Jump to content
IGNORED

Pogodi koje je ovo motorno vozilo...


namenski

Recommended Posts

5 minutes ago, Pegin said:

Da probamo sa traktorskim imenom, Ferguson R4 , možda?

Jeste, Ferguson je: covek koji je pravio traktore. Itekakve. Toliko dobre da je i jednu Ameriku mogao da pouci u tome, pa cak i da jednog Forda sudski natera na placanje odstete zbog kradje ideja.
To ga nije spaslo od toga da ga Amerika – dobro ne bas Amerika, Kanada je u pitanju – kupi, pa je Ferguson postao Massey-Ferguson….
Ipak, Little Grey Fergie, poznat i kao TE20 inace jedan od njegovih najpoznatijih proizvoda, je postao sinonim za traktor sirom sveta i verovatno najpoznatiji traktor svih vremena; u Jugoslaviji je – zli jezici bi rekli namerno I u skladu sa komunistickom ideologijom – pocrveneo, ali je bio sve ono sto bujajuci socijalizam i kolholznistvo nisu zeleli da traktor bude. Umesto velikh, ogromnih, najvecih traktora namenjenih beskrajnim kolhoznim ravnicama, koje voze nasmejani kolhoznici i kolhoznice koji zive u agrogradovima, Little Grey Fergie je sisao u narod, seljake, zgodan za sve – od njive, do prevoza svih vrsta, ukljucujuci svadbe I sahrane. Sa Fergusonom je selo u Jugoslaviji uslo u motorizaciju.

001.jpg

Ovde se radi o necem drugom: o jednom – ruzne li reci – vizionarskom projektu nazvanom R4.
1950. godine je 66 godina stari Harry Ferguson, pripremajuci se za penziju, osnovao Harry Ferguson Research I poceo da se zanima problemom ili potrebom, svejedno, da takozvani obican automobil postane sigurniji.
Pridruzili su mu se trkac Tony Rolt i bivsi Aston Martinov konstruktor Claude Hill, a resenje je trazeno uz pomoci jednog od Fergusonovih postojecih patenata: pogonu na sva cetiri tocka. Pored toga, primenjen je prvi u svetu sistem za sprecavanje blokiranja kocnica – danas je to onaj ABS – koji je razvio Dunlop i koji se tada zvao Maxaret.
Rodio se Ferguson R4, prvi civilni automobil sa pogonom na sva cetiri tocka koji je svojim voznim osobinama, lezanjem i narocito ponasanjem na klizavim podlogama, odusevljavao svakoga ko bi seo da ga proba.
Zdepasti sedan nije bio cudo sto se izgleda tice, a napravljen je samo 1 primerak; trebalo je da sledi pa je nesto i radjeno do 1959. karavan verzija, ali se na tome stalo; Harry Ferguson je umro 1960. godine i sa njegovom smrcu, blistava buducnost obicnih automobila sa pogonom na sva cetiri tocka preselila se najpre u Ameriku, kod American Motors-a i njegovog Eagle-a, da bi zavrsila kod i danas neprikosnovenog Subarua i zatvorila krug sa fancy 4WD modelima koje danas nudi skoro svaki takozvani ozbiljan proizvodjac automobila.

Ferguson R4 je rodjen u Redhill-u, Surrey, sa cetvorocilindarskim motorom zapremine 2,200 kubika nepoznate snage. Najveca brzina – ako je to uopste vazno – je takodje ostala nepoznata.
Ipak, bez obzira na svu americku i kasnije japansku pomodnu 4WD robu, ovaj automobil i ideja Harija Fergusona su posluzili kao osnova za nastanak mozda najboljih automobila svih vremena: Jensen FF modela.
Ono FF je od Formula Ferguson.

002.jpg

 

003.jpg

 

Tako da, bilo kako bilo - tvoj red.

Link to comment
23 hours ago, Skyhighatrist said:

Ovo dupe je dobro poznato

Tebi mozda, evo ponovo ga zagledam, ne ide: presirovo za zabara, mada se sa njima nikad ne zna, nedovoljno britanski ili se meni tako cini, najradije bih tipovao na neku egzotiku, ali ne smem...

Sto se mene tice, predajem se.

Ako se ne pojavi jos neko, aj da kazemo do sutra u ovo doba, daj kazuj sta je, vec sam poceo da se nerviram :D 

Link to comment

I ja sam sumnjao na Lotusa, ali mislim da nije.

Jedino sto mi je palo na pamet i to zbog ovog poklopca pozadi je 1 opasna Ginetta s kraja 60-ih:

gineta01.jpg

ali, ocigledno, nigde veze, obaska sto ovo @Skyhighatrist 'dobro poznato dupe' :mad: sva je prilika nema motor pozadi/u sredini, nego napred.

Tako da potvrdjujem predaju, a on nemoj glavom da se sali da se ne pojavi i primi je prema protokolu o bezuslovnoj kapitulaciji...

Inace cu poceti da guglam… :cry:

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...