Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

3 minutes ago, Moća said:

Ovlascenje za sta?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

za potpisivanje ugovora o otvaranju računa, naloga za prodaju akcija itd

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 12.5.2021. at 10:29, bejzbolka said:

 

Loše je to što nema nijedan kvalitet za obavljanje te funkcije. Partijski bot, koji je i u advokaturi po partijskom zadatku, da muti vodu u osetljivim predmetima. Po toj logici možemo pitati šta je loše u svim tim  kadrovima koji su zauzeli javne funkcije za koje nisu stručni.

 

Te kolege ne poznajem, ali niko ne može da me ubedi da bi oni dobili taj broj glasova, da nisu na listi glasačke komorske mašinerije. Na onoj Gajićevoj listi bilo je jako ozbiljnih advokata, koji se bave tim poslom po 20-30 godina i maltene svi advokati u Beogradu za njih znaju. Meni nije logično da neko ko je upisan u komoru 2017. godine ima veću prepoznatljivost i ajd' da kažem popularnost među kolegama, nego neko ko dugi niz godina bavi advokaturom i to prilično uspešno.

 

Slažem se ja da je to loše, ali brate nećemo ga glasati i kvit. Ako ga izglasa mašina, pa ko nam s oproštenjem jebe mater kad smo idioti i kad smo dozvolili da nas idioti među nama nadglasaju, onda i treba da propadnemo.

To drugo, da, bili su na listi otcepljenog krila bivše-sadašnje komorske vrhuške, koja je rešila pred izbore da se odvoji i izađe samostalno. Na Gajićevoj listi je bilo jako ozbiljnih ljudi koji su rešili (po sopstvenom priznanju) da ne lobiraju jer im je bilo ispod časti, mislili su da će ih ljudi glasati po čuvenju, znanju i lepoti što ne prolazi™. I to u konkurenciji s dve organizovane glasačke mašine. Pa jbg, sam pao sam se ubio.

Link to comment

https://aks.org.rs/sr_lat/nacrt-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zpp/

Quote

 

Advokatska komora Srbije je u objavljenom Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku je konstatovala veliki broj problematičnih rešenja koja mogu dovesti u vrlo nepovoljan položaj advokate, a pre svega građane, Republike Srbije. I pre konačne analize Nacrta zakona, mogu se uočiti loša rešenja koja građanima sužavaju mogućnost pristupa pravdi ili retroaktivnom primenom odredbi dovode u pitanje pravnu sigurnost građana.

 

Upravni odbor Advokatske komore Srbije će na svojoj prvoj narednoj sednici koja će biti održana 29.05.2021. izvršiti sveobuhvatnu analizu Nacrta ovog zakona i doneti odgovarajuće odluke. U međuvremenu je predstavnik Advokatske komore Srbije u Radnoj grupi Ministarstva pravde za izradu ovog Nacrta, usled neslaganja sa tekstom

Nacrta zakona odbio da učestvuje u javnim diskusijama u cilju predstavljanja i obrazlaganja ovog teksta.

 

Pozivamo sve advokate da Advokatskoj komori Srbije dostave svoje primedbe i sugestije kako bi ih uključili u konačni tekst naših zaključaka.

 

Advokatska komora Srbije će preduzeti sve neophodne korake i veruje da će u neposrednim razgovorima sa Ministarstvom pravde uspeti da u najvećoj meri otkloni ona zakonska rešenja koja, po našem mišljenju, ne doprinose efikasnom ostvarivanju prava naših klijenata i interesa advokature.

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Po nacrtu, advokati u parnici više ne barataju papirom u opštenju sa sudom. Znači sve elektronski. Celo jutro razmišljam da li je to dobro ili nije i ne mogu da se odlučim. Obavezna registracija na e sudu pa se sve dostavlja mejlom...

 

Ako ne platiš taksu, podnesak se smatra povučenim. Mislim da to ne sme da prođe. Ne znam koliko će se zaista koristiti video konferencijsko svedočenje, ali ja mislim d ato treba da bude izuzetak.

 

Samo tonsko snimanje a transkript samo kao mogućnost. Ne sviđa mi se to. Ima diktiranje zapisnika i svoje dobre strane...

Link to comment

1. kada se podnesak smatra dostavljenim? kada je stigao email ili kada je advokat otvorio email? mogu smisliti milion životnih situacija u kojima čovek jednostavno ne može otvoriti mail. živi u nekom selu, nestane struje na 7 dana zbog snega, u krajnjem slučaju ode na odmor.

2. da li advokati dobijaju posebnu aplikaciju, posebnu email adresu i email sanduče i ko to kontroliše. ono, ne bih baš voleo da bilo koji državni organ može ostvariti uvid u to kako ja komuniciram sa klijentom i koji su moji komentari na podneske protivne strane. opet, ako registrujes email kod nekog provajdera sa treće strane uvek postoji opasnost da taj prestane funkcionisati. 

