Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Bebe drage, umreću... moram da učim DFT i stim u vezi da savladam C++ ili Fortran.

Ne želim da budem programerka, ali moram da naučim jer tako pozicija zajteva. Zapravo moram da ga znam na nivou predavača na bachelor i master studijama.

 

 

gde i sa čim da počnem?

Edited by MilenaS
Link to comment
Bebe drage, umreću... moram da učim DFT i stim u vezi da savladam C++ ili Fortran.
Ne želim da budem programerka, ali moram da naučim jer tako pozicija zajteva. Zapravo moram da ga znam na nivou predavača na bachelor i master studijama.
 
 
gde i sa čim da počnem?
Mislim da si malo zakasnila sa učenjem c++, to se uči dok si mlad ili se ne uči uopšte...
Link to comment
1 minute ago, radisa said:
10 minutes ago, MilenaS said:
Bebe drage, umreću... moram da učim DFT i stim u vezi da savladam C++ ili Fortran.
Ne želim da budem programerka, ali moram da naučim jer tako pozicija zajteva. Zapravo moram da ga znam na nivou predavača na bachelor i master studijama.
 
 
gde i sa čim da počnem?

Mislim da si malo zakasnila sa učenjem c++, to se uči dok si mlad ili se ne uči uopšte...

Pa ovi sa postdoca i laboratorij DFT su meni rekli da su krenuli u 3 ili 4 godini faksa. Mislim ja cu sledece godine 30

Link to comment
Pa ovi sa postdoca i laboratorij DFT su meni rekli da su krenuli u 3 ili 4 godini faksa. Mislim ja cu sledece godine 30
A znaš ti bilo koji programski jezik?
Link to comment
1 minute ago, radisa said:
3 minutes ago, MilenaS said:
Pa ovi sa postdoca i laboratorij DFT su meni rekli da su krenuli u 3 ili 4 godini faksa. Mislim ja cu sledece godine 30

A znaš ti bilo koji programski jezik?

Iskreno NE. Mrzim programiranje. ali nema leba za mene ako ne savladam computational methods.

 

Ja ni R nisam mogla da savladam. Radila sam neke analize u SPSSu.

Znam Arduino da iskodiram, tj da povezem senzor. Ali ne razumem šta i kako to radi.

Link to comment
Iskreno NE. Mrzim programiranje. ali nema leba za mene ako ne savladam computational methods.
 
Ja ni R nisam mogla da savladam. Radila sam neke analize u SPSSu.
Znam Arduino da iskodiram, tj da povezem senzor. Ali ne razumem šta i kako to radi.
[emoji38] i hoćeš bez ikakvog znanja programiranja da učiš najteži programski jezik i to sa 30 godina... I to da ga naučiš do nivoa predavača...

Pa sretno, šta da ti kažem..
Link to comment
On 13.1.2018. at 1:20, Velocipede said:

Koristan link svima koji uče: https://www.visualstudio.com/dev-essentials/

Besplatnom registracijom dobijaju se razni benefiti, između ostalog besplatan full pristup Pluralsight-u na 3 meseca, DataCamp-u na 2 meseca, Premium LinkedIn Learning-u 3 meseca, kredit na Azure platformi, pristup kursevima na Xamarin University-ju, Linux Academy 2 meseca subscription...

 

imas na pluralsight C++ path

Edited by zema
Link to comment
23 minutes ago, radisa said:

emoji38.png i hoćeš bez ikakvog znanja programiranja da učiš najteži programski jezik i to sa 30 godina... I to da ga naučiš do nivoa predavača...

Pa sretno, šta da ti kažem..

Ja neću niti želim.

Ja moram. c++ ili Fortran.

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

emoji38.png i hoćeš bez ikakvog znanja programiranja da učiš najteži programski jezik i to sa 30 godina... I to da ga naučiš do nivoa predavača...

Pa sretno, šta da ti kažem..

 

A zasto je to toliko tesko za poverovati?

 

 

Link to comment
12 hours ago, 3opge said:

mene samo zanima koji bolidi danas nekome predlazu da uci fortran?! 

 

 

 

kao ta dva jezika se korsite za hemiju i DFT, c++ ili fortran. Što? jako cenjen jezik je fortran za simulacije.

Link to comment
13 hours ago, 3opge said:

mene samo zanima koji bolidi danas nekome predlazu da uci fortran?! 

 

 

 

 

Fortran je prvi izbor kada je u pitanju number crunching na superkompjuterima. Po brzini je uporediv sa c-om, ali je pogodniji za resavanje raznih problema. Na masini na kojoj ja pustam svoje kodove, 80% koda je u Fortranu.

Link to comment
16 hours ago, MilenaS said:

Bebe drage, umreću... moram da učim DFT i stim u vezi da savladam C++ ili Fortran.

Ne želim da budem programerka, ali moram da naučim jer tako pozicija zajteva. Zapravo moram da ga znam na nivou predavača na bachelor i master studijama.

 

 

gde i sa čim da počnem?

 

Fortran ima steeper learning curve od C-a. Veci problem je sto mrzis programiranje. Zaboravi na tu odbojnost i mozes da naucis koji god jezik hoces. R je kao i python potpuno druga prica jer su interpretatori, tj. izvrsavaju se komanda po komanda (za razliku od jezika koji zahtevaju kompilaciju) i MNOGO su laksi za ucenje, ali MNOGO sporije se izvrsavaju i, u zavisnosti od problema, neke stvari ne mogu u njima da se urade.

 

Ovde imas odlican pocetak:

https://web.stanford.edu/class/me200c/tutorial_90/

 

S prakticne strane, uzmi neki program iz te grupe za koju ces raditi, i kreni polako da ga menjas.

 

Vazno je da ustanovis koji compileri su ti na raspolaganju. Sa Intelovim ifortom je lakse raditi, brzi je, ali dozvoljava vise odstupanja od standarda sto je najcesce losa ideja. Gfortran je besplatan i ako radi u njemu, radice i pod intelom. PGF je negde izmedju. Sve ostale opcije izbegavaj.

 

U Fortranu kao i u C-u, najzajebanije je da naucis da efikasno debuggiras. Tu trazi pomoc, ne da ti neko trazi bugove po kodu, vec da te nauci kako ti to da uradis. Ako krenes da otkrivas toplu vodu, proci ce ti godine.

 

Sta ti je DFT - diskretni Fourier? Ako da, sta ima tu da se programira? Mislim, imas gomilu optimizovanih biblioteka koje ga racunaju brze nego sto ces ti uspeti da isprogramiras za tri zivota.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...