Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Pa, ne bih se slozio. Bitno je sta ugnjeteni (tj. u ovom slucaju njihovi potomci) misle o tome, a ne sta ja mislim o tome. U mom slucaju je recimo bitno sta ja mislim o tome da nas npr danasnji Turci zovu rajom ili kaurima.

naravno da je bitno sta ugnjeteni i njihova deca misle o tome, ali moja teza je da se oni zapravo tu vrlo malo i pitaju. inflaciju nevestih eufemizama nisu doneli oni, vec belci iz srednje klase. a ona, sama po sebi, ne cini nista na poboljsanju njihovog polozaja, i dalje ce se na odredjena radna mesta vrlo tesko zaposljavati i ako nesto u autobusu bude ukradeno prvo ce svi u njih pogledati.

Link to comment

Pa, ne bih se slozio. Bitno je sta ugnjeteni (tj. u ovom slucaju njihovi potomci) misle o tome, a ne sta ja mislim o tome. U mom slucaju je recimo bitno sta ja mislim o tome da nas npr danasnji Turci zovu rajom ili kaurima.

 

 

Hm, nekako mi to skroz ok. Tj nemam ni najmanji problem sa tom informacijom.

Link to comment

Hm, izvini, tesko da je to neko vracanje za 5 vekova ropstva pod Otomanima.

Ma zezam se, naravno da nije, hteo sam samo da pokazem kako i dokle mogu da idu glupiranja sa stereotipima i njihovom primenom u praksi.

Kako lako zavrse u mrtvom cvoru i apsurdu: period koji sam pomenuo, a kog se mnogi secaju, stvorio je predstavu o Turcima kao prljavim, zaostalim i po zivot opasnim, ali se niko nije, ma i u sali, zapitao kako to da oni takvi uspese da nas ovakve drze u ropstvu tolike godine.

 

Naravno da je i sama pomisao na neka istorijska vracanja, revanse, glupost, ali to ni najmanje ne smeta poprilicnom broju ljudi da i to negde obracunavaju.

Link to comment

Ma zezam se, naravno da nije, hteo sam samo da pokazem kako i dokle mogu da idu glupiranja sa stereotipima i njihovom primenom u praksi.

Kako lako zavrse u mrtvom cvoru i apsurdu: period koji sam pomenuo, a kog se mnogi secaju, stvorio je predstavu o Turcima kao prljavim, zaostalim i po zivot opasnim, ali se niko nije, ma i u sali, zapitao kako to da oni takvi uspese da nas ovakve drze u ropstvu tolike godine.

 

Naravno da je i sama pomisao na neka istorijska vracanja, revanse, glupost, ali to ni najmanje ne smeta poprilicnom broju ljudi da i to negde obracunavaju.

 

 

Zakon velikih brojeva.

Dva loša ubiše Miloša.

 

Još velikih pitanja?

Edited by Dagmar
Link to comment

Zakon velikih brojeva.

Dva loša ubiše Miloša.

 

Još velikih pitanja?

Ima, naravno.

Kako stoje stvari, a i da je Turcima do ovoliko popularne revizije svih mogucih istorija, imali bi materijala, a bice i osnova, da je itekako ponovo pisu.

Da, na primer, svoje povlacenje sa Balkana, a posebno iz Srbije objasne nacionalnim interesom: vidi kakvi su, treba se od njih sklanjati glavom bez obzira, i jedna od pametnijih stvari koje smo uradili je to sto smo se pokupili otuda inace bismo i mi ko i oni...

Link to comment

da li si uveren da bi isto pisao da si kojim slučajem pripadnik neke grupe (ili nekih grupa) koju nazivaju politički (ne)korektnim nazivima?

 

gej rom, na primer.

 

Гој.

Link to comment

Kako bi zvali tu kategoriju? Cigejstura? Ciguz?

 

Ima jedan skorasnji rad o tome kako dva negativna stereotipa (u ovom slucaju stereotipi o crncima i gejevima) pod odredjenim okolnostima ponistavaju jedan drugog, makar u nekoj meri.

Edited by Kampokei
Link to comment

Ima jedan skorasnji rad o tome kako dva negativna stereotipa (u ovom slucaju stereotipi o crncima i gejevima) pod odredjenim okolnostima ponistavaju jedan drugog, makar u nekoj meri.

 

Veoma zanimljivo. Nije nemoguce da se stereotipi o Romima i gejevima takodje delicimicno ponistavaju, imajuci u vidu da su takodje oprecni po nekim crtama.

Link to comment

samo da ubacim da je strahovito veliki bulšit tvrdnja da njima ne smeta kad ih oslovljavaju ciganima. to kažem, pošto mi se čini da je taj empatski argument najizdržljiviji (mada utemeljen u anegdotalnim rekla-kazala pričicama) 

  • +1 1
Link to comment

samo da ubacim da je strahovito veliki bulšit tvrdnja da njima ne smeta kad ih oslovljavaju ciganima. to kažem, pošto mi se čini da je taj empatski argument najizdržljiviji (mada utemeljen u anegdotalnim rekla-kazala pričicama) 

 

+1

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...