Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

1 minute ago, Anonymous said:

 

Kao i ozbiljno programiranje, grešiš. Neko će i dalje morati da pravi drajvere, BIOS-e i slično, ali toga neće biti na komtrejdovim bilbordima. 

 

Verujem, nisam iz struke™.

Link to comment
2 minutes ago, Anonymous said:

Kao i ozbiljno programiranje, grešiš. Neko će i dalje morati da pravi drajvere, BIOS-e i slično, ali toga neće biti na komtrejdovim bilbordima. 

COBOL ce i dalje biti u modi... 

Link to comment
1 minute ago, Anonymous said:

FORTRAN.

To apsolutno nije upitno - naravno da ce Fortran biti u upotrebi - ja samo kazem da ce i COBOL i dalje biti u modi... 

:Fortran 4 

Link to comment
1 minute ago, iDemo said:

To apsolutno nije upitno - naravno da ce Fortran biti u upotrebi - ja samo kazem da ce i COBOL i dalje biti u modi... 

:Fortran 4 

nemojte da zbunjujete devojčicu sa tim strašnim izrazima :D

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

inženjeri raziđite se!

 

Ne zajebavaj, imam završene kurseve i iz kobola i iz fortrana (ozbiljno), koje bačene pare.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Anonymous said:

 

Ne zajebavaj, imam završene kurseve i iz kobola i iz fortrana (ozbiljno), koje bačene pare.

nista ne kuva tako dobre spagete kao Fortran

 

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Anonymous said:

 

Ne zajebavaj, imam završene kurseve i iz kobola i iz fortrana (ozbiljno), koje bačene pare.

Ja sam to reshio jos u srednjoj, posle k'o covek otisao da ucim za inzenjere...

Link to comment

 

1 minute ago, 3opge said:

nista ne kuva tako dobre spagete kao Fortran

 

 

Špageti, to!

 

Kako je išlo, GOTO statement going harmfull, Dijkstra.

 

Jebaće nam mater dežurni moderator na kraju.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Anonymous said:

 

 

Špageti, to!

 

Kako je išlo, GOTO statement going harmfull, Dijkstra.

 

Jebaće nam mater dežurni moderator na kraju.

Samo nek' prebaci "gde treba" i nema zime. Ono GOTO GdeTreba.

Link to comment
34 minutes ago, 3opge said:

nista ne kuva tako dobre spagete kao Fortran

 

Ja sam radila diplomski na fortranu al sad bolje od tog fortranisanja kuvam špagete :D no ostalo je da i dalje  umem dobro programerima da objasnim šta mi treba ;)kako smo došli do ove patkometrije  o zanimanjima , kao da nas malo troluje omladina :D Elem , i ovaj matori inženjer se i dalje  muva po protestima  i ne znam na čemu se to zasniva al ne gubim nadu da  bar penziju neću dočekati  pod ovim dramoserom

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

 

 

Nemoj da se ljutiš, ali ti si ta koja tragično površno shvata kako funkcioniše svet. 

 

Srž problema je to što mešaš individualno i kolektivno na najgori mogući način. Da, za pojedinca je trenutno najbolje da bude programer - sve super, posao tražen, plaćen više nego solidno, kičma ne boli a država (još) ne oporezuje pare koje ti spolja stižu. Samo što to nije i nikada neće biti opcija za većinu nas. Neće niko nikada živeti u nekoj digitalnoj utopiji gde jedni drugima programiramo™ robu i usluge dok fizičke poslove obavljaju roboti.

 

Svako ko ovako ofrlje preporučuje deci da "uče programiranje" prosto ne razume razliku između Ja i Mi. Vođena najprimitivnijom logikom, rezonuješ "ako je meni dobro, što ne bi bilo i vama" osim što tako ništa živo ne funkcioniše. Programerima je danas dobro samo zato što ih je relativno malo, pa su traženi i dobro plaćeni. Što ih više bude, to će im svima biti gore.

