Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

3 hours ago, MayDay said:

Rodzere, je l ti smor da nam malo opises kako izgledaju pregovori operativno? Koliko ljudi sa jedne, koliko sa druge strane. Koji je kalibar likova koji su ukljuceni u to. Kakav je scope celog posla. Mislim ako znas iz glave. 

 

Zivo me sve zanima jer ono malo sto sam komunicirala sa EU diplomatama, vrlo emotivno i osvetnicki zvuce. Podseca me na ono: Hell hath no fury like a bureaucrat scorned.

Ne znam otkud ti ideja da ja znam kako pregovori operativno izgledaju? :laugh: Znam vjerojatno manje od tebe, meni čak ni nikakvi EU diplomate ne šapuću na uvce :violin:

 

Prema novinama imaš Selmayra kao Palpatina, Barniera kao Dartha Wadera, i onda neke Moffove kao što su @WeyandSabine i @StefaanDeRynck i raznorazne bezimene Stormtroopere iz Komisije. Svi znaju 100% pouzdano da je 40% ekonomije UK, i to u najvećoj mjeri onaj radno-intenzivni dio, totalno nepripremljen na život izvan EU.

 

A nastup, osvetnički kako kažeš, potpuno podržavam. EU je, bar u pogledu ekonomskog odlučivanja, solidno izbalansirana i dogovorena stvar i neće se izvijati u neke nemoguće oblike da zadovolji bivšu koja ju je odjebala. Imaju paket aranžmane, EEA&carinska unija (full monty), EEA bez CU ili sporazum o pridruživanju, tj. nekakav FTA s par dodataka. Mogu birati što hoće od toga, ali nema miješanja i pogađanja kao s babom na pijaci. Koliko suvereniteta na oltar, toliko sjedala u VIP loži. Ako ne daš ništa, dobiješ isto što i Kanada. Pošteno.

I tu nema osvetništva, samo edukacija, jer prije 2 godine David Davis iskucao je ovo:

što znači da nije imao pojma s čim ima posla, kao i 90 % Britanaca koji zahvaljujući Murdochu znaju samo mitove o bendy bananas.

Link to comment

Prilično dobro opisano stanje stvari u trenutnom rascepu gde Mejova i dalje deo po deo pristaje na realnost, ali ne dovoljno.

 

 

Fascinantno je koliko EU već dve godine ponavlja "ne možete imati određene delove zajedničkog tržišta, sve ili ništa", a dve godine kasnije, Mejova predloži revolucionarni predlog "Je l' možemo da imamo ovaj deo zajedničkog tržišta?"

 

 

Link to comment

Ovog petka će (opet u Chequersu) biti izgleda krucijalni sastanak gde će Mejova reći svima "ovo je plan, ako nećete da ga podržite, napustite vladu", verovatno Borisu, Gouvu i Foksu. Mada teško je reći koja je poenta, jer je EU već rekla Mejovoj da su oba plana od kojih je sastavljen ovaj novi ionako neprihvatljiva.

 

 

 

U međuvremenu, sedim sa dva Britanca pre koji dan, IT sektor sva trojica, povedoše razgovor koliko malih firmi i projekata se seli van UK samo u prošlih 5-6 meseci, ne samo u svetu IT-ja, već svega, na jezivim nivoima. Mediji vrlo slabo izveštavaju o tome jer (1) vlada čiji je posao da drži oko na sličnim stvarima namerno ne pravi studije i izveštaje i (2) jer izgleda sve očiglednije da... većinu ljudi na koje bi to trebalo da utiče jednostavno nije preterano briga. Vrlo malo ljudi koji su glasali za Leave bi promenilo stav dve godine kasnije. I onda je jedan od njih prosto održao mali govor (koji je, videlo se, imao spreman i radio na njemu u glavi).

 

Brexit je nova religija.

 

Da, toliko je prosto. Za ogroman i najveći broj ljudi koji su glasali za njega, religija. Ne idelogija, ne ideja, upravo religija.

