na šalter...



....shiit has hit the fan.

Mora na salter da uzmes pin, ja sam to vadio u Nemanjinoj zavrsio za 5 min

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 months later...

Da pitam ovde...
Ako čovek ode sa 65 godina starosti i 40 godina radnog staža u penziju hoće li on imati "umanjenu" penziju?
Jer vidim da je cifra za godine staža bez obzira na starost 45 godina staža?




...shiiit has hit the fan...

Link to comment

i meni je nejasno:

https://www.propisi.net/nova-pravila-za-penzionisanje-od-2022-godine/

Quote

S druge strane, muškarci u starosnu penziju u narednoj godini idu po starom – sa 65 godina života i 15 godina staža upisanog u radnu knjižicu.

Granica i uslovi za odlazak u prevremenu penziju pomera se od naredne godine i za žene i za muškarce.

Muškarci su ove godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina. Sledeće godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života.

Što se tiče prevremene penzije za dame, uslov za njih ove godine je bio 58 godina i četiri meseca života. Uslov je i da imaju minimum 39 godina i četiri meseca staža. Za narednu je to 39 godina i osam meseci staža osiguranja i najmanje 59 godina života.

Ono što je jednako za oba pola jeste pravilo po kome i muškarci i žene mogu redovno da se penzionišu sa 45 godina staža, bez obzira na starost. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom 45 godina redovno uplaćivali doprinose.

Govoreći o prevremenoj penziji ono što je važno znati jeste da ona košta, odnosno da vam umanjuje primanja. Praktično, penzija će vam biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše za 20,5 odsto od ukupne penzije.

meni su rekli da prevremena = starosna.

 

ovaj posledji pasus bi valjalo da bude opoziciji jedan bitan argument za najavu promena. da bude ukinut.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Moje razumevanje ovoga je da se puna penzija postize na dva nacina:

1. 40 godina staza i 65 navrsenih godina - oba uslova moraju biti ispunjena (tipa ako imas vise staza ili vise godina, dzaba, moras raditi jos dok se ne ispuni drugi uslov)

2. 45 godina staza bezobzira na navrsene godine - ovo mu valjda dodje neka gornja granica za prvi slucaj, tipa da ako si skupio 45 godina rada, ne moras cekati 65.  

Link to comment
4 hours ago, Shan Jan said:

Moje razumevanje ovoga je da se puna penzija postize na dva nacina:

1. 40 godina staza i 65 navrsenih godina - oba uslova moraju biti ispunjena (tipa ako imas vise staza ili vise godina, dzaba, moras raditi jos dok se ne ispuni drugi uslov)

2. 45 godina staza bezobzira na navrsene godine - ovo mu valjda dodje neka gornja granica za prvi slucaj, tipa da ako si skupio 45 godina rada, ne moras cekati 65.  

I ja tako kapiram. 

Link to comment
5 hours ago, djordje geprat said:

i meni je nejasno:

https://www.propisi.net/nova-pravila-za-penzionisanje-od-2022-godine/

meni su rekli da prevremena = starosna.

 

 

 

Starosna penzija: 65 godna života i minimum 15 godina staža ili 45 godina staža bez obzira na godine života

 

Prevremena starosna penzija: 40 godina staža i najmanje 60 godina života (ovo je ono šo se menja u odnosu na prehodne godine, postepeno se povećava minimum godina života za prevrmeenu starosnu penziju)

 

Samo kod prevremene starosrne ide umanjenje od 0.34% mesečno, max 20.4%. Umanjenje je trajno.

Link to comment

I još nešto...
Kada neko otvori bolovanje od, recimo 10 radnih dana, jel na kraju meseca dobija LD umanjen samo za period koji je bio na bolovanju ili sa ceo mesec?




...shiiit has hit the fan...

Link to comment
12 minutes ago, Frank Pembleton said:

I još nešto...
Kada neko otvori bolovanje od, recimo 10 radnih dana, jel na kraju meseca dobija LD umanjen samo za period koji je bio na bolovanju ili sa ceo mesec?




...shiiit has hit the fan...

Samo za dane bolovanja. 

Link to comment
Samo za dane bolovanja. 

Hvala.
Krenulo neko ubeÄ'ivanje, "ako uzmeÅ¡, bolje uzmi mesec da jer svakako primaÅ¡ 65% LD za taj mesec"
Ja kao WTF, jesu nešto menjali?




...shiiit has hit the fan...
Link to comment
  • 3 weeks later...

pa, ne bi se zatrčao u taj žbun ako mi zaista nešto treba

 

većina pružalaca besplatne pravne pomoći danas u svim oblastima prava radi cherry picking, bira slučajeve gde mogu da urade najviše sa najmanje cimanja

 

ako je nešto gde treba polomiti vrat da se izboksuje pravda na sudu onda nikom ništa

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...