 

"Learn 2 code" je krilatica kojom se po Americi vitla već poprilično dugo, i to iz vrlo jednostavnog razloga - potrebna je što jeftinija radna snaga. Ako bi dovoljno klošara iz Atlante ili Detroita naučilo da programira, bili bi plaćeni jeftinije nego što su danas plaćeni programeri iz Bangladeša ili Srbije, imali bi kakav-takav posao i ne bi povremeno divljali po ulicama kao što sad divljaju kad su prinuđeni da savijaju kese u Wallmartu. 

 

Ukratko, budućnost koju ti zamišljaš u kojoj čete mladih programera kuju bodočnost za fine pare kakve danas mlati šačica njih... ta budućnost prosto nije moguća. Te čete mladih programera će moći samo da zarađuju crkavicu kakvu danas zarađuju motači kablova.

 

Pakleni plan da se od klošara u Detroitu stvori još jeftinija radna snaga? Nemoj da se ljutiš, sinko, ali to je teorija zavere. Ne znam da l si čuo za taj pojam? To je kad neko odvali nešto što je potpuno nemoguće dokazati i ne zasniva se ni na jednoj činjenici. Tipa, sad ja da kažem, svetom upravljaju vanzemaljci. Pazi, sasvim je moguće da upravljaju! Ali ne znam kako ćemo to dokazati. Tako da, to ćemo preskočiti jer se nadam da su diskusije na ovom forumu makar iznad nivoa teorija zavere ili bi barem trebalo da budu. :) Osim ako nema neki topik Treće oko.

 

To da programiranje ljude u Srbiji izbavlja iz bede je nepobitna činjenica. Filozofija ih ne izbavlja, slikarstvo ih ne izbavlja. Da krenemo od budućnosti. Zakoči, sinko. Ja ne pričam o budućnosti, ja pričam o sadašnjosti. Danas, ovog dana, u Srbiji, je programiranje spas. Nemam pojma kakve utopije i distopije nas čekaju u budućnosti sa četama programera ili bez njih. Ali znam ne mali broj primera ljudi, mene, ljudi iz moje porodice, mojih bliskih prijatelja, koji su stali na normalne finansijske noge zahvaljujući programiranju. Na primer, moj prijatelj je završio jedan od fakulteta za uništavanje ljudskih života, dakle, filozofiju. Šta je mogao čovek s tim? Da se slika! Naučio za nekoliko meseci programiranje, posle par godina zaposlenja u Bgu je imao platu 1500 evra - to je bilo pre neku godinu. I evo ga sad izdržava ženu, decu, po njihovim rečima, predivno im je. Trenutno bira da li da ostane u Srbiji ili da ode u jednu lepu zemlju Zapadne Evrope.

 

Da li je on genije? Ne. Apsolutno svako ko ima elementarnog mozga i pameti može da nauči programiranje. Oni koji pričaju da to nije za svakoga i slično su ljudi koji bi pre 200 godina rekli da učenje čitanja i pisanja nije za svakoga i da čete i armije pisača i čitača su utopija i kad svi budu znali da čitaju i pišu opašće vrednost tih umeća.

 

Da li su potrebne godine da se nauči programiranje? Ne. Da li može da se nauči kad si mator i izlapeo? Da. Jedna genijalna stvar u vezi sa programiranjem je što možeš sa 40 godina da ga naučiš za nekoliko meseci i kreneš da zaradjuješ pare. I to sam kod svoje kuće. Možeš i da radiš od svoje kuće. S kojim drugim zanimanjem to možeš? Da ne možeš možda sa 40 i porodicom da rešiš da postaneš lekar? Kako da ne. 

 

Što rekoše u Peščaniku, ako vam je dobro, onda ništa. Ali ako ste završili sociologiju i očajavate jer nemate da kupite deci hranu ili živite na selu koje je propalo i živite od ćaletove kinte iz Rusije onda možda nije loše da se razmisli o tome umesto da se zahteva dodatni ispitni rok na pomenutoj sociologoji.

 

Da bi se videlo kako svet funkcioniše, mogu da se potraže neke činjenice. Recimo, šta su danas najtraženija zanimanja? Ali avaj, kad je neko prosto rodjen da bude kovač ili klesač hijeroglifa ili možda pisac ili neki strašno uzvišeni filozof koji nam je samo on falio onda sam mora da kuka kako niko neće da mu plati. Možda daktilograf? To je jedno lepo zanimanje, ne znam kako je izumrlo.

