Jump to content
IGNORED

formalno oblačenje


kgmr

Recommended Posts

Evo jedan primer. Moj dobar drug je fizičar i radio je dugo godina kao R&D menadžer u Simensu ili tako nekoj kompaniji u njihovom HQ. Njegovi prijatelji i porodica i kolege su bili svi izuzetno zadovoljni jer ima odličan posao i lep položaj u društvu. Onda je čoveku to dojadilo i rešio je da da otkaz i ode da studira filozofiju. I to je i uradio. Da bi supportovao svoj novi lifestyle, otvorio je konsultantsku kuću sastavljenu od sebe i jednog inženjera. Nalaze se u jednom većem gradu u Kanadi gde ima nekoliko bitnih HQ. Njihova firma postoji već par godina i nemaju problem da ugovore projekte sa ogromnim internacionalkama. A znaš kako se oblače kada odlaze na sastanke sa glavnim facama iz ovih kompanija? Kao *ludaci*. Obojica imaju košulje koje su poslednji put obukli na odbrani diplomskog, neke raspale patike, kravatu niko ne poseduje, nose se neke kaki somotske pantalone itd. Dovezu se na parking kompanije u Tojoti-Koroli staroj 15 godina i uparkiraju se pored Poršea i sličnog. Ovaj jedan nema ni mobilni telefon, o aj-pedu da i ne govorimo. Pričao mi je kako ga malo čudno gledaju VP-jevi kada izvadi sveščicu da nešto zapiše a oni svi imaju neke krike tehnike. I šta je poenta? Ljudi su sigurni u sebe i ne opterećuju se formalnim oblačenjem pa ih čak i ove zverke iz highest managementa koji su obučeni u boss odela prihvataju najnormalnije. Da se razumemo, ovi likovi imaju iskustvo ali idu pred mnogo više od sebe po hijerarhiji i - nikom ništa.

Link to comment
  • Replies 671
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • trustno1

    81

  • ToniAdams

    54

  • kgmr

    42

  • gospa buba

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako kupiš cipele samo zbog intervjua, šta si uradila?  

dobila sam internship koji mi omogucava da zavrsim studije i dobijem odlicnu grad poziciju?  :unsure:

Ako će neko da te zaposli ili ne zaposli na osnovu toga koje cipele imaš, taj je potpuna budala.

 

pa fino, samo sto su te budale ranga IBM/Deloitte/KPMG/PwC... a kad dodjem u poziciju da  

Da se razumemo, ovi likovi imaju iskustvo...

 

onda cu i ja u starkama na sastanke/intervjue.

kao sto rekoh, lepo zvuci tvoja prica, ali nije bas realna, tj. to malo vuce na borbu preko tudjih ledja (i tvoj poznanik je radio za ove sa "budala" spiska pre nego je stekao iskustvo koje ga preporucuje samo po sebi).

Link to comment

Čestitam na internšipu, a otkud znaš da ga ne bi dobila da si otišla u starkama? Nikad nećemo saznati...

 

Ja sam otišla jednom u Deloitte na intervju i intervjuisala me senior consultant u miniću, u mrežastim čarapama pa sve sa sandalama na štiklu.

Link to comment

Jebeš nju, kako si ti bila obučena?

 

Good one :) Tada sam bila uplašena i nesnađena pa sam se obukla formalno. Jbga, propovedam na osnovu svojih grešaka. Al da se iskupim, u jednu bolju kompaniju sam otišla u farmerkama i nije bio problem, barem na intervjuu :)

 

A sve te kompanije, btw, Aineko, koje si navela, povrać. Ako ćes da im se diviš, šta da ti kažem...

Link to comment

samo da kažem da volim kravate. to mu dođe nešto kao pancir, kada sam na poslu

 

 

materijalni oblik Vi

 

efikasno za održavanje distance, preko potrebne

Link to comment

Čestitam na internšipu, a otkud znaš da ga ne bi dobila da si otišla u starkama? Nikad nećemo saznati...

 

Ja sam otišla jednom u Deloitte na intervju i intervjuisala me senior consultant u miniću, u mrežastim čarapama pa sve sa sandalama na štiklu.

pa nisam ga jos dobila :D, nego sam odgovorila na tvoje pitanje "sta sam uradila" ako se drzim njihovog koda.

Link to comment

Čestitam na internšipu, a otkud znaš da ga ne bi dobila da si otišla u starkama? Nikad nećemo saznati...

Verovatno ga ne bi dobila. U poslednje vreme smo u ludačkom recruitmentu i intervjue za pozivije u mom dept. vodimo ja kao ćaća dept. i HR iz head office u Dablinu. Odsustvo kravate, farmerke, nedobog patike il neka prepičkena u miniću, platformama ili bogato istaknutog dekoltea od nje nikad neće dobiti sign off za drugi krug razgovora. Weighting je 70-30 u moju korist a 80 i manje je no go. Po tome vidiš da je i potpuno savršen kandidat iz mog ugla za HR neprihvatljiv u patikama. A sve zbog striktnog dress code na kom head office insistira. Lep primer koliko su zabrazdili u tome je da su u oktobru zabranili kardigane i chinos za muškarce, a koji mesec kasnije i sve ostale džempere. Sreća te ne sedim u Dablinu pa na posao mogu u košuljokravati i starkama kad ne dolazi niko iz HO.

