Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ako te zanima baš rat, ja ti preporučujem J. Wilhelmsen 'How War Becomes Acceptable: Russian Re-phrasing of Chechnya'. Inače o dehumanizaciji kroz upotrebu određenih narativa možeš naći tone literature tako što ćeš u google (ili google scholar) ukucati 'dehumanizing the Other' ili nešto slično. Budi kreativan!

 

Ja ti dalje neću odgovarati jer si toliko ljigav i toliko mi se gadiš da imam potrebu da se istuširam posle forumske komunikacije s tobom. 

Hvala, pogledacu, ali mislim da ti je izbor, pa samim tim i uvid u materiju, poprilicno ogranicen, ima toga na tone, otvoricu topik prvom prilikom.

Pogledaj ako stignes uradak tipa John Keegan: The Face of Battle, to ti je moderna referenca nad referencama.

 

Glede, drugog pasusa: sta je sa politickom korektnoscu, tolerancijom, kulturom dijaloga cak i sa ovakvima kakav sam ja?

Vidis, ja sam ti pruzio odstupnicu ili bazu za dalju pricu: izabrala si upravo ono sto se i moglo ocekivati.

Dakle, umesto price ravnopravnih, bez obzira na pol, politicko, seksualno ili svako drugo opredeljenje, ti si se utekla kvalifikacijama kao sto je seksizam, a bogami i vredjanju.

Vidis, ja bih se na isti nacin obratio i Miralemu, samo sto njegove slike na forumu ne nadjoh, mislim one seksisticke: da se barem u kupacim gacama prikazao.

 

 

@ Singer: nije vreme niti promene u pitanju, na plazi sam, jesu doduse talasi malo poveci, ali sta se moze.

 

 

Edit, @Kingmaker: nemoj molim te, ne mislim na prikazivanje, nego uopste.

Pitao sam, odgovorila nisi, OK je.

Edited by kingmaker
Link to comment

nije dobro da se toliko bitaka vodi u pogrešnom ratu, kako kažu ove komunjare - neprijatelj je vazda klasni i to je jedna od retkih postavki gde sam saglasan sa njima

 

eto, bejah jao politički nekorektan u prethodnom iskazu

 

razlog što se uključujem u rečni rat je jedan razgovor iz prošlosti, te ga delimično tipkam ovde

 

razgovarah davnih dana sa prijateljem burom, te ga pitah naivno - i kako je sada, kada ukinuše aparthejd

 

nije se mnogo zamarao, te mi između dva srka piva reče - rich are still rich and poor will allways be poor

 

tu sam saglasan sa njim, vaška na vašku, para na paru, a meni sirotinji je ipak data gomila prava koja, nažalost, ne mogu da iskoristim, nepriuštljiva su mi, ali pa šta sad

 

klepiće i mene ameriken drim. a možda i neće

 

ali imam prava i nadeždu, neprejebiv sam, dušite ga kapitalisti

 

inače, nemam ništa protiv borbe za pravdu, dostojanstvo i slične stvari za koje u stvari ne bi ni bilo potrebno se boriti, koje su podrazumevane u normalnom mozgičetu

 

samo je ovaj svet sazdan tako da je sve roba, tako da se, nažalost, svodi na kupovnu moć ostvarivača prava

 

eto, toliko, izvinite što prekidam diskusiju herniju sa zamenskim

Link to comment

siromašni su i dalje siromašni, ali neki siromašni mogu u škole na svojim jezicima, a drugi siromašni zbog svog siromaštva idu u škole za zaostale.

nema ova priča veze sa sirotinjom

Link to comment

siromašni su i dalje siromašni, ali neki siromašni mogu u škole na svojim jezicima, a drugi siromašni zbog svog siromaštva idu u škole za zaostale.

nema ova priča veze sa sirotinjom

 

Ja mislim da ima. Mislim da se to dobro vidi prema odnosu koji siromašni ljudi koji nemaju nadu imaju prema socijalnim stanovima u koje ih strpaju u nekoj od malobrojnih akcija. Posle toga slikaju iste uz komentare - eto oni nisu za stanove, te se ne moramo truditi oko njih.

 

Tu mislim da se dobro vidi ta mala razlika između beznadežnog i nadežnog siromaštva. 

 

Ali da ne skrećem temu puno, Neka bude da sam potpuno skrenuo u svojim dementnim danima. Ranije sam i ja bio pametan.

Link to comment

sta si pitao, nisam ukacila?

Otprilike:

 

...svodi se na problem obaveze intelektualca u evropskom smislu da se drustveno angazuje, problem poznat i neresen od poodavno.

Bojim se da angazovanjem nas lepih, pametnih i skolovanih (ovo nije ironija) na problemima kao sto su ovaj sa Romima, sa sve politckom korektnoscu, zamagljuje glavni problem: kako nam se, svima, dogodilo da nam se pored tolike borbe za prava i bolji polozaj Roma - u ciju iskrenost i dobre namere ne sumnjam - dogodilo sve ono sto nam se dogadja.

Ili, zar nam prvenstveno nije bilo mesto u borbi protiv tih i takvih dogadjanja i nismo li tu, s obzirom na kapacitete, omanuli.

 

Ovo je, naravno, sire od profesije, moje, tvoje ili bilo cije: naprosto, radi se o pitanju koje evropska inteligencija nije resila do danas, izvesno vreme ga je uspesno gurala pod tepih, ovde u Srbiji je, bice, bankrotirala.

