Jump to content
IGNORED

Slučaj "kantrimen"


JozoMujica

Recommended Posts

2 hours ago, Miralem said:

u holandiji su vozaci mnogo civilizovani i strpljivi (osim turaka koji zalezu na svirenu cim im nesto nije po volji, ili klinaca marokanaca koji divljaju- ali to ih brzo prodje). i sve to zahvaljujuci kombinaciji drakonskih kazni (koje poprilicne prelaze u nivo izrabljivanja) i time sto mislim da vise decenija unazad niko nije ni pokusao da podmiti saobracajca.

pa kad su treća klasa.

posle krvoloka biciklista i pešaka. :)

šalim se, ali recept za srbiju i jeste upravo taj: drakonske kazne i njihova efikasna primena.

Link to comment

ama ne moraju da budu drakonske, samo da se postuju. missim, nije potrebno uzeti nekom 60 evra zato sto je otisao do prodavnice bez da plati parking. opstine i panduri imaju tu naviku da im se osladi naplacivanje kazni, pa ne znaju da stanu.

Link to comment
3 hours ago, Ras said:

Ovo je skroz pogrešno i svrstava te u grupu vozača kakva ne želim na putevima u Srbiji.

Mislis na takozvane џиберџине? :sleep:

Link to comment
20 minutes ago, Miralem said:

ama ne moraju da budu drakonske, samo da se postuju.

moraju.

u ovoj fazi razvoja saobraćajne civilizacije u srbiji moraju. pa kad prodje par decenija i uspostavi se određena kultura - nakon toga ima smisla popuštati.

 

prisistvovala sam jako zanimljivoj raspravi sa nekim englezom i gomilom predstavnika evropskih zemalja prošlog leta u beču.

govorilo se upravo o odnosu (ne)uspostavljene sigurnosne kulture (za neku drugu oblast života i rada) i rigoroznosti/detaljnosti propisa. to kako pravno regulišeš neku oblast ne zavisi samo od specifičnih zahteva te oblasti, već i od nivoa svesti populacije koja će to da sprovodi ili toga da se pridržava. reakcije učesnika rasprave iz raznih zemalja do u dlaku su odražavale ne stanje propisa kod njih - nego uspostavljenu sigurnosnu kulturu u njihovim zemljama.

 

(u najkraćem to se ogleda i u onoj tvojoj rečenici da u NL godinama NIKOME NIJE PALO NA PAMET da podmiti pandura...)

 

p.s. primenjeno na saobraćaj, naravno, govorimo o bezbednosnoj kulturi, zbog toga što je u ovoj oblasti života uvrežen taj termin

Edited by pt 2.0
Link to comment

ama poenta je u tome da ako neko zna da ce platiti kaznu 40 evra za prekoracenje brzine od, stajaznam, 15kmh, pazice. dakle ne da ga zaustavi pandur i on mu da 1000 dinara. ne mora da placa 80 evra i puni budzet koji ide na fiktivno zaposlene i stajaznam jos. 

Link to comment

@pt 2.0 Nadam se da shvatas da postoji neki threshold posle kog te kazne postaju potpuno besmislene? Ako ti ode 2/3 plate jer te snimio radar kako vozis 70 u 60, vozices jedno 4x gore nego obicno, jer ces da vozis pogleda zakucanog u kazaljku umesto da vodis racuna o putu. Od kad je uvedeno merenje prosecne brzinena autoputu, voznja je postala neuporedivo stresnija, i video sam vise obilazenja u stilu kamiona sa razlikom od 2km/h nego za ostatak zivota, i izletanja kada neko zaveze direkt u auto pored sebe kao posledica. O "bezbednima" koji idu 100 necu ni da pocinjem. 

Ako je to bezbednije nego sto je bilo, onda nista. 

 

EDIT: Cukanje poruka, slusalice, plesanje u kolima i slicno ubija vise nego neka sica preko ogranicenja. 

Edited by Demonquill
Link to comment
2 minutes ago, Demonquill said:

Nadam se da shvatas da postoji neki threshold posle kog te kazne postaju potpuno besmislene? Ako ti ode 2/3 plate jer te snimio radar kako vozis 70 u 60, vozices jedno 4x gore nego obicno, jer ces da vozis pogleda zakucanog u kazaljku umesto da vodis racuna o putu. Od kad je uvedeno merenje prosecne brzinena autoputu, voznja je postala neuporedivo stresnija, i video sam vise obilazenja u stilu kamiona sa razlikom od 2km/h nego za ostatak zivota, i izletanja kada neko zaveze direkt u auto pored sebe kao posledica. O "bezbednima" koji idu 100 necu ni da pocinjem. 

