Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

lol indija, pa oni imaju pristup jeftinom svežem voću i povrću preko cele godine, mi imamo zimu i cene da se smrzneš na pijacama voća i povrća u periodu od novembra do juna

Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mracite nenormalno. Poenta je da se proizvodi onoliko hrane koliko je biznis isplativ. Da je vise isplativo gajila bi se psenica jos vise u Rusiji, u Brazilu bi se umesto biljaka za biodizel gajile bijlke za ishranu a u Africi bi se umesto nacionalnih parkova prosirile farme. 

 

Pravi problem gladnih danas nije nedostatak hrane vec sto njihove drzave ne prave sistem gde oni mogu da kupe hranu. Dakle, vise welfarea, vece minimalne plate, vise eksponencionalnog oporezivanje i sve ce biti u redu.

 

Dati svima po laptop sa free netom i ubrzo ce deca da gube vreme po drustvenim mrezama, forumima i gledajuci TV a manje razmnozavajuci se kao zecevi ^_^

 

A onda i hipsterske NGO mogu da dovlace razne induse da objasnjavaju kako se zivi bez mesa :thumbsup:

Link to comment

Ti proteini nisu isti kao proteini zivotinjskog porekla - imaju drugaciji aminokiselinski sastav. Ukidanjem mesa ili drugih namernica sa proteinima zivotinjskog porekla organizam se lisava aminokiselona koje ne moze sam da proizvede i to je vrlo opasno i stetno. Proteini biljnog porekla imaju mnogo manju biolosku iskoristljivost od ovih proteina. Ja recimo svoje dete nikada ne bih ohrabrivao da se hrani na taj nacin.

 

reci, koja konkretna amino-kiselina se ne moze dobiti iz kombinacije namirnica koje nisu meso? Da ti pomognem, ima ukupno 9 esencijalnih ak.

Link to comment

Naprotiv, to je dokaz da veliki broj ljudi vekovima uspeva da zivi bez mesa.

Sem ako ne misliš da su to nekakvi drugačiji ljudi, odnosno neljudi.

Taj "dokaz" nista ne vredi svetu koji je uvek trosio vise od nekog drugog kraja sveta, koji ima sasvim drugaciju kulturu. Ti mislis da ces prostim predocavanjem ove "istine" ostatku sveta nesto postici? Da bi se postiglo ovo o cemu govorite potrebno je sasvim drugacije (plansko) uredjenje proizvodnje, dakle strukturne promene, a ne promene u "svesti". Opet, da bi se takve promene izvrsile potreban je realan pokret koji ce to izvrsiti, a ja nesto ne verujem da ce vegetarijanci i survivalisti ikada imati kapaciteta za tako nesto. Edited by FERNOUX H
Link to comment

Ti proteini nisu isti kao proteini zivotinjskog porekla - imaju drugaciji aminokiselinski sastav. Ukidanjem mesa ili drugih namernica sa proteinima zivotinjskog porekla organizam se lisava aminokiselona koje ne moze sam da proizvede i to je vrlo opasno i stetno. Proteini biljnog porekla imaju mnogo manju biolosku iskoristljivost od ovih proteina. Ja recimo svoje dete nikada ne bih ohrabrivao da se hrani na taj nacin.

Veganska ishrana pati od nedostatka vitamina B12. laktovegetarijanska dijeta, koja je i inače zasnovana na održivim modelu proizvodnje, ima sve što je potrebno organizmu.

Link to comment

 

 

laktovegetarijanska dijeta, koja je i inače zasnovana na održivim modelu proizvodnje, ima sve što je potrebno organizmu.

Zato sto ti tako kazes?

Link to comment

..... Opet, da bi se takve promene izvrsile potreban je realan pokret koji ce to izvrsiti,

 

 

Uparvo tako. Taj pokret će i uspeti samo ako ubedi druge, tj. "promeni" im svest.

 

Da li će uspeti, da li će uopšte nastati, well, vreme će pokazati. Ako su ona mračna predvidjanja istinita, možda će nas sama životna potreba naterati.

Link to comment

Zato sto ti tako kazes?

 

mozda nisi video, ja sam te pitala koju konkretno (imenom) esencijalnu amino kiselinu (od njih 9) se ne moze dobiti iz namirnica nemesnog porekla? 

Link to comment

Zato sto ti tako kazes?

ne, nego zato što tako kažu lekari.

 

trebaju ti proteini, ugljeni hidrati, cink, jod, B12, omega3 masne kiseline, gvozdje, kalcijum, i vitamin D. laktovegetarijanska ishrana sadrži sve ovo, ukoliko se jede jodirana so. ovo nije neko tajno znanje, nego nešto što ti kažu vrlo konzervativni lekari, recimo klinika Mejo, koja ima svoje smernice za vegetarijance i vegane, i koja navodi da su veganima zaista potrebni suplementi, pre svega B12.

 

način na koji razgovaraš je izuzetno iritantan.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Nevezano za ovo oko humanosti jedenja mesa, to se mora uraditi. Dozvolili smo biznisu da kreira ishranu ljudi i naravno da to ne moze da se zavrsi dobro. U interesu biznisa je da covek jede sto vise i sto skuplje.

 

To je dvosmerna ulica. Svako ko može sebi da priušti hranu koju želi izabraće ono što mu ukusu prija taman da je glavni sastojak te hrane ne znam koliko propatio u nekom boksu. Ako ne može da priušti đakonije koje nudi slobodno tržište, ješće ono što može da priušti.

 

Ovaj problem postoji na više nivoa. Imamo generalno siromašne zemlje u kojima se jede drugačije tj. "sirotinjski" pa je dobar deo populacije neuhranjen, imamo bogate zemlje u kojima ogroman deo populacije ne može da se hrani organski nego žive na junk hrani i svim boleštinama koje ona donosi. Sad treba sve to nekako menjati.

 

Treba napomenuti i da ovaj problem ima drugačiju percepciju od zemlje do zemlje. Evo npr. u Turskoj nikada nije bilo više dvometraša i generalno visokih ljudi kao danas. Isto važi i za dobro građene ljude (širok torzo i ramena, dobra muskulatura), a pre samo jedne generacije tipičan stanovnik ove zemlje bio je nizak, mršav (neuhranjen) i tanak kao drvce. Opšti konsenzus glasi da je na nacionalnom nivou došlo do ogromne promene na bolje usled toga što populacija generalno jede mnogo bolje i kvalitetnije nego u stara vremena. I sad treba neko da dođe da im kaže da sve to ništa ne valja i da treba da se vrate u stara vremena kada su živeli na pilavu, simitu i čoban salati.

 

Mislim, diskusija mi na momente deluje kao da čitavo čovečanstvo jedva čeka da zabatali meso i kolektivno pređe na šnicle od soje. Ja mislim da nije baš tako i da većina ljudi do te mere voli meso (nebitno sad da li je to prirodno tako ili ih je sistem navukao) da im je moguće ograničiti ga jedino kroz zakonske zabrane. Takve zabrane mogu da funkcionišu samo u drastično drugačijem društvu od današnjeg, ako budu pokušane u ovom i ovakvom društvu dobićemo zombi haos.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...