Link to comment
Just now, James Marshall said:

Život nije samo kodiranje, ti si tamo u tom postu ispljuvala sve koji su izabrali nešto drugo. Niti je sve i u parama, ali za takva shvatanja treba i malo širine, a vidim sa kakvom širinom pričam. 

 

Je l bi mi verovao kada bih ti rekla da da mi ti nisi rekao ja bih mislila da je život samo kodiranje?

 

Vidim ja kolika je tvoja širina, ne vidiš dalje od svog nosa. Je l znaš nekog ko ima bolesno dete a nema pare da ga leči? Je l znaš nekog ko je jedva pokretan i živi sa starom majkom na selu od sve zajedno 15,000 din mesečno? Vidiš, ja znam. Uzvišene ideje su prelepe i definitivno ima u životu još nekih stvari osim programiranja (to sad uvidjam zahvaljujući tvom postu) ali kad ljudi imaju ovakve probleme, onda bi samo da ih reše. Da kupe lekove za dete, da imaju šta da jedu. Slabo ko će se najesti od andragogije i ostalih katastrofalnih budalaština kojima ima smisla da se bavi 10.000X manje ljudi nego što ih se u Srbiji bavi. Ja pričam o četama i armijama besposlenih andragoga, filozofa, istoričara umetnosti, slikara, vajara... Uništeni životi! 

 

Kakva je to širina duha, da se ne vidi glad i patnja sopstvenog naroda?

 

 

Link to comment
4 hours ago, ravena said:

 

daj prestani vise da lupetas. koliko ti nisko misljenje imas o svom pozivu ako mislis da svako moze time da se bavi? znas li da se ljudi razlikuju? znas li da nisu svi talentovani za sve? hajde svi da se bavimo fudbalom od malih nogu. nema veze sto pola ne zna da sutne loptu, tu su pare!

jos nesto. ljudi od 23,24,25 godina nisu deca.

i jos nesto. sta je svrha ovog protesta, prosvetlite me. ukinut policijski cas, postigli su sta su hteli, sta sad sede? malo druzenja sa sebi slicnima? radost jer jos neko nije za vucica?

Zdravo, samo da te zamolim da ne lupetaš tako katastrofalno, teško je čitati, bole oči od toliko lupetanja. I da te pitam, je l lepo kad ti neko kaže da lupetaš? Izuzetno, zaista.

 

Šta je svrha protesta studenata nemam pojma. Ja sam rekla da sam se smorila kad sam videla da im je zahtev produženje ispitnog roka. Takav zahtev može da dodje samo iz lenjosti i nemanja pojma. I to je tužno. S takvim zahtevima nikom neće biti bolje. S druge strane, ja verujem da bi bilo bolje kada bi svako gledao kako da svoju porodicu obezbedi pre svega finansijski. Jer, kao što reče Venjamin Kaverin u Pred ogledalom, biti siromašan udvoje je nepodnošljivo. Spoiler: i zato se nikad i nisu smuvali, ako je neko od vas ovde uzvišenih duša koje me napadate ikada uopšte pročitao tu knjigu. ;)

 

Mani me te žalopojke nisu svi za programiranje. Baš jesu. Apsolutno svi. Svaka šuša koja ume da sabira i množi može da nauči da programira. Već sam napisala, svi ste naučili da čitate i pišete, ne vidim što ne biste i programiranje. Nije svako za lekara i nije svako za operskog pevača i nije svako za foto modela. Ali bogami batice lepota programiranja je u tome što je sve što je potrebno da postaneš programer dobra volja. Ni specijalan talenat ni specijalna pamet.

 

Razmisli koliko ti nisko mišljenje imaš o sebi i o drugim ljudima kad misliš da samo posebni ljudi mogu da se bave nekim stvarima? Bio je sjajan tekst u Njuzu svojevremeno gde objašnjavaju Srbima kako je Djoković postao broj 1 zato što je radio i radio i radio. Jedan slučajni prolaznik kaže: šta, on je postao najbolji samo zato što je trenirao svakog dana po 7 sati? Pa tako sam i ja mogao da postanem broj 1! E, to je taj mentalitet. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...