Link to comment

meni onaj način komunikacije smeta i odvratan mi je

 

Smeta svakoj iole pristojnoj osobi. Post Ljigavog je obrisan, ali to naravno nije nikakvo rešenje, naprotiv. Posle će forumske muškarčine fejspalmovati a ovi nešto pristojniji biti u čudu kad neko napiše da je forum seksističko mesto. Evo, Ljigavi nastavlja, on mi je ponudio raspravu ravnopravnih, a ja sam pokunjeno pobegla uplašena njegovim ogromnim znanjem. I neko ko je sad krenuo ovo da čita može zaista i da pomisli da je on meni ponudio 'raspravu ravnopravnih' umesto što je prosuo niz uvreda zasnovanih na najjadnijim seksističkim stereotipima. 

 

Dok šugavi seksisti ne počnu da se odstranjuju kao što se sad odstranjuju fašisti, navikni se na ovakve postove draga belch.

Link to comment

Otprilike:

 

Ovo je, naravno, sire od profesije, moje, tvoje ili bilo cije: naprosto, radi se o pitanju koje evropska inteligencija nije resila do danas, izvesno vreme ga je uspesno gurala pod tepih, ovde u Srbiji je, bice, bankrotirala.

nemoguće je da ne vidiš isključivost pristupa koji predlažeš. može grupa evropskih intelektualaca da se bavi (i) time, ali a) to svakako nije dovoljno i b) ne isključuje bilo kakve druge akcije. traženje jednog i jedinog izvorišta svih problema mi se čini strašno jalovim pokušajem i teškim, kako kaže miralem, gubljenjem vremena. dodatno, stičem utisak da ti misliš da je dinamika razvoja društva dosta linearna stvar, jednosmerna. to ne kažeš direktno, ali to je moj utisak, često to opažam kod ljudi koji insistiraju na logičkoj pregnantnosti svih društvenih stavova, kao da nisu u pitanju dogovori. teško mi je da razgovaram o ovome, jer je preapstraktno, ja stvarno ne razumem na šta misliš. 

Link to comment

siromašni su i dalje siromašni, ali neki siromašni mogu u škole na svojim jezicima, a drugi siromašni zbog svog siromaštva idu u škole za zaostale.

nema ova priča veze sa sirotinjom

ima itekako. vidis, ovde postoji 1 gomila problema. cigane i da oces da das u skolu na sopstvenom jeziku ne mozes, posto nije bas da imaju standardizovani knjizevni jezik. a idu u skolu za zaostale jer je praksa pokazala da vecina njih ionako ispadne pre vremena, i nije bas da se nesto trude. roditelji ih vrlo rano salju na kojekakve poslove, za skolu nemaju vremena. zato ih prosvetari smestaju sa malim mentolima, da 1) ne bi usporavala drugu decu u normalnim odeljenjima 2) bi naucili bar neke najosnovnije stvari, da citaju, pisu, sabiraju, oduzimaju i pici dalje u zivot. nema tu nikakve diskriminacije, ako neko dete pokaze zelju da uci i roditelji mu dopuste moze vrlo lako da se preseli medju belce.

pokusalo se otprilike sve do sada, ukljucujuci inkluziju, i opet nije islo. osnovni problem jeste siromastvo (kao i niska svest kod roditelja o prednostima skolovanja), a to je problem koji se najteze resava. svakako ne promenom nekoliko termina.

Link to comment

ima itekako. vidis, ovde postoji 1 gomila problema. cigane i da oces da das u skolu na sopstvenom jeziku ne mozes, posto nije bas da imaju standardizovani knjizevni jezik. a idu u skolu za zaostale jer je praksa pokazala da vecina njih ionako ispadne pre vremena, i nije bas da se nesto trude. roditelji ih vrlo rano salju na kojekakve poslove, za skolu nemaju vremena. zato ih prosvetari smestaju sa malim mentolima, da 1) ne bi usporavala drugu decu u normalnim odeljenjima 2) bi naucili bar neke najosnovnije stvari, da citaju, pisu, sabiraju, oduzimaju i pici dalje u zivot. nema tu nikakve diskriminacije, ako neko dete pokaze zelju da uci i roditelji mu dopuste moze vrlo lako da se preseli medju belce.

pokusalo se otprilike sve do sada, ukljucujuci inkluziju, i opet nije islo. osnovni problem jeste siromastvo (kao i niska svest kod roditelja o prednostima skolovanja), a to je problem koji se najteze resava. svakako ne promenom nekoliko termina.

 

 

Ti za sebe verovatno misliš da si pametan ili šta li već?

 

Eeeeej, normalno je da cigani idu u školu za mentole™ jer oni™ za školu nemaju vremena pa samo usporavaju drugi decu, a u školi za mentole™ ionako nauče sve što im treba za život. Ali ako se opet neko cigansko mladunče pokaže talentovanim, nema problema može među normalne belce. Sve si u pravu, čak i za ono da vekovna inkluzija nije dala nikave rezultate iako su se svi maksimalno trudili. 

 

Naravno da nije to diskriminacija, naravno, naravno. Kako bi uopšte to mogla biti diskriminacija?

 

Glavno je da si ti pametan, lep, dobar i velikodušan, neće tamo neki dokoni intelektualci, bogataši i smarači putem fejsbuka oduzimati najosnovnije ljudsko pravo da cigane zoveš ciganima. Pa zato su valjda tvoji preci krvarili.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...