Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

5 minutes ago, napadaj said:

Poznanik koji podnosi tužbe za povraćaj troškova obrade kredita za 5.000 ljudi ne može da skine kez sa lica od promene tarife.

A tek oni advokati koji tuže državu za neke sitne dugove od 200 dinara (kamata na troškove veštačenja, provizija pošte za isplatu penzije na ruke...) 

Link to comment
24 minutes ago, Moća said:

Baš me interesuje kako je skupio 5000 tužbi a da nije prkršio svaku moguću stavku kodeksa.

 

Ma naravno, klasičan banderaš koji je prekršio svaku moguću odredbu kodeksa. Plus planira da postane izvršitelj.

 

20 minutes ago, Uskebasi said:

A tek oni advokati koji tuže državu za neke sitne dugove od 200 dinara (kamata na troškove veštačenja, provizija pošte za isplatu penzije na ruke...) 

 

Pilićarenje. Učestvovanje u takvim postupcima je ispod časti normalnim ljudima.

Link to comment

Ja ne mislim da je povećanje Tarife neki big deal. Dosta ljudi ne plaća advokata ne zato što nema da ga plati, već zato što nema naviku da plaća advokata uopšte, tj. doživljavaju to kao nepotreban trošak za neko piskaranje, ali zato nemaju problem da daju deset puta veće pare za ono što žele. Moj ćale je decenijama imao razne klijente koji su ga zezali za 50 evra (ili za plaćanje uopšte) u sporovima gde im je završavao stanove ili ih vadio iz nekih govana, a istovremeno su vozili nove mečke i stavljali mermer u kupatila, letovali po Karibima, itd.

Druga stvar je da ova sumanuta trka ka dnu sa dampingom cena mora da prestane, jer će potpuno urušiti struku i napraviti od mnogih kolega najveće slepce. Za baš siromašne klijente su službenjaci uvek moguće rešenje.

Link to comment

Pa takve razgovore sam ja imao još davno kad sam kupovao/prodavao stan, kao jesi lud šta ti sad daješ agenciji i njihovom pravniku, možeš sam pismen si...
Čekaj, desetine hiljada evra su u pitanju a ja ću da štedim stotinak evra.
Ima i toga, a ima i da smo sirotinja.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Ja ne mislim da je povećanje Tarife neki big deal. Dosta ljudi ne plaća advokata ne zato što nema da ga plati, već zato što nema naviku da plaća advokata uopšte, tj. doživljavaju to kao nepotreban trošak za neko piskaranje, ali zato nemaju problem da daju deset puta veće pare za ono što žele. Moj ćale je decenijama imao razne klijente koji su ga zezali za 50 evra (ili za plaćanje uopšte) u sporovima gde im je završavao stanove ili ih vadio iz nekih govana, a istovremeno su vozili nove mečke i stavljali mermer u kupatila, letovali po Karibima, itd.

Druga stvar je da ova sumanuta trka ka dnu sa dampingom cena mora da prestane, jer će potpuno urušiti struku i napraviti od mnogih kolega najveće slepce. Za baš siromašne klijente su službenjaci uvek moguće rešenje.

Da, da..

Neviđen fenomen, samo ti piši ì radi, a nikad da upitaju koliko to košta.

Interesantno je da nikad ne prave problem oko plaćanja sudskih taksi.

Link to comment

@Ayatollah

 

o da, velika istina. pre neki dan me zove rodjaka za neku njenu prijateljicu koja je dala kaparu za stan a nije htela da uzme advokata pa sada ne moze dobiti kredit jer stan ima zabelezbu spora. idemo sudjenje i umesto 200 evra ce je sve izaci ko zna koliko para i ko zna kad ce se zavrsiti.

Edited by nautilus
Link to comment
21 hours ago, Frank Pembleton said:

Pa takve razgovore sam ja imao još davno kad sam kupovao/prodavao stan, kao jesi lud šta ti sad daješ agenciji i njihovom pravniku, možeš sam pismen si...
Čekaj, desetine hiljada evra su u pitanju a ja ću da štedim stotinak evra.
Ima i toga, a ima i da smo sirotinja.

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Znaš kako, usud pravničke profesije je to što se piše i radi normalnim jezikom koji je svakom razumljiv. Klijenti uzmu i pročitaju/vide ono što je napisano/urađeno, tj. gotov proizvod, i on im se čini jasan i logičan, i kao nešto što su mogli i sami da urade. Ono što klijenti ne vide jeste pozadina koje je dovela do tog gotovog proizvoda, tj. (i) stručna analitika koja je dovela do toga da nešto bude napisano/urađeno na način na koji je napisano/urađeno; i (ii) stručno znanje i iskustvo koje je potrebno da bi uopšte mogao da analitiku iz tačke (i) sprovedeš na adekvatan način, a kad se nešto ne vidi, onda kao i da ne postoji, a posebno se ne čini da treba i da bude plaćeno. Kao što @BWA kaže, klijentima obično nikada nije problem da plate sudske takse, troškove notara ili prevodioca, itd. jer im je apsolutno jasno o čemu se tu radi, kao i da ne mogu da završe posao bez tih troškova, ali sa naknadom za sopstvenog advokata je problem, jer izgleda kao nešto što svaki average Joe može sam da uradi.