Ako je to bezbednije nego sto je bilo, onda nista. 

:isuse: 

 

Ovo je jedan od 'ja sam najbolji sofer svih vremena, a svi drugi su kilavci' postova koji su se mogli procitati.

I, tako kazes, ako se pridrzavas ogranicenja, jebe te sto stalno moras da drzis oko zakucanotm na cajgeru, a?

Slatke muke јуришничке, bahatosti ime ti je Demonquill :fantom: 

 

 

Jebote, ne mogu da verujem sta citam :D 

Link to comment
11 minutes ago, Demonquill said:

@pt 2.0 Nadam se da shvatas da postoji neki threshold posle kog te kazne postaju potpuno besmislene? Ako ti ode 2/3 plate jer te snimio radar kako vozis 70 u 60, vozices jedno 4x gore nego obicno...

Nisam svesna da je održavanje propisane (konstantne) brzine toliki napor, zaista.

Zbog trauma u vezi sa saobraćajnim nesrećama iz detinjstva ja sam na kraju svog učenja vožnje odustala od polaganja i zauvek od te aktivnosti, pa ne bih da pametujem dalje o tehnikama vožnje jer o tome ne znam dovoljno.

Link to comment
11 minutes ago, Demonquill said:

Nadam se da shvatas da postoji neki threshold posle kog te kazne postaju potpuno besmislene? Ako ti ode 2/3 plate jer te snimio radar kako vozis 70 u 60, vozices jedno 4x gore nego obicno, jer ces da vozis pogleda zakucanog u kazaljku umesto da vodis racuna o putu.

 

Joj, ne valja ti logika nikako. Ako ti je problem da voziš tačno po ograničenju (a fakat može biti problem), ko ti brani da voziš još malo sporije. To možeš da uradiš po sluhu, i bez gledanja u brzinomer. Obaška što su brzinomeri baždareni tako da pokazuju malo više od stvarne brzine.

 

A ako odlazi baš toliko para na  relativno malo prekoračenje... ma vozićemo ko bela lala...  svi odreda lagaaaano i sigurno.

Link to comment

@Frile i ostali: dajte bre ljudi, ne upustajte se u pricu o jednom od najdziberskijih postova na temu voznje ikad.

Kakva bre logika, kakvi bakraci, covek je cak otisao toliko daleko da znatm kako se vozi gore i 4x gore nego obicno. :isuse: 

 

Link to comment
16 minutes ago, namenski said:

:isuse: 

 

Ovo je jedan od 'ja sam najbolji sofer svih vremena, a svi drugi su kilavci' postova koji su se mogli procitati.

I, tako kazes, ako se pridrzavas ogranicenja, jebe te sto stalno moras da drzis oko zakucanotm na cajgeru, a?

Slatke muke јуришничке, bahatosti ime ti je Demonquill :fantom: 

 

 

Jebote, ne mogu da verujem sta citam :D 

 

Nije, no ga ti tako citas. 

Zaista ne moras da budes najbolji sofer na svetu da ti se desi da vozis 70 u 60, cak suprotno. Nisi masina. 

Znam da si presao pola sveta kolima, cak ti ozbiljno zavidim na tome, ne mozes mi reci da nigde nisi presao ogranicenje? 

 

Plus, da razgranicimo da nije isto prekoracenje 5/7/10/15/20 i 80 preko. Jedno je prekoracenje brzine, drugo je nasilnicka voznja. Nemam problem sa tim da se budale koje divljaju kaznjavaju, ali nije sve isto zaboga. Ako napravimo sistem da su kazne za sve kao za nasilnicku voznju, malo smo porazili poentu. 

 

EDIT: 4X je hiperbola... :isuse:

Edited by Demonquill
Link to comment
1 minute ago, Demonquill said:

 

Nije, no ga ti tako citas. 

Zaista ne moras da budes najbolji sofer na svetu da ti se desi da vozis 70 u 60, cak suprotno. Nisi masina. 

Znam da si presao pola sveta kolima, cak ti ozbiljno zavidim na tome, ne mozes mi reci da nigde nisi presao ogranicenje? 

 

Plus, da razgranicimo da nije isto prekoracenje 5/7/10/15/20 i 80 preko. Jedno je prekoracenje brzine, drugo je nasilnicka voznja. Nemam problem sa tim da se budale koje divljaju kaznjavaju, ali nije sve isto zaboga. Ako napravimo sistem da su kazne za sve kao za nasilnicku voznju, malo smo porazili poentu. 

