Jump to content
IGNORED

The Expanse


hazard

Recommended Posts

Tu je uobičajeno prokletstvo pročitane knjige. U knjizi su osnovne stvari mnogo razumljivije postavljene, nego u seriji. Da sam gledao samo seriju, mnogi detalji koji su ključni za radnju bi mi prošli pored nosa, a da ih ni ne primetim.

 

E sad, autor knjige je tip koji je asistent GRRM-a. Koliko god je GRRM opširan u svom opisu, toliko je ovaj štur. Ima skeleton priče i piše samo stvari koje su ključne za glavnu radnju - nema nikakvog "mesa"na tom skeletonu. I to se već na početku da primetiti i malo je dead giveaway. Na primer, čim se pominje "missing riot gear" ili mafioze koji su nestali ili veličinu Nauvooa, znaš da će se to pojaviti kao tema nešto kasnije. Prosto nije mogao da pomene neki detalj i ostavi to kao "dodatnu vrednost". Znaš unapred za svaku stvar da će biti upotrebljena u main questu, najčešće se da unapred pogoditi i kako. Knjige imaju i problem sa likovima - taj Holden, kao praktično glavni lik, je po meni prilično loše koncipiran. Jedan Alex, koji je član njegovog tima maltene i ne postoji kao lik - znaš da imaju pilota koji ih dobro vozi i to je to; treba da pročitaš 800 strana da bi saznao jedan detalj o njemu. Serija je na tom planu pokušala malčice da popravi stvar i razradi likove, ali se vidi da su išli na mišiće i preteruju ubacujući dramu i WTF emotivne ispade likova, menjajući ih ponekad drastično u odnosu na knjigu. Bobbie su recimo ukenjali time, prikazujući je kao totalnog sajkoa. Ali to je sve u suštini krivica knjige, koja nije dala jasnu sliku o nekim stvarima i dozvolila da se stvari tumače ovako ili onako. Što je šteta, jer ceo taj inicijalni set up, sa kolonizacijom sunčevog sistema, političkom situacijom i rasporedom snaga je vrlo zanimljiv i solidno postavljen - vidi se da se neko vreme fermentirao u glavi autora. Za razliku od onoga šta je došlo kasnije. Sidžaj u seriji mi se dopada, mada kako radnja odmiče, da se videti da serija kuburi sa budžetom.

Link to comment

Ako bi neko mogao da mi pojasni

 

šta je video na velikom ekranu onaj političar, pa je odmah otrčao kod indijke i priznao svoju umešanost u projekat sa Maoom i protomolekulom?

 

 

ili je video hibrida čoveka i protomolekula, kojeg je proizvela Maoova korporacija (što ja mislim da je slučaj), ili je video izveštaj šta se dešava na Veneri...

 

Link to comment

Jebse. Došao sam samo da ovo isto napišem, od slova do slova.

 

 

Jebse i ti. I ovo htedoh da reknem.

 

Je l' da da je Expanse najgotivnija serija jos od ne znam kad je l' da je l' da :fantom:

Link to comment

Tu je uobičajeno prokletstvo pročitane knjige. U knjizi su osnovne stvari mnogo razumljivije postavljene, nego u seriji. Da sam gledao samo seriju, mnogi detalji koji su ključni za radnju bi mi prošli pored nosa, a da ih ni ne primetim.

 