 

Ja imam sreću da radim sa malo sofisticiranijim klijentima, i često iz jurisdikcija gde postoji navika da se ništa ozbiljno ne radi bez advokata, jer posledice mogu da budu drastične, pa mi se opet dešava da imam ovu vrstu komunikacije sa vremena na vreme (naročito sa nekim kategorijama klijenata, npr. manje-više sa svim kineskim klijentima), ali pravi horor nastupa sa domaćim fizičkim i pravnim licima i domaćim navikama. Moj otac je jedva čekao da ode penziju, i da se više ne juri sa klijentima oko ovoga, jer se jurio 30 godina (doduše, još je više hteo da se otkači od maltretmana Poreske uprave).

 

Neke druge profesije imaju obrnut luksuz, npr. IT-jevci. Ja se sećam sastanaka u mojoj bivšoj firmi, dođe direktor IT sektora i kaže tri rečenice koje niko osim njega ne razume, pa ga više ništa i ne pitaju do kraja sastanka, a nas driblaju od prvog do poslednjeg sekunda.

  • +1 5
Link to comment
4 hours ago, Ayatollah said:

Ja se sećam sastanaka u mojoj bivšoj firmi, dođe direktor IT sektora i kaže tri rečenice koje niko osim njega ne razume, pa ga više ništa i ne pitaju do kraja sastanka

I u mojoj firmi isto. Samo ne zato sto je pametan, vec sto je Indus. :-)

Link to comment

Za ovo su sami advokati krivi. Prvo, radom ispod tarife da bi preoteli stranku kolegi i naplatom po okončanoj parnici, umesto po preduzetoj radnji. Tu bi uvodjenje fiskalnih kasa doprinelo do ozbiljnijeg pristupa naplati. Preduzeo si radnju i za nju izdao fiskalni račun i po tom računu odmah naplatio. Kao kod notara.

Ovako deluje neozbiljno. Jedan kolega advokat me uhvatio da mu pomognem oko promene pravne forme firme za klijenta. I pošto nisam imao vremena da mu pomognem uputim ga na kolegu advokata za koga znam da je par meseci pre toga radio taj posao, a on opušteno kaže da je stranka išla kod tog adokata, ali da je tražio 25 hiljada za taj posao, a onda mu je on ponudio da mu to uradi za 5 hiljada iako ne zna kako se to radi. I jebiga, ako sami advokati ne vrednuju svoj i kolegin rad, zašto bi stranke to cenile.

Edited by Uskebasi
Link to comment
9 minutes ago, Ayatollah said:

@Uskebasi

 

Promena pravne forme privrednog društva za 5 hiljada RSD???? Reci mi da nas zajebavaš, pa i 25 hiljada je malo za takav posao...

Mislim da je bila u pitanju promena iz preduzetnika u doo. Jbg, ima ko ce da radi i za 5 hiljada. I tu dolazimo do onoga o čemu pričamo, čovek ima dobar biznis, čeka potpisivanje velikog ugovora zbog kog mora da menja pravnu forumu i sve to rizikuje zbog 20 hiljada razlike u advokatskim troškovima, koje nerado daje jer je "pravo naučio uz posao" dovoljno da može sam sebe da zastupa. A ima para i nije mu problem da plati i 3 puta više.

Link to comment
1 hour ago, ultra plasticni said:

Ima sve obrasce odluka i ugovora na sajtu APR-a, detaljna objasnjenja u koracima...

 

Pa da, ali nema nikakva objašnjenja u vezi sa otvaranjem računa u banci, podnošenjem poreskih prijava, prijavom u CROSO, vađenjem elektronskog potpisa (ako ga već nema), ne kažu mu jasno da mora da registruje stvarnog vlasnika, itd. Plus na ovo, ti obrasci i ugovori po pravilu funkcionišu samo za osnivanje najprostijih jednodomnih i jednočlanih DOO-ova sa osnovnom strukturom tipa jednog direktora sa neograničenim ovlašćenjima koji zastupa samostalno i full novčanog kapitala. Ako hoćeš nešto malo komplikovanije - više članova, dvodomnu strukturu, pomeranje zakonskih pragova za odlučivanje, ugovore članova društva, više direktora koji se međusobno ograničavaju supotpisima, interne granice za potpisivanje direktora u Osnivačkom aktu, prokuriste, nenovčani kapital u stvarima ili pravima, to već radi slabo, a ako hoćeš sofisticirane institute sa Zapada poput put i call opcija, ili tag along ili drag along prava, onda ne radi nikako.  Za osnivanje AD-ova da ne pričam, tu ide ceo jedan dodatni set propisa koji se odnosi na tržište kapitala i celo dodatno zezanje sa emisijom akcija i Centralnim registrom, premda je osnivanje AD-ova kod nas teška egzotika, a ne bi trebalo da bude (što u osnovi pokazuje koliko je Srbija perfierna i siromašna ekonomija, jer je to jedan od najboljih načina na koji društvo može prikupiti kapital).

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...