Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

On 21.11.2020. at 23:09, djordje geprat said:

"IZBOR", mesečnik strane štampe. mislim da nam je to bio prvi prozor ka onome što se piše preko grane.

Nije. :) 

Bio prvi, mislim.

Novi, posleratni NIN je od pocetka, dakle od 1953. dok je izlazio u formatu dnevnih novina, imao takozvani podlistak :D, pozamasan, koji se takodje zvao Izbor...

Ugasili su ga kada su presli na takozvani njusmagazinski format, mada, sto se tice pristupa stranoj stampi, pored citaonica, americke, britanske, francuske, jos od polovine 60-ih su boljitm beogradski kiosci imali solidan izbor strane stampe, od dnevne, NYT, IHT, Le Monde-a, preko Time-a, Paris Match-a, do obaveznog Playboy-a i Lui-a...

Glas Amerike i Grga Zlatoper na stranu...

A ko je hteo mogao je da se prijavi americkoj citaonici i da besplatno dobija takozvani Pregled, stampan na srpskohrvatskom, u punom koloru, na najkvalitetnijoj hartiji....

Cista propaganda... :D 

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Nije. :) 

Bio prvi, mislim.

Novi, posleratni NIN je od pocetka, dakle od 1953. dok je izlazio u formatu dnevnih novina, imao takozvani podlistak :D, pozamasan, koji se takodje zvao Izbor...

Ugasili su ga kada su presli na takozvani njusmagazinski format, mada, sto se tice pristupa stranoj stampi, pored citaonica, americke, britanske, francuske, jos od polovine 60-ih su boljitm beogradski kiosci imali solidan izbor strane stampe, od dnevne, NYT, IHT, Le Monde-a, preko Time-a, Paris Match-a, do obaveznog Playboy-a i Lui-a...

Glas Amerike i Grga Zlatoper na stranu...

A ko je hteo mogao je da se prijavi americkoj citaonici i da besplatno dobija takozvani Pregled, stampan na srpskohrvatskom, u punom koloru, na najkvalitetnijoj hartiji....

Cista propaganda... :D 

hvala za info. ti si analitičar, ulaziš dublje u temu, ja samo koliko imam ličnih saznanja. nisam znao to za NINov izbor. u kom periodu je to izlazilo. godine, mislim. i, mislio sam samo na ono što je izlazilo na našim jezicima. moj otac je redovno na kioscima kupovao nemački Quick. da, svraćao sam u svojim tinejdžerskim godinama do engleske čitaonice u knez mihajlovoj zbog rezultata engleske fudbalske lige (navijao sam za totenhem) a iz USA čitaonice sam pozajmljivao LP.

Link to comment
21 minutes ago, djordje geprat said:

hvala za info. ti si analitičar, ulaziš dublje u temu, ja samo koliko imam ličnih saznanja. nisam znao to za NINov izbor. u kom periodu je to izlazilo. godine, mislim. i, mislio sam samo na ono što je izlazilo na našim jezicima. moj otac je redovno na kioscima kupovao nemački Quick. da, svraćao sam u svojim tinejdžerskim godinama do engleske čitaonice u knez mihajlovoj zbog rezultata engleske fudbalske lige (navijao sam za totenhem) a iz USA čitaonice sam pozajmljivao LP.

Da, bilo je i Svaba, Stern...

Auto Motor und Sport, cuveni su bili njohovi katalozi svih automobila, kamiona i motocikala sveta, oko kojih se otimalo... 

 

Auto-Katalog-75-1975-Ausgabe-Nr18.jpg

 

AMSKatalog.jpg

 

Bilo je i paradoksa :D: u Sluzbenom listu izadje obznana javnog tuzioca o zabrani togitog stranog casopisa/novina sa urednim obrazloženjem zbog clanka tog i tog, na strani toj i toj, a sam casopis/novine vec danima u prodaji...

Samo, slabo se ko onda za to interesovao, ukljucujuci i kupovinu: dal' jezik, dal' neka druga interesovanja, na stranu sto su ondasnja stampa pa i televizija, radio da ne pominjem, uz par nedodirljivih tema, bile kudikamo kvalitetnije i informativnijetm nego danas...

I ne samo kod nas.

Interesantno je, da kad vec pomenusmo strane citaonice, da ruska, sovjetska tacnije nije bila ič u modi :D: osim ocvalih IB-eovskih inadzija koji su citali Pravdu, Aganjok, itd, itd, nije bilo nikoga i ako su imali odlican filmski program i neverovatnu kolekciju muzike na plocama.