E sad, autor knjige je tip koji je asistent GRRM-a. Koliko god je GRRM opširan u svom opisu, toliko je ovaj štur. Ima skeleton priče i piše samo stvari koje su ključne za glavnu radnju - nema nikakvog "mesa"na tom skeletonu. I to se već na početku da primetiti i malo je dead giveaway. Na primer, čim se pominje "missing riot gear" ili mafioze koji su nestali ili veličinu Nauvooa, znaš da će se to pojaviti kao tema nešto kasnije. Prosto nije mogao da pomene neki detalj i ostavi to kao "dodatnu vrednost". Znaš unapred za svaku stvar da će biti upotrebljena u main questu, najčešće se da unapred pogoditi i kako. Knjige imaju i problem sa likovima - taj Holden, kao praktično glavni lik, je po meni prilično loše koncipiran. Jedan Alex, koji je član njegovog tima maltene i ne postoji kao lik - znaš da imaju pilota koji ih dobro vozi i to je to; treba da pročitaš 800 strana da bi saznao jedan detalj o njemu. Serija je na tom planu pokušala malčice da popravi stvar i razradi likove, ali se vidi da su išli na mišiće i preteruju ubacujući dramu i WTF emotivne ispade likova, menjajući ih ponekad drastično u odnosu na knjigu. Bobbie su recimo ukenjali time, prikazujući je kao totalnog sajkoa. Ali to je sve u suštini krivica knjige, koja nije dala jasnu sliku o nekim stvarima i dozvolila da se stvari tumače ovako ili onako. Što je šteta, jer ceo taj inicijalni set up, sa kolonizacijom sunčevog sistema, političkom situacijom i rasporedom snaga je vrlo zanimljiv i solidno postavljen - vidi se da se neko vreme fermentirao u glavi autora. Za razliku od onoga šta je došlo kasnije. Sidžaj u seriji mi se dopada, mada kako radnja odmiče, da se videti da serija kuburi sa budžetom.

 

Meni je ovo zapravo OK i osvezavajuce. Valjda sam zamoren gledanjem GoT i uranjanja u ASoIaF univerzum gde imas milion prica sa strane, razradjivanje zamisljenog univerzuma do najsitnijih detalja (nesto u cemu GRRM u potpunosti prati Tolkina - iste metode, samo drugaciji motivi i ishod). Ume to da smori, da trazi previse od mozga gledaoca/citaoca koji bi da se razonodi jednom nedeljno. Cak i u SW serijalima to ume da smara, koji su mnogo "plici" od GoT i Tolkina. Meni se svidja kako u Expanse-u vodjen radnjom (koja je relevantna za glavni tok price) ti otkrivas mic po mic detalje, kao npr. kada Bobi luta ulicama trazeci okean i nalece na onu ulicnu sirotinju. Svet serije je uverljiv i zanimljiv, ali u isto vreme odrzava "distancu" i ne zamara te previse, vec ti je fokus dok gledas na glavnoj radnji.

 

Knjige nisam citao, tako da nemam sad tu perspektivu sta se promenilo i sl. (sto mislim da mi je bolje, jer sam fokusiran na seriju - zato mogu i vise da uzivam u gledanju GoT recimo od onih koji su citali knjige, i vise sam uzivao u LOTR filmovima jer je proslo mnogo godina izmedju mog citanja i gledanja, a nikada nisam bio zagrizeni Tolkenovac).

Link to comment

ove scene sa marsovkom su tanke, glumci su jadni, ali na kraju se lepo se i postepeno integrisala u siri kadar, mada moglo je to bolje

nisam nasao 8 i 9 epizodu pa sam skinuo 10 direkt i gledao bez problema, serija ima puno praznog hoda.. a u isto vreme drzi paznju, uvlaci u svoj svet

ima par "jakih" glumaca koji drze seriju + 3D opija, ostalo su prvi macici za vodu

najvise mi se svidja geneticka raznolikost humanoida koji glume i glumataju i paralele koje se vode sa realnoscu 

Edited by bosque
Link to comment

Meni je ovo zapravo OK i osvezavajuce. Valjda sam zamoren gledanjem GoT i uranjanja u ASoIaF univerzum gde imas milion prica sa strane, razradjivanje zamisljenog univerzuma do najsitnijih detalja (nesto u cemu GRRM u potpunosti prati Tolkina - iste metode, samo drugaciji motivi i ishod). Ume to da smori, da trazi previse od mozga gledaoca/citaoca koji bi da se razonodi jednom nedeljno. Cak i u SW serijalima to ume da smara, koji su mnogo "plici" od GoT i Tolkina. Meni se svidja kako u Expanse-u vodjen radnjom (koja je relevantna za glavni tok price) ti otkrivas mic po mic detalje, kao npr. kada Bobi luta ulicama trazeci okean i nalece na onu ulicnu sirotinju. Svet serije je uverljiv i zanimljiv, ali u isto vreme odrzava "distancu" i ne zamara te previse, vec ti je fokus dok gledas na glavnoj radnji.