Link to comment

A kada misliš da će to tačno biti, posle koliko godina iskustva? ;)

pa kako to mogu da znam u ovom trenutku? ne zavisi samo od godina iskustva vec i od drugih mogucnosti u datom zivotnom momentu. sigurno ne dok sam jos na grad programu.

Link to comment

pa kako to mogu da znam u ovom trenutku? ne zavisi samo od godina iskustva vec i od drugih mogucnosti u datom zivotnom momentu. sigurno ne dok sam jos na grad programu.

 

Poenta je da će uvek biti neko iznad tebe ko će da bude obučen po pe-esu. Zato je moj primer dobar. Ljudi imaju iskustva, da, ali su i dalje mnogo ispod onih kod kojih idu da pičuju za projekat. I nemaju nikakvih problema.

Link to comment

Verovatno ga ne bi dobila. U poslednje vreme smo u ludačkom recruitmentu i intervjue za pozivije u mom dept. vodimo ja kao ćaća dept. i HR iz head office u Dablinu. Odsustvo kravate, farmerke, nedobog patike il neka prepičkena u miniću, platformama ili bogato istaknutog dekoltea od nje nikad neće dobiti sign off za drugi krug razgovora. Weighting je 70-30 u moju korist a 80 i manje je no go. Po tome vidiš da je i potpuno savršen kandidat iz mog ugla za HR neprihvatljiv u patikama. A sve zbog striktnog dress code na kom head office insistira. Lep primer koliko su zabrazdili u tome je da su u oktobru zabranili kardigane i chinos za muškarce, a koji mesec kasnije i sve ostale džempere. Sreća te ne sedim u Dablinu pa na posao mogu u košuljokravati i starkama kad ne dolazi niko iz HO.

Dakle, to je tragedija. Takođe govori o besmislenosti HRa kojima je, očigledno, najbitnija stvar da l je neko u patikama ili cipelama. Takođe je problem to što ima previše kvalifikovanih kandidata a premalo posla i onda se ljudi biraju na osnovu arbitrarnih stvari kao što su pomenute patike, cipele i slično. Potpuno isto tako biste mogli da ih birate na osnovu boje očiju, all other things equal ;)

Link to comment

A sve te kompanije, btw, Aineko, koje si navela, povrać. Ako ćes da im se diviš, šta da ti kažem...

divim? ne znam odakle sad divljenje u prici. ove kompanije su odlicne za start nakon faksa, def mnogo bolje nego neka lokalna digital agency ili sta vec (a u akademiji mi se ne ostaje). jbg, ja bih volela da Thoughtworks ucestvuje u intern programu mog faksa, ali ne ucestvuje, do njih cu morati zaobilaznim putem (izmedju ostalog i tako sto cu dobiti intern.kod nekog od industry leaders. znati sta vredi na CVju nije stvar divljenja vec poznavanja trenutne situacije).

Link to comment

Poenta je da će uvek biti neko iznad tebe ko će da bude obučen po pe-esu. Zato je moj primer dobar. Ljudi imaju iskustva, da, ali su i dalje mnogo ispod onih kod kojih idu da pičuju za projekat. I nemaju nikakvih problema.

ne razumem sta hoces da kazes. zasto su onda uopste isli na to sticanje iskustva, ako su mogli odmah u farmerice i kosulje i da rade to sto rade? sta znaci ovo da ce biti onih iznad mene obucenih po ps-u? kako to menja moju poziciju?

Link to comment

Dakle, to je tragedija. Takođe govori o besmislenosti HRa kojima je, očigledno, najbitnija stvar da l je neko u patikama ili cipelama. Takođe je problem to što ima previše kvalifikovanih kandidata a premalo posla i onda se ljudi biraju na osnovu arbitrarnih stvari kao što su pomenute patike, cipele i slično. Potpuno isto tako biste mogli da ih birate na osnovu boje očiju, all other things equal ;)

O besmislenosti HR ne treba trošiti reči. Ako je neki kandidat potpuno briljantan + ima idealno iskustvo u našoj oblasti (a takvih je možda pedesetak u celoj Evropi i jako retko menjaju dres) mogu da utičem na njenih 30 i da ga imam u drugom krugu gde srećom nema nikog iz HR. Ali savršenih + iskusnih nemam često u ponudi (verovatno jer ne mogu da ih platim koliko bi tražili).

 

U svakom slučaju ne vredi rizikovati jednu ozbiljnu stvar kao intervju zbog želje da se pobedi sistem patikama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...