Sto se NIN-a tice, ne znam tacno, ima ga po bibliotekama: mislim na datum kada je sa novinskog formata presao na takozvani njusmagazinski, mislim negde krajem 60-ih i kada su se manuli izbora iz strane stampe...

Edited by namenski
Link to comment

sad se setih najbolje štampe u srbiji: "susret" da li glasilo omladine ili studenata, ne sećam se. ali slogana se sećam. kažem ponekad: "poljubac je SUSRET najlepši na svetu". i sećam se prikaza ekipe manzarek, kriger, morison, densmor uz naslov "vrata koja škripe". dobra stara vremena.

Link to comment

inspirisana @Paul Gompitz postom, krenula da guglam da proverim da li je Olivera Zekić rođena u Kraljevu (nažalost - jeste), kad ono - iskopah joj celu kukavnu radnu biografiju iz 2015. godine, kada je konkurisala za članicu REM.

šokirana sam njenim godištem, bila sam ubeđena da je 10 godina starija po stilu koji gaji.

 

zanimljivo mi je da u radnom iskustvu posebno navodi (kao da su zasebne države) Kosovo i Srbiju. ništa zvezdica, ništa Ustav. i to sve prošlo na skupštinskom odboru glat.

uopšte, ceo CV je smehotres. posebno kad se uporedi sa ozbiljnošću kojom je drugi kandidat popunio svoj CV (mada uzaludno).

koja smo mi karikatura... svega.

 

Link na izveštaj Odbora NSRS uz priložene biografije.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

inspirisana @Paul Gompitz postom, krenula da guglam da proverim da li je Olivera Zekić rođena u Kraljevu (nažalost - jeste), kad ono - iskopah joj celu kukavnu radnu biografiju iz 2015. godine, kada je konkurisala za članicu REM.

šokirana sam njenim godištem, bila sam ubeđena da je 10 godina starija po stilu koji gaji.

 

zanimljivo mi je da u radnom iskustvu posebno navodi (kao da su zasebne države) Kosovo i Srbiju. ništa zvezdica, ništa Ustav. i to sve prošlo na skupštinskom odboru glat.

uopšte, ceo CV je smehotres. posebno kad se uporedi sa ozbiljnošću kojom je drugi kandidat popunio svoj CV (mada uzaludno).

koja smo mi karikatura... svega.

 

Link na izveštaj Odbora NSRS uz priložene biografije.

Pazio ovo, 1999-2001, Ministarstvo + Otpor , a onda kačenje na neku NVO sisu, od 2001... Dakle, kadar™ iz  onih vremena iz ministarstva, koji je imao zadatak da prati šta otpor radi...

 

Jbt, svakom od tih skotova se može iskpati da je nešto bio 199X u nekoj vlasti... I onda imao razvojni put državnog službenika™...

 

Pas mater, šanse nismo imali 2000, nikakve šanse... Sva ta govna su sedela na 2 stolice...

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Pazio ovo, 1999-2001, Ministarstvo + Otpor , a onda kačenje na neku NVO sisu, od 2001...

A i tu nešto mulja, 2001 je uređivala sajt cpa.org.rs, a .rs domen rođen tek 2007.

Jedini cpa.org.rs (terminated) u wayback mašini je neka prirodna hrana, tako nešto :happy:

Link to comment
28 minutes ago, radisa said:

Sva ta govna su sedela na 2 stolice...

dragi moj, sva ta govna su uvek sedela (i sedeće) na svim stolicama.

govna migriraju kako se stolice pomeraju.

 

a ova je baš odron. i kao što sam pretpostavljala, biografija joj je šarena laža.

Link to comment
1 minute ago, pt 2.0 said:

dragi moj, sva ta govna su uvek sedela (i sedeće) na svim stolicama.

govna migriraju kako se stolice pomeraju.

 

a ova je baš odron. i kao što sam pretpostavljala, biografija joj je šarena laža.

Znam, samo sam tad bio mlad i naivan, verovao da ljudi koji dolaze na valst mogu biti pošteni...

 

Sad sam, na žalost, ne baš toliko mlad, ali zato ciničan u PM...

 

Ne valja ništa to...

Link to comment
  • 2 weeks later...
mozda on ,mene to ne dotice ,ako je istina jel
nisam ni mislila ti, nama kako dosho tako otishao. meni bilo malo chudno kad dospeo tamo, mada, nije neprirodna putanja za random etf, pa kao hajde. kako je leteo, i zashto, to me vec interesuje, da li svilen gajtan po golubu pismonoshi ili neka druga tehnologija. kako se zamerio i/ili postao nepotreban. i gde ide chovek kad prestane da bude direktor pola kosmosa :hihi:

sent from bubamoto


Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...