3. odbacivanje podnesaka zbog neplaćenih taksi ne sme da prođe, klijent ulaže prigovor na predlog za izvršenje na stanu u kome živi. vrednost spora ogromna, nema para za taksu, ćao zdravo, izvršitelj pleni stan. mislim da je ovo čak i neustavno zbog ograničavanja prava na pravni lek.

4. tonsko snimanje kakvo postoji u specijalnom sudu? užasno mnogo para je potrebno da se svaka sudnica u Srbiji opremi za to. pa da se obuče ljudi, tehničko osoblje, obezbedi servis...

5. da li će advokat moći ostvariti elektronski uvid u predmet? da ne mora pisati molbe i čekati red po sudovima, nego lepo se uloguje u predmet i vidi šta tamo sve ima? kako da ne. najbolje da nama olakšaju posao.

Link to comment

Što više razmišljam, meni se ove izmene sve manje sviđaju, a naročito njihovo naglo uvođenje bez ikakve pripreme. Evo jednog problema sa aspekta kolektivne advokature - kako se vrši dostavljanje podnesaka kada je na punomoćju više advokata, da li se dostavlja svima sa punomoćja ili samo onom ko neposredno postupa? Ako se dostavlja svima, na šta će onda da liči dostavljanje u kancelarijama gde više advokata rade desetine predmeta (npr. Aleksić iz Novog Sada), da li će svi oni da primaju stotine mejlova na dan i morati da prolaze kroz sve njih, ko će da proverava da li su svi advokati uneti na dostavnu listu, itd. Ako se dostavlja samo pojedinom advokatu, šta se onda dešava kada taj advokat napusti ZAK ili OAD a ne povuče predmet za sobom (do sada je stizalo na adresu ZAK-a), itd. Nadalje, kako pravna lica koje zastupaju zaposleni pravnici sa pravosudnim otvaraju naloge na eSudu, ko sme da pristupa tom nalogu (da li direktor ili pravnik, ako ih ima više koji sve pravnici pristupaju, itd.).

 

Ima tu i mnogo tehničkih pitanja - gde su data centri, kako se vrši backup podataka u sistemu, kako se rešava outage (naročito ako ti ističe rok za dostavu nekog podneska, itd.) i koji su recovery planovi, da ne govorim o pitanjima šta se radi kada se podnose dokumenti koji imaju desetine ili stotine priloga (ja sam jednom podnosio prijavu potraživanja u stečaju sa 1453 priloga), moraju li oni svi da se digitalizuju i ko snosi te troškove, itd. Mislim, nisu ovo neka nerešiva pitanja, ali očigledno je da niko nije promislio o njima. O taksama da ne pričam.

Link to comment

Au bokte, kad god se zakon menja odjednom, i bez razmišljanja eto ti problema. Pa jbt, u NS i dalje koriste kompjutere koji imaju preko 15 godina (a i to donacije EU i USAID), kad treba pustiti neki snimak sa DVD moraju da obezbede "posebne tehničke uslove " a mogu misliti kako je tek okolo u manjim mestima.

Snimanje ročišta po meni dovodi do toga da će transkript sadržati i gomilu neartikulisanih "lupetanja" nepotrebnih za predmet postupka. što se do sada nije unosilo u zapisnike jer nije od značaja, jedino što bi onda mnogi takođe morali da prođu kurs bontona, kako advokati tako i sudije, inače svašta će biti snimljeno :D

 

Sa elektronskim podnescima se gube one fore sa predajom u poštama, ...postavljaju se pitanja šta u slučaju virusa, ransomware-a, šta u situaciji kada stranka sama sebe zastupa, a nije informatički pismena u toj meri (da skenira i podnosi podneske)... 

Link to comment

Члан 22.

У члану 82. после става 1. додају се ст. 2. и 3. који гласе:

Тужилац је дужан да положи предујам за трошкове постављања и рада привременог заступника у року који суд одреди у решењу о постављењу привременог заступника.

Ако тужилац не предујми трошкове за постављање и рад привременог заступника у року који суд одреди у решењу о постављењу привременог заступника, тужба се сматра повученом.

 

:D 

 

Inače ne bih bio ni u koži saradnicima i pripravnicima starijih sudija koji su operisani od tehnike, i kojima zapisničarke rade sve na računaru.... ako bude ovoliko HI-TECH novotarija i tehnikalija, sa sve papazjanijama koje naprave apdejti sistema na mreži (lepote rada sa win10 operativnim sistemom) bice prava žurka

 

I opet mi je pregledniji "kupus" od spisa nego PDF od npr 200 stranica, te skroluj vamo, te onamo, uporedi sa nečim iz dokumentacije... 

Edited by Miguel
Link to comment

A tek ovaj biser, toliko toga novog, i kao da za sve postoji infrastruktura, i kao za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna dodatna sredstva. Toliko o sistemskom sagledavanju.

 

 citat iz nacrta: 

      IV. ПРОЦЕНА ФИНАНСИЈСКИХ СРЕДСТАВА ПОТРЕБНИХ ЗА СПРОВОЂЕЊЕ ЗАКОНА

 

      За спровођење овог закона није потребно обезбедити средства у буџету Републике Србије.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...