Obećana im je zemlja meda i mleka, obećan im raj, obećano je svakome sve, ako se odaberu 10 randomnih ljudi koje brinu imigracija, krive banane, neki čudan koncept birokratije, globalizacija, suverenitet, NHS, radnička prava, poslovi, ekonomija, potpuno različite stvari, obećano im je ticks-all-boxes rešenje u vidu besede na gori koja propoveda da samo treba verovati u to, u Rešenje, i sve će se rešiti i poboljšati. Niko nije išao na detalje kako, štaviše detalji su namerno skrajnuti, jednostavno rečeno, samo treba verovati, izgurati referendum i Spasenje će doći.

 

Njihov izbor pre dve godine je postao emocionalna stvar. Umesto razmišljanja "Hm, da li je ovo bilo pametno, niko nam nije ni pomenuo šta znači single market, customs union, granica sa Irskom, sve što je rečeno da ćemo dobiti nema šanse da ćemo dobiti" - ne. Stvar je postala emocionalna, MOJ TIM JE POBEDIO U UTAKMICI I NEĆEŠ TI TO MENI DA ODUZIMAŠ MAJKU LI TI REMOANERSKU IZDAJNIČKU, koji god tweet thread da se otvori od Faisala Islama ili Laure Kuenssberg kad god je neki pičvajz oko velikih pitanja, ljudi jednostavno polude i urlaju I DON'T CARE I JUST WANT OUT RIGHT NOW NO MATTER WHAT. Ovo je potpuno bukvalno poprimilo mentalitet plemena, gde je povučena jasna distinkcija ko pripada mojoj religiji, a ko su kauri i nevernici.

 

Brexit kao proces za najveći sloj ljudi ne usvaja naučno baziranu studiju, ne dozvoljava ocenjivanje merljivim kategorijama, i ne nudi mogućnost racionalnog dijaloga "šta i kako" (već samo WE WON GET OVER IT). Brexit jednostavno - postoji. Postoji kao magična ideja u koju gomila ljudi veruje no matter what jer svakome od tih ljudi nudi boljitak za baš ono što je njihovom srcu milo. Postoji jer je postao stvar identifikacije, obeležje svojih i naših. Postoji iako je potpuno kontradiktoran sa samim ciljevima Brexita (vraćanje suvereniteta Parlamentu, bliže ujedinjenje UK), i sve i da izazove ustavnu krizu, dovođenje u pitanje opstanak UK kao države, rast antagonizma između Engleske i Škotske, urušavanje ekonomije - nije bitno. Brexit nije logičan i racionalan proces, već čisto emotivni san "samo da se Brexit nekako ostvari i sve će biti super". Postoji poll urađen pre ili tik posle referenduma, da pobeda "Leavea" nimalo ne znači izlazak iz zajedničkog tržišta ili bescarinske unije, da ogromna ljudi koji su glasali za Leave ne žele izlazak iz ovih institucija EU. Sada to ne postoji. Postoji zelotska vizija izlaska iz svega živog što ima veze sa EU, jer bi sve drugo bila izdaja prave Vere.

 

Ili drugim rečima, kao što je to jedan momak odavno primetio, reč je dobrim delom i o nemogućnošću velikog broja ljudi ili njihovim odbijanjem, da razumeju kako stvarni svet funkcioniše. Thread on why Remain can’t understand Leave. Reč je jednostavno o majndsetu koji želi da svet bude prostiji, svet bez komplikacija i pravila, svet gde je sve jednostavno jednostavno i ne postoji neka mistična birokratija, zakoni, regulative i sputavanja. Taj thread je sjajan - detalji nisu bitni, "kako ćemo" nije bitno, HAJDE SAMO DA SE TO NEŠTO URADI. "Brexit is about non detail. That’s its promise. It largely has nothing to do with the EU. It just wants a simpler world". Želja za magičnim rešenjem gde ako verujemo, sve će da bude ostvareno.

 

Čak je i javni narativ na najvišem političkom nivou usvojio potpuno takav rečnik - postoje verni sledbenici i velikodostojnici Brexita, oni koji znaju kako bi izgledalo otelotvorenje Prave Vere, u liku Jacoba Rees-Mogga ponajviše, i postoje drugi. Oni koji su za kompromise preko kojih ne smemo preći, onih koji misle da Papa nije direktni Božiji izaslanik. Svi drugi su jeretici i kauri. Oni žele da im upropaste njihov Brexit, ili da ga razvodne i uprljaju.