 

Knjige nisam citao, tako da nemam sad tu perspektivu sta se promenilo i sl. (sto mislim da mi je bolje, jer sam fokusiran na seriju - zato mogu i vise da uzivam u gledanju GoT recimo od onih koji su citali knjige, i vise sam uzivao u LOTR filmovima jer je proslo mnogo godina izmedju mog citanja i gledanja, a nikada nisam bio zagrizeni Tolkenovac).

 

 

Spoilers ahead!

 

 

Čekaj, kritikuješ GRRM-a, a nisi čitao knjige?  :s_d:  Ti wtf side questovi bez smisla u GoT seriji su ionako bili improv autora serije - u knjizi je to uglavnom leglo u globalni mozaik. Meni GRRM-ov deskriptivni stil leži (možda baš zato što može da sakrije drvo u šumi), ali stoji da nije toliko pogodan za ekranizaciju - pogotovo kad ti je budžet relativno ograničen. No prednost tog opisivanja detalja kod GRRM-a je u tome da nema šanse da nas dvojica čitaoca zamislimo scenu na sasvim različit način (iako i on ume da se zanese ponekad). Kod Corey-a je stil naprotiv toliko štur, da je praktično kontraproduktivan. Ako pomene kantu za đubre, znaš unapred da je u njoj bomba ili će na drugi način biti ključna za radnju, inače je ne bi ni pominjao. Ili, kontra-efekat šturosti u interpretaciji: pominje da je Eros bio prepun kockarnica, ali ne kaže šta i kako - u grandioznom Las Vegas stilu ili u stilu dva tipa iz Loznice koji nabadaju poker aparat na železničkoj stanici uz mlako pivo. Zato je meni, koji sam čitao malčice nezgodno kad vidim da su ovi autori serije neke stvari drugačije sebi predstavili (a znam da nisu oni krivi, nego knjiga). Što je uvek OK, dokle god ne menjaju glavnu radnju i likove, odnosno njihove karaktere.

 

Miler je bio najbolji (najkompleksniji i najharizmatičniji) lik, ali je utepan. Holden je po meni kilavo postavljen lik, ali ga ovaj glumac tako i glumi. Amos (mehaničar) je interesantan lik, šteta što ga malo više i bolje nisu razradili u seriji. Aleks (pilot) je tabula raza, jer se u knjigama jako slabo pominje. Bobbie (Marsovka) je po meni čista stativa, da li zbog lošeg kastinga ili loše režije. Avasarala (baba Indijka) takođe. Ne mogu da verujem da iz tog hindu poola nisu mogli da nađu nekog boljeg za tu ulogu. I da bude foul mouthed opakiji lik, kako dolikuje.

 

Celu tu helio-političku pozadinu i igru su u seriji uprostili i, naravno, prilično skratili. Meni se taj deo baš dopada, kao i taj naučni odnosno naučno-fantastični aspekt problema i mislim da je šteta što se serija polako koncentriše uglavnom na akciju. Sa druge strane, nemaju budžet da se otvore za te akcione scene. Ona akcija kad su išli da zauzmu Toth stanicu koja je skupljala podatke sa Erosa je bila fantastična u knjizi, dok u seriji nije trajala ni dva minuta.

Link to comment

Ma ne kritikujem ja GRRMa, niti koncept takvog pisanja uopste, volim ja imaginarne svetove u koje mozes da uronis. Samo sam rekao da sam se malo umorio od toga, pa mi je osvezenje da gledam seriju u kojoj to nije fokus, i ako ima jako interesantan imaginarni svet o kome bi moglo da se detaljise u nedogled.