Nasilnicka voznja moze da bude i ako nasilnik vozi sporije od tebe.

Ali, sve na stranu i naravno da sam prelazio i prelazim ogranicenja, ali ti - ne zameri - ozbiljno savetujem da preispitas neke svoje stavove po pitanju voznje i karakterizacije drugih ucesnika u saobracaju, pa ma se oni i pridrzavali ogranicenja ili - o jeresi - vozili i ispod propisane brzine.

Smatracu da si promasio temu, obaska imas i izvinjenje, jesam te malo ostrije startovao, ali - onako kako si napisao - bilo je bas, bas za svako skakanje od muke... :) 

Link to comment
7 minutes ago, Frile said:

 

Joj, ne valja ti logika nikako. Ako ti je problem da voziš tačno po ograničenju (a fakat može biti problem), ko ti brani da voziš još malo sporije. To možeš da uradiš po sluhu, i bez gledanja u brzinomer. Obaška što su brzinomeri baždareni tako da pokazuju malo više od stvarne brzine.

 

A ako odlazi baš toliko para na  relativno malo prekoračenje... ma vozićemo ko bela lala...  svi odreda lagaaaano i sigurno.

 

Naravno, no kada vidim ove predloge za drakonske kazne u zemlji gde policija stoje na kraju nizbrdice iza zbuna, i sluzi vise za punjenje budzeta nego za podizanje bezbednosti saobracaja najezim se. 

Link to comment
9 hours ago, namenski said:

Takozvana situacija na terenu, lokalni obicaji sirom Planete, stanje puteva itd, itd, su jedno, covek koji seda za upravljac gomile metala i plastike teske tonu i jace, sa motorom od toliko i toliko konja je nesto sasvim drugo: sedanje za upravljac je cin odgovornosti i prema sebi i prema drugima, podlozan ogranicenjima koja namece tehnika ali i ogranicenjima nas samih kao odgovornih.

Sve je moguce: od budale koja ce da te unesreci ili cak ubije za ceo zivot, do mogucnosti da ti sam uradis to isto drugome: nebitni su pri tom zakonski propisi, ogranicenja, podmitljiva policija i sve ostalo u procesu koji se zove moderni drumski saobracaj i u kome se barata sa ogromnih brojem nepoznatih i neizvesnih, nepredvidivih elemenata, od pucanja gume, do izletanja na put divlje zivotinje...

Dzaba sve price sta se videlo i dozivelo: premisa je da u rukama imas pravo pravcato oruzje, cesto smrtonosno, imaju ga i drugi.

Moderno auto, sa svojih u proseku 150 konja moze da ide koliko 'oces, ali jedno pravilo ostaje na snazi za vjeki vjekov: negde do cirka 120 - 130 ti vozis auto - iznad te brzine auto vozi tebe i nema tog fandja koji ce pri toj brzini da uradi sve sto treba i kako treba u slucaju bilo kakve frke. Ono, nije da se ne moze, ali racunati na to kao sigurno nije bas najpametnija politika - samopouzdanje ubija sigurnije od onog cuvenog 'ma nece bas meni da se desi...', a prica o tome kako je vestinom vozaca izbegnut ogroooman kamion su samo price i premalo ih je u odnosu na price koje niko nije pretek'o da isprica.

Grad posebno: pesacki prelaz je obavezno paljenje svih crvenih lampica u glavi, a brzinu treba zaboraviti: jednostavno je nedopustiva.

Na bahatost ne postoji odgovor osim bahatosti, a to nikom dobra nije donelo: uvuci rogove u saobracaju nije znak kukavicluka, nego znak superiorne inteligencije, poznat u narodu kao 'pusti budalu...', a sedanje na sirenu zbog toga sto ja zurim, a drugi kilave i ne znaju da voze, ko im dade dozvolu, taj rad, nikoga nece dovesti ni minut pre tamo gde je posao, ali ce, zato, bez potrebe nadrukati pritisak i zivce...

Prema tome - pamet u glavu, sam si, sve ostale gledaj kao potencijalnu pretnju, budi ljubazan kad god mozes, odmahni rukom i nasmesi se na tudju gresku jer ni ti nisi nepogresiv i pre svega i iznad svega imaj na pameti: sve to ne vredi ni zivaca ni vremena, a jedino sto se broji je da si stigao gde si naumio.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...