 

 

 

Mislim da je svakako zvučalo dosta zanimljivije dok je on to pričao nego dok se čita ovo što sam ja sad napisao, al jebi ga.

Link to comment
3 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Mislim da je svakako zvučalo dosta zanimljivije dok je on to pričao nego dok se čita ovo što sam ja sad napisao, al jebi ga.

Verovatno jeste, ili i ovako je sjajno...

Link to comment

Inače, taj thread koji sam citirao gore je fantastična psihološka studija.

 

 
Quote

 

Alas this (simpler) world no longer exists, which is why Brexit will fail. But it means that trying to engage on detail is pointless. And why things will almost certainly get worse and the UK is likely to crash out of the EU with no detail. Because in Brexitland, ‘no deal’ means ‘no regulations’ or ‘only whatever rules I like.’ It’s a total fantasy. But this is Brexit. And that’s why the two worlds simply don’t understand each other. It’s deeply sad but it looks like a largely pointless dialogue.

 

 
Bullseye. Jednostavno se radi u najvećem broju slučajeva o ljudima koji ne mogu da pojme kako svet funkcioniše. Da ne možeš ni iz ugovora za kablovsku ili mobilni da se iskobeljaš bez kompleksnog procesa i pravila, a kamoli iz EU. Kada kamere na ulici snime evridž Džoa koji mrndža "I just think it should be simpler. They should just go to Brussels, tell 'em WE'RE OFF and close the door on our way out", to je to.
 
Trebalo bi da se desi nešto zaista ogromno, ogromno, odlazak Toyote i Nissana sa severa Engleske i gubitak 15.000 poslova u jako brzom vremenu da se jako jako mali broj ljudi zapita "Možda ovo baš i nije bila dobra ideja". Ali i uprkos tome, najnajnajveći broj ljudi koji je glasao Leave će u takvim stvarima videti sabotažu/zaveru establišmenta ili Liberalne Metropolitske Elite da <neko> želi da kazni Britaniju za njen izbor umesto da je reč o potpuno logičnoj posledici njihovog izbora.
Link to comment

Ma...jednom kad se formira ta unutrasnjepoliticka dihotomija onda realnost spoljnih faktora postane relativna tj ta realnost stize u domaci politicki milje u iskrivljenoj formi. U principu je zbog dinamike politickih odnosa to je jako tesko sada resiti na legalan i legitiman (sa demokratskim legitimitetom) nacin. Da nema A50 koji daje precizan rok to bi moglo da se vuce decenijama (sto bar mi znamo kako izgleda). Ono sto posebno komplikuje razresenje na demokratski nacin je sto raseklina ide preko obe najvece stranke (mnogo bi lakse bilo da se jasno poklapa sa stranackom podelom - izbori i gotovo. Ovako...ne znam

Link to comment
3 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Bullseye. Jednostavno se radi u najvećem broju slučajeva o ljudima koji ne mogu da pojme kako svet funkcioniše. Da ne možeš ni iz ugovora za kablovsku ili mobilni da se iskobeljaš bez kompleksnog procesa i pravila, a kamoli iz EU. Kada kamere na ulici snime evridž Džoa koji mrndža "I just think it should be simpler. They should just go to Brussels, tell 'em WE'RE OFF and close the door on our way out", to je to.

 

"Kakve li ironije", upravo taj Brisel tezi tome da im omoguci bas takav, jednostavan, izlazak. "Moze saradnja pod tim i tim uslovima. Ne svidja vam se. Hteli biste nesto posebno. Ne moze. Cao."

 

BTW, koliko je u tehnickom smislu komplikovan najtvrdji moguci bregzit? 