 

Razumem ja tebe skroz, i ja bi mozda bio u fazonu wtf da sam procitao knjige, nego nemam tu referentnu tacku i onda mi je sve kul. :D

 

Btw, za razliku od drugih ekranizacija (uklj. i GoT), ovde autori knjiga (obojica) rade vrlo direktno na seriji. Tako da se verovatno blize prate njihove zelje i koncepti nego u drugim slicnim serijama. Ko zna, mozda sami autori namerno rade nesto drugacije u seriji nego u knjizi. Ili mozda se tek sad vidi ono sto su autori hteli da citaoci vide dok su citali knjige, ali nisu uspeli to opisu recima kako treba :D

Link to comment

Ako nekome nije jasno zašto se projekat protomolekularnih mešanaca zove ,,Kaliban", nek izgugla - nije džaba uzeto to ime :)

 

Fali samo Prospero u seriji  :happy:

Videli smo i mutant-kalibana u ovoj epizodi koji je..

 

.....nastao genetskim zapetljancijama proto molekula sa onom bolesnom decom na Ganimed stanici.

 

 

Koliko sam skontao, Maoova korpracija je razvila mutante i nudi ih Marsu ili Zemlji kao ulitmativno oružje. Ispravite me ako grešim.

 

 

 

E da, Expansara zakiva! :thumbup:  

Link to comment

Fali samo Prospero u seriji  :happy:

Videli smo i mutant-kalibana u ovoj epizodi koji je..

 

Koliko sam skontao, Maoova korpracija je razvila mutante i nudi ih Marsu ili Zemlji kao ulitmativno oružje. Ispravite me ako grešim.

 

 

 

 

Jeste, ukrali su decu koja usled genetskog felera nemaju ispravan imuni sistem i onda su pokušali da prave hibride od njih. I nudili su ih istovremeno i Marsu i Zemlji, pa ko ponudi više. Nisam gledao poslednju epizodu pa ne znam da li se vidi ko je dao više. Ili to čuvaju za kasnije.

 

U prvoj sezoni je početne eksperimente radila offshore kompanija Protogen, koja je nakon clusterfucka sa Erosom bila razmontirana. Mao se izvukao, jer je kao odmah svedočio protiv Protogena (u knjizi je Protogen usko sarađivao sa Maoovom korporacijom, dok je u seriji prikazano kao da mu je to još jedna od njegovih firmi).

 

Tu su autori serije napravili malu rupu u priči. Poenta je bila da su Miler i Džuli spljeskali Eros o Veneru. Jedini preživeli primerak protomolekule za koji se znalo je Holdenov tim uzeo iz onog napuštenog stealth broda Anubis, odakle je Džuli pobegla i gde se zarazila. Nisu otvarali sef, prosto su bili isekli ceo sef zajedno za zidom. I taj sef je Holden dao Fredu Džonsonu u zamenu za pomoć (u knjizi). I upravo su se zbog toga posvađali i razišli Holden i Fred, jer je Holden mislio da je Fred "unovčio" taj navodno jedini primerak protomolekule i da se zbog njega desilo svo to sranje na Ganimedu. U seriji su se razišli zbog nekog glupog prozaičnog razloga ("ne sviđa mi se tvoj džemper!").

 

U seriji je pak Holden dao instrukcije Naomi da pošalje taj primerak ka Suncu radi uništenja, a ona je u nekom wtf iznenadnom napadu belterskog otadžbinskog zanosa izvrdala to njegovo naređenje i ostavila je raketu sa time tu negde u Beltu, rekavši da ju je uništila. I taj detalj se u seriji više ne prati. Moguće je da će pokušati da iskoriste to kao izvor protomolekule za te nove eksperimente, mada hronološki to ne odgovara nikako, jer su sa eksperimentima nad hibridima počeli daleko pre toga.

 

 

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...