Jump to content
IGNORED

Prava radnicima!


Tihajeza

Recommended Posts

Па, или да тражи да се унесе цифра анексом, или да игнорише клаузулу када престане да ради. Пази, цифра може да буде и нешто одредиво типа 1/2 плате, не мора да буде нужно у тачном износу...

Link to comment

Često u tim ugovorima nailazim na te neke penale, zabrane, konkretno kod pomenutog kontroverznog gospodina  je baš onako pravnički brutalalan, te 20.000 evra kazne za svako otkrivanje detalja (sad sam najebo :D), te on je vlasnik svega pa i sve poslovne korespodencije, te zabrana sličnog posla u naredne 3 godine itd...srećom nisam tu radio niti bi mogo u tim uslovima ovo bilo samo kao spoljni saradnik na nekom projektu. Inače ja imam blesavu naviku da te ugovore baš i ne čitam jer i kad je onako najbezazleniji izaziva mi jeziv stres nego samo potpišem ko Tito i to levom rukom. Kapiram da mi i nije neka zaštita.

Link to comment
Па, или да тражи да се унесе цифра анексом, или да игнорише клаузулу када престане да ради. Пази, цифра може да буде и нешто одредиво типа 1/2 плате, не мора да буде нужно у тачном износу...
Čekaj, jel zakonom propisano da mora da postoji naknada za to vreme dok ti "blokira rad" ili može da stoji samo zabrana rada?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Čekaj, jel zakonom propisano da mora da postoji naknada za to vreme dok ti "blokira rad" ili može da stoji samo zabrana rada?



... Shiit has hit the fan...
 

Прописано законом. Али се дешава да у уговору пише да постоји забрана а нема накнаде. Послодавац или не зна или је апп

Link to comment
2 minutes ago, Frank Pembleton said:

Čekaj, jel zakonom propisano da mora da postoji naknada za to vreme dok ti "blokira rad" ili može da stoji samo zabrana rada?



... Shiit has hit the fan...
 

Naknada mora da bude ugovorena.

Link to comment
Naknada mora da bude ugovorena.
Dakle ako nije ugovorena i navedena u ugovoru onda je zapravo nevažeća odredba?
Pitam ono da li bi neko ako samo ima odredbu a ne i nadoknadu tj. ritam i visinu isplate mogao da radi u konkuretskoj firmi kao da ta odredba ne postoji?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
8 minutes ago, Frank Pembleton said:

Dakle ako nije ugovorena i navedena u ugovoru onda je zapravo nevažeća odredba?
Pitam ono da li bi neko ako samo ima odredbu a ne i nadoknadu tj. ritam i visinu isplate mogao da radi u konkuretskoj firmi kao da ta odredba ne postoji?



... Shiit has hit the fan...
 

Управо тако. 

Link to comment

Nemojte mešati NDA (non-disclosure agreement) sa kaluzulom nekonkurisanja. Ja sam sa bivšom firmom potpisao NDA, tj. obavezu da ne smem da otkrivam bilo kakve detalje o poslovanju kompanije u koje sam bio upućen, pod pretnjom debelog penala, a u zamenu za otpremninu, kao i za to da me oslobode ugovorene obaveze nekonkurisanja. Posledica je to da sam dan nakon prestanka rada u bivšoj firmi otišao na novi posao, ali ni dan danas ne smem da otkrivam detalje o poslovanju bivšeg poslodavca koji su mi poznati.

Link to comment

NDA je jako retko u ugovorima sa buranijom. Klauzula nekonkurisanja je često, ali je u 90%+ slučajeva izostavljena naknada. U pitanju je obično potpuno proseravanje, tj ukoliko naknada nije definisana, ne mogu ništa.

Link to comment

Inače ovo što smo pričali o Peconiju, i što je rebnuo onog zaposlenog i nije bila ta klauzula o nekonkurisanju, nego neki aneks ugovora o tome da je on uložio u stručno usavršavanje radnika itd. Uglavnom, radi se o tome da zaposleni ne može jednostrano da raskine radni odnos u roku od 5 godina a da u protivnom ovome mora da isplati 20 000 €...
I sad se ovaj žalio i mislim da ide da smanji cifru...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
32 minutes ago, Frank Pembleton said:

Inače ovo što smo pričali o Peconiju, i što je rebnuo onog zaposlenog i nije bila ta klauzula o nekonkurisanju, nego neki aneks ugovora o tome da je on uložio u stručno usavršavanje radnika itd. Uglavnom, radi se o tome da zaposleni ne može jednostrano da raskine radni odnos u roku od 5 godina a da u protivnom ovome mora da isplati 20 000 €...
I sad se ovaj žalio i mislim da ide da smanji cifru...



... Shiit has hit the fan...
 

Ovo je imala i moja žena kada su je upućivali iz bolnice na specijalizaciju - da ostane na radu u bolnici 7 godina i 4 meseca od dana polaganja specijalističkog ispita, ili da bolnici vrati sve zarade isplaćene u periodu od 3 godine i 8 meseci dok je bila na specijalizaciji, sa sve zz kamatom, kao ugovornu kaznu. Sudovi prihvataju ove klauzule, i kod nas i napolju - u Hrvatskoj je bio slučaj neke doktorke koja je odmah po specijalizaciji otišla iz bolnice koja ju je poslala (mislim da je bio Slavonski Brod), i posle bila obavezana da bolnici isplati cca 200 hiljada eura. Koliko se sećam, slučaj je došao i do Vrhovnog suda Hrvatske, koji je potvrdio ovu odluku. U ženinom slučaju je pitanje da li bi sud prihvatio ugovornu kaznu, jer je bila čudno napisana (da vrati zarade, a ne da plati ugovornu kaznu u visini zarade), a i visina bi verovatno bila problematična i podložna umanjenju, ali dobro definisane klauzule ovog tipa prolaze na sudu. Sva sreća, pa nećemo ovo proveravati, jer joj je obaveza rada istekla u novembru 2018. godine. 

 

EDIT: Nebojša Čović je sa mladim košarkašima u FMP-u potpisivao isto, ali je predviđao neke sumanute iznose, tipa 150 hiljada evra i slično, kao kaznu. Ako bi neki mladi košarkaš hteo da ode bez njegove saglasnosti, slao je Rašu Radovanovića i gomilu nekih advokata da prete tom igraču i njegovoj porodici, a ponekad i razne mutne likove. Ne pitajte odakle znam...

Edited by Ayatollah
Link to comment

Vojska ima isto sa učenicima Vojne gimnazije i pitomcima Vojne akademije. Ko završi VA, dužan je da još najmanje osam godina radi pri vojsci, a ako da otkaz ili ga dobije iz određenih razloga, dužan je da naknadi svaki dinar potrošen za njegovo školovanje.

 

Isto važi i za pitomce, odnosno učenike, koji napuste školovanje ili budu izbačeni iz propisanih razloga. Iznosi su vrlo visoki, poznanik je napustio akademiju posle svega dva meseca i morao da plati 1000 evra, tako da bi neko ko bi želeo da ode posle npr. 3 godine rada morao da prati basnoslovnu naknadu.

Edited by napadaj
Link to comment

Ali bre ovaj je došao kod njega sa diplomom i krenuo da radi odmah, mislim da ipak nije isto kao specijalizacija med. radnika...
No tu se našlo ono govno da posvedoči...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...