 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Užasno je komplikovano reći. Najtvrđi mogući Bregzit znači da... na domaćem terenu UK parlament može da usvoji da "dok ne stignemo da ih promenimo", sva EU regulativa donesena u poslednjih 40 godina ostaje na snazi. Ali to je to, na domaćem terenu. Najtvrđi mogući bregzit znači da nema nikakvog dogovora o razdruživanju sa EU, baš ničega, dolazi 30-ti mart 2019, i niko ništa nije dogovorio. To znači, valjda...:

 

- Svi trgovinski ugovori ne samo sa EU, već i sa trećim državama sa kojima UK nema bilateralne trgovinske ugovore, već je pokriveno kroz EU kišobran, prestaju da postoje, i sve se vraća na trgovanje pod STO pravilima i tarifama

- UK izlazi iz carinske unije, i carinski čekpointi se dižu u svakoj, svakoj luci i aerodromu širom UK, Eurotunellu, i počinje carinjenje svega, baš svega što stiže iz EU. Ovo je, dakako, neizvodljivo.

- Zbog ovoga gore, diže se i granica sa Irskom, dabome. Bog sveti zna šta to može značiti za mirovni Good Friday sporazum koji je okončao neprijateljstva

- Regulative o trgovanju ne u dobrima nego uslužne oblasti (najveći deo UK ekonomije)? Who the hell knows. "Passporting" prava za City banke bi smesta bio ukinut, dabome.

- Vizni režim? Ako se smatra da se sve krcka do 29/03/2019 i ne bude dogovora... (bez)vizni režim ne postoji. Da li to znači da UK građanima, i obratno, trebaju vize... valjda?!

- Avio saobraćaj? Ako nema nekog sporazuma između EU i UK i ovo se ne postigne... jebi ga, avioni prestaju da lete.

 

To je "no deal Brexit", što hardlajneri zagovaraju da Mejova preti Evropi. Otprilike pretnja "Držte me da ne prosviram mozak samoj sebi, ali malo krvi će prsnuti i po vama". Sve ostalo su varijacije na temu "Haaarrrrrd Brexit" tipa izlazimo iz zajedničkog tržišta i bescarinske unije, ali da uspeju da iščekićaju neke krucijalne bilateralne sporazume, tipa avio saobraćaj, vize, itd. Ali poslednja odstupnica EU je da neće dozvoliti granicu između Irske i Severne Irske. Britanija to pitanje jednostavno ne može da reši u hard Brexit varijanti. Ako EU ne bude zadovoljna, nema dogovora o tranzicionom periodu, nema dogovora o trgovini, nema ničega.

 

 

Link to comment

Ovome treba dodati da sa Trampom, Italijom i orbanizacijom istocne Evrope, vecina core zemalja EU ima veoma jak motiv da ga sukne Britaniji.

Britanija u politickom i ekonomskom rasulu kao direktna posledica desicarskog populizma bi bila najbolja pokazna vezba za ostale - ukljucujuci i SAD. 

To bi bio prvi veliki i dugorocni rezultat politike desnicarskog populizma koja ce obeleziti sledecu deceniju a mozda i vise:

Paralela izmedju Trampa i Vilhelma II - jos jedne budale na celu imperije

 

Edited by Anduril
Link to comment

Aham, super stivo za one koji misle da je WW1 izbio zato sto se Vili zamerio Nikiju, a obojica Dzordziju ili bese obrunuto, a da je Tramp pao s Marsa da pokvari idilu, dok je jadnim praaavim liberalima ostalo samo da ocajno cupaju kose nad ni iz cega nastalom i metastazirajucem populizmu... :fantom: 

Edited by namenski
Link to comment
10 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

They should just go to Brussels, tell 'em WE'RE OFF and close the door on our way out", to je to.

 
 
ljudi koji je glasao Leave će u takvim stvarima videti sabotažu/zaveru establišmenta ili Liberalne Metropolitske Elite da <neko> želi da kazni Britaniju za njen izbor umesto da je reč o potpuno logičnoj posledici njihovog izbora.

 

Prosle srede se vozim kolima od Londona do mog sela i sat vremena slusam upravo ovo gore od jednog Britanca :isuse:

 

I tacno to sto kazes religija, sta god ja pokusao argumentovano da objasnim - jednostavno ne prima info.

Link to comment

Vaša je jedina sreća što u odnosu na neke druge Remainere kojima ovo dolazi kao 1 antropološki šok, imate iskustva kako izgleda razgovor s gluvima

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...